Správné krmivo pro dospělého psa

Dospělý pes jí granule z misky

Výživa psů

Ať už jste protřelý chovatel psů nebo někdo, kdo teprve rozšířil řady chovatelů: Správné krmivo hraje v životě Vašeho čtyřnohého kamaráda rozhodující roli. To by i mělo, neboť zdraví zvířete je se stravou úzce spjato. Tělesné blaho, vitalita a délka života pejska, to jsou faktory, které lze stravou ovlivnit a zlepšit. Špatně zvolené krmivo může oproti tomu zvířeti uškodit. Nadváha, diabetes, onemocnění srdce a oběhu, onemocnění kostí a kloubů, onemocnění ledvin nebo dokonce rakovina, to vše může být vyvoláno špatnou stravou. Není divu, že se do popředí prodírá téma výživy a že se v odborné literatuře, poradnách a internetových fórech objevuje skoro stejné množství názorů a idejí o zdravé výživě psa, kolik je na světě plemen. Každý má svoji představu o tom, co je zdravé a správné.

Avšak která z těch jmenovaných myšlenek je ta pravá, která nabídne tu správnou stravu právě mému pejskovi? Tuto otázku nelze zodpovědět paušálně. Není totiž pes jako pes. Dle velikosti, věku, zdravotního stavu, hmotnosti i míry aktivity jsou také nároky na stravu a její složení velmi rozdílné. Perfektně padnoucí krmivo můžete tedy najít pouze Vy sami. Konečně při hledání krmiva musíte zohlednit i svou vlastní životní situaci, nejen potřeby Vašeho pejska.  To, co je pro jednoho snadno nahraditelné, znamená pro druhého dlouhé hledání a pátrání. Cena, složení stravy a čas hrají jistě roli, máte-li se rozhodnout, jaká z metod krmení je pro Vás ta pravá. Důležité je, abyste krmivo, které si Váš pejsek oblíbí a bude mu dělat dobře, mohli podávat v dlouhodobém horizontu. Protože častá změna krmiva je pro organismus zvířete zátěží. Průjem, nadýmání a jiné trávící problémy můžou být následkem příliš mnoha změn, které v psí misce proběhly.

Otázka, které krmivo je to pravé, zůstává tedy nezodpovězena. V následujících odstavcích však objevíte důležitá kritéria, která Vám při hledání optimální stravy mohou významně pomoci.

Přechod na krmivo pro dospělé jedince

V prvních třech až čtyřech týdnech života se štěně stravuje výhradně prostřednictvím mateřského mléka. Postupně si začne zvykat na tuhou stravu a bude mu podáváno krmivo pro štěňata, které pokryje vysoký výdaj energie mladého pejska. Zakoupili-li jste štěňátko od chovatele, obdrželi jste pravděpodobně výživový plán na několik prvních týdnů. Mnoho chovatelů Vám také dá trochu krmiva s sebou domů. Po šesti měsících doporučujeme energetický příjem a příjem živin zvířete lehce stáhnout, abyste zabránili příliš rychlému růstu jedince. Vytáhnou-li se štěňata příliš rychle do výšky, můžou začít trpět kloubními problémy jako je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, které pak psa provázejí celým životem. Po štěněcím krmivu můžete sáhnout buďto na krmivo junior (krmivo pro mladé pejsky) nebo přímo na krmivo pro Adult (krmivo pro dospělé psy).  Přechod na Adult krmivo by mělo následovat nejdříve v 6. nejpozději ale v 18. měsíci života. Malým psům by mělo být krmivo podáváno mezi 10 až 12 měsícem života, kdy je ukončen růst zvířete do výšky.

Potřeba energie dospělého psa

Předtím, než přesedláte na krmivo pro dospělé psy, si položte otázku: Co můj dospívající pes vlastně potřebuje? Podobně jako u lidí je potřeba energie závislá na pohlaví, velikosti a aktivitě. Zatímco profesionální sportovci potřebují denně i více než 4000 kcal, stačí lidem, pracujícím v kanceláři asi 2000 kcal, aby pokryli denní potřebu energie. Podobně je tomu i u psů: gaučoví pejsci mají jistě nižší spotřebu energie než tažní psi. Pro normálního rodinného psa bez větší zátěže platí následující pravidlo pro hrubý výpočet množství potřebné energie: na kilogram hmoty potřebuje cca 57 kcal získaných z krmiva.

