Co dát do misky: granule, konzervy nebo obojí

Existuje mnoho způsobů, jak psa krmit, ať už suchým, mokrým nebo smíšeným krmivem. O tom, který způsob krmení je pro psy nejlepší, se však mezi majiteli psů vedou četné diskuse.

Skutečnost je taková, že u krmiva pro psy není nejdůležitější forma, ale obsah. V zásadě platí, že krmivo pro psy, které je deklarováno jako kompletní, poskytuje psovi všechny důležité vitamíny, živiny a minerály - bez ohledu na to, zda se jedná o suché nebo mokré krmivo. Nicméně každý typ krmení má své výhody a nevýhody. Abychom vám poskytli prvotní přehled a usnadnili rozhodování, shrnuli jsme pro vás různé způsoby krmení a jejich zvláštnosti.

Abyste vyhověli individuálním potřebám svého psa, je také nejlepší nechat si podrobně poradit od svého veterináře.

Konzervy

Konzervy Konzervy a kapsičky
GranuleGranule
Míchaná krmivaMíchaná krmiva
PamlskyPamlsky
Purizon
Wolf of wilderness
Lukullus
Rocco

Přehled forem krmení

Jednotlivé druhy potravin se liší obsahem vlhkosti, složením a výrobou. V důsledku toho mají různé vlastnosti, které mají pro vás a vašeho psa výhody i nevýhody:

Konzervy/kapsičky

Vlhké krmivo obsahuje obzvláště mnoho vody, a to 60 až 85 %. Protože má větší objem než suché krmivo, výrobci krmiv je obvykle nabízejí v konzervách nebo fóliových sáčcích.

V každém případě je mokré kompletní krmivo více pachově, ale především chuťově výraznější než suché krmivo, a proto je psi konzumují se zvláštním potěšením.

V závislosti na výrobci obsahuje mokré krmivo směs různých látek. Patří mezi ně například svalovina, vnitřnosti, drůbeží jatečně upravená těla, rostlinné složky, jako jsou obiloviny nebo bylinky, a také tuky/oleje, vitamíny a minerální látky. Některé výrobky navíc nabízejí omáčkovitou tekutinu vázanou želírujícími látkami. Při výrobě jsou složky homogenizovány (rovnoměrně nasekány a promíchány) a tvarovány nebo zpracovávány v kusech.

Výhody:

 • obvykle vysoká přijatelnost, protože je chuťově výraznější
 • zajišťuje lepší rovnováhu tekutin
 • vhodné pro stará zvířata a psy s dentálními problémy, protože má měkčí konzistenci

Nevýhody:

 • kratší trvanlivost po otevření
 • může způsobit špatnou ústní hygienu / může podporovat tvorbu zubního plaku a kamene (bez další nebo s nedostatečnou péčí o chrup)

Granule

V porovnání s vlhkým krmivem má suché krmivo velmi nízký obsah vody, maximálně 14 %, a proto má mnohem delší trvanlivost.

V závislosti na výrobci se sušené krmivo skládá ze sušeného nebo čerstvého masa, krve, vedlejších živočišných produktů (odpad z jatek), rostlinných složek, tuků/olejů, vitamínů, minerálních látek a antioxidantů.

Suché krmivo má obvykle vyšší energetickou hodnotu než stejné množství mokrého krmiva. Aby však pes dosáhl stejného obsahu energie v mokrém krmivu, musel by sníst podstatně větší krmnou dávku.

Suché krmivo pro psy se vyrábí procesem zvaným extruze - což je v krmivářském průmyslu rozšířená metoda výroby suchého krmiva. Při tomto procesu je krmivo vystaveno vysokému tlaku s přídavkem páry, takže se lisuje přes lisovací formu do různých velikostí a struktur - obvykle do pelet, sušenek nebo kroket.

Výhody:

 • úspora místa a dlouhá skladovatelnost (nekazí se tak rychle)
 • pevné složky suchého krmiva mohou podpořit čištění zubů, ale samy o sobě nestačí / mohou snížit tvorbu zubního plaku pravidelným obrušováním (ale nenahrazují péči o zuby).
 • šetrnější k životnímu prostředí z hlediska menšího množství obalového materiálu

Nevýhody:

 • někdy nižší přijatelnost
 • riziko nedostatečného příjmu vody a jejího nedostatku (dehydratace)

Smíšené krmení: kombinace suchého a mokrého krmiva

Majitelé psů často používají smíšené krmení, aby zkombinovali výhody mokrého a suchého krmiva. Například ráno můžete psovi dávat suché krmivo a večer mokré.

