Nadváha u koček - tipy pro lepší zdraví

Obezita

Pohoda a mlsání? To může vést ke vzniku tukového polštářku nejen u nás lidí. Odhaduje se, že téměř každá druhá domácí kočka váží příliš mnoho. Nadváha u koček je tedy rozšířenější, než byste si mysleli.

Příčiny jsou tak rozmanité, jako kočky samy. Některé kočky mají rády pohodu, některé zase rády dovádí. Čas od času můžeme být i my příliš štědří s krmivem a pamlsky. Kromě toho mohou nadváhu koček způsobit také onemocnění.

V každém případě může utrpět zdraví a pohoda vaší kočky. Proto jsme pro vás shrnuli, co byste měli vědět o nadváze u koček a co s ní můžete udělat.

Má moje kočka nadváhu?

Pokud máte podezření, že vaše kočka má nadváhu nebo dokonce obezitu, měli byste se vždy poradit se svým veterinářem. Pomocí několika jednoduchých hmatů však můžete sami zkusit odhadnout, zda má vaše kočka nadváhu.

  • Jak rozpoznat nadváhu u koček

  • Co způsobuje nadváhu u koček?

  • K čemu vede příliš vysoká tělesná hmotnost?

Správné krmivo pro kočky s nadváhou

Cat obesity
Jaký je rozdíl mezi dietním a lehkým (light) krmivem?

Dietní krmivo je veterinární speciálně upravené krmivo pro domácí zvířata, která trpí určitými chorobami. Existují například dietní krmiva pro kočky, které mají cukrovku nebo problémy s ledvinami. Dietní krmivo se podává pouze po konzultaci s veterinárním lékařem a nemusí být nutně vhodné pro hubnutí.

Na druhé straně krmivo pro kočky s přívlastkem "Light" je krmivo se sníženým obsahem kalorií. Je to první volba, pokud chcete, aby váše kočka nepřijímala tolik energie a aby zhubla.

Najděte ideální krmivo

ideálni krmivo

S naším poradcem pro krmení zoohit najdete ten správný koncept výživy pro vaši kočku, ať už má na žebrech pár gramů navíc, nebo ne.  

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

  • Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

  • Čemu bych měl(a) věnovat pozornost, pokud jde o složení krmiva?

Pohyb jako klíč v boji proti nadváze u koček

Cat toys

Zvyšujte zátěž postupně

Základní pravidlo pro kočky s nadváhou je: Nepřetěžujte vašeho miláčka ani sebe. Hubnutí je zdlouhavý proces, který nejde urychlit.

Rozhodující je, abyste si vy i váš chlupatý přítel cvičení užili. Například povzbuzujte vaši kočku ke hrám s lovením a chytáním. Na začátek stačí pár minut. Postupem času můžete herní program pomalu prodlužovat.

Pokud vaše kočka není tak hravá, můžete část denní dávky krmiva - například suchého krmiva nebo pamlsků - schovat po bytě nebo v hračkách. Takto se musí vaše kočka ke krmivu propracovat.

  • Tato cvičení pomáhají proti nadváze u koček

  • Je trénink agility vhodný pro kočky s nadváhou?

Naši zoohit mazlíčci doporučují

Vybrané produkty jsme pro vás nechali otestovat našimi nejschopnějšími kolegy. Soko, Elvis, Shick a Biscotte prezentují své postřehy zde:

Shick a škrabadlo SavoyShick je šikŠkrabadlo Savoy

Škrabadlo Savoy je nejen krásným doplňkem do bytu, ale robustní plsť snadno odolá mým silným kočičím drápkům. Škrábání vás velmi unaví, ale naštěstí je tu k odpočinku útulná houpací síť.

Soko a tunel TIAKISokův tunelTIAKI tunel

Tunel pro kočky TIAKI s plyšovou podložkou není jen vzrušující hřiště. Tunel  ráda využívám i na své dlouhé podřimování během dne. Tunel má tři vchody, takže moje kočičí sestra si tu se mnou občas může hrát.

Elvis a škrabadlo Natural ParadiseElvis v rájiŠkrabadlo

Škrabadlo Natural Paradise L má tlusté sloupky na broušení mých drápů. To mé páničce dělá velkou radost - pohovka je minulostí. K dispozici jsou také tři místa na opalování, kde si můžu odpočinout. A když už mě to začne nudit, hraju si s bílými koulemi.

Biscotte a hračka TIAKIBiscottův parkurTIAKI hračka

S inteligentní hračkou Tiaki Fun Puzzle musím překonat různé překážky, než budu moci sníst svačinu. Nikdy to nenudí, protože moje paní může překážky libovolně upravovat. Ideální hra, pokud je porada příliš dlouhá.

Jak mohu zabránit nadváze u kočky?

První krok

Dbejte na výživu přizpůsobenou potřebám kočky a zvolte správné krmivo

Icon 2

Važte denní dávku krmiva a započítejte do ní pamlsky

Krok 3

Povzbuďte kočku, aby byla aktivní (nutnost propracování ke krmivu, vytvářejte možnosti ke šplhání atd.)

krok 4

Vyhraďte si každý den pár minut na hraní

Krok 5

Prohmatejte žebra a věnujte pozornost siluetě kočky

Krok 6

Važte kočku pravidelně a choďte s ní k veterináři