Důležité živiny

Bílkoviny (proteiny), tuk, uhlohydráty, vitamíny a stopové prvky jsou důležitými živinami, které by pes měl přijímat prostřednictvím potravy. Dodávají mu energii a starají se o chod všech životně důležitých funkcí. Chybějící živiny můžou naopak zatížit celý organismus, kosti, svaly i vnitřní orgány a vést tak ke vzniku onemocnění.

Bílkoviny

Nejdůležitějším dodavatelem energie pro tělo psa je bezpochyby protein. Aminokyseliny, obsažené v proteinech, jsou pro psa životně důležité. Obzvláště hodnotným zdrojem bílkovin je maso. Krmivo by mělo obsahovat alespoň 70% masa. Přičemž můžou být samozřejmě použity všechny dostupné druhy masa: hovězí, jehněčí, vepřové, králičí nebo drůbeží. Z vnitřností doporučujeme játra, srdce, ledviny, slezinu a žaludek (nečištěný). Maso nepotřebuje pes jen tak náhodou – přímými předky psů jsou vlci, kteří patří k masožravým predátorům. Jejich silné zuby, žvýkací svaly, poměrně krátký trávicí trakt a opravdu agresivní žaludeční šťávy jsou perfektně uzpůsobeny právě ke zpracovávání masa. Důležité je, aby maso nebylo vařené, neboť tím by byl obsah proteinů denaturován a stal by se nepoužitelným.  Nejvyšší obsah proteinů má čerstvé, syrové maso. Alternativou k masu může být podávání ryb dvakrát týdně. I tyto je třeba servírovat pokud možno čerstvé, protože v tomto stavu obsahuje nejvyšší podíl nenasycených mastných kyselin, lehce stravitelných bílkovin a vitamínu D. Mezi vhodné ryby řadíme lososa, tresku, okouna, sardinky, tresku jednoskrvnnou nebo krevety.

Tuky

Nenasycené mastné kyseliny z ryb nabývají na významu ještě více, protože slouží ke zlepšení imunitního systému a působí protizánětlivě. Psi potřebují především omega 3 mastné kyseliny ze živočišného tuku. Podobně důležité omega 6 mastné kyseliny se nacházejí v rostlinných olejích a jsou v krmivu většinou obsaženy v dostatečné míře. Oleje jsou velmi důležité, jelikož skrze ně přijímá tělo důležité vitamíny. Proto by zelenina měla být vždy obohacena o živočišné tuky, např. olej z lososa. Abyste se vyhnuli nadváze, měl by podíl tuku být výrazně nižší než podíl proteinů nebo uhlohydrátů.

Přirozené mastné kyseliny dodávají např. ořechy, které lze však podávat pouze mleté nebo strouhané.

Uhlohydráty

Uhlohydráty se nacházejí v bramborách a obilovinách a u masožravců je neřadíme k životně důležitým složkám potravy. Běžné suché krmivo obsahuje uhlohydrátů dostatek, takže jejich dodatečné podávání není nutné. Pokud byste Vašemu psovi podávali pouze syrové potraviny, můžete mu podávat v rámci doplnění uhlohydrátů obiloviny ve formě vloček, např. ovesné vločky.

Vitamíny a stopové prvky

Vitamíny a stopové prvky, které jsou obsaženy především v zelenině, ovoci a bylinách, by měli být v krmivu zastoupeny v dostatečném množství. Živiny stojí vůči sobě často v proměnném vztahu, to znamená, že aby Váš pejsek mohl využít jednu živinu, potřebuje k tomu zpravidla živiny další. Jednostranné stravování např. krmení pouze masem, tedy nedoporučujeme. Okolo 70% potravy by mělo tvořit maso a 25% by se mělo skládat z ovoce a zeleniny, pouze 5% by pak měly tvořit obiloviny. Celer, mrkev, cuketa, dýně nebo domácí ovoce jako jsou jablka, hrušky či bobule můžete najemno nastrouhat nebo krátce povařit a smísit s masem.

Vápník

Vápník je obsažen především v mléku a mléčných produktech. Především u ještě nedospělých psů může být přemíra kalcia nebezpečná. U dospělých psů by mléko nemělo být podáváno vůbec nebo jen v malém množství. Vysoce nevhodné je mléko kravské, které často vyvolává alergie nebo vést k jiným intolerancím.

