Kočky

Pokud se chystáte pořídit si malé kotě, jistě uvítáte cenné rady a informace, které Vám v tomto magazínu pro kočky přinášíme. Život s kočkou je zábavný, ale je dobré seznámit se nejprve s její povahou, potřebami a chováním. Výsledkem bude spokojená kočka i celá rodina. Nejprve vás provedeme rozmanitým světem kočičích plemen, která se liší jak vzhledem, tak i různými specifiky v jejich chovu. Čtěte více

Péče o zdraví kočky

Kočičí mor (panleukopénie, FPV)

Kočičí mor, známý také jako panleukopénie, kočičí parvovirus nebo kočičí psinka, je nebezpečné infekční onemocnění. Spouštěčem je kočičí parvovirus (FPV), který je u koček rozšířený. Protože bez léčby je toto vysoce nakažlivé onemocnění koček obvykle smrtelné, jsou nesmírně důležitá preventivní opatření. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější informace o typických příznacích, léčbě a ochraně Vaší kočky před tímto virem.

Péče o kočky v zimě: tipy pro chladné období roku

I když kočky mají hustou srst, mnohé z nich dávají v zimě přednost příjemnému teplu. Přečtěte si, co domácí tygříci i venkovní kočky potřebují, aby v pořádku přestáli zimu. Dáme Vám také tipy, jak můžete Vaši kočku hýčkat během chladné části roku.

Jak vytvořit adventní kalendář pro kočky

Vánoce se blíží, večery se prodlužují a lákají Vás na příjemně strávené hodiny nad vlastní tvorbou. Proč nevyrobit adventní kalendář pro kočky vlastními silami? Ukážeme Vám, jak na to.

Kočka jako vzor: co se můžete od své kočky naučit

Elegance, ovládání těla, půvab – pro tyto vlastnosti obdivuje své kočičí mazlíčky mnoho majitelů koček. Jiní mají naopak doma neohrabané a mazlivé kočky, které se projevují hlavně hlasitým předením. Jakkoli rozdílné však kočky mohou být, mnoho znaků chování je pro ně typických. I my lidé od nich můžeme pár věcí odkoukat. Přečtěte si, proč byste měli vnímat Vaši kočku jako vzor a co se od ní můžete naučit.

3 recepty na domácí sušenky pro kočky: snadné a lahodné

Domácí sušenky pro kočky lze upéct velmi snadno. Mnoho lidí rádo peče dorty nebo cukroví. Protože co může být hezčího než hýčkat přátele nebo členy rodiny lahodným dortem? Tak proč neupéct delikátní kočičí sušenky i pro domácího tygříka?

Jak krmit kotě

Koťata i štěňata potřebují pro zdravý růst dostatek živin. Jaké množství závisí na plemeni, stáří a temperamentu zvířete. Neposední uličníci vydají více energie nežli malí lenoši. Jakkoliv roztomilé se Vám může baculaté kotě zdát, snažte se držet mlsný jazýček onoho chlupatého klubíčka na uzdě. Žebra by měla vždy být dobře hmatatelná a kontury těla viditelné. Optimální výživa v období růstu zaručí přísun potřebných živin a energie a z Vašeho koťátka tak vyroste krásná a zdravá kočka.

BARF – biologická syrová strava pro kočky

Jen málokterý chovatel koček nepřišel ještě do kontaktu s termínem „BARF“ – ale přesto mnozí z nich nevědí, jak tento pojem uchopit. Co vlastně znamená „BARF“ a proč by mělo být toto „biologické stravování dle druhu“ pro kočky tak přínosné? Jaké s sebou tato metoda stravování nese přednosti a zápory?

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

Proč kočky v noci mňoukají? A co s tím?

Bezesné noci kvůli kočičímu mňoukání? Pravděpodobně to už zažil každý majitel kočího mazlíčka. Ale co dělat, když Vás kočka budí každou noc? Proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomůže proti nočnímu naříkání?

Kočičí mor (panleukopénie, FPV)

Kočičí mor, známý také jako panleukopénie, kočičí parvovirus nebo kočičí psinka, je nebezpečné infekční onemocnění. Spouštěčem je kočičí parvovirus (FPV), který je u koček rozšířený. Protože bez léčby je toto vysoce nakažlivé onemocnění koček obvykle smrtelné, jsou nesmírně důležitá preventivní opatření. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější informace o typických příznacích, léčbě a ochraně Vaší kočky před tímto virem.

Jak vidí kočka?

Majitelé venku žijících koček tu situaci dobře znají – jejich šelma vrací z noční toulky s chycenou myší. Jak vidí kočka, že je schopna lovit i ve tmě? Jak funguje kočičí zrak? Vidí kočky barevně, nebo jsou barvoslepé? Přečtěte si, jak vidí kočky svět a jakou strukturu mají jejich oči. Dáme Vám také tipy pro případ, ze máte doma kočku se špatným zrakem.

