Magazín

V našem magazínu o zvířatech se dozvíte vše, co je důležité pro život se zvířetem. Jak pro kočky, tak pro psy, malá zvířata, papoušky a pro rybičky. Získáte od nás cenné rady, jak nejlépe o vašeho domácího mazlíčka pečovat, abyste byli všichni v domácnosti spokojení. Seznámíme vás také s plemeny psů, koček, představíme vám jak malá zvířata, tak papoušky a druhy akvarijních ryb. V našem magazínu vám taktéž poradíme s výcvikem psa a také poradíme na téma dovolená a co vše byste měli o cestování se zvířetem vědět. Čtěte více

Psi

10 min
Plemena psů

Černo-tříslový coonhound

Plemeno černo-tříslového coonhounda pochází z Ameriky. Zde je známé pro svou schopnost lovu mývalů, které dokáže sledovat jako nikdo jiný. Černo-tříslový coonhound, který se velmi podobá bloodhoundovi, má vyrovnanou povahu a dobře vychází s lidmi i s jinými zvířaty.

 

Povaha

Jakmile tenhle pes ucítí mývala, nic ho nezastaví. Nenechá se ničím odradit a svým jemným čichem se vydá po jeho stopě. Pronásleduje ho a během útěku jej zažene na strom. Zde na něj štěká svým charakteristickým loveckým štěkotem, připomínajícím roh, dokud nepřijde lovec. Černo-tříslový coonhound je při lovu a stopování mimořádně metodický a svědomitý. Mývalové ani vačice nemají u tohoto odhodlaného a vytrvalého psa šanci.

 

Klidný a vyrovnaný – jen ne při lovu mývalů

Jeho nezdolnost a silná vůle je při lovu velmi ceněna. Ve výchově a během výcviku se však tyto vlastnosti jeví jako překážka. Velký coonhound dokáže být tvrdohlavý a neústupný. Zejména pokud se mu dostatečně nevěnujete nebo jsou Vaše povely příliš přísné. Tento pes potřebuje odpovídající zadání, dostatečnou volnost a uspokojení své touhy po pohybu. Pak se z něj stane vyrovnaný a kompatibilní parťák, který se hodí i do rodiny s dětmi.

 

Milovník společnosti

Černo-tříslový coonhound je velmi společenský pes. Má rád společnost lidí, kterou také vyžaduje a potřebuje. Když je dlouho o samotě, může ho to rozrušit, nebo dokonce psychicky ničit. S ostatními psy vychází velmi dobře. Často s nimi úzce spolupracuje, když je využíván jako honič. Stydlivé nebo agresivní chování je těmto psům naprosto cizí. Ačkoli si při setkání s cizími lidmi zpočátku udržují odstup, na jejich pokusy o sblížení obvykle reagují otevřeně a s nadhledem. Pro svou přístupnost není nejlepší volbou, pokud hledáte hlídacího psa, a to přesto, že je to odvážný a odhodlaný tvor.

 

Vzhled

Statná postava, odhodlaný vzhled, široký krok, elegantní tmavě černá srst s výraznými znaky pálení. To vše činí z černo-tříslového coonhounda velmi nápadného a působivého parťáka. Za své silné a svalnaté tělo, protáhlé, dobře stavěné končetiny a dlouhé svěšené uši vděčí tento pes svému „staršímu bratrovi“ bloodhoundovi, ten však pochází z Belgie. Coonhound se od svého příbuzného liší tím, že nemá typické kožní záhyby, je také o něco menší a lehčí. Dosahuje výšky ramen 58 až 69 cm a váží asi 25 až 34 kg.

 

Vrcholový sportovec se svěšenýma ušima

Kromě charakteristických dlouhých uší, které mu visí dolů hluboko pod obličej, je nápadná zejména jeho mocně působící chůze. V teple domova jeho tmavě hnědé oči vyzařují klid a vyrovnanost. Ve volné přírodě coonhound prokazuje obrovský talent a vytrvalost. Zde se z něj stává sportovec s obrovskou silou a obratností. Jeho srst je krátká a hustá. Má uhlově černou barvu s intenzivním pálením. Díky svým vlastnostem mu srst poskytuje dobrou ochranu za každého počasí. Přiléhá k tělu a elegantně zdůrazňuje jeho čisté, svalnaté linie.

