Jak určit správné množství krmiva pro vaši kočku

Kočky by si nejraději určovaly vlastní množství potravy.

Jíst nebo nejíst?

Některé kočky vypadají, že jsou neustále hladové. Ale kolik potravy kočka denně potřebuje? Tento článek vám pomůže určit správné množství krmiva pro vaši kočku.

Pobíhá vaše kočka od prázdné misky k vám a zase zpět? Dívá se na vás vyčítavě velkýma kočičíma očima a žalostně mňouká? To může znamenat jen jednu věc: „Mám hlad“.

Mnoho koček dnes zkonzumuje více, než je pro ně dobré. Obezita a sekundární onemocnění, jako je cukrovka, již bohužel nejsou u koček neobvyklé. Jaké množství potravy však kočka ve skutečnosti potřebuje, aby netrpěla hladem ani nebyla příliš tlustá?

Jaké množství krmiva potravy kočka potřebuje?

Dospělá kočka potřebuje asi 300 gramů mokrého krmiva denně. Jedná se však pouze o přibližnou hodnotu. Množství krmiva, které kočka každý den skutečně potřebuje, se řídí mnoha různými faktory. Kalorická potřeba, a tím i množství krmiva, závisí mimo jiné na velikosti, věku a hmotnosti kočky.

Svou roli hraje také aktivita. Aktivní kočky potřebují více krmiva než klidné domácí kočky. Venkovní kočky, které se hodně pohybují a denně obíhají své teritorium, mají obvykle vyšší potřebu než kočky v domácnostech.

Čím vyšší je kvalita krmiva, tím méně ho vaše kočka potřebuje. Dobré krmivo má obvykle vysoký podíl masa a vaši kočku optimálně zasytí. Sečteno a podtrženo, ti, kteří kupují vysoce kvalitní krmivo pro kočky, pravděpodobně nezaplatí více než ti, kteří kupují levnější výrobky.

Tabulka množství krmiva pro kočky

Důležité: v této tabulce se jedná o průměrné hodnoty, které by měly sloužit jako vodítko. V konkrétních případech může vaše kočka potřebovat více či méně krmiva.

Hmotnost kočky v kg Denní porce mokrého krmiva v g
do 2 120 až 160
2 až 3 160 až 210
3 až 4 210 až 260
4 až 5 240 až 320
5 až 6 250 až 360

Energetická potřeba kočky

Energetická potřeba kočky závisí mimo jiné na tom, jak moc se hýbe. V tomto ohledu se naši čtyřnozí spolubydlící neliší od nás lidí.

Velmi aktivní kočka spotřebuje denně asi 80 kilokalorií na kilogram tělesné hmotnosti. Průměrně aktivní kočka využije asi 70 kilokalorií a líný „gaučový povaleč“ pouze 60 kilokalorií na kilogram hmotnosti.

Pro každodenní praxi však mají tyto hodnoty pouze omezené použití, protože obsah kalorií obvykle není na obalech krmiv pro kočky uveden.

Doporučené dávkování výrobce

Dalším pomocným bodem pro určení množství krmiva pro kočky je doporučené dávkování výrobce, které je vytištěno na obalu.

Tyto údaje se také týkají jen průměrné energetické potřeby a nejsou striktní. Jsou však velmi užitečné pro orientaci.

V online obchodě zoohit je u všech druhů krmiv pro kočky uvedeno nejen složení, ale také doporučené dávkování krmiva.

Příklad mokrého krmiva

Zde je příklad mokrého krmiva Animonda vom Feinsten Adult: výrobce doporučuje množství krmiva od 165 do 215 gramů denně, pokud váží kočka mezi dvěma a třemi kilogramy. Kočky vážící čtyři až pět kilogramů by měly mít denní dávku mezi 265 a 310 gramy denně.

Příklad suchého krmiva

Suché krmivo poskytuje více energie než mokré krmivo, takže ho vaše kočka potřebuje podstatně méně. Podle doporučeného dávkování pro suché krmivo Purizon Adult Fish je množství granulí pro dvoukilogramovou kočku pouze 20 až 35 gramů, zatímco pětikilogramová kočka potřebuje 40 až 70 gramů denně.

Množství krmiva: jak často kočku krmit?

Venkovní kočka žijící na statku uloví průměrně 15 myší denně. Nespořádá je všechny najednou, ale – v závislosti na jejím loveckém štěstí – si kořist rozdělí do celého dne.

Tento zvyk si zachovaly i domácí kočky, které nemusí chytat myši kvůli obživě. Nevyprázdní celou misku najednou, ale rozdělí si své množství krmiva na několik malých porcí.

Jedna taková porce odpovídá zhruba velikosti myši. Jakmile ji kočka zkonzumuje, stáhne se, aby mohla potravu strávit. Pokud dáte kočce velkou misku plnou krmiva, odpovídá to množství dvou až pěti myší. Takové množství kočka nezvládne pozřít najednou.

Alespoň třikrát denně

Proto byste měli své kočce nabídnout čerstvé krmivo alespoň třikrát denně. Mokré krmivo, které bude celý den ležet v misce, se zkazí, protože vaše kočka ho bude jíst jen postupně. Především v létě, když je horko, se může krmivo kazit rychleji.

Pokud jste v práci a během dne nejste doma, může vám pomoci krmný automat. Ty jsou k dispozici i s chladicími prvky pro mokré krmivo.

V e-shopu zoohit najdete různé modely krmných automatů.

Některé kočky sežerou všechno najednou

Pokud jde o stravovací chování, výjimka potvrzuje pravidlo: ne všechny kočky jsou tak „disciplinované“ a rozdělují si své krmivo. Některé kočky spořádají celou misku najednou a často musí krátce poté zvracet.

Zejména u suchého krmiva lze pozorovat, že kočka zhltne celou porci najednou.

Tip: naplňte denní porci suchého krmiva do inteligentní hračky. Inteligentní hračky mají malé důlky a otvory, ze kterých musí vaše kočka tlapkami granule lovit. Automaticky tak bude žrát pomaleji.

Inteligentní hračky pro kočky najdete v online obchodě zoohit.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Množství krmiva pro koťata, březí a kojící kočky

Pro koťata existují samostatná pravidla ohledně množství krmiva.

Až do čtyř týdnů věku se koťata krmí výhradně mateřským mlékem. Poté si mohou pomalu začít zvykat na pevnou stravu.

Koťata musí růst a každý týden by měla výrazně přibírat na váze. Koťata mají velmi malé žaludky, proto je krmte několikrát denně. Do pěti až šesti měsíců věku je pět porcí naprosto přiměřených.

Březí kočky a matky, které kojí svá koťátka, také potřebují hodně energie. Zajistěte, aby měly vždy k dispozici dostatek vysoce kvalitního krmiva.

Nejlépe hodnocené články
10 min

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?