Péče o zdraví psa

Své psy milujeme. Proto je pro nás důležité, aby se naši čtyřnozí přátelé těšili dobrému zdraví. Protože pouze v případě, že je zvíře skutečně zdravé, si může skutečně užívat společně strávený čas. Čtěte více

7 min

Alergie u psů

Když se pes často škrábe, člověka nejdříve napadnou paraziti. Existují však i další důvody pro svědění, jako jsou alergie. Dokonce i psi trpí alergiemi a počet alergických onemocnění se zvyšuje.
8 min

Bakteriální onemocnění u psů

Jsou malé a jsou všude: bakterie! Číhají venku v přírodě, v lese, na louce a na polích. Mnoho z nich je pro naše čtyřnohé kamarády zcela neškodné, ale některé bakterie mohou způsobovat vážné onemocnění našich psů. Zde je pět známých bakteriálních infekcí a jejich možnosti léčby.
4 min

Blechy u psa

Více než 2000 druhů blech parazituje u savců a ptáků. Pes je nejčastěji kolonizován Ctenocephalides felis (blechy kočičí), zřídka Ctenocephalides canis (blechy psí) a příležitostně Pulex irritans a Pulex simulans (lidské blechy), stejně jako Echidnophaga gallinacea (blecha u slepic) a Archaeopsylla erinacei (blecha ježčí). Blecha je asi 1-6 mm dlouhý, zploštělý a bezkřídlý hmyz s mohutnýma pružnýma nohama a je vybaven bodavými ústy. Je světle až tmavě hnědáf a živí krví svého hostitele.
3 min

Borelióza u psů: jak jí předejít, poznat nebo léčit?

Jakmile teploty trvale stoupnou nad sedm stupňů, probudí se nemilovaná klíšťata ze zimního spánku. Tito malí parazité jsou nejen nepříjemní, ale mohou také přenášet nemoci, jako je borelióza. U lidí je to nejčastěji diagnostikovaná nemoc v souvislosti s kousnutím klíštětem. Vyskytuje se však i u našich čtyřnohých přátel. Jak se ale borelióza u psů projevuje a jak ji lze léčit?
2 min

Březost u fen

Asi 63 dní po úspěšném nakrytí přivede fenka na svět štěňata. Skutečnost, že je fenka březí, můžete poznat nejdříve od 20.dne březosti. Jistotu, kolik štěňat můžete očekávat a jestli vůbec Vám přinese však pouze ultrazvukové vyšetření, které tedy lze právě od 20. dne provést. Nepatří však k nejlevnějším.
6 min

Cukrovka u psa

I při mírných teplotách je miska na vodu novým nejlepším přítelem vašeho psa? Navíc hubne, ačkoli jeho chuť k jídlu se ve skutečnosti zvýšila? Pak by příčinou mohla být cukrovka. Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace o tomto onemocnění.
4 min

Epilepsie u psa

Děsivá představa pro každého majitele psa: váš milovaný pejsek najednou leží na zemi v křeči. Má epileptický záchvat. Přečtěte si následující článek, ve kterém najdete nejdůležitější fakta o epilepsii u psa.
3 min

Falešná březost

Falešná březost (lactatio falsa) u nekastrovaných fen je stav, který může nastoupit několik týdnů po hárání. Během období falešné březosti se fena chová tak, jako kdyby byla březí nebo měla štěňata, ačkoliv nakrytá nebyla.
3 min

Giardióza u psů

Giardia jsou jednobuněční parazité, kteří okupují tenké střevo psů a způsobují průjem a zvracení. Především u štěňat nebo psů se sníženou imunitou může docházet k obtížím. Giardia se vyskytují v různých genotypech a vyskytují se celosvětově u savců, ptáků, lidí i plazů.
7 min

Hárání u fen

Přesto, že je hárání u fen zcela přirozený proces, způsobuje nestandardní chování feny, nervozita, skvrny na koberci nebo strach z nechtěného zabřeznutí mnoha chovatelům starosti. Co byste měli vědět o „hárání“ a jak toto období překonat bez stresu, se dozvíte na následujících řádcích.
4 min

