Druhy terarijních zvířat

Teraristika je náročný koníček, který vám přinese exotické tvory do vašeho domova. Volbou terarijních zvířat určíte charakter svého terária. Výběr zvířat je však velký – proto vám naše portréty pomohou najít vhodné spolubydlící. Čtěte více

7 min

Chameleoni

Chameleoni mají schopnost vyniknout a zároveň téměř zmizet v barvě svého prostředí. To z nich velmi zvláštní atrakci v každém teráriu. Přečtěte si více o těchto jedinečných mistrech proměn a jejich náročném chovu.

5 min

Cvrčci (Acheta domesticus)

Obyvatelé terárií si je rádi dají k snědku: krmný hmyz je nezbytný pro druhově vhodnou výživu plazů. Cvrčci jsou v teraristice obzvláště oblíbení. Nejsou nároční na péči, jsou bohatí na živiny a stimulují lovecký instinkt vašich plazů. Chcete chovat nebo koupit cvrčky? Připravili jsme pro vás tipy pro jejich chov a zkrmování.

7 min

Gekon východní

Gekon východní je oblíbeným gekonem pro chov v teráriích, protože je obecně považován za velmi nenáročného na péči. Svým šplháním a skákáním se stará také o zábavu v teráriu. Zejména pro nováčky je gekon východní ideální zvíře pro vstup do světa teraristiky. Připravili jsme pro vás několik chovatelských doporučení a několik zajímavostí o gekonovi východním.

7 min

Gekončík noční

Gekončík noční je pravděpodobně nejznámějším a nejčastěji se vyskytujícím druhem gekona v teráriích. Tento atraktivní gekon s velkýma očima a fascinujícím vzorem v okázalých barevných variacích zaujme každého milovníka plazů. Díky klidné a zvědavé povaze se gekončík noční nechá téměř ochočit.

10 min

Hroznýš královský (Boa constrictor)

Hroznýš královský (Boa constrictor) sice není klasickým domácím zvířetem, ale rozhodně patří k těm nejpůsobivějším. Jak obtížný je vlastně chov v teráriu? V našem portrétu získáte nejdůležitější informace o péči o obřího hada. Vysvětlíme Vám také, proč je v podstatě poměrně nenáročným obyvatelem terárií.

6 min

Krab poustevník

Pouze jako larva žije ve vodě, později se přizpůsobil životu na souši – krab poustevník. Přečtěte si v našem článku, jaké požadavky kladou tito legrační krabi na chov v lidských rukou.

4 min

Pralesničkovití (Dendrobatidae)

Obojživelníci jsou fascinující tvorové. V posledních letech se do popředí zájmu milovníků zvířat dostala zejména pestrobarevná pralesnička strašná. Jsou však zvířata z deštného pralesa vůbec vhodná jako domácí mazlíčci v teráriu? Nejdůležitější informace najdete zde.

6 min

Slíďák tarentský (Lycosa tarantula)

Slíďák tarentský (někdy označován jako tarantule) je jedním z největších evropských druhů pavouků. Je fascinujícím obyvatelem terária. Jako každé zvíře má tento noční pavouk své vlastní zvyky a potřeby. Abyste mohli pro vašeho slíďáka vytvořit vhodný domov, představíme vám několik tipů na správný chov a péči.

4 min

Želva bahenní (Emys orbicularis)

Abychom mohli zohlednit různé životní podmínky jednotlivých druhů želv, je dobré přesně vědět, odkud konkrétní druh pochází. Na základě toho lze akvaterárium navrhnout tak, aby se v něm želva bahenní cítila opravdu jako doma. Pokud jsou podmínky v zajetí modelovány podle těch ve volné přírodě, můžete u želvy pozorovat přirozené chování.

6 min

Želva zelenavá

Želvy jsou jedni z nejstarších obratlovců na světě. Želva zelenavá je velmi oblíbeným druhem. Jste také nadšeni těmito prehistorickými zvířaty? Pak se můžete v našem článku dozvědět více o správném chovu, krmení a péči.

10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

Která zvířata lze chovat v teráriu?

