Nadváha u koček - tipy pro lepší zdraví

Pohoda a mlsání? To může vést ke vzniku tukového polštářku nejen u nás lidí. Odhaduje se, že téměř každá druhá domácí kočka váží příliš mnoho. Nadváha u koček je tedy rozšířenější, než byste si mysleli.

Příčiny jsou tak rozmanité, jako kočky samy. Některé kočky mají rády pohodu, některé zase rády dovádí. Čas od času můžeme být i my příliš štědří s krmivem a pamlsky. Kromě toho mohou nadváhu koček způsobit také onemocnění.

V každém případě může utrpět zdraví a pohoda vaší kočky. Proto jsme pro vás shrnuli, co byste měli vědět o nadváze u koček a co s ní můžete udělat.

Dietní krmivoDietní krmivo
Light krmivoLight krmivo
Zdravé pamlskyZdravé pamlsky
Vhodné doplňkyVhodné doplňky

Má moje kočka nadváhu?

Pokud máte podezření, že vaše kočka má nadváhu nebo dokonce obezitu, měli byste se vždy poradit se svým veterinářem. Pomocí několika jednoduchých hmatů však můžete sami zkusit odhadnout, zda má vaše kočka nadváhu.

Jak rozpoznat nadváhu u koček

Položte ruce volně na hruď kočky. Pak jimi pomalu pohybujte nahoru a dolů. Pokud lze snadno nahmatat žebra, tak je vše v pořádku. Pokud musíte mačkat, abyste cítili žebra, pak má vaše kočka s největší pravděpodobností nadváhu.

Silueta vaší kočky vám také jasně naznačuje, zda má nadváhu: Pokud už není kočičí pas jasně viditelný a vaše kočka vypadá baculatě, pravděpodobně má problém s hmotností.

Co způsobuje nadváhu u koček?

Mezi nejčastější příčiny nadváhy patří: Kočka se nepohybuje dostatečně a / nebo dostává krmivo s příliš vysokým obsahem energie. Ale také pokročilý věk, nemoci, kastrace, genetické faktory nebo psychický stres mohou u koček podporovat nadváhu. Proto byste vždy měli věc probrat s veterinářem, aby bylo možné vyloučit onemocnění.

K čemu vede příliš vysoká tělesná hmotnost?

Následky nadváhy u vaší kočky mohou být velmi odlišné. Čím výraznější je nadváha, tím více zdravotních problémů lze očekávat.

Kromě nižší kvality života a omezené pohyblivosti zvyšuje nadváha a obezita riziko poškození kloubů, kardiovaskulárních a respiračních onemocnění, cukrovky a snížení délky života až o dva roky.

Více informací o příčinách nadváhy a o tom, jak ji rozpoznat, najdete v zoohit magazínu!

Správné krmivo pro kočky s nadváhou

Cat obesity
Jaký je rozdíl mezi dietním a lehkým (light) krmivem?

Dietní krmivo je veterinární speciálně upravené krmivo pro domácí zvířata, která trpí určitými chorobami. Existují například dietní krmiva pro kočky, které mají cukrovku nebo problémy s ledvinami. Dietní krmivo se podává pouze po konzultaci s veterinárním lékařem a nemusí být nutně vhodné pro hubnutí.

Na druhé straně krmivo pro kočky s přívlastkem "Light" je krmivo se sníženým obsahem kalorií. Je to první volba, pokud chcete, aby váše kočka nepřijímala tolik energie a aby zhubla.

Najděte ideální krmivo s naším průvodcem!

ideálni krmivo

S naším poradcem pro krmení zoohit najdete ten správný koncept výživy pro vaši kočku, ať už má na žebrech pár gramů navíc, nebo ne.  

  • Granule
  • Kapsičky a konzervy
  • Pamlsky

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

1. To nejdůležitější: Změna krmiva musí být vždy prováděna pomalu a opatrně.

2. Vždy přesně dodržujte doporučení svého veterináře nebo výrobce krmiva. Na každém obalu najdete informace o tom, kolik krmiva byste měli podávat pro příslušnou cílovou hmotnost - protože i několik gramů navíc mnoho může negativně ovlivnit úspěch při hubnutí.

3. Ujistěte se, že vaše kočka nedostává zbytky jídla nebo že ji nekrmí sousedé. Pamlsky jsou v přiměřeném množství samozřejmě povoleny. Měli byste je však odečíst z denní dávky kompletního krmiva. Pozor: Za žádných neprovádějte dietu ve stylu „jez jen polovinu“, pokud má vaše kočka nadváhu. Jinak budou vašemu miláčkovi chybět důležité živiny.

Navíc příliš radikální ztráta tuku je pro kočky nebezpečná a v nejhorším případě může vést k akutnímu ztučnění jater.

Tipy, jak správně změnit krmivo vaší kočky nebo jak určit správné množství krmiva, to vše najdete v zoohit magazínu!

Čemu bych měl(a) věnovat pozornost, pokud jde o složení krmiva?

Dobré dietní krmivo se vyznačuje (kromě nízkého obsahu kalorií) třemi body: Má nižší obsah hrubého tuku a vyšší obsah hrubé vlákniny než normální krmivo. Je také důležité, aby byl obsah hrubých bílkovin konstantně vysoký pro dostatečné zásobení svalů vaší kočky.

Více k tématu výživa pro kočky s nadváhou najdete v zoohit magazínu.

