Druhy akvarijních živočichů

6 min

Axolotl mexický

Mexický obojživelník, tzv. axolotl, je již několik let opravdovým hitem mezi domácími zvířaty. Jeho přátelský vzhled a nápadné zbarvení činí z tohoto zvířátka atraktivního mazlíčka. Navzdory exotickému původu je chov axolotla poměrně snadný – zde se dozvíte vše o tomto pozoruhodném tvoru.

9 min

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

3 min

Cichlidy

Cichlidy patří k mnoha dalším okrasným rybám, které se do domácích akvárií dostaly z tropů a subtropů. Následující článek vám pomůže nahlédnout do velmi rozsáhlé a rozmanité čeledi cichlidovitých (Cichlidae).

9 min

Čtverzubci

Rodina čtverzubcovití (Tetraodontidae) zahrnuje 25 rodů s asi 200 druhy. Nejmenší z nich, trpasličí ryba (Carinotetraodon travancoricus), měří jen dva centimetry, největší ryba (Arothron stellatus) dorůstá až 1,20 m. Ryba čtverzubec je reprezentant vysoce vyvinutých kostnatých ryb.

5 min

Duhovky (Melanotaenia)

Mezi akvaristy zůstávají duhovky tipem pro zasvěcené. Je to proto, že okrasné rybky odhalí svou duhovou krásu pouze tehdy, když se cítí opravdu dobře. V našem portrétu se dozvíte, jak udělat barevné rybky šťastnými.

9 min

Kapříci a kapři

Kaprovité ryby (Cyprinidae) patří do skupiny ryb kostnatých (Osteichthyes) a zároveň tedy spadají mezi obratlovce (Vertebrata). Čítají zhruba na 3.000 druhů a vyskytují se v Severní Americe, Evropě, Asii i Africe. Většinou se vyskytují ve sladké vodě. Existují však i jisté výjimky, které se objevují v brakických vodách (např. Alandy nebo Baltské moře). Kapři jakožto chutný pokrm, ozdobní koi kapříci nebo zlaté kaprovité rybky patří k nejznámějším druhům ryb.

8 min

Klauni

Klauni patří mezi nejznámější druhy rodu Amphiprion: jedná se o skutečné klauny Amphiprion percula a nepravé klauny Amphiprion ocellaris. V běžné řeči je ovšem je celý rod Amphiprion označován jako klauni. Jsou to mořské ryby, které pocházejí ze západního Pacifiku a Indického oceánu. Nejsou ohroženi vyhubením.

9 min

Krabi v akváriu

Krabi v akváriu zaručeně přilákají pohledy okolí. Mezi nejznámější druhy krabů, které lze chovat v akváriu, patří druh Geosesarma (krab upíří) a Uca (kab houslista). Upíří krabi se řadí ke sladkovodním živočichům. Díky svým rozměrům jsou vhodní pro chov v domácích teráriích.

5 min

Kreveta japonská (Caridina multidentata)

Někteří akvaristé nechtějí tyto živočichy ve svém akváriu ani vidět, jiní si naopak akvárium bez krevet nedokáží představit. Bez ohledu na to, jestli japonské krevety máte rádi či ne, je jisté, že hrají důležitou roli v udržení ekosystému. Je tomu tak jak v akváriu, tak i v přírodě. Neúnavně hledají pomocí malých klepítek potravu. Na jejich jídelníčku najdete zbytky potravy, mrtvé části rostlin, a dokonce i mrtvé ryby. Hlavním zdrojem potravy jsou ale řasy. I tato vlastnost zcela jistě přispívá k jejich popularitě. Kreveta japonská (Caridina multidentata) se objevuje v obchodech stále častěji a v mnoha akváriích jsou tito neúnavní pomocníci nepostradatelní.

2 min

Krevety v akváriu

Krevety jsou mezi akvaristy stále populárnější. Není divu, protože díky rozmanitosti druhů, zbarvení a velikostí si každý najde ty pravé pro své akvárium!

6 min

Listonoh

Listonoh patří k nejstarším stvořením na zemi. Tyto žijící fosilie fascinují dospělé i děti, neboť jsou to svědkové dob dávno minulých. Chov pravěkých korýšů v akváriu není nijak složitý. Péče o ně je nenáročná, takže to zvládne i malé dítě. Samozřejmě však existují i druhy, které jsou přísně chráněné a ty do akvárií nejsou vhodné.

5 min

Mečovka mexická (Xiphophorus helleri)

Pozor, tato okrasná rybka je ozbrojená! Přesto je mečovka mexická (Xiphophorus helleri) překvapivě mírumilovná a oblíbená zejména u začátečníků. Odkud pochází její jméno a jak se o tuto krásnou rybu nejlépe starat, se dozvíte v našem článku.

3 min

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.

7 min

Skaláry

Se svými paprsčitými ploutvemi ve tvaru šípu a blýskavými šupinami patří skaláry mezi absolutní hvězdy akvária. Tato tropická ryba patřící do čeledi cichlid pochází z oblasti Amazonie. Pokud máte akvárium s vodou o vyšší teplotě, můžete tyto ryby chovat i u vás doma.

9 min

Sladkovodní ryby – druhy & tipy na chov

Sladkovodní ryby těší své majitele krásným zbarvením a jistou radostí ze života, jsou tedy nespornou okrasou akvárií. Nicméně neměli bychom podléhat mylnému dojmu, že jejich chov je úplná hračka. Podle druhu chované ryby je zapotřebí zohlednit potřeby, které živočich má. Tak bude v akváriu cítit dobře.

10 min

Želvy

Milovníci želv jsou těmito téměř nejstaršími živočichy naší planety okouzleni i přesto, že to nejsou zvířata vhodná na mazlení. Dožívají se obvykle velmi vysokého věku a mohou tak být věrným dlouholetým společníkem. Jak chovat želvy jako domácí mazlíčky se dozvíte v našem článku.

7 min

Živorodka ostrotlamá (Black Molly)

Sytě černé okrasné ryby se sametovým leskem jsou velmi oblíbené u zkušených akvaristů i začátečníků. Krásná živorodka ostrotlamá je obohacením každého akvária. Jedná se o velmi klidnou a odolnou sladkovodní rybu. která miluje teplo. Reaguje však citlivě na výkyvy teplot.

9 min

Živorodky

Živorodky patří k nejoblíbenějším sladkovodním rybkám. I v zajetí se bezproblémově rozmnožují, nejsou náročné na údržbu, pročež jsou vhodné i pro nováčky v oblasti akvaristiky. Mají pěkné zbarvení, a i když někdy při pečování o ně pochybíte, nejsou na tyto chybky náchylné. Tito aktivní jedinci se objevují v mnoha variantách.

9 min

Zlaté rybky

Ačkoli je chov zlatých rybek  nenáročný, není typická kulatá skleněná nádoba vhodná pro tyto malé, atraktivní ryby. Rady, co byste měli mít na paměti, pokud jde o chov zlatých rybek a jakou péči tito tiší společníci potřebují, naleznete v tomto článku.