Ačkoli mnohá terária vypadají navenek podobně, jsou plná překvapení. Dnes si milovníci teraristiky mohou vybrat z nejrůznějších typů terárií a terarijních zvířat. Obyvatelé malého světa ve vašem bytě patří obvykle do jedné z následujících skupin:

  • Plazi patří mezi obratlovce. Typickými zástupci jsou želvy, ještěrky a hadi. Aby se studenokrevní plazi, například krásný chameleon, cítili v teráriu příjemně, potřebují hodně tepla.
  • Obojživelníci, jako jsou žáby, mloci nebo salamandři, jsou oblíbenými obyvateli terárií především díky své velké rozmanitosti. Jejich živlem je voda.
  • Hmyz je také velmi rozmanitý – zejména co se týče jeho velikosti: brouci, štíři nebo cvrčci často nepotřebují mnoho místa. Stále oblíbenější jsou lupenitky (Phylliinae). Jsou téměř k nerozeznání od skutečných listů, a navíc se o ně velmi snadno pečuje.
  • Pavouci mohou kousat a někteří mohou být jedovatí, a proto nejsou vhodní pro každého majitele terária. Tarantule, sklípkani a další jsou přesto fascinující. Máte rádi neobvyklá zvířata a jste ochotni se vypořádat se všemi jejich zvláštnostmi? Pak si s pavouky užijete spoustu radosti.
  • Plži jsou měkkýši, kteří si pomalu, ale jistě získávají srdce příznivců teraristiky. Pokud máte hodně místa a hledáte speciální terarijní zvířata, jsou vynikající volbou například achatiny.

Která zvířata jsou pro vaše terárium vhodná, závisí na velikosti a typu terária. Záleží také na tom, zda jste v teraristice začátečníci, nebo už máte zkušenosti s plazy, hmyzem a dalšími živočichy.

Pořízení terarijního zvířete: na co je třeba dát pozor

Ať už se jedná o psa, kočku, rybičku nebo plaza – když dáte zvířeti nový domov, automaticky na sebe berete velkou zodpovědnost. Terarijní zvířata často pocházejí z exotických biotopů. Jejich chovatelé by se měli důkladně informovat o potřebách svých nových spolubydlících, aby je mohli chovat správně a v souladu s podmínkami pro daný druh.

U obyvatel terárií vyvstává ještě jeden faktor, který byste při koupi zvířete měli vzít v úvahu, a tím je ochrana přírody a jednotlivých druhů. V zájmu ochrany přirozené populace by vámi vybraná zvířata měla pocházet z chovu v zajetí a neměla by být odchycena jako volně žijící zvířata.

Pro terarijní zvířata podléhající ochraně ohrožených druhů jsou nezbytná povolení. Zodpovědní chovatelé a odborní pracovníci ve zverimexu vám podají všechny důležité informace. Zde také získáte všechny potřebné dokumenty pro chov zvířat.

Mimochodem: Jako milovníky zvířat vás jistě potěší, že terarijní zvířata mají často velmi vysokou průměrnou délku života. Měli byste však mít na paměti, že v závislosti na druhu je koupě rozhodnutím na celý život. I menší želvy se mohou dožít 50 let, sklípkani 25 let.

Terarijní zvířata pro začátečníky

Pokud zakládáte terárium poprvé, doporučujeme pro začátek zvolit jednoduchá terarijní zvířata.

Chcete si pořídit plazy? Mezi začátečníky jsou oblíbené zejména agamy vousaté. Tito krásní ještěři vypadají jako malá bájná stvoření a lze je snadno chovat jednotlivě.

Malá terarijní zvířata, jako je gekon východní, jsou obvykle vhodná i pro začátečníky. Gekoni východní jsou nenároční na péči. Nemají vysoké nároky na svůj domov. Vyžadují pouze čisté terárium s úkryty a tropickými rostlinami. Jsou tak ideálním doplňkem terária pro začátečníky.

Pokud chcete v teráriu chovat raději želvy, tropické druhy jsou méně vhodné. Začátečníci by se spíše měli seznámit s druhy, které jsou nenáročné na péči, jako jsou klapavky.

Na co dbát po pořízení terarijních zvířat

Našli jste pro své terárium ideální obyvatele a zařídili jste jim prostředí odpovídající jejich druhu? Pak si můžete v klidu vychutnat fascinující chování zvířat. Aby se jim v novém domově dlouhodobě dařilo, jsou zdraví a péče stejně důležité jako druhově vhodná strava.

Jak zajistit správnou stravu, aby byla vaše zvířata v teráriu šťastná? Vše se dozvíte v podrobných portrétech zvířat v teraristickém magazínu zoohit. Najdete zde také cenné rady ohledně života s terarijními zvířaty.