Pohyb jako klíč v boji proti nadváze u koček

Cat toys

Zvyšujte zátěž postupně

Základní pravidlo pro kočky s nadváhou je: Nepřetěžujte vašeho miláčka ani sebe. Hubnutí je zdlouhavý proces, který nejde urychlit.

Rozhodující je, abyste si vy i váš chlupatý přítel cvičení užili. Například povzbuzujte vaši kočku ke hrám s lovením a chytáním. Na začátek stačí pár minut. Postupem času můžete herní program pomalu prodlužovat.

Pokud vaše kočka není tak hravá, můžete část denní dávky krmiva - například suchého krmiva nebo pamlsků - schovat po bytě nebo v hračkách. Takto se musí vaše kočka ke krmivu propracovat.

Tato cvičení pomáhají proti nadváze u koček

Na rozdíl od psa bohužel nemůžete kočku jednoduše vzít ven a jít s ní na delší procházky. Zejména kočky žijící uvnitř mají jen velmi malý „revír“, po kterém se mohou toulat.

Úroveň aktivity vaší kočky můžete přesto zvýšit pomocí následujících tipů:

• Vezměte si každý den několik minut čas a aktivně si hrajte s vaší kočkou.

• Zajistěte si pomůcky: Zvědavost domácích tygrů vzbuzují plněné polštářky, míčky, myšky, udice pro kočky, interaktivní hračky, ale i předměty každodenní potřeby jako šustící papír, lepenkové krabice nebo korek.

• Kočku může povzbudit k lovu také malá baterka nebo laserové ukazovátko.

• Vytvořte pro vaši kočku možnosti ke šplhání a odměůjte ji pro vytvoření motivace k pohybu.

• Schovávejte krmivo na různých místech v domě, nebo vytvořte překážky (pokud je to možné) na cestě k misce.

• Také s hračkami na krmivo zajistíte, že kočka musí pro krmení něco udělat.

Více informací o sportu pro kočky najdete v zoohit magazínu!

Je trénink agility vhodný pro kočky s nadváhou?

Pro zdravé kočky je samozřejmě agility dobrý nápad. Trénováním překonávání překážek s vaší kočkou zajistíte dostatek pohybu a rozmanitosti v bytě. Pokud však vaše kočka má nadváhu, představuje tento typ tréninku určité potíže.

Za prvé mohou být některá cvičení škodlivá pro klouby vaší kočky - zejména pokud má nadváhu. Na druhou stranu existuje riziko, že Vašeho tygříka rychle přetížíte (při agility se obvykle měří čas). Kromě toho kočky s nadváhou již často nemají rády pohyb a musí být ještě více motivovány.

Shrnutí: Agility je méně vhodné pro kočky s vysokou nadváhou. Trénink také vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Uvádějte vaši kočku do cvičení pomalu a dávejte pozor ne na čas, ale na správné provedení.

Jestli je trénink agility tím pravým pro vaši kočku, zjistíte s pomocí několika snadných cviků a s pomocí tréninku s clickerem. Více se o tom dozvíte v zoohit magazínu.

Naši zoohit mazlíčci doporučují

Vybrané produkty jsme pro vás nechali otestovat našimi nejschopnějšími kolegy. Soko, Elvis, Shick a Biscotte prezentují své postřehy zde:

Shick a škrabadlo SavoyShick je šikŠkrabadlo Savoy

Škrabadlo Savoy je nejen krásným doplňkem do bytu, ale robustní plsť snadno odolá mým silným kočičím drápkům. Škrábání vás velmi unaví, ale naštěstí je tu k odpočinku útulná houpací síť.

Vyzkoušejte také!
Soko a tunel TIAKISokův tunelTIAKI tunel

Tunel pro kočky TIAKI s plyšovou podložkou není jen vzrušující hřiště. Tunel  ráda využívám i na své dlouhé podřimování během dne. Tunel má tři vchody, takže moje kočičí sestra si tu se mnou občas může hrát.

Získejte zde!
Elvis a škrabadlo Natural ParadiseElvis v rájiŠkrabadlo

Škrabadlo Natural Paradise L má tlusté sloupky na broušení mých drápů. To mé páničce dělá velkou radost - pohovka je minulostí. K dispozici jsou také tři místa na opalování, kde si můžu odpočinout. A když už mě to začne nudit, hraju si s bílými koulemi.

Ať vám to neunikne!
Biscotte a hračka TIAKIBiscottův parkurTIAKI hračka

S inteligentní hračkou Tiaki Fun Puzzle musím překonat různé překážky, než budu moci sníst svačinu. Nikdy to nenudí, protože moje paní může překážky libovolně upravovat. Ideální hra, pokud je porada příliš dlouhá.

Čeká na vás!

Jak mohu zabránit nadváze u kočky?

První krok

Dbejte na výživu přizpůsobenou potřebám kočky a zvolte správné krmivo

Icon 2

Važte denní dávku krmiva a započítejte do ní pamlsky

Krok 3

Povzbuďte kočku, aby byla aktivní (nutnost propracování ke krmivu, vytvářejte možnosti ke šplhání atd.)

krok 4

Vyhraďte si každý den pár minut na hraní

Krok 5

Prohmatejte žebra a věnujte pozornost siluetě kočky

Krok 6

Važte kočku pravidelně a choďte s ní k veterináři