Homeopatie u psů

Homeopatie je jedním z nejoblíbenejších přírodních léčebných  postupů - dokonce i u mnohých majitelů domácích mazlíčků. Základní myšlenka je založena na principu podobnosti, tj. onemocnění by mělo být léčeno látkou, která jej vyvolává. Ale použití a účinnost jsou předmětem různých diskuzí: Kritici vytýkají této metodě nedostatek vědeckých studií a účinky přirovnávají k placebo efektu, příznivci zdůrazňují jemný a komplexní účinek.
3 min

Hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza) u psa

Hypofunkce štítné žlázy (hypotyreóza) je metabolickou poruchou u psů způsobenou nedostatečnou tvorbou hormonů štítné žlázy a sníženým zásobováním hormonů do buněk těla. Štítná žláza má motýlkovitý tvar a leží na přední straně krku. Produkuje hormony štítné žlázy tyroxin a trijodthyronin, které hrají ústřední roli v metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin, stejně jako v teplotní rovnováze. Nedostatek těchto hormonů může ovlivnit téměř všechny orgány v těle. Hypotyreóza je častější u středních a velkých plemen, jako jsou zlatý retrívr, dobrman, irský setr, bobtail, německá doga, velký knírač a hovawart než u ostatních plemen. Většina psů onemocní až ve středním věku.
5 min

Jak ochladit psa: 10 tipů pro horké letní dny

Slunce svítí od časného rána a v poledne jsou vysoké teploty pro naše čtyřnohé přátele nesnesitelné. Připravili jsme pro Vás několik tipů, kterými pomůžete  Vašemu psu v pořádku přestát horké letní dny. Poradíme Vám, co Váš pes potřebuje, když je horko, a jak jej můžete co nejlépe zchladit.
4 min

Jak opravdu vidí psi?

Hodíte psovi míček bez předchozího upozornění a divíte se, že ho bez problémů chytil? Nebo Vás zajímá, jak psi vidí v noci a zda jsou barvoslepí? Oči psů ve skutečnosti fungují trochu jinak než oči lidí. Vysvětlíme Vám nejdůležitější rozdíly, a především odpovíme na otázku, jak psi skutečně vidí.
3 min

Jak ostříhat psovi drápy

Stříhání drápů není pro většinu psů zábavné. Jakmile se nůžky na drápy rozbalí, mnoho chlupáčů panikaří hledá úkryt. Aby se to nestávalo a váš pes se naučil být při stříhání drápů uvolněný, přinášíme vám nejdůležitější tipy a triky.
4 min

Jak správně koupat psa?

Za deštivého počasí není neobvyklé, že naši psi nanesou do bytu špínu. Obvykle postačí chlupáče pořádně utřít ručníkem. Ale co když pes řádil v bahně, jako by se nechumelilo? V tomto případě nám často nezbývá nic jiného, než psa vykoupat. Ale buďte opatrní: příliš časté mytí může být škodlivé pro kůži i pro srst.  Proto jsme pro Vás shrnuli nejdůležitější informace o koupání psů – včetně wellness tipů.
5 min

Když pes zvrací

Každý majitel psa to už někdy zažil: jeho pes náhle zvrací. Ne každá forma zvracení je však alarmující. Kdy už ale zvracení u psů přestává být neškodné? Vše důležité k tomuto tématu si přečtěte v následujícím článku.
6 min

Koronavirus u psů

Koronavirus u psů způsobuje zpočátku respirační problémy, zatímco v pozdější fázi se vyskytují převážně problémy se žaludkem a střevy. I když je u psů koronavirová infekce často mírná,  zvířata s oslabenou imunitou mít těžký průběh nemoci se silným průjmem a může docházet i k úmrtím.
2 min

Kožní plísňové infekce u psa – rozpoznání a léčba

‚Benny‘ a ‚Klara‘, dva Jack Russell teriéři trávili dovolenou společně s celou rodinou na farmě a dokonce spali s dětmi venku na čerstvém vzduchu. Nyní, když jsou prázdniny u konce, spí oba pejsci opět v dětském pokoji. Synové Jan a Tomáš si však stěžují, že se jejich mazlíčci v noci neustále škrábou, a kvůli těmto zvukům nemohou v klidu spát...
7 min

Má můj pes nadváhu? Obezita u psa – příčiny a následky

Nadváha a obezita u psa je obrovským zdravotním problémem. Výrazně snižuje kvalitu a průměrnou délka jejich život a zvyšuje se také riziko onemocnění. Srdeční problémy, cukrovka nebo bolesti kloubů často postihují obézní psy. V našem článku zjistíte, jak poznat, zda má Váš pes nadváhu.
5 min

