Druhy akvarijních živočichů

Druhy akvarijních živočichů

Kreveta japonská (Caridina multidentata)

Někteří akvaristé nechtějí tyto živočichy ve svém akváriu ani vidět, jiní si naopak akvárium bez krevet nedokáží představit. Bez ohledu na to, jestli japonské krevety máte rádi či ne, je jisté, že hrají důležitou roli v udržení ekosystému. Je tomu tak jak v akváriu, tak i v přírodě. Neúnavně hledají pomocí malých klepítek potravu. Na jejich jídelníčku najdete zbytky potravy, mrtvé části rostlin, a dokonce i mrtvé ryby. Hlavním zdrojem potravy jsou ale řasy. I tato vlastnost zcela jistě přispívá k jejich popularitě. Kreveta japonská (Caridina multidentata) se objevuje v obchodech stále častěji a v mnoha akváriích jsou tito neúnavní pomocníci nepostradatelní.

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

Čtverzubci

Rodina čtverzubcovití (Tetraodontidae) zahrnuje 25 rodů s asi 200 druhy. Nejmenší z nich, trpasličí ryba (Carinotetraodon travancoricus), měří jen dva centimetry, největší ryba (Arothron stellatus) dorůstá až 1,20 m. Ryba čtverzubec je reprezentant vysoce vyvinutých kostnatých ryb.

Klauni

Klauni patří mezi nejznámější druhy rodu Amphiprion: jedná se o skutečné klauny Amphiprion percula a nepravé klauny Amphiprion ocellaris. V běžné řeči je ovšem je celý rod Amphiprion označován jako klauni. Jsou to mořské ryby, které pocházejí ze západního Pacifiku a Indického oceánu. Nejsou ohroženi vyhubením.

Krevety v akváriu

Krevety jsou mezi akvaristy stále populárnější. Není divu, protože díky rozmanitosti druhů, zbarvení a velikostí si každý najde ty pravé pro své akvárium!

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.

Živorodky

Živorodky patří k nejoblíbenějším sladkovodním rybkám. I v zajetí se bezproblémově rozmnožují, nejsou náročné na údržbu, pročež jsou vhodné i pro nováčky v oblasti akvaristiky. Mají pěkné zbarvení, a i když někdy při pečování o ně pochybíte, nejsou na tyto chybky náchylné. Tito aktivní jedinci se objevují v mnoha variantách.

Zlaté rybky

Ačkoli je chov zlatých rybek  nenáročný, není typická kulatá skleněná nádoba vhodná pro tyto malé, atraktivní ryby. Rady, co byste měli mít na paměti, pokud jde o chov zlatých rybek a jakou péči tito tiší společníci potřebují, naleznete v tomto článku.