Selhání ledvin u koček

Ve stáří kočky trpí tzv. chronickým onemocněním ledvin (chronic kidney didease, CKD), někdy označovaným jako chronická renální insuficience. Jedná se o dlouhodobé poškození ledvin, konkrétně o sníženou schopnost koncentrace. Nemoc postupuje a poškození je nenapravitelné.Kočka vykazuje příznaky, jako zvracení, únava nebo život ohrožující nerovnováha elektrolytů teprve až po několika měsících od určitého stupně poškození ledvin.

Snowshoe

V České republice není plemeno Snowshoe, pocházející z USA, příliš rozšířeno, ale jistě zde díky svému zajímavému vzhledu v kombinaci s jedinečným charakterem najde mnoho fanoušků. Vrh koťátek Snowshoe je vždy plný sladkých překvapení: Koťátka jsou v době narození celá bílá a postupně se vyvíjejí různá zbarvení. První barvy jsou viditelné asi deset dní poté, co maličká stvoření spatří světlo světa.

Sphynx

Původ koček Sphynx není úplně jistý. Bezsrsté kočky jsou s námi již dlouho: Aztékové údajně chovali bezsrsté kočky již před mnoha staletími. První záznamy o bezsrstých kočkách byly nalezeny v Novém Mexiku na počátku roku 1900. Narodila se tam dvě bezsrstá koťata, ale nebyla dále křížena, protože byli sourozenci. Byli nazváni „Nové mexické bezsrsté kočky“. Tyto kočky však nesouvisí s dnešní kočkou Sphynx. Kočka Sphynx je plemeno koček kanadského původu. V roce 1966 porodila domácí kočka bezsrsté kotě. Tak začal chov koček Sphynx. Majitel bezsrstou kočku jménem Prune křížil dále, aby choval více bezsrstých koček. Některá koťata měla srst, jiná byla bezsrstá. Koťata měla vážné zdravotní problémy, které byly způsobeny nedostatečně vyvinutým imunitním systémem. Tím došlo k téměř úplnému poklesu chovu. V polovině 70. let však bylo nalezeno více jedinců bezsrsté kočky a chov pokračoval. Sphynx jako plemeno bylo uznáno roku 1971.

Australská Mist

Australská mist, původně nazývaná tečkovaná mist, je jediným kočičím plemenem australského kontinentu. Tato pokorná a přátelská kočka, vyšlechtěná z kočky barmské, habešské a domácí, je ideální kočka do bytu. Za svůj název vděčí tato australská kočka typické kresbě srsti, která vypadá, jako by byla pokryta lehkým závojem.

Váha koťat vypovídá o jejich zdraví a stáří

Má Vaše kočka koťata? Gratulujeme! Abyste si byli jisti, že kočičí potomci správně rostou, měli byste pravidelně kontrolovat jejich hmotnost. Tento článek Vám poskytne informace o tom, jaká má být správná váha koťat s ohledem na jejich věk. Dozvíte se také na co je třeba dávat pozor při vážení Vašeho malého tygříka.

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.

Cat Yoga: Jóga s kočkou

Fitness centra jsou v současné době kvůli koronavirové epidemii zavřená. Mnoho lidí proto cvičí svou oblíbenou jógovou sestavu doma. Někteří lidé využívají tento čas k vyzkoušení jógy prostřednictvím online kurzů. Majitelé koček si kladou otázku: Jak praktikovat jógu s kočkou (Cat Yoga)? Přinášíme Vám několik tipů!

Kočičí agility

Pohyb a hra jsou nezbytnými součástmi zdravého kočičího života. Pokud se Vaše kočka nudí, dostaví se velmi brzy řada obtíží. Většina koček miluje výzvy, které trénují mysl a tělo. Agility (agility-hbitost) koček je skvělý způsob, jak kombinovat podporu vývoje se zábavou. Agility přitahuje přirozenou zvědavost Vaší kočky a lze ji provádět doma i venku.

Hra s domácími kočkami

Jako majitel domácí kočky se chcete ujistit, že Váš mazlíček bude žít co nejpřirozeněji. Pro kočky je vhodný co nejrozmanitější byt. Čím měně zakázaných míst, tím je to pro Vaši kočku lepší. Flexibilní čas krmení pravděpodobně více odpovídá jejich přirozeným životním podmínkám. Poslední ňamku by měla dostat před spánkem. Nabídněte Vaší kočce rozmanitost, bude pak odolnější proti stresu. To je důvod, proč byste si s ní měli hrát co nejčastěji. Přineste jí nový úkryt alespoň jednou za týden. Do jejího světa to nese novou vůni. Kočce je třeba také nabídnout nové zvuky.

