Čerstvé krmivo pro malá zvířata

morče s čerstvým krmivem

Čerstvé krmivo pro malá zvířata

Čerstvé a šťavnaté zelené krmivo je pro drobná zvířata, jako jsou králící*, morčata a další, nejpřirozenější a druhově odpovídající stravou. Většina hlodavců miluje různé druhy ovoce a zeleniny a získávají tak cenné vitamíny a minerální látky!

Jaké čerstvé krmivo hlodavcům podávat?

Hlodavce potěšíte zejména mrkví, paprikou, salátovou okurkou a petrželí. Petržel a paprika obsahují velké množství vitamínu C, salátové okurky zase velké množství vlhkosti a jsou proto ideální stravou v teplých letních dnech. Mrkev je považovaná za klasickou králičí potravu a můžete ji doplnit něčím zeleným. Je však kalorická, a proto byste ji měli podávat pouze v omezeném množství. Ředkvičky mají sice zvláštní chuť, ale většině hlodavců chutnají.

kralíček s mrkví

Co raději nepodávat?

Vyhněte se raději kyselému ovoci, které často dráždí žaludek. Hlodavci většinou špatně snášejí peckoviny, které mohou způsobovat průjem. Nepříjemné trávicí obtíže mohou způsobit také exotické druhy ovoce, jako je mango, papája nebo granátové jablko. Látky obsažené v avokádu mohou být dokonce jedovaté! Pozor také na některé druhy zeleniny, např. špenát nebo brokolici obsahující kyselinu šťavelovou nebo také zelí, které způsobuje nadýmání.

Krmný plán

  • Morčata milují a dobře snášejí jablka, banány, jahody, kiwi, melouny, hroznové víno, papriku, petržel, pampelišky, podběl, sedmikrásky.
  • Zakrslí králicí upřednostňují jablka, jahody, maliny, karotku, listy kedlubny (ne hlízu), fenykl, celer, sójové boby, zelený hrách, kukuřičné klasy a zahradní bylinky jako je petržel, kopr nebo šalvěj, pampelišky, podběl a jitrocel.
morče s čerstvou potravou
  • Majitelé myší a potkanů by měli svým zvířatům podávat jablka, banány, hrušky, jahody, melouny, hroznové víno, papriku, rajčata, různé druhy salátů (ne hlávkový salát – obsahuje dusičnany), kukuřici, salátové okurky, kedlubny a vařené brambory.
  • Křečci mají rádi jablka, banány, jahody, kukuřici, melouny, salát, brokolici, cuketu, celer, špenát, pampelišky, šalvěj a bazalku.
  • Činčilám podávejte čerstvé krmivo pouze jako pamlsek. Činčily ocení malý kousek jablka, fíků nebo karotky.

Všechny produkty pro drobná zvířata, jako krmivo, klece, příslušenství do klecí nebo pečující přípravky, naleznete v našem online obchodě zoohit.

*Upozorňujeme, že králíci nepatří mezi hlodavce. Domníváme se však, že bychom na ně v tomto článku neměli zapomenout.

Nejčtenější články

Osmák degu

Osmáci degu jsou hlodavci, kteří se do Německa dostali z Chile. Tam žijí v otevřených prostorech a vytvářejí malé průchody v podzemních jeskyních. Vzhledově jsou podobní krysám a činčilám. Používají přední tlapky stejně jako činčila (nebo myši) a používají je jako pár rukou. Drápky na nohou jim umožňují šplhat po skalách a větvích.

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

Mongolský pískomil

Latinský název pískomila mongolského je "meriones unguiculatus", což znamená "válečník s drápy". Drápy pískomil často používá při šarvátkách o území či obraně svého území, kdy často dochází i k těžkým zraněním.