Angorský králík

Angolský králík - bílý

Angorský králík je příklade zvířatm šlechtění, při kterém byl vzhled upřednostněn před zdravím.

Angorský králík je známý především díky své huňaté srsti, angorské vlně. Vzhledem k četným zdravotním problémům byste neměli chov angorských králíků podporovat. Pokud to opravdu musí být angorský králík, pak nejlépe z útulku.

Vzhled: poznávacím znakem je dlouhá srst

Angorský králík je středně velký dlouhosrstý králík. Dospělé zvíře váží tři až pět kilogramů.

Zvláštností tohoto plemene králíků je dlouhá a měkká srst. Angorská vlna se dodnes používá v textilním průmyslu. Angorský králík může ročně vyprodukovat až dva kilogramy vlny.

Angorské králíky poznáte také podle velkých chomáčů chlupů na uších.

Angorská vlna: srst angorského králíka

Na rozdíl od jiných plemen králíků angorští králíci neprocházejí pravidelnou výměnou srsti. Bez ohledu na roční období jim srst neustále dorůstá. Pro zvířata to znamená, že je třeba je stříhat přibližně každé tři měsíce.

Chlupy angorského králíka jsou uvnitř duté, a proto ideálně udržují teplo. Mohou také absorbovat vlhkost – až 60 % své vlastní hmotnosti. Přesto vlna není na dotek mokrá, a je tak ideální pro výrobu svetrů a jiných textilií.

Toto plemeno králíků má ještě jednu zvláštnost: angory nemají vrchní srst. Za normálních okolností se srst králíka skládá z husté podsady, která chrání před chladem, a svrchní srsti, která zabraňuje přístupu vody.

Protože angorská srst nemá ochrannou vrchní vrstvu, nasákne jako houba, jakmile se dostane do kontaktu s vodou.

Většina angorských králíků je bílá. Bílé angory jsou obvykle albíni. Existují různá zbarvení, ale chovatelská sdružení uznávají pouze jednobarevná zvířata.

Zbarvení srsti

Zde jsou uvedena uznávaná zbarvení angorských králíků:

 • bílá
 • žlutá
 • Havana (tmavě hnědá)
 • modrošedá
 • modrá

Produkce angorské vlny

Přibližně 95 % angorské vlny, s níž se celosvětově obchoduje, pochází z angorských králíků z Číny. Zvířata jsou zde většinou chována v pochybných podmínkách.

Ochránci práv zvířat kritizují brutální metody stříhání a chov jednotlivců v malých klecích. Doporučují nekupovat výrobky s angorskou vlnou, protože v těchto podmínkách není zajištěn druhově vhodný život králíků.

Stavba těla angorského králíka

Tělesnou stavbu angorského králíka lze pod objemnou srstí jen odhadovat – zejména pokud nebyl dlouho stříhán. Chovatelé ho popisují jako mírně protáhlého, stejně širokého vpředu i vzadu a „vzadu dobře zakulaceného“. Nohy jsou středně dlouhé a silné.

Uši jsou dlouhé 11 až 14 centimetrů.

Angorští králíci - bílý a černý
Angorský králík je velmi společenský.

Povaha: angorští králíci jsou zvědaví a kontaktní

Chlupatí ušáčci mají prý obzvlášť přátelskou povahu. Díky své vyvážené povaze jsou vhodní i pro děti. Angorští králíci jsou také velmi zvědaví a společenští.

Stejně jako ostatní králíci mají angory silnou potřebu pohybu a snadno se začnou nudit. Proto potřebují pravidelné zaměstnání a jsou rádi, když jim výběh nabízí dostatek rozmanitosti.

Chov a péče: mezi svými jsou šťastni

Divocí králíci jsou velmi společenští a žijí v koloniích. Ani jejich krotcí příbuzní by nikdy neměli zůstat sami. Aby byly šťastní, potřebují ke hře a mazlení jiné druhy. To platí i pro angorské králíky.

Králíci jsou velmi plodní

Samice králíka pohlavně dospívá ve třech měsících a může mít potomky několikrát do roka. V jednom vrhu se rodí tři až čtyři mláďata.
Abyste zabránili tomu, že se vaši angorští králíci budou „množit jako králíci“, měli byste je rozhodně nechat vykastrovat. Kastrace nejen zabraňuje nechtěnému potomstvu. Výhodou je také to, že kastrovaní samci se méně zapojují do teritoriálních a hierarchických bojů.