Správné množství krmiva

Kolik krmiva potřebuje denně Váš pejsek souvisí, jak již bylo řečeno, nejen s tím, jak je starý, ale také s velikostí a množstvím pohybu. Obecně jsou u malých plemen denní dávky krmiva přehlednější než u psů velkých. To neznamená, že méně krmiva se rovná menšímu příjmu živin. Proto má např. speciální krmivo pro malé psy často vysokou energetickou hodnotu, protože trpasličí plemena v poměru ke své velikosti spotřebují velké množství energie. Malí psi by proto měli být krmeni nejlépe dvakrát denně. Ale i velcí psi zpracovávají lépe malé dávky krmiva vícekrát denně než jedno velké krmení. U normálního rodinného psa, který není určen na chov ani k práci, stačí bohatě dvě jídla denně. Ještě důležitější, než množství krmiva denně, jsou následující body: 1. Pevná doba, kdy je krmení podáváno, 2. Odpočinek po jídle. Psi mají až podivuhodně přesné „vnitřní hodiny“ a rychle se nastaví na pevně dané, pravidelné hodiny, kdy se jídlo podává. Postarejte se o to, aby Váš pes jedl, pokud možno ve stejnou dobu. Nepomáhá to pouze při následném trávení potravy, ale Vaše zvíře pak nebude mimo doby, kdy má být krmeno, cítit nutkání něco někde slupnout. Možná Váš pes aplikuje nepříjemné „žebrání“ u stolu. Tomu zabráníte nejlépe tak, že mu budete hlavní jídlo podávat ve stejnou dobu, v niž obědváte Vy. Aby zvíře snědené krmivo dobře strávilo, je důležité dopřát mu potřebný odpočinek. Divoké dovádění nebo běhání může u některých plemen vést dokonce k obávané torzi žaludku.

Suchá, mokrá nebo syrová strava?

Jestli jmenované živiny servírujete ve formě suché, mokré nebo syrové, je věcí vkusu a chuti. Mnoho chovatelů sahá do regálů s hotovým krmivem. Příčinou je samozřejmě nedostatek času, nejistota nebo pohodlí. Ale nemějte strach, i suché nebo mokré krmivo může pejskovi dodat všechny důležité živiny. Nicméně i zde byste měli dávat pozor na různé obsahy energie. Suché krmivo je díky nízkému obsahu vody až 5x koncentrovanější než stejné množství krmiva mokrého. Tedy i s poměrně malým množstvím suchého krmiva můžete zvíře poměrně snadno překrmit.  U mokrého krmiva byste měli zase zohledňovat extrémně vysoký podíl bílkovin. Jedna z nových, resp. znovuobjevených metod se nazývá BARF, což znamená „syrová potrava přirozeným způsobem“ a těší se u mnoha chovatelů, veterinářů a majitelů psů stále větší oblibě. Jedná se potravu, založenou na vysokém přísunu masa, tedy tak, jako se krmili předchůdci psů, vlci, a také první ochočení psi, kteří strážili chalupy. Barfování nemusí být vůbec složité, jak se může podle nutričních tabulek na první pohled zdát. Pokud Vašemu psovi dodáte 70% syrového masa a k tomu 30% syrové zeleniny, máte po ruce hned hodnoty, které pes na daný den potřebuje.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli stravovací metodu, správná je ta, která Vašemu pejskovi sedí, udržuje ho zdravého, vitálního a zajistí mu dlouhý život. A také když tato metoda sedí k Vašemu každodennímu životu a neposledně i Vaší peněžence. Nejvyšší priorita při volbě správného krmiva vy mělo být vždy zdraví Vašeho psa.

Přejeme Vašemu miláčkovi „dobrou chuť“!

Nejlépe hodnocené články

Domácí sušenky a pamlsky pro psy – recepty a tipy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro Vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také Vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si Váš pes zamiluje.

Vhodné krmivo pro psa s cukrovkou

Zazní-li diagnóza „Diabetes mellitus“, je to pro každého chovatele psů nejdříve šok. Dobrá zpráva ale je, že pokud přizpůsobíte stravu, péči i své chování stavu Vašeho zvířete, může vést dlouhý, zdravý a šťastný život.

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?