Běžné zdravotní problémy

Psí alergie

Psi

Bohužel se u našich milovaných chlupatých kamarádů mohou objevit různé alergie – téměř v každém věku. Ty jsou často spojeny s nepříjemným svěděním a v těžkých případech i s dušností.

Alergie jsou jedním z nejčastějších onemocnění psů. Najít příčinu není vždy jednoduché, ale pro léčbu je klíčové. Proto jsme pro vás vše důležité na toto téma shrnuli do přehledu a jsme vám s radami i opatřeními nablízku.

Doporučení: Máte-li podezření na alergii, vždy se poraďte se svým veterinárním lékařem a speciálním krmivem krmte pouze po konzultaci s veterinářem.

 • Konzervy
 • Granule
 • Pamlsky
 • Podložky a pelíšky
 • Doplňky stravy

Přehled: Jaké alergie mají psi?

Jaké alergie mají psi?

Psi mohou být alergičtí v podstatě na cokoliv. Existují však tři alergie, které jsou zvláště běžné u psů:

 • Alergie na bleší sliny: Při sání krve blechy vylučují do tkání sliny, na které mohou být psi alergičtí. Alergie na bleší sliny je nejčastější formou alergie u psů.
 • Atopie (alergie na životní prostředí): Atopie je druhou nejčastější alergií u psů, která jich postihuje asi 15 procent. Tito psi reagují na skutečně neškodné látky z prostředí (např. tráva, pyl) silnou tvorbou protilátek. Častým důsledkem je zánětlivé kožní onemocnění, atopická dermatitida.
 • Potravinová alergie: Potravinové alergie jsou třetím nejčastějším typem alergie u psů. Podle současného stavu znalostí jsou nejčastějšími alergeny u psů bílkoviny nebo proteinové sloučeniny obsažené v krmivu. Pravděpodobnost vzniku alergie se zvyšuje s frekvencí expozice alergenu. U psů jsou hlavními spouštěči potravinových alergií hovězí, kuřecí maso, vejce a mléko. V zásadě však mohou být psi alergičtí na jakoukoli složku potravy, tedy i na sacharidy.

Příznaky: Jak poznám alergii u psů a kdy mám jít k veterináři?

Příznaky onemocnění závisí především na formě alergie a mohou se u každého psa lišit. Svědění nebo dýchací potíže (např. dušnost) jsou pravděpodobně nejznámějšími následky alergie. Mohou se však objevit i další příznaky. 

Další možné příznaky:

 • Matná srst nebo její vypadávání (alopecie)
 • Šupinatá kůže
 • Pustuly nebo krusty
 • Bolest břicha a nadýmání
 • Zvracení
 • Průjem
 • Zácpa

Jakmile zaznamenáte u svého psa jakékoli známky alergie nebo jiného onemocnění, měli byste se poradit se svým veterinářem. To platí zejména pro příznaky anafylaktického šoku, které mohou zahrnovat ztrátu vědomí nebo dušnost – ty je nutné řešit ookamžitě na veterinární pohotovosti.

Stále hledáte veterináře v okolí? Navštivte naši stránku vyhledávání veterináře.

Diagnóza: jak rozpoznat alergie u psů

Pro nalezení příčiny alergie jsou velmi důležité informace o výskytu příznaků.

Kromě krevních testů jsou pak k dispozici různé možnosti, jak podezření potvrdit:

 • Diagnostická léčba: Pokud má váš pes alergii na bleší sliny, je pro potvrzení vhodná diagnostická terapie antiparazitiky (prostředky proti blechám). Pokud se stav vašeho psa po terapii zlepší, je to známka toho, že je skutečně alergický na bleší sliny.
 • Kožní testy: Při podezření na atopii mohou veterináři provést kožní test.
 • Eliminační dieta: Eliminační dieta s následnou provokací má smysl, pokud existuje podezření, že by váš pes mohl mít potravinovou alergii. Měli byste to však dělat pouze po konzultaci s vaším veterinárním lékařem a pod jeho dohledem.

Terapie: Jak se léčí alergie u psů?

Jakou léčbu váš pes potřebuje, závisí na různých faktorech (např. typu alergie). V první řadě je důležité, aby od stanovení diagnózy váš pes již neměl žádný kontakt se spouštěcím alergenem.

 • Zlepšení příznaků: Váš veterinář může dát vašemu psovi speciální léky ke zmírnění příznaků. Patří sem především antialergická (antihistaminika) a látky proti svědění (antipruritika).
 • Desenzibilizace (hyposenzibilizace): Desenzibilizace slouží k trvalému snížení klinických příznaků alergie u psů. Za tímto účelem veterinář opakovaně podává zvyšující se množství alergenu vašemu psovi, takže imunitní systém bude stále více tolerantní k alergenu prostřednictvím návyku. Tato forma léčby se osvědčila zejména u pylových alergií.
 • Pohotovostní terapie pro anafylaktický šok: Anafylaktický šok je život ohrožující situace pro vašeho psa, a proto vyžaduje okamžitou pohotovostní léčbu. Kromě tekutých infuzí sem patří i podávání kyslíku a, v případě potřeby, adrenalinová injekce. Aby bylo možné kontrolovat stav vašeho psa během ošetření a po něm, musí váš pes obvykle zůstat na oddělení přes noc.

Prognóza: Je alergie u psů léčitelná?

Alergie přetrvávají po celý život a samy nezmizí. Je však možné zmírnit její dopady a umožnit vašemu psovi vést normální psí život. Nejlépe toho lze docílit, pokud úspěšně zabráníte kontaktu vašeho psa s alergenem.

Prevence: Je možné předcházet alergiím u psů?

Vzhledem k všestrannosti alergií se mohou u psů objevit téměř v každém věku a bez varování. Z tohoto důvodu je téměř nemožné alergii zabránit. 

Existují však způsoby, jak snížit riziko onemocnění alergií u psů:

 Navštěvujte pravidelně veterináře

Navštěvujte pravidelně veterináře

Poskytněte mu dobrou ochranu proti blechám a parazitům

Poskytněte mu dobrou ochranu proti blechám a parazitům

Neměňte příliš často krmivo a krmte svého psa vždy dobře snášeným druhem.

Neměňte příliš často krmivo a krmte svého psa vždy dobře snášeným druhem. 

Podávejte mu krmivo s jedním dobře snášeným zdrojem bílkovin.

Podávejte mu krmivo s jedním dobře snášeným zdrojem bílkovin.

Purizon Single Meat Adult losos a špenátKoby: Losos a více lososa! Purizon Single Meat

Jak mě rozmazlit? Losos ve všech variantách! Purizon Single Meat Adult - Losos se špenátem je pro mě obzvláště dobrý: protože mám citlivou pokožku, mohu si být jistý, že losos byl při výrobě použit jako jediný zdroj bílkovin.

Ochutnejte
Concept for Life Medium SensitivePina: Zdraví začíná ve střevechConcept for Life

Nesprávná výživa se někdy může projevit kožními problémy. Pro psy s citlivým zažíváním, jako jsem já, je důležité, abychom jedli krmivo pouze s jedním zdrojem bílkovin - snadno stravitelná rýže a vláknina regulující trávení jsou skvělým bonusem. Řešení: Concept for Life Medium Sensitive!

Vyzkoušejte