Nádor mléčné žlázy u psů

Pokud na hrudi svého psa ucítíte bulku, měli byste začít jednat. Shrnuli jsme pro vás, proč by se mohlo jednat o nádor mléčné žlázy a jak může váš veterinář odhalit a léčit nádor mléčné žlázy u psa.
4 min

Nervová onemocnění u psů

Poruchy nervového systému mohou mít mnoho příčin – jedná-li se o infekci, kráčí ruku v ruce s horečkou. Dále se nervová onemocnění projevují poruchami smyslů (čichu, sluchu, zraku)., neurologickými projevy jako je chvění, apatie, křeče, kulhání, hlava povislá bokem, nekontrolovatelné močení a vyměšování se nebo poruchy v chování zvířete. V následujícím článku Vám předestřeme nejznámější onemocnění nervového systému – důležité je, abyste při podezření na některou z nich neprodleně vyhledali veterináře.
7 min

Očkování psa – povinná a doporučená

Není pochyb o tom, že očkování psa chrání před smrtelnými infekčními chorobami. Ale která očkování by měli psi podstoupit? Co je základní imunizace štěněte a jak často se musí očkování obnovovat, aby byla vakcína účinná?
3 min

Odčervení psa: proč a jak často?

Vajíčka a larvy červů jsou téměř všude. Téměř každý pes se může opakovaně nenakazit úpornými parazity. Nezabrání tomu ani sebelepší preventivní opatření. Každá nová infekce je začátkem nebezpečného cyklu. Proto je pravidelné odčervení psa nezbytné.
4 min

Onemocnění močových cest a pohlavních orgánů psa

Pokud má Váš pes problémy při močení, může to být známka onemocnění močových cest. Doporučujeme co nejdříve poradit se s veterinářem. Pouze ten dokáže přesně stanovit diagnózu a Vašeho mazlíčka těchto problémů zbavit.  Je to velmi důležité, protože onemocnění močových cest bývá často velmi bolestivé a za určitých okolností - například při ucpání močové trubice močovými kameny – může zvíře ohrozit na životě.
4 min

Osteoartróza u psů

Osteoartróza je rozšířené a velmi časté onemocnění u lidí i zvířat. Jedná se o degenerativní, chronickou kloubní změnu spojenou s bolestí a progresivním omezením pohyblivosti postiženého kloubu. Osteoartróza není zánětlivé ani infekční onemocnění. Je důsledkem trvalé degenerace kloubní chrupavky nad obvyklou úroveň.
4 min

Otrava u psa

Otrava u psa je postrachem všech majitelů psů. Přestože policie často varuje před otrávenými návnadami, každoročně umírají nevinní psi na jed na krysy a podobně. Zde se dozvíte, které potraviny a látky vedou k otravě psů a kdy byste měli zajít k veterináři.
6 min

Parazité u psů: zbavte se klíšťat i blech

Mezi parazity, kteří naše psy nejvíce ohrožují, patří především klíšťata a blechy. Pijí krev a mohou způsobit mnoho komplikací. Přečtěte si následující článek o tom, co byste měli o těchto parazitech vědět.
4 min

Parvoviróza (panleukopenie)

Viry jsou jedním z mnoha nebezpečí, která ohrožují zdraví našich milovaných štěňat. Zvláště nebezpečným zástupcem je psí parvovirus. Přečtěte si, jak se parvoviróza projevuje, jaké jsou možnosti léčby a jak před ní můžete svého psa chránit.
2 min

Péče o psa v zimním období

Toho, kdo miluje procházky na čerstvém vzduchu, špatné počasí neodradí. Ať už je na chodnících bláto, sníh nebo sůl – psi a jejich páníčci, resp. paničky si užívají společné procházky i v zimním období. Ale nezapomínejte, že právě tyto povětrnostní podmínky velmi namáhají tlapky čtyřnohých mazlíčků. Ničím neobvyklým nejsou popraskané polštářky na tlapkách, které mohou ztěžovat chůzi a způsobit nepříjemná zranění. Pomoci může několik jednoduchých triků:
3 min

Prebiotika a probiotika pro psy

Má Váš pes často zažívací potíže? Pak mohou být řešením prebiotika nebo probiotika pro psy. Vysvětlíme Vám, jak tyto látky pomáhají ke zdravému trávicímu systému Vašeho psa a čemu musíte při jejich podávání věnovat pozornost.
3 min

