Výživa štěněte: Aby Váš malý kamarád zdravě rostl

banner

Věda předpokládá, že první rok života u psů (v závislosti na rase) odpovídá 12-15 rokům u lidí. Protože štěňata v tomto období rychle rostou, je jejich potřeba krmiva enormní. Štěně potřebuje velké množství energie (tuku), bílkovin, minerálních látek (jako např. vápník) a vitamínů.

Od mateřského mléka k prvnímu krmení

Štěňata dostávají všechny potřebné látky v mateřském mléce. Ve věku 6-10 týdnů si pomalu odvykají a učí se samostatně přijímat potravu. Jakmile se to naučí, můžete si svého nového kamaráda odnést domů. Nyní musíte Vašemu štěňátku zajistit kvalitní výživu.

Co musí obsahovat vyvážené krmivo?

Potřeba živin a energie štěněte v této fázi je 2-4x vyšší, než u dospělého psa stejné velikosti. Této situaci odpovídá kombinace 50 životně důležitých živin, minerálních látek, stopových prvků a vitamínů. Takovéto složení není možné docílit u krmiva vařeného doma.

Majitel psa by si měl uvědomit, že špatná výživa v období růstu může zanechat celoživotní následky.

Také krmení pouze masem není zdravé a může vést ke chronickému poškození jater a ledvin. Na trhu je k dostání dostatek kvalitních krmiv pro štěňata a rostoucí psy, které splňují všechny nároky Vašeho malého čtyřnohého kamaráda.

Kolik krmiva by mělo štěně dostávat?

U krmiva nejsou důležité pouze obsažené látky, ale také jeho množství. Přísun energie, kterou rostoucí pes potřebuje, musí být regulován. Přitom platí: ne moc a ne příliš málo. Velké množství krmiva může zejména u velkých ras vyvolat nekontrolovatelný růst, což způsobuje problémy s kostrou.

Žaludek štěňat je velmi malý. Kvůli zvýšené potřebě energie musí štěňata do 4. měsíce přijímat potravu až 6x denně. Od 6. měsíce stačí štěňata krmit třikrát denně. Psi malých ras jsou v 6 až 9 měsících dospělí, psi velkých ras v 18 až 24 měsících.

Přechod na krmivo pro dospělé psy

Když pes dosáhne této fáze, můžete ho začít krmit krmivem pro dopělé psy (Adult) a krmná dávka je snížena na 1-2x za den. Majitel by měl vzít v úvahu, že přechod na jiné krmivo neproběhne ze dne na den. Trvá zhruba týden a probíhá tak, že se mezi dosavadní krmivo přimíchá nové krmivo a dávka nového krmiva se postupně zvyšuje.

Psi potřebují stereotyp

Psi si na způsob krmení rychle zvykají a potřebují vždy dostávat stejný druh krmiva, stejné množství na stejném místě. Pokud to není zajištěno, může se u nich rychle objevit průjem. Přesto můžete Vašemu miláčkovi jeho den zpestřit. Spousta výrobců krmiv nabízí krmiva s různými příchutěmi.

Teplota krmiva

Další důležitá věc: krmivo by mělo mít vždy příjemnou teplotu, tzn. pokojovou teplotu - mezi 20°C-30°C. Jinak může dojít k těžkým zažívacím problémům a dokonce k zánětu žaludeční sliznice. Proto nedávejte psovi nikdy krmivo přímo z ledničky.

Článek od Charlotte Stanek