Čerstvé krmivo pro malá zvířata

morče s čerstvým krmivem

Čerstvé krmivo pro malá zvířata

Čerstvé a šťavnaté zelené krmivo je pro drobná zvířata, jako jsou králící*, morčata a další, nejpřirozenější a druhově odpovídající stravou. Většina hlodavců miluje různé druhy ovoce a zeleniny a získávají tak cenné vitamíny a minerální látky!

Jaké čerstvé krmivo hlodavcům podávat?

Hlodavce potěšíte zejména mrkví, paprikou, salátovou okurkou a petrželí. Petržel a paprika obsahují velké množství vitamínu C, salátové okurky zase velké množství vlhkosti a jsou proto ideální stravou v teplých letních dnech. Mrkev je považovaná za klasickou králičí potravu a můžete ji doplnit něčím zeleným. Je však kalorická, a proto byste ji měli podávat pouze v omezeném množství. Ředkvičky mají sice zvláštní chuť, ale většině hlodavců chutnají.

kralíček s mrkví

Co raději nepodávat?

Vyhněte se raději kyselému ovoci, které často dráždí žaludek. Hlodavci většinou špatně snášejí peckoviny, které mohou způsobovat průjem. Nepříjemné trávicí obtíže mohou způsobit také exotické druhy ovoce, jako je mango, papája nebo granátové jablko. Látky obsažené v avokádu mohou být dokonce jedovaté! Pozor také na některé druhy zeleniny, např. špenát nebo brokolici obsahující kyselinu šťavelovou nebo také zelí, které způsobuje nadýmání.

Krmný plán

  • Morčata milují a dobře snášejí jablka, banány, jahody, kiwi, melouny, hroznové víno, papriku, petržel, pampelišky, podběl, sedmikrásky.
  • Zakrslí králicí upřednostňují jablka, jahody, maliny, karotku, listy kedlubny (ne hlízu), fenykl, celer, sójové boby, zelený hrách, kukuřičné klasy a zahradní bylinky jako je petržel, kopr nebo šalvěj, pampelišky, podběl a jitrocel.
morče s čerstvou potravou
  • Majitelé myší a potkanů by měli svým zvířatům podávat jablka, banány, hrušky, jahody, melouny, hroznové víno, papriku, rajčata, různé druhy salátů (ne hlávkový salát – obsahuje dusičnany), kukuřici, salátové okurky, kedlubny a vařené brambory.
  • Křečci mají rádi jablka, banány, jahody, kukuřici, melouny, salát, brokolici, cuketu, celer, špenát, pampelišky, šalvěj a bazalku.
  • Činčilám podávejte čerstvé krmivo pouze jako pamlsek. Činčily ocení malý kousek jablka, fíků nebo karotky.

Všechny produkty pro drobná zvířata, jako krmivo, klece, příslušenství do klecí nebo pečující přípravky, naleznete v našem online obchodě zoohit.

*Upozorňujeme, že králíci nepatří mezi hlodavce. Domníváme se však, že bychom na ně v tomto článku neměli zapomenout.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Čím krmit ježka bělobřichého?

Rozhodli jste se, že ježek bělobřichý je pro Vás ten pravý mazlíček? Pak je čas zabývat se správnou výživou svého pichlavého společníka. Čím krmit ježka bělobřichého?  Především je třeba zdůraznit, že manipulace s živým hmyzem je nutností. Níže najdete vše, co potřebujete vědet.
3 min

Čerstvé krmivo pro malá zvířata

Čerstvé a šťavnaté zelené krmivo je pro drobná zvířata, jako jsou králící*, morčata a další, nejpřirozenější a druhově odpovídající stravou. Většina hlodavců miluje různé druhy ovoce a zeleniny a získávají tak cenné vitamíny a minerální látky!
2 min

Bezobilninové krmivo pro hlodavce

Hlodavci žerou obilniny – tato mylná představa je i v současnosti stále velmi rozšířená. Avšak koncentrované krmivo ve formě obilnin je vhodné podávat pouze příležitostně jako pamlsek! Přírozená potrava morčat se skládá z trávy a bylin, proto by měla zvířata chovaná v kleci dostávat pravidelný přísun čerstvé stravy.