Samice byste měli také nechat vykastrovat

Nechte vykastrovat i samice, protože nekastrované samice jsou náchylné k bolestivým děložním infekcím a nádorům. Díky tomuto postupu můžete své angorské samice těchto nemocí ušetřit.

Věděli jste?
Králičí samci jsou schopni rozmnožování ještě čtyři až šest týdnů po kastraci.

Angorský králík a ostatní domácí zvířata

Za určitých podmínek můžete angorské králíky chovat společně s kočkami nebo dokonce se psy. Kvůli bezpečnosti byste však nikdy neměli nechat „dravce“ a „kořist“ bez dozoru.

Králíci jsou často chováni společně s morčaty, ale bohužel tyto dva druhy mají jen málo společného a doslova spolu „nevycházejí“. Nedorozumění a agrese jsou nevyhnutelné.

Výběh pro králíky

Králíci se rádi pohybují. Potřebují hodně prostoru pro skákání, běhání a kličkování. Velký výběh je nezbytnou součástí správného chovu králíků.

Co patří k základnímu vybavení králíkárny:

Králíkárnu a výběh je samozřejmě třeba pravidelně čistit, aby se v nich zvířata cítila dobře.

V online obchodě zoohit najdete velký výběr králíkáren a výběhů. Můžete zde také pořídit tunely a roury na hraní a schovávání.

Venkovní chov

Kvůli absenci svrchní srsti jsou angorští králíci velmi citliví na chlad a vlhko. Voda může proniknout do podkoží a při teplotách pod bodem mrazu dokonce zmrznout, což je pro zvířata životu nebezpečné. Toto plemeno králíků je proto spíše nevhodné pro zimní chov venku.

V ostatních ročních obdobích se ujistěte, že je venkovní výběh na místě chráněném před větrem. V létě potřebují chlupáči rozhodně stinné místo proti horku.

Stříhání angorských králíků: jak na to

Angorští králíci neprocházejí pravidelnou výměnou srsti, což znamená, že jejich srst nevypadává sama od sebe. Proto je třeba zvířata v pravidelných intervalech stříhat. Doporučuje se čtyřikrát ročně.

Králíka vám může ostříhat veterinář nebo ho můžete požádat, aby vám ukázal, jak na to.

Než začnete stříhat, měli byste srst svého mazlíčka důkladně vykartáčovat. Hřebenem nebo kartáčem odstraňte vše, co uvízlo v srsti: seno, sláma nebo dokonce hlína.

Srst můžete odstřihnout běžnými nůžkami. Můžete také opatrně zastřihnout chomáčky na uších. Pokud se králík během zákroku kroutí, je nejlepší použít nůžky na srst se zaoblenou špičkou. Vyhnete se tak zraněním. Můžete také použít speciální zastřihovač.

Produkty k péči o srst malých zvířat najdete v online obchodě zoohit.

Důležité: po ostříhání do tepla
Ostříhaní králíci snadno promrznou a mohou se rychle nachladit. V chladném počasí byste proto měli angorského králíka po ostříhání umístit do vnitřní králíkárny se slámou a senem. Konzumace sena přispívá k regulaci tepla.

Kromě toho je třeba srst denně kartáčovat, jinak může zplstnatět. Zacuchaná srst brání regulaci tepla a je magnetem pro parazity, například zákožku svrabovou. Možné je také napadení muchničkami (myiáza).
Měli byste také pravidelně kontrolovat drápky svých malých ušáčků. Příliš dlouhé drápy byste měli ostříhat nůžkami na drápy.

Strava: angorští králíci milují zeleninu a seno

Králíci jsou čistě býložravci. Mají rádi čerstvou zeleninu, například mrkev, ale také čerstvou trávu a pampelišky.

Stejně jako všichni králíci mají i angory poměrně citlivý žaludek. Předcházejte zažívacím potížím každodenní dávkou čerstvého sena a slámy. Vždy by měla být k dispozici také čerstvá voda.

Dejte svým malým ušákům také větvičky, aby je mohli okusovat.

Při nákupu hotových krmných směsí dbejte na vysokou kvalitu bez cukru a dalších škodlivých přísad.

Vše, co potřebujete vědět o druhově vhodném krmivu pro králíky, najdete v článku Výživa králíků v magazínu zoohit.

