Štěňata

Mnoho psů se dostane do útulku tak, že si majitelé usmyslí, že by domů chtěli štěňátko, ale již nezvažují důsledky, které s sebou toto rozhodnutí nese. Ten, kdo si domů pořizuje psa, by se měl důsledně zabývat otázkou, zda tuto zodpovědnost zvládne. Čtěte více

Štěňata

Výcvik štěněte: lekce hraní pro štěňata

Cítí se vaše štěně po prvních vzrušujících dnech u vás už jako doma? Pak je nejlepší čas začít navštěvovat skupinové lekce her pro štěňata. Vysvětlíme, proč je důležité hravé učení pod dohledem trenéra psů, jak můžete najít dobrou skupinu pro hrátky štěňat a jak si můžete se štěnětem hrát doma.

4 min

30 psích jmen začínajících na písmeno O

Téměř před stoletím vznikl ve Francii systém pro pojmenování psů („Dog Naming Convention“). Tímto způsobem lze podle registrovaného jména, resp. prvního písmene jména zjistit věk psa. V roce 2005 se započalo se jmény začínajícími na písmeno A, v roce 2006 na písmeno B, v roce 2007 C a tak dále. Na rok 2018 připadá písmeno O.
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
9 min

Bezpečně štěněčím obdobím

Váš malý zvědavý mazlíček každý den objevuje svět. Ale zatímco podniká dobrodružné výpravy na ještě vratkých tlapkách, číhá na něj spoustu nebezpečí, vůči nimž je tento malý a bezstarostný tvor bezmocný. Díky následujícím tipům vytvoříte pro Vaše štěně bezpečné prostředí.
3 min

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.
10 min

Jak krmit štěně

Strava hraje v životě významnou roli. Jak krmit štěně? Již od štěněte je důležité krmit psy zdravým a především vyváženým krmivem. Pokládáte tak základy dobrého fyzického a duševního rozvoje. Pro správnou výživu štěněte je třeba vzít v úvahu několik věcí.
8 min

Jak naučit dospělého psa nebo štěně čistotnosti

Čistotnost znamená, že se pes vyprázdní jen venku a upozorní vás, když potřebuje jít ven. Může se však stát, že za určitých okolností mají s čistotností problémy i dospělí psi. Níže vám poradíme, jak naučit psy a štěňata čistotnosti a jaké mohou být důvody pro to, že je pejsek nečistotný.
5 min

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.
19 min

Navykání štěněte na nový domov: Základní vybavení a tipy

Rozhodli jste se pořídit si čtyřnohého mazlíčka? Gratulujeme! Aby vše proběhlo hladce, měli byste vše připravit již před příchodem nového člena rodiny. Kromě odpovídajících znalostí o výchově psa byste měli mít také povědomí o tom, co takový pejsek k životu potřebuje. Zejména začátečníci by měli před příchodem nového člena domácnosti využít čas k načerpání potřebných informací. Pořiďte základní vybavení ještě před příchodem štěněte – a budete plně připraveni na nové vzrušující okamžiky! Na následujících řádcích se dozvíte celou řadu informací a tipů k základnímu vybavení, které štěně potřebuje!
7 min

Očkování psa – povinná a doporučená

Není pochyb o tom, že očkování psa chrání před smrtelnými infekčními chorobami. Ale která očkování by měli psi podstoupit? Co je základní imunizace štěněte a jak často se musí očkování obnovovat, aby byla vakcína účinná?
2 min

První návštěva veterináře

Poté, co si Váš nový malý člen rodiny přivykne na Váš domov, je čas na návštěvu veterináře. Ten dokáže ihned rozpoznat případnou infekci či výskyt parazitů a doporučit vhodnou léčbu.
7 min

Školka pro štěňata

Někteří majitelé psů si místo ve škole pro štěňata zajišťují ještě předtím, než si nového člena rodiny přivezou domů. V následujícím článku se dozvíte, co všechno může školka pro štěňata nabídnout. Poradíme Vám také, jak najít dobrou školku, která bude vyhovovat Vám i Vašemu zvířecímu společníkovi.
10 min

Základní výcvik štěňat

Čím dříve, tím lépe? Toto heslo platí i pro výcvik psů. Mladí psi jsou extrémně zvídaví a jsou neustále otevřeni novým zkušenostem. Díky tomu pejskovi hravě, ale důsledně vysvětlíme, co od něj očekáváme a jaké chování je nežádoucí.

Jak pro sebe vybrat to správné štěně?

Především je třeba mít na paměti, že pokud jste celý den pracovně vytížení a Váš pes by byl většinu dne doma sám, přivedete ho do nepříjemné situace. Alternativou by v tomto případě byla osoba, která se o pejska po dubu Vaší nepřítomnosti postará a zabaví ho, tedy forma psí chůvy.