 

Historie

Černo-tříslový coonhound je úzce spjat se zemí svého původu, Amerikou. V 17. a 18. století se v Americe stal oblíbenou volnočasovou aktivitou tzv. „coon hunting“, tedy lov vačic a mývalů. Z tohoto důvodu se chovatelé rozhodli „vytvořit“ loveckého psa, který by svým dobrým čichem dokázal na dálku vycítit stopy mývalů. Stopaři Simon Kenton a bratři Poeové z údolí Ohio se stali slavnými již za své zásluhy v bojích proti indiánům. Právě oni se jako první začali věnovat hledání a chovu „mývalího psa“. Jejich „Old Glory Line“, která vznikla křížením bloodhounda, amerického foxhounda a kerry beagla z Irska, je považována za první chovnou linii černo-tříslového coonhounda.

 

Black and Tan Coonhound welpe

 

Uznání samostatného plemena honičů 

Více než 130 let systematického a čistého chovu této nejslavnější chovné linie vedlo ke zrodu vynikajícího psího lovce a stopaře. K dnešní podobě amerického černo-tříslového plemena významně přispěli také bratři Merrittové či linie Ten Oaks z chovu Dona Stringera. Americký klub chovatelů (AKC, anglicky American Kennel Club) však dlouho odmítal uznat coonhoundy jako plnohodnotné plemeno. Považoval je totiž za variantu foxhounda. V roce 1945 však bylo úsilí klubu Black and Tan Coonhound Club odměněno. Došlo k zavedení povinné identifikace plemene a černo-tříslový coonhound se stal prvním a jediným coonhoundem uznaným asociací AKC. Po Americkém klubu chovatelů toto plemeno uznala také Mezinárodní kynologická federace (FCI, francouzsky Fédération Cynologique Internationale), která tak učinila ještě v tom samém roce.

 

Dnešní chov a rozšíření

V USA se černo-tříslový coonhound stále používá k lovu mývalů, ale také jelenů, medvědů a dalších velkých zvířat. Kromě toho si jej Američané cení jako společenského a sportovního psa do rodiny, který přesvědčí nejen svým skvělým čichem, ale také vyrovnanou povahou. V Evropě se však tento pes s nadáním pro mantrailing vyskytuje jen zřídka. Těch několik málo chovatelů, kteří jej chovají mimo Spojené státy, stejně většinou používá psy z amerických nebo kanadských linií.

 

Co byste měli zvážit před koupí coonhounda

Nemáte možnost kontaktovat chovatele přímo v USA a chcete si koupit pravého coonhounda v Evropě? Obrňte se trpělivostí, protože cesta k získání zástupce tohoto plemene bude nejspíš dlouhá. Dobu čekání však můžete využít k přípravě. A tím nemyslíme jen to, že domácnost „zabezpečíte proti psům“ a nakoupíte potřebné příslušenství. Navštěvujte a diskutujte s majiteli a chovateli. Obraťte se také na ty, kteří chovají jiná plemena lovců a honičů. Sbírejte a třiďte si informace. Zkrátka se ujistěte, že je pro Vás coonhound skutečně to pravé plemeno. Odpovídá Vaše představa o životě s coonhoundem jeho povaze a životnímu rytmu? Máte dostatek času na to, abyste svému psovi dopřáli potřebný pohyb a smysluplnou aktivitu? Souhlasí všichni ve Vaší rodině s pořízením tohoto plemenného psa? Odpovědím na tyto otázky věnujte dostatek času, a pokud máte o některé z nich pochybnosti, zvažte své rozhodnutí o koupi.

 

Zdraví a typické nemoci plemene

Když máte doma černo-tříslového coonhounda, nejspíš se u veterináře moc často objevovat nebudete. Díky pečlivému šlechtění je toto americké plemeno velmi odolné proti různým nemocem. Pro coonhounda v podstatě neexistují žádná typická onemocnění. Přesto někteří jedinci trpí dysplazií kyčelních kloubů, což je poměrně časté onemocnění. Riziko onemocnění lze však snížit. Můžete si vybrat jedince, jehož předci prokazatelně touto nemocí netrpí. V každém případě pomůže, když budete o psa řádně pečovat a zajistíte mu kvalitní a zdravou stravu. Pamatujte na to, že klouby coonhounda nesmíte během růstové fáze přetěžovat. Ve štěněcím věku je třeba se vyvarovat příliš rychlých aportovacích her s krátkými trhavými zastávkami a častého běhání po schodech. Dalším důležitým faktorem je výživa.

