Moje kočka je příliš tlustá: zdravé hubnutí

Obézní kočka s metrem okolo těla

My lidé jsme stále tlustší, ale i kočky mohou trpět obezitou. Pro kočky, které jsou agilní a flexibilní, je nadváha stejně škodlivá jako pro člověka. Příliš mnoho tuku na žebrech, znamená zátěž na klouby, narušení metabolismu a začíná bludný kruh. Kdo má nadváhu, tak se neochotně pohybuje a nadváha dále roste. Ale jaký může být „dietní plán pro kočky“.

Jak zjistím, že je moje kočka moc tlustá?

Nejběžnější příčinou koček s nadváhou je nadměrný příjem potravy. Ve vývoji obezity navíc hraje roli nedostatek pohybu, kastrace a vzácněji nemoci.

Jak ale poznáte, že je Vaše kočka příliš tlustá? Kromě pravidelného vážení existuje několik kritérií, která můžete použít jako vodítko. Položte ruce na žebra Vaší kočky. Pokud má kočka nadváhu, lze žebra jen těžko nahmatat. Při pohledu na kočku shora již není rozpoznatelný pas a linie břicha vede rovnoběžně s podlahou.

Chcete se dozvědět více o příčinách a následcích? Pak si přečtěte náš článek o nadváze u koček.

První krok u koček s nadváhou: návštěva veterináře

Jakmile poznáte, že je Vaše kočka moc tlustá, určitě musíte proti nadváze zasáhnout. Nadváha zatěžuje celé tělo a může vést k dalším onemocněním. Naštěstí s tím můžete něco dělat. Důležité je držet se těchto opatření důsledně a dlouhodobě.

Než začnete s dietou nebo fitness programem, měli byste nejprve navštívit veterináře. Veterinární lékař dokáže nejlépe zjistit, zda a do jaké míry je Vaše kočka tlustá. Především však může vyloučit možné zdravotní příčiny obezity. Poté Vám doporučí zdravou metodu, která Vaší kočce pomůže šetrně zhubnout.

Především veterinář ve spolupráci s Vámi určí individuální cílovou hmotnost Vaší kočky a vhodnou denní dávku. Doporučené množství krmiva závisí na ideální hmotnosti zvířete. Denní dávka na začátku diety musí být během následujících kontrol upravena v závislosti na pokrocích a úbytku hmotnosti. Cílem by mělo být snížit váhu Vaší kočky o 0,5 až maximálně 1 procento z její tělesné hmotnosti za týden.

Příliš tlustá kočka: jak ji správně krmit

Aby Vaše kočka zdravě zhubla, musí být každá pohybová terapie doprovázena vhodným konceptem výživy. Pokud jde o hubnutí, je u koček nutná opatrnost.

Kočky velmi citlivě reagují na spontánně uvolněné tukové zásoby! Radikální snížení tuku může vést k jaterní lipidóze (ztučnění jater). Pokud je lipidóza neléčena, vede to ke smrti kočky. Je proto důležité snižovat váhu pomalu a rovnoměrně.

Važte přesně množství krmiva

Hlavním důvodem, proč jsou kočky příliš tlusté, je, že konzumují příliš velké množství krmiva spolu s velmi výživnými potravinami. Je proto nutné dodržovat předepsané množství krmiva pro redukci hmotnosti.

Zejména pokud k odměřování suchého krmiva používáte pouze odměrku, může být množství krmiva rychle překročeno. Příliš mnoho granulí suchého krmiva může znamenat, že kočka nezhubne, ale může dokonce přibrat. Je proto nezbytné krmivo vážit pomocí kuchyňské váhy.

Omezte také počet pamlsků za den, protože mají vysoký obsah kalorií. Když už nějaký pamlsek kočce dáte, musíte ho odečíst od denní dávky krmiva.

Konzervy a kapsičky ano, potraviny rozhodně ne

Díky nízkému obsahu vlhkosti mají granule vyšší hustotu energie na sto gramů než konzervy nebo kapsičky. Pokud má Vaše kočka jen mírnou nadváhu, můžete hodně získat tím, že nahradíte část přídělu suchého krmiva mokrým krmivem.

Co byste však své kočce neměli dávat, jsou potraviny pro lidi. Jídlo je velmi kalorické a často pokrývá velkou část denních kalorických potřeb kočky. Například 30 gramů šunky pokrývá téměř sto procent denní potřeby kalorií čtyřkilogramové kočky.

Tip: Nejlepší je zvyknout si na vhodnou stravovací rutinu. To Vaší kočce pomůže získat a udržet si zdravou váhu. Rutina Vám navíc pomůže zbavit Vašeho mazlíčka žebravého chování.

