Koťata

Poptávka po malých koťátkách je stále velmi vysoká. Koťata jsou koneckonců nádherná. Pouhý pohled na ně a jejich roztomile neohrabané pohyby rozbuší každé srdce. Často je to láska na první pohled. Aby však tato láska trvala dlouho a abychom připravili našim kočičím mazlíčkům příjemný domov po zbytek jejich života, je důležité dodržovat několik pravidel. Čtěte více

8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.

4 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.

4 min

Jak krmit kotě

Koťata i štěňata potřebují pro zdravý růst dostatek živin. Jaké množství závisí na plemeni, stáří a temperamentu zvířete. Neposední uličníci vydají více energie nežli malí lenoši. Jakkoliv roztomilé se Vám může baculaté kotě zdát, snažte se držet mlsný jazýček onoho chlupatého klubíčka na uzdě. Žebra by měla vždy být dobře hmatatelná a kontury těla viditelné. Optimální výživa v období růstu zaručí přísun potřebných živin a energie a z Vašeho koťátka tak vyroste krásná a zdravá kočka.

3 min

Jak určit pohlaví u kotěte

Rozdíly mezi genitáliemi samce a samice jsou u koťat mnohem méně zřetelné. Než je tomu u dospělého jedince. Dokonce i experti, jako jsou veterináři, se někdy při určování pohlaví spletou. V tomto článku vám přiblížíme, jak poznáte, jestli máte doma malého kocourka nebo kočičku.

2 min

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

5 min

Očkování koček

Aby Váš milovaný tygřík zůstal zdravý a dožil se co nejvyššího věku, je vhodné ho nechat naočkovat. V opačném případě může kočka onemocnět závažnými nemocemi, z nichž si může odnést trvalé následky nebo v horším případě mohou vést ke smrti zvířete.

6 min

Odčervování koťat

Červi napadají koťata poměrně často. Pokud zůstane problém neřešen, může vyústit v závažná onemocnění. Naštěstí je možné parazity poměrně snadno porazit, jakmile je problém odhalen. Nechejte proto své mazlivé tygříky 3 týdny po narození odčervit a celou akci opakujte každé 3-4 týdny (zde se jedná samozřejmě jen o doporučení). Pouze veterinář totiž může rozhodnout, v jakých časových rozestupech by kúra měla být opakována. Především v útulcích je nutné často podávat přípravky na odčervení, neboť zvířata přicházejí do útulku většinou ve velmi špatném stavu.

2 min

Péče o koťata

Dokud koťata sají mateřské mléko, jsou chráněny v něm obsaženými protilátkami vůči infekcím. Teprve až když od 6.týdne života začínají jíst pevnou stravu, bere tato ochrana za své. Proto se včas zamyslete nad péčí, kterou je třeba koťatům v tomto období poskytnout.

4 min

Průjem u koťat

Při nastěhování nového koťátka do domu začíná čas plný emocí – pro obě strany. Ať už jste chovatelem již dlouho, nebo jste v celém procesu nováčkem, vždy se jedná o období plné změn. Koťátku musíte věnovat zvláštní pozornost. Užívejte si každou minutu, protože mláďata rostou velmi rychle. Podobně jako malé děti musejí i koťata absolvovat pravidelné prohlídky u veterináře, tato péče je nezbytně nutná. Prohlídka kočky by měla probíhat aspoň jednou ročně, nicméně u koťátek je žádoucí, aby návštěvy byly častější, aby mu mohla být aplikována očkování proti běžným infekčním chorobám. Občas je však potřeba s kotětem zajít k veterináři i kvůli „běžným dětským“ nemocem či symptomům nemoci, ke kterým patří i chovateli podceňovaný průjem. Pokud na průjem trpí koťátko, neměli byste návštěvu veterinární ordinace odkládat.

2 min

První návštěva veterináře

Bývá pravidlem, že se prvních 6 týdnů o koťata výhradně stará kočka. Koťata dostávají protilátky v mateřském mléce a tak jsou chráněny proti infekcím. Pokud však kotě onemocní, je nutné neodkladně návštívit veterináře, protože mu rychle můžou selhat životní funkce.

4 min

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení vašeho malého tygříka.

