Pořízení a chov koček

Není nic hezčího, než si domů přinést sametově hebkou kočičku. Než si však takovou kočku pořídíte, zvažte několik věcí. Zde je několik bodů, které je třeba si promyslet, než si kočku přinesete domů. Čtěte více

12 min

10 tipů pro krásné fotografie Vašich koček

Kočky patří mezi nejoblíbenější fotografované objekty. Jejich výrazné oči, sametově měkké tlapky, hedvábná lesklá srst a jejich půvab a elegance nás fascinují. Problém: Zvířecí modelové jsou docela svéhlaví. Přinášíme Vám 10 tipů, díky nimž vytvoříte nádherné fotografie Vašich tygříků.
7 min

10 ukazatelů, že je Vaše kočka šťastná

Pokud někoho milujeme, přejeme si, aby byl šťastný – a uděláme vše proto, abychom k tomu nějak přispěli. Totéž v určité míře platí i u našich kočičích miláčků, s nimiž život sdílíme. Koneckonců i oni nás dělají šťastnými.
8 min

10 věcí, které byste měli vědět, než si adoptujete kočku

Malá koťátka jsou roztomilá – o tom není pochyb! Jsou tak sladká, že si mnoho lidí kočičku pořídí, aniž by se nejprve s chovem koček obeznámili. Ale roztomilá koťata brzy vyrostou v dospělé kočky, které mají různé potřeby a budou s Vámi žít dalších 15 až 20 let. Pořízení kotěte nebo dospělé kočky proto dobře zvažte! Těchto 10 věcí, které byste měli vědět, než si domů přinesete kočku, Vám pomůže se správně rozhodnout.
6 min

30 tipů jmen pro kočky

Rozhodli jste se, že si domů pořídíte kočičku? Pak Vám můžeme jen blahopřát, protože kočky jsou nádherné bytosti a soužití s nimi je velice příjemné. Pokud budete potřebovat inspiraci při hledání jména pro Vaši kočku, zde je několik nápadů a tipů.
7 min

5 dobrých důvodů pro adopci starší kočky

Ta jsou ale roztomilá! Musíte uznat, že malá neohrabaná koťátka jsou tak roztomilá, že byste si je nejraději okamžitě vzali domů. Ale přemýšleli jste někdy o adopci dospělé kočky? Proč byste to měli udělat a proč jsou starší kočky v mnoha ohledech lepší než koťata, se dozvíte v tomto článku.
13 min

5 tipů na prožití klidných Vánoc s Vaší kočkou

I když Vánoce mají probíhat v duchu zpěvu „tichá noc, svatá noc“, pro kočky je toto období spojeno se zvýšenou mírou stresu a nebezpečí. Ukážeme Vám, v jakých situacích je potřeba být obezřetný i kterým byste se raději měli vyhnout úplně. Jestliže si naše tipy a triky vezmete k srdci, zaručujeme Vám, že prožijete se svým tygříkem báječné, klidné Vánoce.
6 min

6 důvodů, proč nedávat kočku jako vánoční dárek

Napsali si Vaše děti o “kočku” Ježíškovi? Nebo považuje Vaše přítelkyně malá koťátka za “neskutečně roztomilá”? Pak Vás možná napadne darovat kočku pod stromeček. Ale není to dobrý nápad! Seznámíme Vás se šesti důvody, proč nedávat kočku jako vánoční dárek.
4 min

Alergie na kočky

Máte rádi kočky, ale v jejich přítomnosti vždy kýcháte? Příčinou může být alergie na kočky. Zde se dozvíte, jak se můžete zbavit nepříjemných příznaků alergie a znovu se nerušeně mazlit se svou kočkou.
3 min

Bezpečná zahrada pro Vaši kočku

Plot pro kočky Vás může vyjít na několik tisíc korun. Aby majitelé koček ušetřili, snaží se zabezpečit zahradu vlastními silami. V takovém případě je však potřeba počítat s časovou náročností.
3 min

Čím kočky prospívají našemu zdraví?

