Změna krmiva u psa

Jack Russell teriér jí granule z misky

Jack Russell teriér jí granule z misky

Tento problém zná i mnoho lidí. Kdo přechází z rychlého občerstvení na zdravou stravu bohatou na vlákninu, může si tím vyvolat kručení v břiše a průjem. Podobné je to i u psů. V našem článku se dozvíte, co obnáší změna krmiva u psa a jak ji nejlépe naplánovat a realizovat.

Jaké jsou důvody pro změnu krmiva u psa?

Potřebují psi rozmanitost ve své misce? Názory odborníků se liší, ale pestrý jídelníček není nutný.

Pokud chcete svému psovi nabídnout obměnu, můžete sáhnout po různých variantách jedné značky. Jelikož jsou kvalita a složení jednotlivých variací podobné, bude váš mazlíček tuto „změnu“ dobře snášet.

Kromě rozmanitosti existují i ​​další dobré důvody pro změnu krmiva:

 • věk: přechod ze štěněcího krmiva na krmivo pro dospělé psy nebo z krmiva pro dospělé psy na krmivo pro seniory
 • přechod z mokrého na suché krmivo nebo naopak
 • nemoci, které vyžadují veterinární krmivo
 • obezita
 • nesnášenlivost nebo alergie na složky dosavadního krmiva
 • náklady nebo osobní preference majitele
 • dostupnost produktu

Jak probíhá šetrná změna krmiva u psa?

Střevní flóra vašeho psa potřebuje nějaký čas, aby si zvykla na složení nového krmiva. To je důvod, proč byste neměli psovi měnit krmivo ze dne na den. Naopak je důležité, aby ke změně krmiva docházelo pomalu a krok za krokem.

Na začátku přidejte až čtvrtinu nového krmiva k obvyklému krmivu vašeho psa. V průběhu dvou týdnů neustále zvyšujte množství nového krmiva, až váš čtyřnohý mazlíček bude dostávat pouze nové krmivo. Další výhoda: pokud je váš pes vybíravý, může si na novou recepturu postupně zvykat.

Tip: pokud se budete držet jedné značky krmiva pro různé věkové skupiny, obvykle s přechodem nebudete mít téměř žádné problémy.

Jak přejít z konzerv a kapsiček na granule?

Při přechodu z mokrého na suché krmivo a naopak byste měli postupovat opatrně. Vždy je dobré, pokud je váš pes zvyklý na oba druhy krmiva.

Chcete-li ho navyknout na suché krmivo, můžete granule použít jako odměnu. Ráno si odvážíte porci suchého krmiva a během dne bude váš pes granule dostávat. Nezapomeňte: do denní dávky krmiva započítejte i dávku granulí.

Co když je změna krmiva u psa příliš rychlá?

Někteří psi mohou tolerovat změnu krmiva bez problémů. Mnoho z nich však vykazuje následující příznaky, pokud si na nové krmivo nezvykli:

Vykazuje váš pes jeden nebo více z těchto příznaků? Snižte znovu množství nového krmiva a zůstaňte na sníženém množství několik dní.

Pokud příznaky přetrvávají nebo se vrátí, jakmile znovu zvýšíte podíl nového krmiva, měli byste pravděpodobně přejít na jiné krmivo. V případě potíží vám rád poradí váš veterinář.

Změna krmiva u psa - Jack Russel jí z misky © Tatyana Gladskih / stock.adobe.com
Změna krmiva u psa musí mít postupný průběh. Věnujte pozorvnost reakcím Vašeho psa.

Zvláštní případ: veterinární dietní krmivo

U některých onemocnění může být u psa nutné přejít na dietní krmivo. Pojem „dieta“ neznamená krmivo, které je určeno pro hubnutí. Jde spíše o speciální krmiva, která jsou sestavována pro zvláštní výživové účely.

Dietní krmivo lze psovi podávat pouze po stanovení diagnózy veterinářem a na jeho doporučení.

Možné důvody pro přechod na takovou dietu zahrnují:

 • selhání ledvin
 • onemocnění střev
 • močové kameny nebo písek (urolitiáza)
 • alergie a nesnášenlivost
 • obezita

I když je v případě nemoci změna krmiva obzvlášť naléhavá – buďte trpěliví. Vzhledem k tomu, že příliš rychlá změna může vést k problémům. V každém případě zvykejte psa na nové krmivo pomalu.

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.

7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?

9 min

Jak krmit štěně

Strava hraje v životě významnou roli. Jak krmit štěně? Již od štěněte je důležité krmit psy zdravým a především vyváženým krmivem. Pokládáte tak základy dobrého fyzického a duševního rozvoje. Pro správnou výživu štěněte je třeba vzít v úvahu několik věcí.