Běžné zdravotní problémy

Onemocnění močových cest

Kočky

Nemoci močových cest nejsou bohužel mezi našimi milovanými chlupatými kamarády ničím neobvyklým. V této souvislosti je často zmiňován termín „FLUTD“. „FLUTD" je zkratka pro kočičí onemocnění dolních cest močových a není nezávislým onemocněním, ale obecným termínem pro řadu onemocnění dolních cest močových (močový měchýř, močová trubice) u koček. Postižené kočky mohou pociťovat bolest nebo potíže s močením.

Trpí vaše kočka onemocněním močových cest nebo máte podezření, že by mohla? Shrnuli jsme vše, co potřebujete vědět o FLUTD na první pohled a jsme tu, abychom vám pomohli a poradili.

Doporučení: Při podezření na onemocnění močových cest se, prosím, vždy poraďte se svým veterinárním lékařem a krmte speciálním krmivem pouze po konzultaci s veterinářem.

  • Konzervy a kapsičky
  • Granule
  • Misky a hydratace
  • Toalety
  • Hygiena

Příznaky: Jaké jsou příznaky FLUTD u koček?

FLUTD obvykle spočívají v infekci močových cest, zúžení močové trubice v důsledku písku nebo zánětu močového měchýře. Obvykle lze pozorovat následující příznaky onemocnění:

  • Vaše kočka používá toaletu častěji.
  • Snaží se močit, ale vytéká jen trochu moči.
  • Vaše kočka při močení mňouká nebo syčí bolestí.
  • Lze si všimnout krve v moči.

Jak nebezpečné je to pro kočky a kdy bych měl navštívit veterináře?

Pokud jsou močové cesty ucpané, může se to rychle stát životu nebezpečné pro vaši kočku. Proto je důležité, abyste do pár hodin navštívili veterináře, pokud vaše kočka nečůrá i přes silné tlačení. Čím dříve to uděláte, tím dříve můžete své kočce pomoci.

V extrémních případech může dojít k úplnému ucpání močové trubice, což způsobí hromadění moči v močovém měchýři. Vzhledem k tomu, že metabolity v moči se již nemohou dostat z těla ven, hrozí nebezpečné příznaky otravy. Důsledkem mohou být také nebezpečné změny elektrolytů v krvi.

V pokročilých stadiích pokračuje retence moči do ledvin a hrozí akutní selhání ledvin. Pokud tedy zjistíte, že vaše kočka téměř nebo vůbec nemočí, je to absolutní nouze. Okamžitě navštivte veterináře, abyste předešli horšímu.

Stále hledáte veterináře v okolí? Navštivte naši stránku vyhledávání veterináře.

Které kočky jsou nejčastěji postiženy?

Zatímco venkovní kočky zřídka trpí onemocněním močových cest, kočky žijící v domácnosti a kočky v domácnostech s více kočkami mají zvláště vysoké riziko onemocnění.

Je to proto, že faktory jako obezita a nedostatek pohybu podporují rozvoj FLUTD u koček. Z tohoto důvodu jsou zvláště ohroženi také kastrovaní kocouři, kteří často trpí nadváhou.

Důležitou roli hraje také stres a strava. Pokud vaše kočka jí pouze suché krmivo a málo pije, může to také podpořit rozvoj onemocnění močových cest.

Diagnóza: Jak se FLUTD detekuje u koček?

Po příchodu k veterináři s podezřením na FLUTD, musí váš veterinář vaši kočku důkladně vyšetřit.

Po celkovém vyšetření veterinář zkontroluje nejen moč vaší kočky, ale také krev. Kromě toho může pomocí zobrazovacích metod (např. rentgen nebo ultrazvuk) vyloučit močové kameny nebo nádory.

Terapie: Jak se léčí FLUTD u koček?

Vzhledem k tomu, že onemocnění v rámci komplexu FLUTD mají různé způsoby vzniku, léčba vždy závisí na individuálním případu a závisí na závažnosti a příčině onemocnění.

Mimořádná opatření: V první řadě je důležité odstranit zadržování moči a tím stabilizovat stav vaší kočky. Za tímto účelem veterinář vaši kočku anestetizuje a zavede močový katetr. To mu umožňuje vypláchnout a vyprázdnit močový měchýř, aby se předešlo dalším komplikacím. Pokud se vaše kočka znovu pokusí močit, veterinář může katetr odstranit. Pokud katetr nelze zavést, veterinář může propíchnout močový měchýř a vypustit přebytečnou moč. Intravenózní infuze také pomáhají stabilizovat oběh. Zánětlivé procesy zmírňují i ​​protizánětlivé léky.

Boj s příčinou: Pokud je vaše kočka stabilní, je nyní důležité bojovat s příčinou problému. Nezbytná opatření závisí na základním onemocnění. S tím vám poradí váš veterinář a předepíše vám například speciální dietní potraviny nebo léky.

Příčiny: Jaké jsou spouštěče FLUTD u koček?

Protože FLUTD není nemoc, ale obecný termín, který zahrnuje různé spouštěče. Kromě různých rizikových faktorů (nadváha, domácí prostředí, kastrovaní kocouři) je patrné, že kočky s FLUDT často vykazují jednu nebo více z následujících změn:

Sterilní cystitida

Kočičí idiopatická cystitida (FIC) – specifická varianta cystitidy – je častou příčinou FLUTD u koček. Obvykle je způsobena stresem, nikoli bakteriální infekcí.

Močové kameny

Některé kočky jsou náchylné k tvorbě močových krystalů a močových kamenů, ať už kvůli plemeni nebo stravě. Tyto kameny jsou způsobeny nahromaděním minerálních solí (např. šťavelanu vápenatého, struvitu) v moči. Pokud kameny blokují proud moči, může dojít k nebezpečné obstrukci močových cest.

Infekce močového ústrojí

FLUDT může také způsobit bakteriální infekce močového měchýře. To je však u koček méně časté než první dva body.

Prevence: Jak chránit vaši kočku před FLUTD

 Veterina

Navštěvujte pravidelně veterináře

Hydratace

Povzbuďte svou kočku k pití a ujistěte se, že je dostatečně hydratovaná

Obezita

Předcházejte obezitě a motivujte kočku k pohybu

Vlhké krmivo

Krmte i vlhkým krmivem jako jsou konzervy a kapsičky místo granulí, aby vaše kočka mohla absorbovat více tekutin.

Vyhněte se stresu a reagujte na potřeby své kočky

Ušetřete svou kočku stresu a reagujte na její potřeby.

Vytvořte dostatek stelivových boxů (alespoň jeden stelivo na kočku v domácnostech s více kočkami)

Umístěte kočkám k dispozici dostatek toalet (alespoň jednu na každou kočku v domácnosti).

TamborCool kočka TamborConcept for Life

U citlivých a vystresovaných koček je větší pravděpodobnost vzniku infekcí močového měchýře. Abych mohl i nadále zůstat v pohodě, objevil jsem pro sebe uklidňující jídlo: Concept for Live Calm. DL-methionin, který obsahuje, může také snížit hodnotu pH moči. To uklidňuje i mojí paničku.

Concept for Life Calm
ClooneyClooney: Pití nebylo nikdy tak snadnéMisky TIAKI

Na elegantním baru od Tiaki je pro mě obzvláště snadné vypít dostatek tekutin. Jako staršímu kocourovi mi vyvýšená plocha uleví od ohýbání páteře a výrazně mi usnadní jídlo i pití. Rád bych ještě chvíli poseděl!

TIAKI Duo podstavec s keramickými miskami