Krmení ptáků

Okrasní ptáci jako jsou kanárci a andulky se mohou v lidské péči dožít až 15 let, papoušci dokonce až 70! Ke správnému chování okrasných ptáků a dlouhému, zdravému životu patří i optimální strava. Bohužel prakticky neexistují studie o správném složení stravy pro okrasné ptáky a rozmanitost druhů situaci ještě ztěžuje, tedy není možné vyslovit všeobecně platnou formuli, podle níž by se mělo při krmení ptáků postupovat. Mnoho chovatelů dělá proto tu chybu, že zvířatům podává příliš tučnou potravu, jako jsou např. ořechy nebo slunečnicová semínka. Nezřídka tak dojde následkem nesprávné stravy k zatučnění, neplodnosti nebo poruchám v látkové výměně. Čtěte více

4 min

Papoušek vlnkovaný neboli andulka – krmení

Aby Vaše andulka zůstala zdravá i šťastná a každý výlet nekončil nouzovým přistáním, protože by měla příliš otylé bříško, které by ji táhlo dolů, je důležité, abyste jí podávali zdravou, rozmanitou stravu. Ve své australské domovině létají malí papoušci ve velkých hejnech a krouží kolem stepí. Zde sbírají především napůl zralá a zralá semínka trav.

Jak stravovat správně okrasné ptáky?

Chovatelé by se měli orientovat podle jídelníčku divoce žijících ptáků, aby mohli svému mazlíčkovi podávat vyváženou stravu. Tak je možné zajistit ptáčka krmením se správným složením. Existují dvě možnosti, jak zvířeti zajistit optimální přísun všech živin:

  1. Jádra + ovoce/zelenina + doplněk stravy
  2. Pelety + trochu ovoce/zeleniny

Při aplikování první varianty musejí být jádra dávkována tak, aby večer byla všechna zrna beze zbytku snědena. Vhodné směsi zrn je možné zakoupit ve zverimexech, většinou je rozlišováno krmivo pro andulky, kanárky, papoušky a korely. K této stravě je třeba podávat i zeleninu a ovoce, ve vařeném nebo syrovém stavu. Vhodné doplňky stravy pak ptáčkovi zajistí všechny důležité vitamíny, minerály, stopové prvky a aminokyseliny. Také minerální kámen by měl být v klícce k dispozici.

Varianta 2, tedy krmení peletami, je metoda, která k nám přišla z USA a v Německu ještě není zcela rozšířená. Pelety zajistí okrasným ptákům všechny živiny a doplňky stravy jsou v tomto případě tedy zcela zbytečné. Krmivo sestává z vybraných druhů obilovin a rostlinných částí. Pelety jsou k dostání v různých velikostech, lze je tedy volit v závislosti na druhu a velikosti daného okrasného ptáka.