Je moje kočka obézní?

My lidé jsme stále tlustší, ale i kočky mohou trpět obezitou. Pro kočky, které jsou agilní a flexibilní, je nadváha stejně škodlivá jako pro člověka. Příliš mnoho tuku na žebrech, znamená zátěž na klouby, narušení metabolismu a začíná bludný kruh. Kdo má nadváhu, tak se neochotně pohybuje a nadváha dále roste. Ale jaký může být „dietní plán pro kočky“.

Co způsobuje obezitu?

Způsob života koček se za poslední tisíciletí dramaticky změnil. Divoké kočky musely celý den lovit, aby si sehnaly dostatek jídla. V našich bytech, ale bývá pro naše tygříky málo podnětů k pohybu. Navíc jim dopřáváme výživné jídlo ve velkém množství. Mnoha majitelů koček dává svým kočkám k dispozici granule po celý den a kromě toho jim dávají i denní příděl konzerv. Není proto divu, že tolik koček trpí nadváhou. Jak ale u koček poznáme obezitu?

Můžete použít následující pravidlo:

U těžké podvýživy jsou vidět žebra a pánevní kost pouhým okem. U koček s podváhou se dají snadno nahmatat obratle a žebra. Při pohledu shora je viditelný pas. Ideální váhu poznáme podle toho, že žebra nahmatáme, ale nevidíme je. Při pohledu shora má kočka mírně viditelný pas.

U obézní kočky jsou žebra skrytá pod silnější vrstvou tuku. Pas je stěží rozpoznatelný. Těžká obezita se vyznačuje, tím že se žebra nedají téměř nahmatat. Tuk se ukrývá v pase. Kočka je těžkopádná, neochotně se pohybuje, většinu času tráví spánkem nebo jídlem. Tím začíná bludný kruh.

Teď je třeba jednat, protože nadváha je pro Vaši kočku velká zátěž. První krok je zajistit větší pohyb. Hrajte si s kočkou a s hračkami (dají se využít různé udice, myšky, míčky apod.). Kupte si nějaké nové hračky, nebo si je sami vyrobte, není to nic složitého ani nákladného.

Obézní černobílá kočka

Štíhlé – ale zdravě!

Takže kočičí zdravé cvičení by mělo být doprovázené propracovaným dietním konceptem. Protože opatrnost je zde na místě. Kočky jsou velice citlivé na rychlé hubnutí. Radikální hubnutí může vést až k „jaterní lipidóze“ nebo „ztukovatění jater“. Kočky s nadváhou potřebují méně kalorií ale stejné množství vitamínů a minerálů, jako jejich hubenější kamarádi. Vhodným řešením jsou krmiva, šitá na míru koček s nadváhou, pomůžou jim zdravě zhubnout.

Dnes trh nabízí mnoho Light-krmiv pro kočky s nadváhou. Tato krmiva mají nízký obsah kalorií, ale mají dostatek živin, aby Vaše kočka zůstala zdravá. Přísada jako je L-karnitin může pomoct nastartovat metabolismus. Vyvážený poměr vápníku/fosforu je důležitý pro rovnováhu minerálů v těle a může snížit riziko vzniku močových a ledvinových kamenů. Kvalitní bílkoviny zaženou pocit hladu.

Mourek na váze

Ale označení „Light“ neznamená automaticky dobré. Nízkokalorická krmiva jsou k dostání v mnoha stupních kvality. Nekupujte krmivo slepě jen podle označení, ale vždy si pečlivě prohlédněte složení. Co platí pro kvalitní kočičí jídlo: Masožravci vyžadují vysoký podíl kvalitních bílkovin. Sacharidy využijí jen velmi málo. Maso jako ta nedůležitější část výživy by mělo být uvedené na začátku seznamu ingrediencí. Rostlinné vedlejší produkty nebo kukuřice by krmivo mělo obsahovat jen velmi malém množství, protože jak bylo psáno výše, kočka sacharidy nevyužije. Jen zatěžuje trávení kočky a její močové ústrojí. „Maso a vedlejší živočišné produkty“ můžou obsahovat orgány, jako jsou játra a slezina a dokonce i chlupy nebo rohy.

Mimochodem: Váš veterinář Vám může pomoci při výběru diety. Dokáže určit, jak moc obézní je Vaše kočka a doporučit jemnou metodu hubnutí.

Hodně štěstí Vám i Vaší kočce!

Nejlépe hodnocené články

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?

3 recepty na domácí sušenky pro kočky: snadné a lahodné

Domácí sušenky pro kočky lze upéct velmi snadno. Mnoho lidí rádo peče dorty nebo cukroví. Protože co může být hezčího než hýčkat přátele nebo členy rodiny lahodným dortem? Tak proč neupéct delikátní kočičí sušenky i pro domácího tygříka?

Jak krmit kotě

Koťata i štěňata potřebují pro zdravý růst dostatek živin. Jaké množství závisí na plemeni, stáří a temperamentu zvířete. Neposední uličníci vydají více energie nežli malí lenoši. Jakkoliv roztomilé se Vám může baculaté kotě zdát, snažte se držet mlsný jazýček onoho chlupatého klubíčka na uzdě. Žebra by měla vždy být dobře hmatatelná a kontury těla viditelné. Optimální výživa v období růstu zaručí přísun potřebných živin a energie a z Vašeho koťátka tak vyroste krásná a zdravá kočka.