Přetržení křížových vazů u psa

Přetržení předního křížového vazu je jedním z nejčastějších ortopedických onemocnění u psů. Přetržení křížových vazů při nehodách je vzácnější, většinou psi trpí pomalu postupující degenerací s následným prasknutím předního křížového vazu.
4 min

Průjem u psů

Průjem u psů bohužel není výjimkou. Téměř každý pes jím trpí jednou nebo víckrát za život. Jak ale průjem u psa vzniká a v jakém okamžiku je třeba se začít obávat? V následujícím článku jsme shrnuli nejdůležitější informace k tomuto tématu.
2 min

První návštěva veterináře

Poté, co si Váš nový malý člen rodiny přivykne na Váš domov, je čas na návštěvu veterináře. Ten dokáže ihned rozpoznat případnou infekci či výskyt parazitů a doporučit vhodnou léčbu.
16 min

První pomoc pro psa

Stane se to nečekaně: Šlápnutí na střep, vosí bodnutí nebo srážka s autem. Pes kňučí a krvácí a šokovaný majitel neví, jak má svému mazlíčkovi pomoci. Jak se lépe připravit na takovou situaci, jaké opatření první pomoci byste měli znát a co patří do lékárničky první pomoci, se dozvíte v našem článku.
3 min

Psí smysly

Smyslové schopnosti psa nepřestávají člověka fascinovat. Psi mají mnohem rozvinutější sluch, čich i orientační smysl než lidé.
5 min

Psinka

Před několika dny jste si přinesli domů štěně. Najednou se zdá být apatické a trpí příznaky nemoci, jako je průjem nebo výtok z nosu. V nejhorším případě se za příznaky vašeho psa skrývá psinka. Zde si přečtěte vše, co potřebujete vědět o této nebezpečné virové infekci.
8 min

Roztoči parazitující na psech

Tento obtížný hmyz může na Vašeho čtyřnohého miláčka číhat na různých místech. Podle druhu daného parazita se rozlišují různé způsoby přenosu i indikátory onemocnění. Parazité sice nepřenášejí závažná onemocnění, jako například klíšťata, ale mohou se vyznačovat velmi nepříjemnými projevy, které Vašeho pejska budou trápit.
2 min

Rýma u psů

Chladné počasí, břečka v zimě a neustálé výkyvy teplot – středoevropské počasí představuje závažnou zkoušku i pro organismus člověka, natož psa. Proto se téma „rýma“ týká mnoha psích chovatelů.
3 min

Stříhání psů

Pravidelná péče o srst psa patří k činnostem, které s udržováním zvířete souvisí. Srst byste měli psovi kartáčovat dle příslušnosti k plemeni, avšak minimálně 1x týdně. Především v období, kdy zvíře mění srst, byste měli kartáčovat pravidelněji. V letních dnech si většina chovatelů klade otázku, zda by neměli svého miláčka nechat ostříhat. Je stříhání pro psa opravdu předností? Pokud ano, na co si dávat pozor?
10 min

Svědění u psů

Každý majitel psa ví, že se pes často škrábe. Ale pokud si všimnete, že škrábání překračuje normální úroveň a pes se také olizuje a čistí víc než obvykle, měli byste rychle zjistit důvod nadměrného škrábání. Svědění může výrazně omezit pohodu psa a snížit kvalitu jeho života. Někdy to může dojít i tak daleko, že se pes nemůže ani klidně vyspat.
3 min

Trávící obtíže u psů

Trávící obtíže patří k onemocněním, která se u psů vyskytují poměrně často a jsou velmi nepříjemná. Takový průjem může mít mnoho příčin: Může se jednat o špatné stravovací návyky, onemocnění orgánů nebo také infekce, střevní parazity. V úvahu je třeba vzít také potravinové alergie  Trvá-li průjem u psa déle než 24 hodin, objeví-li se další příznaky jako je zvracení nebo je pes nápadně neklidný, vyhledejte veterináře. Ten psa důkladně prohlédne, určí příčinu průjmu a naordinuje příslušnou léčbu.
2 min

