Achatinovití (Achatinidae)

Africký šnek achatina

Achatinovití (Achatinidae), také oblovky, patří mezi největší pozemní šneky, dosahují velikosti až 30 cm. Jejich domov je Afrika a další tropické země. Přírodní prostředí těchto šneků je různorodé – najdeme je jak v sušších, tak ve vlhčích oblastech a bažinách.

Jak vypadají afričtí obří šneci?

Tato noční zvířata mají kónicky tvarované schránky, které mohou být vysoké 7 až 10 cm a zužují se směrem dozadu. Barva schránky je obvykle červenohnědá, v závislosti na stravě zvířete se barva může lišit. Tělo je asi 20 cm dlouhé s celkovou hmotností až 500 gramů.

V jižní Americe je tento hlemýžď také známí, ale zde je o něco menší, tělo dosahuje délky asi 10 cm a hmotnosti 100 gramů. Schránka je asi dvakrát vyšší než širší a je výrazně stočená.

Dokonce i mladé zvíře má charakteristický vzhled schránky, stejné jako u dospělců. Šneci se pohybují díky své silné noze. Na hlavě má tykadla a ústa. Radula pomáhá při příjmu potravy, srovnávaná se s jazykem u obratlovců a je pokrytá malými zuby. Orgány zvířete se nacházejí ve skořápce.

Jaké známe druhy afrických obřích šneků?

Achatinovití, jejichž latinský název je Achatinidae, jsou rozděleni do 11 různých rodů. Ti se liší ve vzhledu skořápky, tj. velikosti, barvě a tvaru. V příslušných rodech se znovu rozlišuje řada druhů a poddruhů. Dobře známá je Achatina achatina ze západní Afriky a Achatina fulica, která pochází z východoafrického regionu. Jiné známé poddruhy jsou Achatina imaculata, která pochází z jihovýchodní Afriky a Achatina reticulata, která se vyskytuje hlavně v Tanzanii a Zanzibaru.

Odkud pocházejí afričtí obří šneci?

Achatiny pochází, jak název napovídá z Afriky. Nachází se na celém kontinentu. Mimo toho je doma také v mnoha tropických zemích. Šneci se před působením velkého tepla a sucha chrání tzv. letním spánkem, u nás toto období odpovídá zimním měsícům. Během letního spánku nejsou šneci aktivní a minimálně přijímají potravu. Šneci často na ulitě vytvoří víčko a spí až několik měsíců. Letní spánek je srovnatelný se zimním. Délka letního spánku závisí na druhu. Achatina fulica má obvykle jen sníženou aktivitu, Achatina achatina spí až 10 týdnů a Achatina imaculata má mezi obřími šneky nejdelší letní spánek plných 2-5 měsíců.

Čím se achatiny živí?

Tato noční zvířata vylézají z úkrytu přibližně dvě hodiny po západu slunce, aby nalezli potravu. Živí se hlevně rostlinnou stravou, včetně nahnilého ovoce. Nejsou vybíraví, jí téměř všechno ovoce a zeleninu, ale nemusí jablka a mrkev.

Pokud jsou zvířata chována v teráriích, pak je krmíme banánovými slupkami, různými druhy ovoce, zeleninou a živočišným zdrojem bílkovin např. hovězím masem. Kromě toho mohou být šneci krmeni i kočičím krmivem. Vzhledem k tomu, že tvorba schránky vyžaduje mnoho vápníku, měl by být šnekovi poskytnut jeho zdroj např. sépiová kost.

Ve volné přírodě se achatiny krmí i během dnů, při kterých je vysoká relativní vlhkost a teplota nad 24ºC, nebo i za mírného deště a pod mrakem. Jinak zahrabou pod zem a odpočívají. Zajímavé je, že si mohou pamatovat místa, kde našly potravu. Často se na ně vracejí, aby prozkoumali, zda tam zase něco nenajdou.

achatina jí okurek

Chov achatin: Jak o ně nejlépe pečovat?

Terárium

Zvířata mohou být chovány v teráriích při pokojové teplotě. Terárium by mělo mít rozměry asi 60 x 30 x 30 cm, pro maximálně 5 zvířat. Pokud chceme mít více zvířat, musí být terárium přiměřeně větší. Aby teplota byla pohodlná, mohou být integrovány topné rohože a žárovky, což by však nemělo vést k vysychání terária. Venku byste neměli tato zvířata chovat, protože teploty pod 15º Celsia pro ně mohou být nebezpečné. Je důležité, aby v teráriu byl vždy dostatek čerstvého vzduchu. Využíváte-li pro chov hlemýžďů akvárium, je třeba dbát na to, aby víko bylo prodyšné, aby se zvířata neudusila.

Dno by měl být pokryté půdou nebo lignocelem a doporučuje se vybavit terárium větvemi, rostlinami a kameny. Achatiny budou rostliny okusovat, proto je třeba je pravidelně vyměňovat nebo zvířata dostatečně uspokojit krmivem, aby rostliny vydržely déle. Je ideální, pokud je v teráriu miska s vodou, ze které zvířata pijí a ve které se koupají.

Achatiny a společnost

Chov jediného zvířete je možný, ale i achatiny má rádi společnost. Kromě vlastního druhu bychom v akváriu neměli chovat jiné druhy, např. žáby. Achatiny jedí všechno a šance žáby na dlouhý život je malá.

Jak dlouho žije achatina?

V teráriích se, při dobré péči a kvalitním krmivu, achatiny bez problémů mohou dožít 10 let.

Nákup achatin : Kde mohou tyto šneky koupit?

Většinu druhů můžeme sehnat v obchodech se zvířaty. Kromě toho se dají sehnat na burzách zvířat. Kde se můžeme setkat i s jejich chovateli. Také je můžeme najít v internetové inzerci. Cena zvířete závisí na jeho velikosti, věku a druhu.

Nejlépe hodnocené články

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou a lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům - stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc Vás Vaše kočka miluje.

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: Psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. A lze spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou? V jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Pomeranian

Tito malí rošťáci nezaujmou svojí výškou, ale spíše přátelskou povahou, sebedůvěrou a energií. Není divu, že si toto plemeno získává srdce mnoha milovníků psů.