Výchova koček

Dokonce i koťata musí chodit do školy. A sice u své matky nebo u ostatních koček. Kočky však nepřebírají všechny vzorce chování, které vypozorují. Kopírují pouze chování, které samy považují za užitečné. V učení kočkám pomáhají jejich speciální pozorovací dovednosti a obratnost. Čtěte více

6 min

Bázlivá kočka: co s tím můžu dělat?

Kočky jsou přirozeně zvědavá zvířata. Ne každá kočka však má stejnou důvěru v lidi. To platí zejména v případě, že kočka vyrostla bez kontaktu s lidmi nebo s nimi dokonce měla špatné zkušenosti. S bázlivou kočkou je třeba zacházet opatrně.
9 min

Co dělat, když mě v noci budí mňoukání kočky?

Mňoukání kočky v noci většinou pro člověka znamená bezesnou noc. Snad každý majitel kočky to alespoň jednou zažil. Co ale můžete dělat, když vás kočičí mňoukání každou noc okrádá o spánek? V tomto článku vysvětlíme, proč mnoho koček mňouká zejména v noci a co pomáhá proti nočnímu mňoukání koček.
4 min

Jak vychovat kotě

Malá koťátka se naučí v prvních týdnech života mnohé od své matky a svých sourozenců. I tak je výchova člověkem nezbytná. Kočka koneckonců neví, jak vychovat kotě podle standardů lidského chování.
3 min

Kočičí máta (catnip)

Mnoho koček vůni kočičí máty neodolá. Máta patří botanicky mezi hluchavkovité. Svůj název získala tato rostlina díky tomu, že velmi silně přitahuje pohlavně zralé kočky. Reakce koček jsou z genetických důvodů různé a pouze na cca. 50% koček má máta zřetelné účinky. Přitahuje nejen domácí kočky, ale také velké kočkovité šelmy. Vůně kočičí máty odpuzuje krysy.
9 min

Moje kočka se bojí ohňostroje

Kočky mají vynikající smyslové orgány. Slyší třikrát lépe než lidé a ve tmě vidí mnohem lépe než my. Není divu, že je ohlušující zvuky a jasné záblesky silvestrovských ohňostrojů děsí. Jak můžeme našim mazlíčkům v těchto stresujících situcích pomoci?
3 min

Navykání kočky na volný výběh

Slunce láká k výletům do přírody – to vědí i naše kočky. Ale jakmile si jednou užijí volný výběh, budou ho vyžadovat neustále! Neomezený volný výběh ale nemusí být vždy pro kočku vhodný. Rozhodnete-li se Vaší kočce výběh dopřát, musíte jí na to nejprve navyknout. Měli byste věnovat pozornost několika věcem.
5 min

Nečistotnost u koček

Kočky jsou od přírody velice čistotná zvířata. Pokud kočka nepoužívá kočičí toaletu nebo si neudržuje čistou srst, je to vážný varovný signál zdravotních nebo psychických problémů! Nečistota u kočky se projevuje různými způsoby. Svoji potřebu vykonává mimo kočičí toaletu nebo neudržuje v čistotě svůj kožíšek. To vše může znamenat fyzické nebo duševní onemocnění.
3 min

Proč mě moje kočka olizuje?

Každý, kdo zná nějaké kočky, které se mají navzájem rády, je může s trochou štěstí pozorovat při vzájemné péči o srst. Kočky se navzájem olizují. Co ale znamená, když kočka olizuje člověka?
4 min

Škrabací stromy versus škrabací nábytek

Trh nabízí mnoho různého nábytku pro škrábání, od jednoduchých desek až po škrabací rohože, škrabadla a škrabací stromy všech velikostí. Co je ale lepší pro kočku? Škrabací strom nebo škrabací nábytek? Stručně řečeno: je důležité, aby Vaše kočka mohla uspokojit svojí potřebu škrábat. Škrabací nábytek všech typů a velikostí má své pro i proti.
2 min

Správné škrabadlo

Pro kočky žijící v bytě je škrabadlo nezbytnou hračkou, ale i volně žijící kočky uvítají možnost se dosytosti vydovádět. Kočky jsou zvědavá zvířata, vyhledávající neustále nová dobrodružství. Odpovídající škrabadlo je proto nezbytností.

Cvičení dělá mistra

Koťata získávají zkušenosti pozorováním rodičů a svých sourozenců. Kočky chované v izolaci považují všechna neznámá zvířata za přátele. Nejprve se musí naučit rozeznávat kořist a nepřítele. Jejich přirozený lovecký instinkt probudí malá prchající kořist, přičemž se při každém dalším pokusu vylepšuje technika ukrývání, plížení i samotného skoku. Cvičení dělá mistra a chybami se kočka učí. Čím rychleji kočka optimalizuje své chování, tím dříve se z ní stane dobrý lovec.

Každodenní učení

Díky vynikající prostorové orientaci a prostorové paměti kočky okamžitě naleznou místo, kde poprvé úspěšně ulovily myš. Mohou se také ale naučit to, co nepotřebují pro samotné přežití. Například některé kočky rychle přijdou na to, jak otevřít dveře. Stačí vyskočit a tlapkou dveře postrčit. Některé kočky se zase naučí používat lidskou toaletu. Nebo si vezměme každodenní krmení. Jenom vezmete do ruky misku na krmení a většina koček už ví, že stojí za to opustit gauč v obývacím pokoji. Citlivý chovatel může mnoho učebních prvků zakomponovat do často velmi obtížné výchovy a dosáhnout tak, stejně jako u psů, výrazného úspěchu.