Co byste měli vědět o různých druzích krmiv

Bez obilovin

Bez obilovin

Majitelé psů a koček již léta stále častěji přechází ke krmivu s recepturou bez obilovin (grainfree). Tato krmiva neobsahují pšenici, oves, kukuřici nebo rýži. Jedním z nejčastějších důvodů přechodu na „Grainfree“ krmivo jsou alergie nebo intolerance. U psů a koček jsou však vzácnější, než se předpokládalo. Mnohem častější příčinou alergických reakcí jsou bílkoviny z hovězího masa, vajec nebo kravského mléka. Nicméně některé obilné bílkoviny (např. pšeničná nebo kukuřičná bílkovina) mohou být také příčinou problémů.

Ale co je vlastně v obilovinách?

Obecně platí, že obiloviny obsahují kromě důležitých živin, vitamínů, nenasycených mastných kyselin a sytící vlákniny především rostlinné sacharidy - škrob. Ten slouží jako důležitý zdroj energie pro Vašeho čtyřnohého přítele. Navzdory všeobecnému přesvědčení psi škrob do určité míry snášejí. Obiloviny dokážou v malém množství strávit také kočky, protože se přirozeně vyskytují ve střevech jejich kořisti. Kvalitní potrava bez obilovin pro zdravé čtyřnohé přátele tedy není nutností, ale v určitých případech je dobrou alternativou.

Je bez lepku a bez obilovin to stejné?

Lepek je směs bílkovin, která se nachází v mnoha obilovinách. Je obsažen například v žitu nebo ječmeni. Jiné obiloviny, například proso, lepek neobsahují. Bez lepku tedy automaticky neznamená, že krmivo neobsahuje žádné obiloviny. Krmivo neobsahuje pouze bílkovinu lepek.

bez obilovin

Biokrmivo

Biokrmivo

Bio výživa se dostala do našich supermarketů již před mnoha lety a stále více se prosazuje i při krmení domácích zvířat. Důvod: V porovnání s běžnými krmivy je výroba krmiva z kontrolované ekologické produkce více dlouhodobě udržitelná. Suroviny používané v bio krmivu jsou opatřeny certifikovanými ekologickými pečetěmi, např. zeleným logem EU pro ekologickou produkci, které slibují, že při pěstování použitých rostlin a při výrobě masa nejsou používány následující látky:

  • • Chemické fungicidy a pesticidy
  • • Geneticky modifikovaná osiva
  • • Minerální dusíkatá hnojiva
  • • Syntetické postřiky

Příslušní výrobci odebírají suroviny pouze od certifikovaných ekologických podniků, které chovají zvířata druhově vhodným způsobem a rostliny chrání pouze ekologickými prostředky. Výrazy "bio" nebo "ekologické" jsou v EU chráněné pojmy, ale není bio jako bio. Pokud chcete v budoucnu udělat něco pro životní prostředí a krmit svého domácího mazlíčka bio krmivem, měli byste si zjistit více informací o podmínkách příslušného loga označujícího ekologické produkty.

Biokrmivo

Vysoký podíl masa

Vysoký podíl masa

Krmivo pro zvířata s obzvláště vysokým obsahem masa je v módě. Aby se krmivo pro psy a kočky mohlo považovat za krmivo s vysokým obsahem masa, musí obsahovat nejméně 60 % masa. Jaké jsou však výhody a nevýhody výživy s vysokým obsahem masa pro psy a kočky?

Již dlouho je známo, že pes se od svého předka, vlka, vzdálil nejen vzhledem, ale i výživou. Během domestikace lidmi si psi zvykli na potravu, kterou jim dávali jejich majitelé. Stále častěji se k nim přidávaly také rostlinné složky, jako jsou byliny, bobule nebo zelenina. Ty obsahují důležité živiny, vitamíny a vlákninu. Obsahují také esenciální aminokyseliny, které slouží jako stavební kameny životně důležitých bílkovin. Vysoce stravitelné aminokyseliny (např. lysin nebo tryptofan), se však nacházejí především v mase. 

Na rozdíl od psů jsou kočky výhradně masožravci a svou energetickou potřebu uspokojují především konzumací živočišných bílkovin. Pokud krmivo pro kočky obsahuje příliš málo masa, Vaše kočka nebude schopna vstřebat dostatek aminokyselin taurinu a argininu, které jsou pro ni životně důležité. Pak Vaší kočce hrozí onemocnění srdečního svalu (např. dilatační kardiomyopatie) a očí a také život ohrožující otrava močí. Protože se tyto aminokyseliny v rostlinných složkách nevyskytují nebo jen v malém množství, je v krmivu nutný odpovídající vysoký podíl masa. Měli byste se však vyhnout stoprocentnímu obsahu masa, protože nadměrný přísun bílkovin dlouhodobě poškozuje ledviny.

Vysoký obsah masa je proto pro psy výhodou, pro kočky povinností. Pokud krmíte Vašeho mazlíčka krmivem s vysokým obsahem masa, měli byste stále dbát na to, aby se mu dostávalo vyvážené výživy.

Vysoký podíl masa