 

Black and Tan Coonhound läuft

 

Výživa 

Pokud budete černo-tříslového coonhounda krmit stravou příliš bohatou na bílkoviny, můžete u něho vyvolat předčasný růst. Vývoj svalů a kostí bude pak nerovnoměrný a může vést k pozdějším onemocněním kosterního systému. Proto hledejte krmivo, které je přizpůsobeno potřebám Vašeho štěněte. Po koupi od chovatele a ukončení kojení je vhodné štěněti nadále podávat krmivo, na které je zvyklé od chovatele. Po několika týdnech můžete přejít na krmivo pro dospělé. Složení krmiva by mělo vždy odpovídat potřebě Vašeho psa s ohledem na živiny a energii. Mladí psi by měli být krmeni spíše krmivem s nižším obsahem bílkovin, které se vyznačuje zdravým poměrem vápníku a fosforu.

 

Vyhněte se nadváze

Krmivo pro dospělého coonhounda by mělo být tvořeno především masem (přibližně 70 až 80 %). Rýže a zelenina jsou pestrým a zdravým doplňkem. Dbejte na to, aby bylo krmivo podáváno v pevně stanovených denních dobách (dvakrát denně) a aby potřebná denní dávka nebyla příliš doplňována množstvím svačinek nebo pamlsků. Coonhound má přirozený sklon k nadváze, což může vést k vážným zdravotním potížím. Po skončení jídla po svém psovi ukliďte jeho misku s jídlem. Coonhound by neměl jíst v kteroukoli denní dobu ho napadne. Váš mazlíček by měl mít vždy k dispozici čerstvou pitnou vodu.

 

Jak správně pečovat o coonhounda

Péče o černo-tříslového coonhounda je díky jeho krátké srsti poměrně snadná a nenáročná. Pro zachování lesku a struktury stačí srst pravidelně kartáčovat (přibližně dvakrát týdně). Kromě toho byste měli svému čtyřnohému příteli v pravidelných intervalech kontrolovat a čistit oči a svěšené uši. Coonhound je někdy náchylný k zánětům pod ušima a kolem očí. Vhodnou péčí lze těmto onemocněním předcházet nebo je alespoň včas odhalit.

 

Jste připraveni chovat černo-tříslového coonhounda?

Černo-tříslový coonhound je velký, atletický pracovní pes, který potřebuje dostatek prostoru, pohybu a aktivity. Jsou lidé, kteří žijí v bytě ve městě a tráví čas raději na gauči než v lese. A jsou mezi nimi i tací, kteří chtějí coonhounda domů jen pro jeho roztomilé svěšené uši. Pokud mezi ně patříte, vyberte si prosím jiné plemeno. Pokud nechcete se svým coonhoundem lovit a chcete z něj mít rodinného psa, musíte mu nabídnout dostatečnou alternativní aktivitu. Psí sporty, ale zejména vyhledávací práce (např. mantrailing), jsou pro toto severoamerické plemeno s vynikajícím čichem ideální. Tento expert na sledování se může stát schopným pomocníkem policistů nebo celníků.

 

Výchova

Vyrovnaná a klidná povaha mývalího psa se plně rozvine teprve tehdy, když dostane vhodný úkol odpovídající jeho úrovni. Úspěch jeho výchovy závisí v neposlední řadě na tom, jak se Váš pes cítí být využit. U psů, kteří tráví hodně času o samotě a prožívají svůj život jako „gaučoví psi“, se často vyvinou nežádoucí vlastnosti. Časté a hlasité vytí, pronásledování sousedovy kočky nebo ničení oblíbeného křesla jsou jen některé příklady. Majitele, který na ně nemá čas, chová se k nim nespravedlivě a nedovolí jim zapojit se do každodenního života, nepřijme tento inteligentní pes za vůdce smečky. Proto svému psovi od začátku dávejte najevo, že se na Vás může kdykoli spolehnout. Dopřejte mu potřebnou lásku a pozornost, dejte mu dostatek příležitostí k pohybu a zajistěte mu smysluplné zaměstnání. Jedině tak budete moci úspěšně vychovat coonhounda. Tento pes se Vám poté stane skvělým partnerem do života a úplně zapomene na to, že nemůže lovit mývaly.