9 tipů jak správně vybrat přepravku pro kočky

Transportní box patří mezi základní vybavení pro kočky. Přepravku je dobré pořídit dříve, než si kočku nastěhujete domů. Bez ohledu na to, zda jste kočku adoptovali z útulku nebo koupili od chovatele, i kdybyste s Vaší kočkou do budoucna neplánovali žádné velké cestování  – potřebujete způsob, jak ji bezpečně přepravit k Vám domů nebo k veterináři. Proto jsme pro Vás připravili devět tipů pro nalezení ideální přepravky.

Jízda vlakem s kočkou

Kočky většinou nerady opouštějí své obvyklé prostředí. Kvůli změně bydliště nebo delší cestě je však někdy nezbytné vzít kočku na cesty s sebou ... A pokud panička nebo páníček nemají k dispozici auto, je nutné jet i k veterináři hromadnou dopravou. Je to možné? Samozřejmě! Díky našim tipům absolvujete Vy i Vaše kočka takovou cestu zcela beze stresu.

Plavba lodí s kočkou

Kočka na lodi? Zní to sice bláznivě, ale vlastně proč ne. Někdy nemáte jinou možnost než vzít kočku na cesty s sebou. Nabízíme Vám několik tipů, které zpříjemní cestu Vám, Vašemu mazlíčkovi i ostatním spolucestujícím!
Nejlépe hodnocené články
Kočky Péče o zdraví kočky

Věk kočky

Věk psa lze snadno spočítat, to všichni dobře víme: Psí rok se rovná sedmi lidským, přičemž roli hraje i plemeno a hmotnost psa. A lze spočítat věk kočky stejným způsobem? Jak staré vlastně kočky jsou? V jakém věku jsou kočky považovány za seniory?
Nejnovější články
Kočky Péče o zdraví kočky

Kočičí mor (panleukopénie, FPV)

Kočičí mor, známý také jako panleukopénie, kočičí parvovirus nebo kočičí psinka, je nebezpečné infekční onemocnění. Spouštěčem je kočičí parvovirus (FPV), který je u koček rozšířený. Protože bez léčby je toto vysoce nakažlivé onemocnění koček obvykle smrtelné, jsou nesmírně důležitá preventivní opatření. Shrnuli jsme pro Vás nejdůležitější informace o typických příznacích, léčbě a ochraně Vaší kočky před tímto virem.
Kočky Plemena koček

Snowshoe

V České republice není plemeno Snowshoe, pocházející z USA, příliš rozšířeno, ale jistě zde díky svému zajímavému vzhledu v kombinaci s jedinečným charakterem najde mnoho fanoušků. Vrh koťátek Snowshoe je vždy plný sladkých překvapení: Koťátka jsou v době narození celá bílá a postupně se vyvíjejí různá zbarvení. První barvy jsou viditelné asi deset dní poté, co maličká stvoření spatří světlo světa.

Už jste se pro určité plemeno rozhodli? Pak Vám pomůžeme s koupí kočky: Jak si vybrat tu "správnou" kočku? Podle jakých kritérií se mám rozhodovat, zda je právě tato kočka vhodná pro mě? Když už se nakonec rozhodnete, vyvstanou další otázky, jakmile si nového čtyřnohého člena rodiny přinesete domů: Jak zařídit, aby si kotě brzy na nový domov zvyklo? Jaké pečující přípravky, hračky a předměty bude potřebovat? Odpovědi na všechny otázky naleznete v magazínu.

Zcela jistě i během chovu vyvstanou otázky, na které Vám náš magazín poskytne odpověď. Poradíme Vám, jak naučit kotě čistotnosti a jak jej odnaučíte nežádoucímu chování, např. agresivitě vůči ostatním kočkám. Dalším z témat v magazínu pro kočky je péče, aby byl Váš mazlíček zdravý a v dobré kondici. Kočičí poradna Vás seznámí s nejčastějšími onemocněními koček a jak je léčit, aby se kočka rychle zotavila. Také se dozvíte, jak se zbavit parazitů, jaká očkování jsou nezbytná a jak se správně starat o kočičí srst. Najdete zde také celou řadu informací o správné výživě kočky.

Seznámíte se s nabídkou a klady a zápory různých druhů kočičích krmiv a jak vybrat to správné pro Vaši kočku. Protože některé kočky musí dodržovat speciální dietu, náš magazín pro kočky se také věnuje této problematice. V neposlední řadě se také dozvíte, jak můžete s vaším tygříkem cestovat. Jak zaručit bezpečnost a pohodu Vašeho čtyřnohého mazlíčka na cestách? Jaké dopravní prostředky můžete využít a jaké nejlépe zvolit? V magazínu pro kočky naleznete odpověď na všechny tyto otázky a navíc také užitečné tipy a rady týkající se chovu koček.