Neexistuje snad příjemnější zvuk než je kočičí vrnění. Každý majitel kočky potvrdí, že mu soužití s kočkou prospívá. Vlastně to lze i vědecky prokázat. V následujících řádcích se dozvíte, čím kočky prospívají našemu zdraví.
8 min

Druhá kočka v domácnosti

Obraz kočky jako samorosta je dávno překonán. Chovatelé dobře vědí, že jejich kočičí mazlíčci jsou bytosti společenské a dokáží ocenit přítomnost dalšího tygříka v domácnosti. Především mladé kočky nebo jedinci, kteří jsou chováni v bytě, by neměli být sami. Tedy můžete adoptovat další zvíře, ať už z útulku nebo přímo od chovatele. Nebo snad ne? Ne vždy proběhne projekt „růstu kočičí domácnosti“ tak snadno, jak jsme doufali.
10 min

Hybridní kočky

Leopard na gauči v obývacím pokoji? Touha po exotických zvířatech neustále roste. Oblíbené jsou i hybridní kočky, které pocházejí ze spojení domácí a divoké kočky. V našem článku se dozvíte vše, co byste měli vědět o hybridních kočkách a jejich krotkých potomcích.
8 min

Jak chovat kočky současně s malými zvířaty

Chovatelé koček milují zvířata. Kočky proto často mívají další čtyčnohé spolubydlící. I sbratřování dvou koček s sebou může nést určité komplikace. Nejistota narůstá v případě, že majitelé kočky chtějí zároveň chovat malé zvíře.  Je vůbec možné chovat kočky a malá zvířata pohromadě?
9 min

Jak pomoci útulkům pro kočky

Bohužel ne všechny kočky mají to štěstí, že žijí se starostlivým člověkem. Tisíce koček čekají v útulcích na nový domov. A mnoho chronicky nemocných nebo starých kočiček je umístěných do speciálních pečovatelských zařízení. Útulky pro kočky mají radost z každého milovníka zvířat, který chce pomoci! Chcete se aktivně podílet nebo pomáhat kočičímu útulku peněžitými či věcnými dary? Představujeme různé způsoby, jak můžete útulkům pro kočky pomoci.
7 min

Jak porozumět řeči koček

Ten, kdo tráví hodně času se svým milovaným kočičím kamarádem, postupně chce umět interpretovat kočičí mluvu. Především je třeba rozlišovat mezi verbálním a neverbálním vyjadřováním našeho tygříka. U naposled jmenovaného se vlastně jedná o řeč těla, která probíhá hlavně prostřednictvím různých pohybů ocasem.
5 min

Kam umístit kočičí záchod – nápady na úkryty

Pokud sdílíte svůj život s kočkou, potřebujete kočičí toaletu. Je pravda, že v mnoha bytech působí kočičí toalety jako praktické čtvercové cizí předměty. Majitelé koček to sice akceptují. Mnozí se ale ptají: kam umístit kočičí záchod? Najde se v bytě nějaké nenápadné místo? Přečtěte si nápady, jak můžete schovat kočičí toaletu nebo ji diskrétně integrovat do obytného prostoru.
14 min

Kde najít Vaši vysněnou kočku?

Časy hloubání, přemýšlení a propočítávání jsou za Vámi. Konečně jste se rozhodli: Chcete si pořídit kočku - Gratulujeme! Avšak před Vámi ještě stojí poměrně stresující období týkající se konkrétního výběru. Důvodů, proč si pořídit právě kočku, je opravdu spousta a možná už nyní sníte o společném schoulení se na pohovce nebo o hrách, kterými se spolu budete zabavovat. Možná jste si již začali zařizovat domácnost tak, aby se u Vás kočka cítila dobře, což obnáší zakoupení různého vybavení ve zverimexech. Protože který milovník koček by odolal sladkým myškám, inovativním udičkám nebo miskám, které designově přesně padnou do Vaší domácnosti. Možná máte i celkem přesnou představu o tom, jak by Vaše vysněná kočka měla vypadat, jaké by měla mít vlastnosti a jestli byste neměli pořídit rovnou kočky dvě. Ale kde sehnat kočku? Kdy je nejvhodnější adoptovat zvíře z útulku a kdy je lepší obrátit se spíše na chovatele? Nebo můžeme najít vhodného jedince v místních inzertních novinách? Kde naleznete svého nového mazlíčka?
14 min

Kočka a pes – může to fungovat?

