Hry pro kočky

Kočka je šťastná, může-li vést takový život, jaký se jí vlastní. To znamená takový, který odpovídá podmínkám přirozeného prostředí, v němž by se za normálních okolností nacházela. Život, v němž se snoubí odpočinek s aktivitou. Čtěte více

3 min

Cat Yoga: jóga s kočkou

Obliba jógy vzrůstá a pomocí online kurzů ji může vyzkoušet u sebe doma prakticky každý. Pro milovníky zvířat je to šance, jak si spolu se svým mazlíčkem užít zábavné aktivity. Kočičí jóga je jedním z novějších trendů, které se objevily v posledních letech. Jak funguje? Dáme vám několik tipů!
6 min

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.
3 min

Kočičí agility

Pohyb a hra jsou nezbytnými součástmi zdravého kočičího života. Pokud se vaše kočka nudí, dostaví se velmi brzy řada obtíží. Většina koček miluje výzvy, které trénují mysl a tělo. Agility (agility-hbitost) koček je skvělý způsob, jak kombinovat podporu vývoje se zábavou. Agility přitahuje přirozenou zvědavost vaší kočky a lze ji provádět doma i venku.
4 min

Škrabací stromy versus škrabací nábytek

Trh nabízí mnoho různého nábytku pro škrábání, od jednoduchých desek až po škrabací rohože, škrabadla a škrabací stromy všech velikostí. Co je ale lepší pro kočku? Škrabací strom nebo škrabací nábytek? Stručně řečeno: je důležité, aby Vaše kočka mohla uspokojit svojí potřebu škrábat. Škrabací nábytek všech typů a velikostí má své pro i proti.
8 min

Sport pro kočky: jak udržet ideální váhu

Tu a tam několik pamlsků za odměnu, příliš málo hraní pro vyvážení přijaté energie a kočka najednou začíná přibírat na váze. Vyvstává tedy otázka: neexistuje také sport pro kočky? S našimi pěti cvičeními dostanete kočku do kondice a ručička na váze začne klesat.
3 min

Zábava pro kočky: inteligentní hračky a jiné

Kočky jsou pro mnoho lidí žijící plyšáčci: jsou měkké, milují lidskou blízkost a nechají se rády rozmazlovat.  Na co ale mnozí chovatelé koček zapomínají: Váš mazlíček je pořád dravé zvíře. Se životem na gauči bude jen zřídka kdy spokojený a bude ho naplňovat.

Vy jakožto chovatel můžete do velké míry přispět tomu, abyste kočce podobné prostředí poskytli. Vaše kočka Vám za to poděkuje formou něžností (nebo přinesenou mrtvou myškou, kterou nechá přede dveřmi).

Her, které můžete provádět s kočkou, je nespočet. Mnohé hračky dokážete dokonce vyrobit sami. Ale I v obchodech naleznete dost produktů, které Vaši kočku zaručeně zabaví. Hraček kočka vlastně nemá nikdy dost.

Část dne by se kočka měla v ideálním případě zabývat hraním si. Doporučujeme, aby hry probíhaly každý den zhruba ve stejnou dobu, neboť tak se z hraní stane společný rituál.

Jelikož se kočky večer zpravidla připravují na lov, můžete v tuto dobu upřednostnit různé druhy udiček, s které kočka může chytat do tlapek. Není to však samozřejmě povinnost. Sportovní a herní vyžití pomůže zvířeti i v udržování postavy, tedy budete předcházet jeho nadváze. Speciální inteligentní hračky zase trénují šedou kůru mozkovou Vašeho tygříka. Pro mnohé kočky, resp. plemena, která se těší vysoké inteligenci, jsou takové hračky požehnáním, protože takoví jedinci potřebují zaměstnávat i mozek.

Proč je hraní pro kočku tak důležité?

Kočky pohybující se pouze uvnitř domu mohou inklinovat k obezitě. K tomu, aby zvíře nadváhu nemělo, může přispět i sám chovatel, a to pečlivým výběrem a regulací krmiva. Uvědomme si, že suché krmivo je koncentrát živin, který může k nadváze výrazně přispět.

Dalším důležitým pilířem v redukci hmotnosti je i pohyb. Mnoho koček se pohybuje příliš málo, než by tomu bylo v případě, že by žily venku. Nedostatek pohybu způsobuje u koček kromě nadváhy také nedostatečné vytížení. To si kočka kompenzuje právě jídlem a spaním.

Proto byste měli zajistit, aby Váš miláček měl vždy dostatek podnětů, sportovních vyžití i aktivity. To ho udrží ve fyzické i psychické kondici a bude odpovídat i jeho přirozeným potřebám a uspokojovat je (např. lovecké instinkty). Proto je důležité, abyste u kočky podporovali prostřednictvím vnějších impulzů právě touhu po lovu a přiměli kočku k pohybu, např. napodobováním reálné kořisti (pískací myšky, myšky na provázku apod.). U koček pohybujících se venku probíhá stimulace samovolně – kočky loví, běhají i lezou na vyvýšená místa. Kromě toho musí zapojit i většinu svých smyslů, tedy jsou stimulovány i po psychické stránce. Přírodu zkrátka nic nenahradí.

Ovšem i kočce, která se venku pohybuje, byste měli pravidelně zabavovat. I ona se bude těšit z toho, když jí budete věnovat svůj čas, což posílí i společný vztah mezi vámi.  Zvířeti byste tedy měli i tak věnovat 15 – 30 minut denně, které strávíte společným hraním si.

Jaké kočičí hračky jsou vhodné?

Vhodný druh hračky pro kočku je záležitostí vkusu zvířete. Výběr je obrovský. Nechte se inspirovat a zkuste se do kočky a její povahy vcítit: Co by se jí asi líbilo? A s čím byste si s ní rádi hráli Vy? Uvědomte si také, že každý druh hračku stimuluje zvíře jiným způsobem.

Je tou správnou hračkou udička, kterou kočka bude prohánět sem a tam? Některé kočky upřednostňují měkké balonky, protože ty lze skvěle zakoulet za nábytek a následně tlapkou vytahovat nebo případně požadovat od člověka, aby míček vytáhnul z míst, kam se kočka dostat nemůže. Také produkty obsahující šantu kočičí (Catnip) můžeme doporučit. Některé kočky reagují na hračku velmi pozitivně, protože stimuluje jejich potřeby. Také můžete jakoukoli hračku postříkat sprejem pro kočky se šantou kočičí, abyste tohoto efektu docílili.

Škrabadlo sice není hračka v pravém slova smyslu, nicméně je pro tělesné i psychické zdraví zvířete opravdu důležité. Kočka si na něm brousí drápky a protahuje svaly. Na škrabadle si také značkuje svoje teritorium. Škrabadlo můžete kombinovat i s hračkami, např. na něj můžete upevnit udičku.

Jak mohu se svou kočkou „sportovat“?

Známý agility trénink není určený jen pro psy, nýbrž i pro kočky. U Cat Agility musí kočka za určitý čas překonat jisté množství překážek s co nejmenším počtem chyb. Vy jako chovatel kočku provádíte přes stanoviště prostřednictvím pamlsků, které jí podáváte.