Úpal u psa

Kdo by se netěšil na léto? Je krásné počasí a slunce láká jak lidi, tak i zvířata ven. Ve velmi horkých dnech se však doporučuje opatrnost, protože psi mohou také dostat úpal. Zvláště ohroženi jsou starší a obézní pejsci, zvířata dlouhosrstá nebo s hustou srstí, stejně jako psi s oběhovými problémy, ale v zásadě může úpal postihnout každého psa.
3 min

Ušní svrab u psů (Otodectes cynotis)

Parazit Otodectes cynotis patří k čeledi Psoroptidae a usazuje se ve sluchovém orgánu masožravců (Carnivoren). Jedná se o nejčastější druh roztoče, který může masožravé živočichy napadnout.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.
3 min

Vzteklina u psů

Vzteklina je smrtelné virové onemocnění, které může infikovat psy a jiné savce, stejně jako ptáky a lidi. Jedná se o antropozoonózu, která je známa již od starověku a je rozšiřovaná především psy a divokou zvěří, což znamená, že se lidé a zvířata mohou navzájem infikovat tímto onemocněním. O tomto onemocnění existují zprávy již od Řeků a Římanů a o přenosu nemoci kousnutím. Původcem vztekliny je RNA virus z rodu Lyssavirus z čeledi Rhabdoviridae. Vzteklina se vyskytuje po celém světě, ale v několika zemích, jako je Spojené království, Severské státy, Japonsko a Austrálie, byla vymýcena různými opatřeními, jako jsou přísná imigrační pravidla a karanténa. V Evropě je liška považována za nejdůležitější rezervoár pro virus vztekliny. V České republice nebyl, od posledních nálezů v roce 2002 do současné doby zaznamenám žádný pozitivní případ vztekliny u terestriálních obratlovců. V květnu 2005 byl v okrese Vyškov odchycen netopýr hvízdavý nakažený vzteklinou. Vzteklina u netopýrů je považována za specifickou variantu nákazy a jejím výskytem není dotčen status vztekliny prostého státu dle kritérií OIE. Virus je přenášen hlavně slinami infikovaných zvířat, infekce se obvykle přenáší kousnutím. Je však také možný způsob infekce kontaktem slin se sliznicí nebo s povrchovými ranami. O dalších možných způsobech infekce se stále diskutuje. Z místa vstupu dochází k migraci virů do centrální nervové soustavy (CNS) a slinných žláz a stále se rozšiřuje po těle psa. První příznaky se můžou projevit od 2 do 24 týdnů. Tento čas závisí na místě vstupu viru. Čím blíže je k CNS, tím rychleji se projeví.
5 min

Zácpa u psa

Trpí-li Váš pejsek zácpou neboli obstipací, znamená to, že jeho vyměšování je značně omezeno nebo že střeva vyprázdnit nemůže. Dochází tak k hromadění výkalů v tlustém střevě. Majitelé psů mají často dojem, že se pes snaží nějaký exkrement vyprodukovat, ovšem bezúspěšně. Tento proces je provázen značnými bolestmi. Zácpa u psa může být akutní. To znamená, že jde o krátkodobý jev. Může také být chronická. Trvá tedy po delší časový úsek. Akutní zácpa u psa není ve většině případů tak vážná jako chronická, lépe se léčí a málokdy na sebe váže další komplikace. Oproti tomu chronickou zácpu je třeba zavčasu diagnostikovat a začít léčit, abyste zamezili nástupu dalších symptomů a možných následků.
3 min

Zánět močového měchýře (Cystitida) u psů

Zánět močového měchýře (Cystitida) se obvykle vyskytuje v souvislosti se zánětem močové trubice, takže není považován za izolované onemocnění. Močová trubice a močový měchýř jsou kolektivně označovány jako „dolní močové cesty".
2 min

Zánět uší po koupání

Rybníky a jezírka jsou v letním období hojně navštěvována našimi miláčky a využívána k ochlazování. Bohužel psi na rozdíl od jiných druhů nedokážou ve vodě sluchovod uzavřít. Mnozí milovníci vodních sportů z řad psů tedy zaplatí za tuto zábavu opakovaným onemocněním uší.
3 min

Zubní kámen u psů

Zdravý a dobře udržovaný chrup u psů je velmi důležitý pro jejich pohodu a zdraví. Jako majitelé psa byste proto měli dbát na správnou dentální hygienu svého mazlíčka. I zdánlivě neškodný zubní plak může otevřít cestu pro zubní kámen a vážné dentální problémy. Zejména psi malých plemen jsou náchylní ke zvýšené tvorbě zubního kamene.