„Jsou na sebe jako kočka a pes.“ Kdo tohle přísloví uslyší, určitě si pomyslí, že spolu tato dvě zvířata moc dobře nevycházejí. Ale co je ve skutečnosti pravdy na pověře, že se kočky a psi nemohou vystát? Existuje možnost, že spolu oba budou obývat jednu domácnost a budou přitom oba šťastní? Máte rádi spíše kočky nebo upřednostňujete psa jako čtyřnohého mazlíčka? Pro mnohé milovníky zvířat není tato otázka snadná, právě proto, že jsou milovníci zvířat. A jako takoví mají rádi obojí – kočky i psy. Milují nezávislost koček, ale zároveň i věrnost psů. Musí si tedy opravdu volit mezi jedním nebo druhým? Máme pro Vás dobrou zprávu: NE! Zkušenosti chovatelů ukazují, že kočky a psi mohou být dobří přátelé. Předpokladem pro toto přátelství je však dobrá socializace zvířat a trpělivé zvykání si jednoho na druhého.
7 min

Kočka do bytu nebo venkovní?

Než si domů pořídíte kočku, nerozhodujete jen o rase, věku a temperamentu. Důležitá otázka pro budoucí majitele kočky je: Bude kočka žít v bytě nebo venku? Jaké výhody má, když kočka žije venku? Žije déle venkovní nebo kočka žijící v bytě? Jaké jsou výhody a nevýhody těchto typů života? Otázka venkovního výběhu není vždy ponechána na majiteli. Mnoho koček trvá na tom, že bude denně dýchat čerstvý vzduch. Buď vyrostly venku, u minulého majitele měli venkovní výběh, nebo patří k aktivním jedincům.
7 min

Kočka jako vzor: co se můžete od své kočky naučit

Elegance, ovládání těla, půvab – pro tyto vlastnosti obdivuje své kočičí mazlíčky mnoho majitelů koček. Jiní mají naopak doma neohrabané a mazlivé kočky, které se projevují hlavně hlasitým předením. Jakkoli rozdílné však kočky mohou být, mnoho znaků chování je pro ně typických. I my lidé od nich můžeme pár věcí odkoukat. Přečtěte si, proč byste měli vnímat Vaši kočku jako vzor a co se od ní můžete naučit.
4 min

Má mě moje kočka ráda? 10 signálů, které to dokazují

Kočka je stvoření s tajemnou a proměnlivou povahou. Lásku ke svému majiteli projevuje někdy více, někdy méně. Obvykle vysílá jemnější signály než pes. Znalci koček jsou však schopni jasně rozpoznat důkazy kočičí lásky. Čím víc budete důvěřovat svým instinktům – stejně jako to dělá kočka – tím více uvidíte a ucítíte, jak moc vás vaše kočka má ráda.
5 min

Majitelé koček versus majitelé psů

Staré stereotypy se na majitele koček nebo psů už dlouho nehodí. Je pravda, že vlastnosti a požadavky koček a psů jsou odlišné. Sotva je možné rozhodnout, který z obou druhů je lepší mazlíček. Ale jaké zvíře je pro vaši rodinu lepší: pes nebo kočka? Vypadá každodenní život majitele psa stejně jako každodenní život majitele kočky?
7 min

Měl/a bych nechávat svou kočku spát v posteli?

