Výchova psů

Pes žijící v domě vidí ve svém pánečkovi perfektního partnera k socializaci. Jelikož jsou psi domestikovaní, naučili se velmi dobře porozumět řeči svého majitele. Po majiteli je naopak vyžadována určitá míra cviku, intuice a zkušeností, aby dokázal správně interpretovat komunikaci psa. Když se to povede, bude šťastný páneček i pes. Čtěte více

8 min

„Pomoc, můj pes všechno ničí!“

Majitelé psů jsou vyděšení, když poprvé přijdou domů a obývací pokoj vypadá jako bojiště. Boty, kabely, telefon, fixy, pohovka, koberce nebo odpadkové koše – nic není v bezpečí před destruktivními záchvaty některých psů. Divocí mazlíci dokážou nábytek i celý byt otočit vzhůru nohama během chvilky. Když se uklidníte a uklidíte byt, napadne vás otázka: Byla to pouze jednorázová záležitost? Co mám dělat, jestli se to bude opakovat? Proč se ale někteří psi takto chovají a jak tomu zabránit? Jedna věc je jistá: Po takové zkušenosti nebudete odcházet z domu s klidným svědomím. Rozkousal-li pes cenné věci nebo musíte spěchat k veterináři, protože spolkl velký tvrdý předmět, je jasné, že musíte konat. Co s takovým destruktivním chováním dělat?
12 min

10 nejoblíbenějších psích triků

Podat pac, panáčkovat nebo chytat pamlsky ve vzduchu? S těmito 10 triky se váš pes stane hvězdou. A to nejlepší: Triky slouží nejen pro pobavení publika, ale také pro psychický a fyzický rozvoj vašeho psa. Procvičováním triků se navíc posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.
5 min

Aport se psem – jak na to?

Aportování je jednou z klasických činností, při které se pes a majitel společně baví. Mnoho psů má silný „přinášecí instinkt“. Aport se díky tomu naučí bez speciálního výcviku. Kdo zvládne základy, toho bude aportování bavit více. Dáme Vám tipy jak na to.
6 min

Bojová plemena psů

Bojová plemena psů – jak to s nimi doopravdy je? Označení „bojové plemeno“ je obecný termín pro všechna plemena psů klasifikovaná jako nebezpečná. Někteří odborníci tvrdí, že pojem „bojové plemeno“ je sám o sobě diskriminační. Žádný pes se nenarodil jako bojový pes, to z něj udělal člověk. V zásadě můžete „vycvičit“ i jezevčíka jako bojového psa. Následky pokousání jezevčíkem by však byly samozřejmě méně zničující než následky kousnutí od psů s velmi mohutnými čelistmi.
3 min

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.
8 min

Jak naučit dospělého psa nebo štěně čistotnosti

Čistotnost znamená, že se pes vyprázdní jen venku a upozorní vás, když potřebuje jít ven. Může se však stát, že za určitých okolností mají s čistotností problémy i dospělí psi. Níže vám poradíme, jak naučit psy a štěňata čistotnosti a jaké mohou být důvody pro to, že je pejsek nečistotný.
7 min

Jak odnaučit psa štěkat?

Někteří psi hlasitě komentují téměř každou událost. Jistě, štěkání k psovi patří a je to jeho způsob komunikace. Pokud však Váš pes nekontrolovaně štěká, měli byste zpozornět. Poradíme Vám, jak odnaučit psa štěkat.
5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.
4 min

Lonžování se psem

Koně chodící na lonži nevyvolávají údiv – ale psi? Zde se dozvíte, proč může být lonžování se psem velmi dobrým tréninkem.
8 min

Můj pes se bojí ohňostroje

Na Silvestra, o státních svátcích nebo při jiných událostech: Ohňostroj zářící na noční obloze je pokaždé fascinující podívanou. Bohužel většina psů to vidí jinak. Kňučí, neklidně pobíhají, třesou se a jsou z nich doslova uzlíčky nervů. Přečtěte si, jak svého psa na ohňostroj připravit a uklidnit ho.
4 min

Můžeme našeho pejska pusinkovat?

Mnozí chovatelé zvířat pusinkují svoje psy i kočky a člověk může jen doufat, že si oba vyčistili řádně chrup. Ale žerty stranou – různé tulení a mazlení zvířete může být v jistých případech nejen nehygienické, ale také nebezpečné.
2 min

Psí škola: správná cesta k dobré výchově

Chcete, aby se váš pes něco naučil? Většina psů se musí a také chce učit, záleží jen na správné metodě učení. Vhodné zacházení se psem je klíčem k harmonickému soužití mezi lidmi a zvířaty. Psí škola proto může být výhodnou investicí.
7 min

Školka pro štěňata

Někteří majitelé psů si místo ve škole pro štěňata zajišťují ještě předtím, než si nového člena rodiny přivezou domů. V následujícím článku se dozvíte, co všechno může školka pro štěňata nabídnout. Poradíme Vám také, jak najít dobrou školku, která bude vyhovovat Vám i Vašemu zvířecímu společníkovi.
11 min

Výchova dospělých psů

Čím dříve naučíte psa nejdůležitější základy chování, tím více problémů si ušetříte v pozdějším soužití s ním. To je věčná pravda. Co však dělat, když výchova pejska byla ve štěněčím věku zanedbána? Lze i starší psy naučit poslouchat povely? Ukážeme vám, na co byste se měli při výchově dospělého jedince zaměřit a také sedm cvičení, které s ním můžete trénovat.
5 min

Výcvik štěněte: lekce hraní pro štěňata

Cítí se vaše štěně po prvních vzrušujících dnech u vás už jako doma? Pak je nejlepší čas začít navštěvovat skupinové lekce her pro štěňata. Vysvětlíme, proč je důležité hravé učení pod dohledem trenéra psů, jak můžete najít dobrou skupinu pro hrátky štěňat a jak si můžete se štěnětem hrát doma.
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

Jak naučit psa, aby ke mně přišel?

