Co dát do misky: granule, konzervy a kapsičky nebo obojí

Nabídka krmiv pro kočky a způsoby krmení jsou rozmanité, ať už se jedná o suché, vlhké nebo smíšené krmivo. Na otázku, která volba je nejlepší, nelze vždy odpovědět obecně a mezi majiteli koček již vyvolala řadu diskusí.

Jedno je jisté: pokud jde o krmivo pro kočky, nezáleží ani tak na formě, jako spíše na obsahu. Krmivo pro kočky, které je deklarováno jako kompletní, v zásadě poskytuje vaší kočce všechny důležité živiny. Každý typ krmiva má však své výhody a nevýhody, které byste měli zvážit, zejména v zájmu zdraví vaší kočky.

Abychom vám poskytli přehled, shrnuli jsme pro vás různé typy krmiva a jejich zvláštní vlastnosti. Abyste vyhověli individuálním potřebám vašich koček, je také vhodné poradit se s vaším veterinářem.

Konzervy a kapsičkyKonzervy a kapsičky
GranuleGranule
SměsyMichané krmivo
PamlskyPamlsky
cosma zdarma
Purizon pro Kočky
Wild Freedom pro kočky

Přehled různých forem krmiva

Na trhu s krmivy naleznete různé druhy krmiv, které se od sebe liší kromě jiného složení i obsahem vody a výrobou. Typ a vlastnosti krmiva mají vliv na různé aspekty, jako je zdraví, chuť, cena a trvanlivost, které byste měli zohlednit při rozhodování:

Konzervy/kapsičky

Mokré krmivo pro kočky obsahuje mezi 60 a více než 84 % vody, což může mít pozitivní dopad na zdraví vaší kočky ve srovnání se suchým krmivem pro kočky, zejména s ohledem na onemocnění močových cest a ledvin. Kvůli vysokému obsahu vody se ale mokré krmivo kazí rychleji než suché.

Aby byla v uzavřeném stavu trvanlivější, výrobci krmiva obvykle nabízejí tyto druhy krmiv v konzervách nebo fóliových sáčcích. Kromě čistého mokrého krmiva existují některé produkty, které obsahují také vázanou omáčku.

Obecně platí, že mokré krmivo pro kočky má obvykle více složek než suché krmivo pro kočky. V závislosti na výrobci sem patří například svalovina, živočišná moučka, obilí a často také vnitřnosti a orgány.

Při výrobě se ingredience drtí a míchají v požadované nádobě, která je vystavena vysokému tlaku a vysokým teplotám. Tím se zahubí všechny bakterie a zárodky obsažené v krmivu.

Výhody:

 • obvykle vysoká přijatelnost, protože chutná intenzivněji
 • vysoký podíl tekutin (zajišťuje lepší rovnováhu tekutin a může předcházet problémům s ledvinami a močovými cestami)
 • vhodné i pro kočky bez zubů

Nevýhody:

 • nízká abraze zubů: může podporovat tvorbu plaku a zubního kamene (pokud není doplňková nebo nedostatečná péče o zuby)
 • krátká trvanlivost po otevření

Granule

Granule mají obvykle nízký obsah vlhkosti, méně než 10 %. Díky tomu vydrží déle než mokré krmivo, ale poskytuje vaší kočce podstatně méně vody.

V závislosti na výrobci jsou typickými přísadami sušená svalovina, vedlejší produkty živočišného původu, živočišná moučka, obiloviny, tuky/oleje, vitamíny, aminokyseliny jako taurin a antioxidanty.

Krmivářský průmysl používá k výrobě speciální tiskové procesy jako je extruze, kdy se krmivo lisuje do požadovaného tvaru- většinou do palet, kroket nebo vloček - pomocí vysokého tlaku a páry.

Výhody:

 • prostorově úsporné skladování a dlouhá životnost (i po otevření)
 • pevné složky suchého krmiva mohou napomáhat čištění zubů, ale samy o sobě nestačí / mohou snížit tvorbu plaku pravidelným obrušováním (nenahrazují však péči o zuby)
 • šetrnější k životnímu prostředí, pokud jde o méně obalového materiálu

Nevýhody:

 • někdy menší přijetí
 • nebezpečí nedostatku vody (dehydratace)

Míchané krmivo

Se smíšeným krmením nabízíte kočce suché i mokré krmivo. Přestože je výpočet správné krmné dávky u tohoto typu krmení obtížnější, kombinuje výhody suchého a mokrého krmení.