Protože však stejné množství suchého krmiva obsahuje více energie než mokré krmivo, hrozí, že denní množství krmiva vypočtete nesprávně. Nejlépe je nechat si od veterináře vypočítat požadavky psa a sestavit krmný plán. Ten pak můžete použít jako vodítko pro dlouhodobý plán.

Zatím nebylo potvrzeno, že by tento způsob krmení vedl u psů k zažívacím problémům.

Výhody:

 • kombinuje výhody suchého a mokrého krmiva
 • pestrá krmná dávka
 • flexibilita v každodenním životě a na cestách

Nevýhody:

 • riziko nadbytku nebo nedostatku živin (při nedodržení krmného plánu)

Polovlhké krmivo

Polovlhké kompletní krmivo obsahuje v průměru 15 až 20 % vody - je měkčí a o něco chutnější než suché krmivo.

V porovnání s vlhkým nebo mokrým krmivem se s tímto krmivem také častěji setkáte ve formě pamlsků (např. párků nebo kroužků).

Výhody:

 • vyšší přijatelnost
 • lehce stravitelné, protože je již nabobtnalé
 • vyšší vstřebatelnost vody než u suchého krmiva
 • vhodné i pro starší zvířata, protože má měkčí konzistenci

Nevýhody:

 • pamlsky obvykle obsahují vysoký podíl cukru (až 10 %).

Vhodné doplňky

Doplňky

Našli jste to správné krmivo? Pomůžeme vám také se servírováním, protože samotné krmivo není všechno!

Udělejte z každého jídla zážitek díky praktickým pomůckám. Vyberte si z naší nabídky misek, dávkovačů, zísobníků a podložek - s naším příslušenstvím chutná mnohem lépe.

 • Konzervy/kapsičky
 • Granule
 • Míchaná balení
 • Pamlsky
 • Doplňky

Schváleno mazlíčky: testujeme za vás

Naši klíčoví zaměstnanci vyzkoušeli vybrané produkty.

LukullusMalý gurmán Lukullus Mini Range

Pro malé labužníky, jako jsem já, nabízí Lukullus Mini Complete Food to pravé: přírodní receptura bez obilovin kombinuje živočišné bílkoviny, rostlinné složky a cenné oleje. A navíc jsou malé granule suchého krmiva dokonale přizpůsobené mé malé čelisti!

Lukullus
MiloMalý labužníkPurizon kapsička

Stojí mě hodně úsilí sedět vedle mokrého krmiva Purizon Adult Chicken Fillet with Black Angus & Turkey, Sweet Potato & Cranberry - jen moje miska proti chroupání mi říká, že to jinak nejde. Ale kdo může říct "ne" 45% kvalitnímu kuřecímu filé?!

Vyzkoušejte
MonaPsí sny se stávají skutečností Rocco Classic

Jestli není Rocco Classic vlhké krmivo splněným snem: 100 % čerstvých surovin, 70 % masa a vnitřností - myslím, že bych potřebovala štípnout. Navíc mi zvyšuje příjem tekutin, což je s rostoucími teplotami ideální!

Vyzkoušejte
LolaNezapomeňte si vyčistit zuby! Kooa

Dentální hygiena není zrovna nejzábavnější, ale se sadou pro péči o zuby kooa není vůbec nepříjemná. Díky měkkému silikonovému hadříku na prsty mi panička čistí zuby extra jemně a veganský zubní gel má navíc chuť...? No přece kuřecí!

Vyzkoušejte

Často kladené otázky a odpovědi

Jak funguje smíšené krmení a co bych měl mít na paměti?

Při smíšeném krmení se můžete rozhodnout, kdy které krmivo psovi podáte. Nezáleží tedy na tom, zda ráno podáváte suché nebo mokré krmivo - a naopak. Vyhněte se však přímému míchání obou krmiv, protože mají rozdílnou dobu trávení.

Dbejte také na to, abyste správně vypočítali množství krmiva. Pokud tak neučiníte, může se stát, že váš pes bude mít nadváhu nebo podváhu.

Na co si mám dát pozor, když krmím pouze mokrým krmivem?