Abyste si byli jistí, že se Vašemu miláčkovi daří dobře, měli byste se do něj umět vcítit a naučit se číst signály, které pejsek směrem k Vám vysílá. Je tedy velmi žádoucí, abychom vyostřili svou intuici i smysly. U psů jsou oba tyto faktory dohnané k dokonalosti, tedy i v tomto ohledu se od nich můžeme mnohému přiučit. Na co byste měli dávat pozor, se dočtete v následujících řádcích.

Jak poznám, že je můj pes zdravý?

Že se pejskovi daří dobře, poznáte mimo jiné i z toho, že dává svou radost najevo, například dováděním na společných procházkách. Jistá míra bezstarostnosti je bezpečným signálem, že se pejskovi daří maximálně dobře.

Máte-li pochybnosti, vyzkoušejte teplotu čumáku vašeho miláčka. Pokud je mokrý a studený, je to zpravidla dobré znamení.

První varovné signály, že se se psem něco děje?

Pokud pes bez zjevných fyzických symptomů těžce dýchá s vyplazeným jazykem a/nebo slintá nebo pokud má průjem, jsou to všechno signály, které by nás měli upozornit na zdravotní problém. Propadat panice však nemusíte.

Naopak, měli byste zachovat klid. Ani vážné příznaky nejsou zatím důvodem k tomu, abyste si dělali nadměrné starosti.

Jak mohu přispět k tomu, aby můj pes zůstal zdráv?

Je důležité, abyste svému psovi podávali kvalitní a pro daného jedince vhodné krmivo. To je nejlepším předpokladem pro to, aby Váš pes zůstal zdravý a fit. Přiměřené životní podmínky jsou samozřejmostí a vedou k duševní i fyzické pohodě.

Také byste měli pravidelně (jednou ročně) navštěvovat veterináře, který zvíře prohlédne a přeočkuje, pokud s tím souhlasíte. Také mu může odborně prohlédnout zuby a uši. Odčervovací kúra by měla probíhat čtvrtletně a parazité, dle použitého preparátu, by měli být potírání jednou měsíčně nebo čtvrtletně.

Pokud je Váš pejsek starší, doporučujeme podnikat návštěvy u veterináře častěji. Ten dokáže odborným okem rychleji posoudit, zda psovi něco nechybí, protože i dle nenápadných příznaků dokáže odhalit počínající onemocnění.

Jak můžete u psa sami odčinit drobné zdravotní problém?

V běžném, aktivním životě psa dochází k drobným zdravotním komplikacím každou chvíli. U lidí je tomu podobně. Při takovýchto maličkostech si dokáže majitel většinou pomoci sám. Pokud se potíže nezmírní, měli byste zvážit návštěvu veterináře.

Například postřehnete-li, že pejsek působí při procházkách vyčerpaně, snižte své nároky na procházku nebo ji zkraťte. To platí především při velkých vedrech, která psům nedělají dobře. Určitě naleznete adekvátní míru zátěže, kterou pes v daném období zvládne.

Na rozdíl od člověka psi nemají na tlapkách žádnou obuv, tedy kráčení po trnech, střepech a kamení zcela nechráněni. Při procházkách ve sněhu se může stát, že se psovi budou na tlapkách zachytávat sněhové kuličky. Ty odhalíte pouhým pohledem na tlapky zvířete a můžete je i ihned odstranit, aby se pejskovi lépe šlo, přičemž můžete v procházce pokračovat.

Trny rostlin, které se pejskovi zapíchnou hluboko do polštářků tlapek, můžou naopak způsobit nepříjemná zranění. V létě také vyvstává nebezpečí, že se asfalt na silnici rozteče a pejsek do něj vkročí, čímž se opět může zranit na tlapkách.

V případě, že dojde k poranění tlapek, očistěte místo čistou vodou, opatrně, ale pořádně. Dle délky srsti zvažte i případné zkrácení chlupů v místě poranění. Také byste tlapku měli vyčistit desinfekčním sprejem. Ten najdete v lékárničce společně s kulatými nůžkami.

V případě, že bude mít pejsek v tlapce zapíchnuté cizí těleso, můžete jej za denního světla nebo za svitu baterky opatrně odstranit, případně vzít si na pomoc pinzetu. Pokud není ve vašich silách předmět vyjmout, navštivte co možná nejdříve veterináře.