Konec konců psi jsou velmi sociální, inteligentní a pohybu chtivá stvoření. V ideálním případě by měl pejsek absolvovat 3 procházky denně, při nichž se může dostatečně vyběhat a vydovádět.

Rozhodně nestačí nechat zvíře samotné v zahradě. Samozřejmě, můžete psa v zahradě nechat, pokud v ní zrovna máte nějakou práci, ale pes potřebuje především zábavu, která bude odpovídat jeho potřebám. Nechejte se inspirovat rozsáhlou nabídkou hraček pro psy!

Uvědomte si nejdříve, kolik času byste potřebovali na výchovu štěněte, kolik by Vás to stálo trpělivosti, jaká je to zodpovědnost a že byste hodně věcí museli brát s humorem. Pejsek Vám za to všechno poděkuje tím, že vnese do Vašeho života lehkost a radost.

Jak najít seriózního chovatele?

Seriózní chovatelé jsou většinou součástí různých spolků, ve kterých jsou činní a tyto osoby se pak mezi sebou dobře znají. Stejně tak můžete zvolit zvíře z chovatelských stanic, na internetu zadáte plemeno, které byste si přáli, a z pravidla se Vám zobrazí mnoho odkazů na stanice, kde daného pejska můžete pořídit.

Existují i určité indicie, podle kterých poznáte, jestli jste nalezli dobrého chovatele. Domácnost chovatele je čistá a opečovávaná, ale v místě, kde se pohybují pejsci, to  samozřejmě nevypadá dokonale. I odér domácnosti chovatele je významným ukazatelem, pokud vnímáte v místě, kde se psi pohybují, klasickou psí vůni, není na tom nic v nepořádku, pokud ovšem místnostmi prosakuje zápach značící znečištění nebo se všude vznáší nepříjemný odér, znamená to, že si chovatel s hygienou moc starosti nedělá.

Pokud Vám chovatel není schopen dát ani adekvátní odpovědi na otázky týkající se zdravotního stavu zvířete, značí to další mínusové body. Správný chovatel totiž nejenže klade řadu otázek, ale také na Vaše otázky kompetentně odpovídá. Správný chovatel si dělá obrázek o tom, jestli jste pro štěně, které nabízí, tím správným novým majitelem a jestli jste schopní mu poskytnout adekvátní podmínky pro život.

U důvěryhodného chovatele můžete štěňata klidně navštívit vícekrát, bydlí-li pro Vás v dosahové vzdálenosti. Tak si můžete udělat přesnější obrázek o charakteru zvířete i o chovateli. Teprve ve věku 6ti týdnů se štěně vyvíjí ve psa s určitým charakterem.

Důležitým kritériem je také skutečnost, aby mezi jednotlivými vrhy byl odstup aspoň jeden rok. V takovém případě leží chovateli na srdci zdraví fenky a nejde mu jen o vlastní obohacení.

Nakonec chov štěňátek neznamená jen „produkování“ ňufajících bytostí, které lze výhodně se ziskem prodat. Je to velmi zodpovědná úloha, při níž má mít chovatel na paměti především blaho zvířat.

Chovatel Vám je oprávněn Vám zvíře odebrat, zjistí-li, že se ke svěřenému zvířeti nechováte adekvátně jeho potřebám. V ideálním případě by tyto potřeby měly být sděleny již při koupi zvířete. Dobrý chovatel se o zvíře zajímá i poté, co je kupní smlouva uzavřena a jedinec putuje do nového domova.

Velmi smysluplné a chvályhodné je také, osvojíte-li si zvíře z dočasné péče. Jedná se většinou o jedince, kteří byli zachráněni z ulice nebo stanic, na nichž jsou sdružování pejsci k uspání.

V takovém případě poznáte seriozitu stanice tak, že Vás citově nevydírá stylem, že toto zvíře bude jinak za 24 hodin utraceno. Většinou to je pravda, ovšem je důležitý styl, jakým Vám je tato informace sdělována.

Štěně pocházející od záchranné stanice nebo dočasné péče je kastrováno, očkováno a očipováno, když k Vám přichází. Jedná-li se o jedince ze zahraničí, disponuje zvíře také EU pasem.

Vy, jako potenciální chovatel, musíte být vždy připraveni přebrat za štěně zodpovědnost a vytvořit mezi Vámi a pejskem pevné, dlouhotrvající pouto a to i v okamžiku, kdy se již nejedná o štěně, ale o dospělého jedince, anebo když si s pejskem zrovna procházíte těžším obdobím.

Přejeme Vám i Vašemu pejskovi krásný společný život plný nádherných společných zážitků!