Výživa pro tlusté kočky: jaké krmivo je vhodné?

Jakmile má kočka mírnou nadváhu, často jí nadváha zůstává nebo se její hmotnost dále zvyšuje. Proto svou kočku podpořte správnou výživou, abyste tomu zabránili.

Běžné krmivo bohužel není vhodné pro trvalé snížení hmotnosti Vaší kočky. Pokud jen jednoduše snížíte množství krmiva, není již zaručen dostatečný přísun nezbytných živin a objevují se příznaky jejich nedostatku. Výrobky Light nebo speciální diety na hubnutí jsou lepší.

Rozdíly mezi krmivy

Light krmivo vs. redukční dietní krmivo

Výraz Light obvykle označuje krmivo z jedné řady výrobce, které má nejnižší množství kalorií. Taková krmiva jsou velmi dobrá pro kontrolu hmotnosti, ale většinou nestačí pro hubnutí.

Speciální redukční diety, které musí být takto jasně označeny, mají výrazně nižší obsah kalorií. Přesto jsou tyto diety dobře přizpůsobené potřebám koček s nadváhou a obsahují všechny důležité živiny, vitamíny a stopové prvky.

Bílkoviny

Vysoký obsah hrubého proteinu

Při sestavování vhodného krmiva pro tlusté kočky je zvláště důležitý vysoký obsah bílkovin. V suchém krmivu se osvědčil obsah hrubého proteinu v sušině třicet až čtyřicet procent a v mokrém krmivu devět až dvanáct procent.

Vysoký obsah bílkovin také zvyšuje pocit sytosti a zvyšuje postprandiální spotřebu energie – tj. spotřebu energie po jídle. Zároveň podporuje udržení svalové hmoty.

Tuk

Nízký obsah hrubého tuku

Tuk je samozřejmě největším dodavatelem kalorií, a proto by měl být v krmivu obsažen pouze ve velmi malém množství. Obsah tuku však nesmí být příliš nízký, protože tuk je nositelem chuti a omezená chutnost by snížila akceptaci krmiva u koček.

Příliš nízký obsah tuku zároveň ohrožuje přísun esenciálních mastných kyselin a vitamínů rozpustných v tucích. Velmi vhodné jsou granule s obsahem hrubého tuku mezi osmi až deseti procenty a konzervy nebo kapsičky s jedním procentem hrubého tuku.

Vláknina

Zvýšený obsah hrubé vlákniny

Dalším důležitým kritériem pro krmivo, po kterém budou kočky s nadváhou snadněji hubnout, je zvýšený podíl hrubé vlákniny. Vláknina zajišťuje u kočky rychlejší pocit sytosti. Podíl vlákniny v suchém krmivu se doporučuje pět až deset procent a přibližně 1,5 procenta v mokrém krmivu.

Přídatné látky

K čemu slouží přídatné látky?

Přídatné látky, jako je aminokyselina L-karnitin, mohou mít také pozitivní účinek na udržení hmotnosti. L-karnitin stimuluje spalování tuků v těle. Protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny v dietní stravě zajišťují, že hladina cukru v krvi zůstane stabilní.

Cvičení pro kočky s nadváhou

Správnou výživou byl učiněn velký krok, který pomůže obézní kočce získat svou ideální váhu. Vždy byste však měli dietní program doplnit vhodným pohybem. Vaše kočka bude spotřebovávat více kalorií, budovat svaly a zlepšovat svou kondici.

Další možností jsou nové hračky pro kočky, lovecké hry s udicí pro kočky nebo jiné druhy sportů pro kočky.

Pomůcky při hubnutí: co dalšího můžete dělat?

Pro krmení mokrým krmivem se osvědčily podložky se zaoblenými hroty. To nutí kočky jíst pomaleji. Pocit sytosti nastává dříve a vydrží déle. Současně jsou kočky déle zaneprázdněny, a tím i dlouhodobě spokojenější.

Pokud máte více koček v domácnosti, kde ne všechny kočky musí být na dietě, mohou pro Vás být dobrou volbou krmné automaty s rozpoznáváním čipů. Ty jsou naprogramovány na příslušná čísla čipů těch koček, které mají povoleno dostat obsažené krmivo. Všichni ostatní odcházejí s prázdnou.

Spokojenost své kočky můžete také zvýšit pomocí kočičích hlavolamů nebo jiných inteligentních hraček. Všechny takové hračky mohou být naplněny odváženou částí denní krmné dávky a kočku zaměstnají. Zároveň má více pohybu a spotřebuje část přijatých kalorií.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
10 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?