Nejlepší je nechat si spočítat potřeby vaší kočky veterinářem a sestavit plán krmení. V tom se dá orientovat dlouhodobě.

Výhody:

 • různé pro vaši kočku
 • kombinace všech výhod mokrého a suchého krmení

Nevýhody:

 • nebezpečí nadměrného nebo nedostatečného zásobování živinami (při krmení nesprávným množstvím)

Polovlhké krmivo

Polovlhké krmivo pro kočky má střední obsah vody, ale jako kompletní krmivo se na pultech s krmivy pro kočky vyskytuje méně často. Nejčastěji je tato konzistence využita u pamlsků, které v závislosti na produktu často obsahují přísady, aby byly chutnější.

Výhody:

 • obecně vyšší přijatelnost
 • vyšší obsah vody než suché krmivo

Nevýhody:

 • pamlsky mohou mít vysoký obsah cukru

Vhodné doplňky pro krmení

Doplňky

Našli jste to správné krmivo? Pomůžeme vám také se servírováním, protože samotné jídlo není všechno!

Udělejte z každého jídla zážitek díky praktickým pomůckám. Vyberte si z naší nabídky misek, dávkovačů, zísobníků, fontánek a podložek - s naším příslušenstvím chutná mnohem lépe.

 • Granule
 • Konzervy/kapsičky
 • Míchané krmivo
 • Pamlsky
 • Doplňky

Schváleno mazlíčky: testujeme za vás

Naši klíčoví zaměstnanci vyzkoušeli vybrané produkty.

Protokol o zkoušceLáska mezi sourozenciFeringa Classic Meat

Ať už jde o místo na spaní, hračky, jídlo - s bratrem Leem se v podstatě dělíme o všechno. Opravdu všechno? Možná udělám výjimku se suchým krmivem Feringa Adult Classic Duck s obsahem čerstvého masa. Koneckonců, plechovku mokrého krmiva Feringa Classic Meat Poultry dostáváme zdarma!

Otestujte
Protokol o zkoušceExotika domaCosma Asia

Spousta šťavnatého masa nebo jemných ryb - ano! Žádné umělé příchutě, barviva ani konzervační látky - ano! Exoticky rafinované s trochou rýže - ano! Prémiové mokré krmivo pro druhově vhodnou stravu - ano a ano! A ještě k tomu poskytuje Cosma Asia in Jelly extra porci tekutiny.

Otestujte
purizonPřirozeně chutnéPurizon Adult

Konzervy Purizon Adult je přesně takové, jaké ho mám ráda! Šťavnaté kuřecí filé, pečlivě vybrané ovoce a zelenina - a to vše bez obilovin! Přesně to pravé pro mě, aktivní mazlivou kočku. Teď jen kdyby moje panička konečně otevřela tu konzervu!

Otestujte
Zkušební protokolVše na svém místěDaisy kočičí domeček

Když je místo na spaní zároveň místem na krmení, nikdy nevynecháte žádné jídlo - to je jisté! Moderní kočičí domeček od Natural Paradise nabízí právě toto: bar s krmením a dvě útulná místa k ležení. Teď už stačí, aby ji vaše panička naplnila - mňamózní!

Otestujte

Q&As: Otázky a odpovědi

Jak funguje smíšené krmení a co bych měl mít na paměti?

Kombinované krmení kombinuje výhody granulí a konzerv nebo kampsiček. Můžete například nabízet granule a doplnit ho jedním nebo dvěma konzervami denně. Vyhněte se však přímému míchání obou krmiv, protože mají rozdílnou dobu trávení.

Abyste zajistili, že vaše kočka nebude jíst příliš mnoho, měli byste také předem vypočítat množství krmiva.

Na co si mám dát pozor, když krmím pouze konzervami či kapsičkami?