 

7 min
Druhy malých zvířat

Rex králík

Rex králíci patří spolu se zakrslými králíky a angorskými králíky mezi nejoblíbenější králičích plemena. Přečtěte si vše péči a délce života rex králíků a o tom, jak s jistotou poznat zdravé zvíře.
6 min
Druhy ptáků

Zebřička pestrá

Zebřička pestrá je krásný společenský pták, který je navíc nenáročný na péči. Také díky tomu patří mezi nejoblíbenější okrasné ptáky. Pozorovat tyto hbité ptáky čeledi astrildovití je opravdová radost. U zebřiček se totiž pořád něco děje. Chtěli byste si také pořídit zebřičky? V našem článku najdete spoustu užitečných informací.

7 min
Druhy terarijních zvířat

Gekon zadní

Gekon zední je znamenitý šplhoun. Díky přísavným lamelám na nohou může gekon šplhat po skleněných tabulích, nebo dokonce chodit po stropě hlavou dolů. Zjistěte více o tomto fascinujícím nočním zvířeti a jak ho chovat v teráriu.

Nejlépe hodnocené články
Kočky Péče o zdraví kočky

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. Je ale možné spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou a v jakém věku jsou kočky považovány za seniory?

Kočky Pořízení a chov koček

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.

Malá zvířata Druhy malých zvířat

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.

Nejnovější články
Psi Výživa psů

Jak vyrobit adventní kalendář pro psy

Psí adventní kalendář je jednou z nejkrásnějších věcí, které s sebou předvánoční období přináší: každý den otevřete okýnko a těšíte se na nové překvapení. Vyrobit vlastní adventní kalendář pro psy není vůbec složité. Zpříjemníte tím Vašemu čtyřnohému příteli čekání na vánoční svátky.

Psi Plemena psů

Východosibiřská lajka

Tento pes s rodokmenem připomínající vlka je největším ze čtyř plemen ruské lajky. Východosibiřská lajka, původně vyšlechtěná jako lovecký pes, je zvyklá pracovat samostatně. Zároveň však vždy vyhledává blízkost svého majitele, a proto je – za určitých podmínek – vhodná i pro chov jako společenský a hlídací pes.

Díky těmto informacím si budete vědět vždy rady

Naše tipy vám pomohou zodpovědět všechny otázky týkající se domácích mazlíčků. Díky našim radám lépe rozeznáte různá onemocnění a předejdete kritickým situacím. Dozvíte se, jak o zvíře správně pečovat a jak často s ním chodit na kontrolu k veterináři. V našem magazínu vám také poradíme, jaké „kamarády“ vašemu čtyřnohému mazlíčkovi vybrat a od kterých se raději držet dál.

Vyvážená strava pro vašeho mazlíčka

Také domácí mazlíčci potřebují dostatek vitamínů a živin. Protože jsou psi od přírody lovci, měla by tomu odpovídat i jejich strava, která by měla být složena převážně z masa. Kvalitní krmiva obsahují všechny důležité látky, které jsou pro zdraví zvířete nezbytné. Stejně jako u lidí, i u zvířat se potřeby mění v závislosti na věku. Také v případě onemocnění je potřeba stravu vhodně upravit. Poradíme vám, jak by měl takový jídelníček vypadat.

Uvažujete o adopci zvířete z útulku?

Při návštěvě útulku bychom si nejraději odnesli domů všechna zvířata. Ale než se pro takovou adopci rozhodnete, připravte vše, co bude zvíře potřebovat – pelíšek, krmivo a výběh. váš nový spolubydlící by měl být řádně očkován a mít potřebné doklady. V našem magazínu vám poradíme, na co si dát pozor, aby adopce proběhla bez problémů.

Bezstarostný život díky našemu poradenství

Díky našim radám si budete brzy vědět rady v každé situaci. Cestujete často i se svým mazlíčkem? Pak je dobré používat vhodné přepravky. Zvíře tak bude v bezpečí a bude mít dostatek soukromí. Čím pohodovější cesta bude, tím pohodovější bude vaše společná dovolená. Díky kvalifikovanému poradenství v našem magazínu bude život s vaším mazlíčkem bezstarostný a bezproblémový. Naleznete zde také tipy, jaké hračky vybrat, jak správně zvíře venčit, čím ho krmit či jaké poplatky je nutné platit za psa.