Kompletní vlhké krmivo obsahuje všechny látky, které váš pes potřebuje k životu. Na rozdíl od suchého krmiva však nezpůsobuje mechanické obrušování zubů, takže se na nich časem může vytvořit zubní plak a kámen. Pravidelně proto svému psovi kontrolujte chrup a zajistěte mu dostatečnou péči o zuby. K tomuto účelu jsou vhodné například i pevné žvýkací předměty, které nabízejí rozmanitost a dlouhé potěšení ze žvýkání. Nechte svého veterináře pravidelně kontrolovat zuby vašeho psa a odstraňovat zubní kámen.

Dbejte na to, aby váš pes dostával dostatečný příděl žvýkacích předmětů, a zahrňte je do denní dávky krmiva.

Na co si mám dát pozor, pokud krmím pouze suchým krmivem?

Kromě mnoha výhod má suché krmivo jednu velkou nevýhodu: nízký obsah vody. Přitom dostatek tekutin je pro organismus psa životně důležitý. Například ledviny vašeho psa potřebují dostatek vody k vyplavování toxických odpadních látek z krve. Pokud svého psa krmíte pouze suchým krmivem, měli byste proto zajistit, aby měl nepřetržitý přístup k čerstvé vodě a aby také přijímal dostatek vody.

Jak určím správné množství suchého nebo mokrého krmiva?

Správné množství jídla závisí na různých faktorech. Mezi ně patří zdravotní stav psa, jeho věk, plemeno a úroveň aktivity. Například starší pes potřebuje méně energie než mladý sportovně založený pes.

Jak vypočítat správné množství krmiva se dozvíte v zoohit magazínu. Řiďte se také krmnými doporučeními výrobce uvedenými na obalu a v případě pochybností požádejte o radu svého veterináře.

Jak dlouho můžete nechat mokré nebo suché krmivo?

V misce se krmivo dostává do kontaktu s bakteriemi a enzymy ze slin, které mohou způsobit kažení krmiva. Abyste zabránili tomu, že váš pes sní zkažené krmivo a onemocní, měli byste proto po určité době krmivo z misky odstranit.

Vlhké krmivo by mělo být z misky odstraňováno denně. Suché krmivo obvykle vydrží déle, ale neměli byste ho nechávat déle než dva dny.

Jak by mělo být příslušné krmivo pro psy ideálně skladováno?

Jak dlouho lze krmivo pro psy skladovat před otevřením a po něm, zjistíte z návodu výrobce. Rozhodující je však způsob jeho skladování:

Je důležité, abyste neotevřené nádoby s krmivem skladovali na chladném (do 38 °C) a suchém místě chráněném před světlem. Abyste zabránili napadení pytlů s krmivem škůdci, měli byste je také uchovávat mimo podlahu a za zavřenými dveřmi.

Otevřené nádoby s krmivem by měly být v chladničce rozhodně přikryté, aby se zpomalilo jejich kažení. Otevřené pytle s krmivem by měly být co nejlépe vzduchotěsně uzavřeny a rovněž uloženy na chladném místě chráněném před světlem.

Jak poznáte, že je mokré nebo suché krmivo zkažené?

Na první pohled není vždy snadné rozpoznat zdravotní rizika v krmivu. Určité příznaky vám však napoví, že krmivo již může být zkažené.

K nejčastějším příznakům kažení patří změny chuti a také změny barvy nebo odchylky v pachu.

V jakou denní dobu a jak často mám podávat suché nebo mokré krmivo?

I když pro vás může být jednodušší krmit jednou denně, většina veterinářů doporučuje rozdělit denní krmnou dávku pro psy alespoň na dvě krmení. To platí zejména pro velká plemena psů, která jsou náchylná k život ohrožujícím žaludečním poruchám.

V jakou denní dobu psa krmíte, není obvykle důležité. Dbejte však na to, abyste psovi po jídle dopřáli odpočinek a nechodili s ním na procházku nebo dokonce neběhali bezprostředně po krmení. Obecné pravidlo zní: nejméně jedna hodina, ideálně dvě hodiny odpočinku po krmení.

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

Různé události mohou způsobit, že je nutné přejít z jednoho zdroje na druhý. Příliš rychlá změna krmiva však může psům způsobit zažívací potíže. Měla by se proto vždy provádět pomalu a šetrně postupným mícháním starého krmiva s malým množstvím nového krmiva.

Co dalšího je třeba mít na paměti při změně krmiva vašeho psa, se dozvíte v magazínu zoohit.

extra sleva