Protože na rozdíl od suchého krmiva nedochází u mokrého krmiva k mechanickému obrušování zubů, může postupně docházet k tvorbě zubního plaku a dalších zubních problémů. Proto nechte zuby své kočky pravidelně kontrolovat veterinářem a odstraňovat zubní kámen. Dbejte také na to, aby vaše kočka měla doma dostatečnou péči o chrup, například pomocí žvýkacích předmětů. Nezapomeňte je zahrnout do denní krmné dávky.

Protože se vlhké krmivo v misce také rychle kazí, měli byste ho z misky vyjmout nejpozději po jednom dni.

Na co si mám dát pozor, pokud krmím pouze suchým krmivem?

U mnoha koček se s přibývajícím věkem objevují zdravotní problémy s ledvinami. Proto je u koček obzvláště důležité zajistit vyvážený příjem tekutin.

Pokud svou kočku krmíte pouze suchým krmivem, měli byste se ujistit, že dostatečně pije. Za tímto účelem jí nepřetržitě dodávejte čerstvou vodu. K povzbuzení žízně kočky můžete použít také fontánku pro kočky. Případně můžete po domě rozmístit několik misek na pití.

Jak určím správné množství granulí nebo konzerv/kapsiček?

Množství krmiva, které byste měli kočce podávat, je uvedeno v pokynech výrobce na obalu. Vezměte však na vědomí, že určité faktory, jako je věk nebo zdravotní stav vaší kočky, mohou ovlivnit potřebné množství krmiva.

Například pokud je vaše kočka aktivní venkovní kočka, její energetické nároky jsou vyšší než u kočky žijící v útulku. V časopise zooplus najdete nejdůležitější informace, které vám pomohou určit správné množství krmiva pro vaši kočku. V ideálním případě byste se měli poradit také se svým veterinářem.

Jak dlouho můžete nechat mokré nebo suché krmivo?

Čím déle necháte kočičí krmivo v misce, tím větší je riziko, že se zkazí. Protože však zkažené krmivo představuje pro kočku zdravotní riziko, je důležité, abyste krmivo v misce nenechávali příliš dlouho.

Vlhké krmivo byste měli z misky odstranit nejpozději po jednom dni. Suché krmivo obvykle vydrží o něco déle - až dva dny.

Jak by mělo být příslušné krmivo ideálně skladováno (otevřené a neotevřené)?

Trvanlivost krmiva pro kočky si můžete přečíst na obalu. Doporučujeme skladovat uzavřené krmivo pro kočky jakéhokoli druhu na chladném místě (do 38 °C) a chránit před světlem.

Otevřené konzervy nebo sáčky s potravinami by měly být vzduchotěsně uzavřeny a uloženy na chladném místě. To platí zejména pro vlhké potraviny, které by se po otevření měly skladovat v chladničce při teplotě 4 až 7 °C.

Jak poznáte, že je mokré nebo suché krmivo zkažené?

Zkažení krmiva pro kočky je doprovázeno různými změnami. Mezi ně patří změny chuti, vůně, barvy a konzistence. Pokud si takových změn všimnete, měli byste krmivo vyjmout a misku důkladně vypláchnout horkou vodou se saponátem.

V jakou denní dobu a jak často mám podávat suché nebo mokré krmivo?

Na rozdíl od psů byste měli kočce nabízet krmivo průběžně, aniž byste překročili denní dávku. Můžete například nabízet suché kompletní krmivo libovolně. Pokud se rozhodnete pro mokré krmivo, doporučuje se nabízet ho v několika časových intervalech během dne. Nezapomeňte však pravidelně odstraňovat zbytky krmiva z misky, aby nedošlo k jeho zkažení.

Co je třeba zohlednit při výměně krmiva?

Pokud kočce měníte krmivo příliš často nebo příliš rychle, může to způsobit zažívací problémy. Proto je důležité, abyste se tímto problémem podrobně zabývali ještě před změnou krmiva. V každém případě by se změna krmiva měla provádět šetrně, a to postupným mícháním starého krmiva s malým množstvím nového krmiva.

Přečtěte si zoohit magazín a zjistěte, co dalšího je třeba mít na paměti při změně krmiva vaší kočky.