Nadváha u koček - tipy pro lepší zdraví

Obezita

44 až 60 procent všech domácích koček trpí nadváhou. Tyto hodnoty se liší v závislosti na průzkumu a zemi, ale mnohem důležitější je: Počet koček s nadváhou se každým rokem zvyšuje.

Důvody? Někdy to u našich tygříků přeháníme s krmením a pamlsky, někdy jsou příčinou vážná onemocnění. Přispívá k tomu také koronakrize včetně lockdownu. 71 procent veterinářů uvádí, že pandemie ovlivňuje stravovací návyky domácích zvířat. Rádi bychom Vás proto podrobně informovali o tématu nadváhy u koček a ukázali Vám, co s tím můžete dělat.

Má moje kočka nadváhu?

Pokud máte podezření, že Vaše kočka má nadváhu nebo dokonce obezitu, měli byste se vždy poradit se svým veterinářem. Pomocí několika jednoduchých hmatů však můžete sami zkusit odhadnout, zda má Vaše kočka nadváhu.

 • Jak rozpoznat nadváhu u koček

  Položte ruce volně na hruď kočky. Pak jimi pomalu pohybujte nahoru a dolů. Pokud lze snadno nahmatat žebra, tak je vše v pořádku. Pokud musíte mačkat, abyste cítili žebra, pak má Vaše kočka s největší pravděpodobností nadváhu.

  Silueta Vaší kočky vám také jasně naznačuje, zda má nadváhu: Pokud už není kočičí pas jasně viditelný a Vaše kočka vypadá baculatě, pravděpodobně má problém s hmotností.

Správné krmivo pro kočky s nadváhou

Cat obesity
Jaký je rozdíl mezi veterinárním a dietním krmivem?

Jako veterinární krmivo označujeme speciálně přizpůsobené krmivo pro zvířata, která trpí různými onemocněními. Krmí se jimi vždy po konzultaci s veterinářem. Existuje například veterinární krmivo pro kočky s cukrovkou nebo s problémy s ledvinami. Veterinární krmivo proto nemusí být nutně vhodné pro hubnutí.

Krmivo, které nese označení light, je krmivo se sníženým obsahem kalorií. To je první řešení, pokud má Vaše kočka nadváhu a měla by zhubnout.

Najděte ideální krmivo

ideálni krmivo

S naším poradcem pro krmení zoohit najdete ten správný koncept výživy pro Vaši kočku, ať už má na žebrech pár gramů navíc, nebo ne.  

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

 • Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

  1. To nejdůležitější: Změna krmiva musí být vždy prováděna pomalu a opatrně.

  2. Vždy přesně dodržujte doporučení svého veterináře nebo výrobce krmiva. Na každém obalu najdete informace o tom, kolik krmiva byste měli podávat pro příslušnou cílovou hmotnost - protože i několik gramů navíc mnoho může negativně ovlivnit úspěch při hubnutí.

  3. Ujistěte se, že Vaše kočka nedostává zbytky jídla nebo že ji nekrmí sousedé. Pamlsky jsou v přiměřeném množství samozřejmě povoleny. Měli byste je však odečíst z denní dávky kompletního krmiva. Pozor: Za žádných neprovádějte dietu ve stylu „jez jen polovinu“, pokud má Vaše kočka nadváhu. Jinak budou Vašemu miláčkovi chybět důležité živiny.

  Navíc příliš radikální ztráta tuku je pro kočky nebezpečná a v nejhorším případě může vést k akutnímu ztučnění jater.

  Tipy, jak správně změnit krmivo Vaší kočky nebo jak určit správné množství krmiva, to vše najdete v zoohit magazínu!

Pohyb jako klíč v boji proti nadváze u koček

Cat toys

Zvyšujte zátěž postupně

Základní pravidlo pro kočky s nadváhou je: Nepřetěžujte Vašeho miláčka ani sebe. Hubnutí je zdlouhavý proces, který nejde urychlit.

Rozhodující je, abyste si Vy i Váš chlupatý přítel cvičení užili. Například povzbuzujte Vaši kočku ke hrám s lovením a chytáním. Na začátek stačí pár minut. Postupem času můžete herní program pomalu prodlužovat.

Pokud Vaše kočka není tak hravá, můžete část denní dávky krmiva - například suchého krmiva nebo pamlsků - schovat po bytě nebo v hračkách. Takto se musí Vaše kočka ke krmivu propracovat.

Jak mohu zabránit nadváze u kočky?

image

Dbejte na výživu přizpůsobenou potřebám kočky a zvolte správné krmivo

image

Važte denní dávku krmiva a započítejte do ní pamlsky

image

Povzbuďte kočku, aby byla aktivní (nutnost propracování ke krmivu, vytvářejte možnosti ke šplhání atd.)

image

Vyhraďte si každý den pár minut na hraní

image

Prohmatejte žebra a věnujte pozornost siluetě kočky

image

Važte kočku pravidelně a choďte s ní k veterináři

*DC = nezávazně doporučená cena ** Podmínky.

"běžně" = Nejnižší cena produktu za posledních 30 dní. 

Způsoby platby

Přepravci

 • Česká pošta
 • PPL
 • Balíkovna

Zabezpečení

Sledujte nás

 • Nyní na Google Play
 • Stáhnout na App Store