U nás, kočičích milovníku, je dost rozšířené, že kočka může spát v posteli. Názory na to, zda bychom s kočkou měli sdílet i lože, se však různí. V následujícím textu Vám přiblížíme pro a proti. Na základě nově nabytých informací můžete popřemýšlet, na kterou stranu se přikloníte Vy a sami si rozhodnete, jak budete zvíře v tomto směru vychovávat.
6 min

Nejdůležitější práva a povinnosti chovatelů koček

Koupě zvířete je otázkou důvěry: chovatel chce, aby se jeho kočky dostaly do dobrých rukou. Kupující zase věří, že chovatel udělal vše, co bylo v jeho silách, aby kotěti poskytl zdravý start do života. Oběma stranám pomůže, když si před nákupem projdou práva a povinnosti chovatelů koček. Protože občas bohužel dojde k rozčarování: kupující se cítí oklamáni, chovatelé mají předsudky – a spor je na světě. Dáme Vám tipy a dobré rady: v případě konfliktu se vždy snažte o konstruktivní řešení bez výčitek. Tím zmůžete více než vyhrožováním právníkem.
2 min

Ochranná síť pro kočky

Ne vždy poskytuje Váš domov ideální podmínky pro bezpečný výběh Vaší kočky. Jde to ale i jinak: Bezpečný výběh na vlastním balkoně můžete kočce zajistit pomocí ochranné sítě.
4 min

Péče o kočky v zimě: tipy pro chladné období roku

I když kočky mají hustou srst, mnohé z nich dávají v zimě přednost příjemnému teplu. Přečtěte si, co domácí tygříci i venkovní kočky potřebují, aby v pořádku přestáli zimu. Dáme Vám také tipy, jak můžete Vaši kočku hýčkat během chladné části roku.
7 min

Postavte si domeček pro kočky: tipy a triky

Nejen pro psy, ale i pro kočky existují domečky, které je ochrání před nepřízní počasí. Zruční kutilové si domeček pro kočky zvládnou postavit i sami. Tento článek vám řekne, čemu byste u domečku pro kočky měli věnovat pozornost.
6 min

Práce z domova s kočkou

Zejména v době krize během epidemie koronaviru má pracoviště mezi vlastními čtyřmi stěnami hodnotu zlata. To není jediný důvod, proč stále více společností nabízí Home-Office nebo flexibilní dny v kanceláři. Také samostatně výdělečně činní lidé, freelanceři nebo učitelé, kteří se připravují na hodiny, ti všichni tráví doma hodně času u psacího stolu, a sice ne sami, protože mnoho lidí sdílí svou pracovnu s kočkou. Jak funguje spolupráce s kočkou? Máme pro Vás několik tipů!
6 min

Proč kočka přede?

Existuje příjemnější zvuk než kočičí vrnění? Pro milovníky koček rozhodně ne. Kočky předou, když se cítí dobře – a tento pocit se přenáší i na jejich majitele. Ale věděli jste, že kočky vrní i pokud se zraní nebo jsou ve stresu? Proč to kočky dělají a jak vydávají tyto zvuky, se dočtete v tomto článku.
3 min

Soužití koček a ptáků

Nadpoloviční většina české dospělé populace žije v domácnosti s nějakým domácím mazlíčkem. Na čtyři miliony domácností připadá jeden milion koček. Cca 7 % z domácích mazlíčků pak tvoří papoušci, kanárci a další okrasní ptáci. Často si lidé pořízují více druhů zvířat, například kanárka a k tomu ještě kočku. Ale jak chovat společně zvířata, která jsou ve volné přírodě přirozenými nepřáteli?
5 min

Srovnání kočkolitů: Silikátový nebo hrudkující?

„Toaleta, toaleta – každé kočce dobře dělá!“ Ale správná kočičí toaleta sama o sobě nestačí. Každý majitel domácího mazlíčka ví: Ke správné kočičí toaletě patří také správné stelivo, které pohltí stolici a v ideálním případě neutralizuje nepříjemné pachy. Ale najít to správné stelivo pro kočky není snadné. Ve specializovaných obchodech naleznete různé druhy kočkolitů od přírodních hrudkujících z betonitu až po steliva nehrudkující, z rostlinných materiálů nebo silikátová. Nejoblíbenější jsou steliva ze silikátových krystalů a hrudkující steliva z přírodního jílu. Ale které stelivo je nejlepší pro kočku, chovatele a životní prostředí? Více se dozvíte v našem srovnání kočkolitů.
4 min

Toalety pro kočky: s krytem nebo vaničkové?