Štěňata od 4. týdne života byste měli učit, aby k Vám na základě pohvizdu nebo určitého povelu přišla. Je důležité, aby si štěně spojilo zapískání s podáváním krmení.

V přibližně 4 týdnech dostává malý přítel člověka své první, pevné krmivo. Na něj musí být v prvních fázích života štěněte – ale samozřejmě i později – kladen obzvláštní důraz. Chovatel volá štěňata nejdříve k místu, kde stojí miska, protože malá štěňata zatím nedokážou rozpoznat, odkud volání přichází, proto se sdruží k místu, kde se podává jídlo.

Věnují-li štěňata krmivu plnou pozornost, zapíská chovatel krátce dvakrát za sebou, aby k sobě mladé přivolal. To je po celý život psa, pokud vše uděláme správně, signálem, že má pes přijít ke svému majiteli. Aby si tuhle vlastnost zvíře oslovilo, je velmi důležité, vyslyšení signálu zajišťuje poslušnost jedince.

Pokud pes poslouchá špatně, znamená to zátěž pro nervy chovatele a často i sousedů. Proto je i pro psa samotného výhoda, když na daný signál poslouchá a přijde. Vyhrávají obě zúčastněné strany.

Jak mohu ovlivnit a posílit správné chování psa a naopak eliminovat negativní prvky?

Štěňata mají určité modely vštípeny již od matky, která je upozorňuje, když se ke svým sourozencům chovají špatně. Matka nejdříve zkouší naznačit lehkým vrčením, že by štěně mělo své jednání vůči ostatním upravit. Pokud se upozornění mine účinkem, je jedinec dále upozorněn skrze slabší nebo silnější šťouchnutí čumákem.

Po určité době již nebude muset pejska motivovat, aby se choval tak, jak Vy si přejete, tedy nebudete mu muset podávat pamlsky. Odměňování je třeba uplatňovat pouze do doby, než si pes dané chování osvojí.

Podobně jako koně dokáží i psi vycítit nejmenší nuance ve Vaší náladě. Naladění rozpozná mimo jiné i podle tónu hlasu, ale i podle celkového stylu Vaší přítomnosti zvíře pozná, jestli působíte jistě a suverénně nebo zda jste nervózní, rozčílení a vystresovaní. Potíž nebo klad – podle toho, jak to člověk bere -  je v tom, že pes Vás bude brát vážně pouze v případě, když si budete v jednání s ním jistí.

K výcviku zvířete můžete využívat i clicker, který s sebou nese klady i zápory. Není emoční, pokud neumíte emoce ovládat, můžete clicker při výcviku používat. U clickeru však vzniká riziko, že když pejsek není na jeho zvuk zvyklý, může se snadno vylekat. V tomto případě byste měli předmět používat ve větší vzdálenosti od citlivých psích uší.

Jak mohu sám přispět k úspěšné výchově psa?

Podobně jako se při výchově koní doporučuje, abyste se sami uklidnili, když chcete se zvířetem začít cvičit. Pes by jinak mohl do jisté míry truchlit, když by u Vás zaregistroval špatnou náladu..

Pes bude poslouchat vždy, když mu budete podávat jasné signály, při komunikaci se zvířetem by z Vás měla vyzařovat suverenita a jistota.

Psi reagují na hlas člověka, při tom nepotřebují mnoho slov, opak je pravdou, psi upřednostňují jasné, zřetelné povely.

Protože pes má citlivější sluchové orgány než člověk, nemusíte při výcviku mluvit příliš nahlas. Víc než o hlasitost jde o jasnost, zřetelnost signálu, který chcete přenést.

Abyste při tréninku dosáhli kýženého výsledku, musí být splněny i jiné aspekty. Pokud tomu tak není, stojí správné výchově zvířete v cestě bariéry.

Jaké účinky má jídlo na chování psa?

Velký vliv na chování zvířete má právě krmení. Mnozí psi trpí nedostatky v oblasti výživy, což se negativně projevuje na jejich chování. V takové případě je potřeba krmení upravit.

Nicméně s ohledem na stravu může nastat i případ opačný, a sice že pejsek dostává příliš bohaté krmivo, vykazuje tedy nadbytek energie, kterou se snaží z těla vydat.

Existují i případy, kdy pes reaguje na výcvik zdánlivě agresivně, v tomto případě byste měli navštívit veterináře, jestli pes netrpí bolestmi, které by jednání mohly vysvětlovat. Jakmile bude problém identifikován a odstraněn, můžete ve výcviku pokračovat.