Zdraví: angorská vlna způsobuje problémy

Angorští králíci nemohou přežít bez lidské pomoci. Jejich srst je vyšlechtěna pro extrémní růst. Pokud není pravidelně upravována, zplstnatí natolik, že se zvířata stanou nepohyblivými.

Dlouhá angorská vlna způsobuje další problémy:

 • Stres a riziko zranění v důsledku pravidelného stříhání.
 • Podráždění očí způsobené velkým množstvím srsti, která visí také přes oči.
 • Narušení trávicího traktu v důsledku smotků chlupů (trichobezoárů), protože králíci se pravidelně čistí, a tak polykají chlupy.
 • V případě plstnatění: kožní onemocnění, napadení muchničkami a dalšími parazity.
 • Náchylnost k přehřívání kvůli bohaté srsti.
 • Náchylnost k nachlazení, protože srst neodpuzuje vodu.

Ochránci zvířat v Německu proto klasifikují angorské králíky jako chov spojený s týráním zvířat, který je podle německého zákona na ochranu zvířat zakázán.

Kolika let se angorští králíci dožívají?

Průměrná délka života ochočeného králíka je devět let. Angorský králík by měl tohoto věku dosáhnout také - pokud je o něj dobře postaráno.

Koupě: kolik stojí angorský králík?

Plyšoví ušáčci vás chytli za srdce a rádi byste si pořídili skupinku angorských králíků?

Angorské králíky lze sehnat za různé ceny od 1 000 do 3 000 korun.

Vaší poptávkou byste však podporovali další týrání zvířat. Z etických důvodů byste proto neměli kupovat angorského králíka na internetu nebo od chovatele.

Nejlepší je adoptovat králíka z útulku. V útulcích pro zvířata najdete králíky všech plemen a s trochou štěstí i angorského králíka.

Historie a chov: zaměřeno na srst

Název angorský králík pochází z turecké provincie Angora (Ankara). Dříve se angorskému králíkovi říkalo také hedvábný králík nebo kašmírový králík.

V Anglii jsou dlouhosrstí králíci známí již asi 300 let. V roce 1777 údajně jistý pán z Meyersbachu přivezl do Německa první exempláře. Brzy se plemeno rozšířilo po celé zemi. Na první výstavě králíků v Chemnitzu v roce 1885 byli přítomni také angoráci.

V chovu se přikládal velký význam dlouhé srsti. Tehdejší standard plemene předepisoval délku minimálně 25 centimetrů. Na výstavách byla předváděna i zvířata s délkou srsti 40 centimetrů a více.

Během první a druhé světové války byl chov angor kvůli vlně velmi silně podporován. V roce 1941 prý německá armáda chovala 25 000 angorských králíků.

Postupně se toto plemeno králíků stalo v Německu vzácným. Společnost pro ochranu starých a ohrožených plemen domácích zvířat zařadila angorského králíka v roce 2002 na "Červený seznam ohrožených plemen domácích zvířat".

Podobná plemena králíků

Podle klasifikace Ústředního svazu německých chovatelů králíků (ZDRK) patří angorský králík mezi dlouhosrstá plemena. Dalšími dlouhosrstými králíky jsou liščí králíci, zakrslí liščí králíci, králíci jamora a králíci teddy. Posledního však ZDRK neuznává.

Závěr

Angorští králíci jsou díky své huňaté srsti nesmírně roztomilí. Péče o ně však vyžaduje určité úsilí. Jednoho nebo více angorských králíků byste si měli pořídit pouze v případě, že můžete věnovat dostatek času každodenní péči o ně.

Vzhledem k četným zdravotním problémům byste neměli podporovat chov angorských králíků. Pokud trváte na tomto plemeni, porozhlédněte se v útulcích pro zvířata.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
12 min

Morče

Anja Reutter pomáhá morčatům v nouzi a odpoví na nejčastěji kladené dotazy týkající se morčat.

6 min

Činčila

Činčily jsou malí a roztomilí, jihoameričtí přistěhovalci. Díky hebké srsti, dlouhým uším a huňatému ocasu si tato zvířátka rychle získala lidská srdce. Není však hlodavec jako hlodavec. Zejména před pořízením činčily byste se měli dostatečně informovat o výživě, chovu a zvycích těchto zvířat, abyste se ujistili, zda zvláštní potřeby a chování činčil odpovídají Vašim představám. Důležité je proto vědět, odkud činčila pochází a jak žije ve volné přírodě.