Toaleta jako toaleta - nebo ne? Každý, kdo hledá to správné „klidné místečko" pro svoji kočku, může kromě různých velikostí a barev vybírat mezi dvěma možnostmi: krytou toaletou nebo vaničkovou. Jaké výhody a nevýhody mají obě alternativy?
11 min

Top letní doplňky pro kočky

Co kočky potřebují toto léto, potřebují vlastně stále: Dostatek času na spaní, dovádění a mlsání. Samozřejmě také spoustu hlazení a mazlení! Neboť nejlepší věci jsou ty, které věcmi vlastně nejsou. Doplňky, které Vám doporučíme pro strávení příjemného léta ale naštěstí také moc nestojí a kočce dopřejí nezapomenutelné chvilky.

5 min

Valentýn pro kočky: tipy na dárky

14. února chce mnoho lidí udělat radost svým blízkým. A pro majitele koček patří k milovaným tvorům i jejich domácí mazlíček. Chcete dát své kočce něco na Valentýna? Dali jsme dohromady nejlepší nápady na dárky pro kočky k Valentýnu.
13 min

Zabydlení kotěte – základní vybavení a tipy

Očekáváte příchod nových spolubydlících? Můžeme Vám jen poblahopřát. Nyní byste měli zvážit, jak si zvyknout na koťata. Kočky jsou jedinečná stvoření, která mají jak individualitu, tak citlivost. Vycítí, pokud je jejich lidským kamarádům smutno, a rády je utěšují. Jejich citlivost a seismický smysl jsou tak výrazné, že předtím, než se vyskytnou, cítí jevy jako zemětřesení a bouře.

Výběr kočky

Pokud si hodláte pořídit kočku, je vhodné obrátit se na zprostředkovatelské agentury nebo soukromý trh. Pokud chcete určité plemeno, obraťte se na zkušeného chovatele. Seriózního chovatele poznáte podle toho, že je členem chovatelského klubu, chová maximálně dvě plemena a zvířata jsou vybavena potřebnými doklady. Také v útulku čeká mnoho koček na nový domov. Pokud nedokážete zvířatům poskytnout volný výběh, měli byste si pořídit alespoň dvě kočky.

Kočka se stěhuje do nového domova

Než si kočku přinesete domů, měli byste se důkladně připravit: Pokud máte balkon, bude nutné jej řádně zabezpečit, například ochrannou sítí. Pokud si pořizujete malé kotě, odstraňte křehké dekorace. Koťata ráda dovádějí a mohou spoustu věcí v bytě poškodit. Když si kočku přinesete domů, nechte ji nejprve odpočinout a přivyknout na nové prostředí. Dříve nebo později k Vám přijde sama.

Tohle vše kočka potřebuje

Hračky, jako jsou míčky, peříčka a myši s kočičí mátou (catnipem) potěší každou kočku. Kočičí toaleta je nezbytností, i pokud má Vaše kočka volný výběh. Misky na krmivo a na vodu je dobré mít k dispozici v dostatečném množství. Hračky a škrabadla zabrání tomu, aby kočka ničila nábytek, pokud se bude nudit nebo si brousit drápky.

Kočka a ostatní zvířata

Kočka a pes mluví různou řečí těla, a proto si často nerozumí. Aby si na sebe zvykli, je potřeba hodně trpělivosti. Pak spolu mohou bez problémů vycházet. Kočky a ptáci, stejně jako hlodavci, mohou žít v bytě pohromadě, dokud se kočka nedostane do jejich klece. Kočka totiž považuje tato malá zvířata za kořist.