10 min

Zabydlení kotěte – základní vybavení a tipy

Očekáváte příchod nových spolubydlících? Můžeme Vám jen poblahopřát. Nyní byste měli zvážit, jak si zvyknout na koťata. Kočky jsou jedinečná stvoření, která mají jak individualitu, tak citlivost. Vycítí, pokud je jejich lidským kamarádům smutno, a rády je utěšují. Jejich citlivost a seismický smysl jsou tak výrazné, že předtím, než se vyskytnou, cítí jevy jako zemětřesení a bouře.

Co je třeba zvážit před pořízením kotěte?

Než si kotě pořídíte, měli byste toto rozhodnutí důkladně přehodnotit a prodiskutovat se všemi členy rodiny: Souhlasí všichni s novým přírůstkem do rodiny? Budeme mít dostatek času a prostoru? Souhlasí pronajímatel bytu? Jsou sousedé tolerantní, pokud jde o kočky, které mají volný pohyb a občas se toulají po jejich pozemku? Chceme čistokrevnou kočku nebo chceme poskytnout nový domov kočce z útulku? Máme finanční prostředky na veterinární péči? Kdo se postará o milovanou kočku během dovolené?

Mám si pořídit jedno nebo více koťat?

Pro kočky je důležité soužití a hraní s ostatními kočkami. Je proto ideální pořídit si dva nebo i více kočičích kamarádů. Zároveň je nezbytné zabezpečit jim dostatek prostoru a mít dostatek financí, času atd., aby byla koťátka šťastná a zdravá.

Uvědomte si, kolik koček končí v útulcích nebo dokonce na ulici, protože si jejich majitelé neuvědomovali, co péče o koťata obnáší.

Kde najdu správného chovatele?

Smlouvání může být lákavé, ale co se výběru správného chovatele týče, neměli byste se nechat zlákat nízkými cenami. Naopak – měly by ve Vás vzbuzovat nedůvěru. Pozor na cenově výhodné nabídky na internetu a v inzerátech.

Dobrého chovatele poznáte podle určitých objektivních kritérií, velkou roli hraje ale také Vaše intuice.  Z věcného hlediska je důležité, aby byl chovatel členem některého z uznávaných spolků. Také by měl být schopen odpovědět na všechny Vaše dotazy, i ty kritické.

Důkladně si prohlédněte všechny kočky, nejen koťata. Vypadají spokojeně a čistě? Kočka matka by měla žít s koťaty ve stejné domácnosti. Žije-li kocour v separátní místnosti, měla by být světlá, odpovídajícím způsobem vybavená a čistá, ačkoli může být cítit přirozeným typickým kocouřím pachem.

Seriózní chovatel vybaví koťata na cestu do nového domova smlouvou, rodokmenem, zdravotním osvědčením a očkovacím průkazem. Koťata jsou odčervena a očkována. Oči koťat by měly mít zdravý lesk a čumáčky by měly být čisté. Srst by měla působit pěstěně a neobsahovat bleší trus, který poznáte podle černých teček.

Důvěryhodný chovatel předává koťata do nového domova nejdříve ve věku osmi, ideálně však dvanácti týdnů a zajímá se o to, zda se jim bude dařit dobře.

Co je třeba vzít v úvahu při přechodu z mateřského mléka na běžnou stravu?

U mladých zvířat se v prvních letech zvyšuje tělesná hmotnost několikrát. Správné krmivo pro kočky představuje nejlepší základ pro zdravý vývoj. V prvních čtyřech týdnech života přijímají koťata mateřské mléko.
Ve čtvrtém týdnu života bude frekvence kojení  klesat – sedmkrát za 24 hodin. Od pátého týdne života by měl následovat plynulý přechod na pevnou stravu. Resp. můžete začít tuto potravu nabízet - a pokud ji koťata přijmou - měli byste odpovídajícím způsobem snížit přísun tekutin, aby se snížila produkce mléka a nedocházelo k nahromadění mléka v mléčných žlázách.

Při přechodu z mateřského mléka na pevnou stravu je důležité, aby bylo krmivo speciálně přizpůsobeno příslušné fázi růstu. Osvědčenou metodou při změně stravy je krmit kočku matku a koťata ve fázi odstavení stejným krmivem. Krmivo podávejte v misce, která umožňuje všem kočičkám jíst současně. Roztomilá podívaná!
Na začátku změny stravy doporučujeme podávat kaši ze smetany zředěné teplou vodou, doplněné ovesným nebo rýžovým slizem z lidského jídelníčku.