Plemena psů

Psi byli dříve čistě užitková zvířata a museli plnit svůj účel. Dle pracovní orientace byli psí plemena rozdělována do skupin a sekcí. Psí plemena byla pak nově nadefinována v roce 1983 panem Raymonem Triquetem. Rozeznává se 10 skupin s charakteristickými rysy. Čtěte více

Najděte Vašeho psa

Vlastnosti

Jaký by měl být můj pes?

Vzhled

Velikost
velmi malámalástřednívelkáextra velká
Srst
bez srsti / hypoalergenníkrátkádlouhá
Barva
černákaštanová / hnědá s pálenímmodrá / šedáhnědá / čokoládová / játrovákrémovábílásvětle hnědázlatá / žlutá
Zbarvení
bicolortricolormerletuxedoharlekýn / skvrnitéflekaté / stříkané / kropenatéžíhanésobolísedlové / blanket

Skupina FCI

12 min

Afgánský chrt

Po tisíce let byli tito fascinující čtyřnožci  ve své původní vlasti – Afghánistánu - považování za opravdovou vzácnost. Dokonce i dnes jsou dlouhosrstí běžci pro mnoho milovníků psů po celém světě něčím výjimečným.
10 min

Aljašský malamut

Většina milovníků psů na první pohled pozná, že je aljašský malamut, který bývá svými fanoušky láskyplně označován také jako "mali" nebo "mally", jedním z psích plemen z ledového severu. Stejně jako sibiřský husky, i toto plemeno nyní našlo mnoho fanoušků z oblastí mírného podnebí. Ale tento vytrvalý čtyřnohý společník klade na své majitele zvláštní požadavky.
10 min

Americký buldok

Americký buldok je ve špatných rukou symbolem postavení pro lidi, kteří rádi pózují s mohutnými a ostrými psy. Pokud má správnou výchovu, může toto přátelské plemeno žít harmonicky i ve sportovně založené rodině. FCI neuznává amerického buldoka jako samostatnou rasu.
13 min

Americký stafordšírský teriér

Na amerického stafordšírského teriéra, zkráceně nazývaného také „staford“, panují velmi rozdílné názory: V některých evropských zemích je považován za „nebezpečného bojového psa“, jehož chov je zakázán nebo podléhá určitým podmínkám, ve Velké Británii je pak ceněn jako „chůva“- rodinný pes vhodný k dětem. To opět ukazuje, že důvod agresivity „ostrých“ psů lze vždy nalézt na druhém konci vodítka. Toto plemeno si zaslouží nezaujatý pohled, protože za mnoha předsudky se skrývá chytrý, dynamický a vždy věrný společník.
14 min

Anglický kokršpaněl

Půvabný, podnikavý a šibalský — není divu, že je anglický kokršpaněl jedním z nejoblíbenějších plemen psů. Anglický kokršpaněl je veselý, otevřený pes, který potřebuje napojení na rodinu.
10 min

Anglický mastif

Klidná ležící síla: Přes obrovskou fyzickou sílu, skutečná síla mastifa nespočívá ve svalech, ale v jeho klidné a uvolněné povaze. Velký masivní pes vše pozoruje velmi důkladně. Napřed počká, jak se situace vyvine a pak zareaguje. Impulzivní nebo dokonce agresivní chování je tomuto obrovi naprosto cizí.
9 min

Anglický setr

Sportovní anglický setr je krásný, chytrý a vášnivý lovec. Pohráváte si s myšlenkou vpustit do svého života psa tohoto plemene? Posbírejte napřed solidní znalosti a zkušenosti se psy. Připravte si také dostatek času na společná dobrodružství v přírodě.
10 min

Appenzellský salašnický pes

Appenzellský salašnický pes není nic pro gaučové povaleče. Tento čistokrevný pes pochází ze švýcarského kantonu Appenzell. Byl chován jako farmářský a pastevecký pes. Je proto doslova nabitý energií. Se sportovním majitelem, který mu nabídne dostatek pohybu, se bude cítit dobře i v roli rodinného psa.
11 min

Argentinská doga

Tento půvabný silák z Argentiny je pes pro opravdové znalce: Majitel by měl být sportovního založení a podnikat různé aktivity, aby tohoto originálního loveckého psa dobře a bezpečně vycvičil.
6 min

Australská kelpie

Sportovní, inteligentní a citlivá – to je popis jejích charakterových rysů. S těmito vlastnostmi by australská kelpie měla nejlepší šanci na úspěch jako společenské plemeno. Avšak australský pastevecký pes dává svou vášeň především do práce s ovcemi.
7 min

Bearded kolie

Milovníci bearded kolie souhlasí: „Tohle plemeno nepoznáte, musíte ho zažít.“ A kdo viděl jak bearded kolie vesele běhá po loukách, s jakou energií a radostí se pohybuje a zároveň jak je pozorná a ostražitá na přání svého majitele, musel být okouzlen nezeměnitelným šarmem tohoto pemene.
13 min

Belgický ovčák (Malinois)

Elegantní a náročný belgický ovčák se vyskytuje ve čtyřech různých variantách, které se svým vzhledem velmi liší. Společným znakem je jejich obrovská touha po pohybu a zaměstnání, což vyžaduje hodně času a zkušeností ze strany majitele.
9 min

Bernardýn

Se svým slavným předkem Barrym, který zachránil více než 40 lidí zasažených lavinou, toho nemá dnešní bernardýn moc společného. Je příliš těžký a velký na to, aby ho bylo možné nasadit při lavině. Tento legendární obr si však dodnes udržel svou dobrosrdečnost, ochotu pomáhat a lásku k dětem.
11 min

Bernský salašnický pes

Bývalý farmářský pes z Bernské vysočiny je známý pod mnoha jmény, nejvíce však jako Bernský salašnický pes. Tito mohutní psi jsou oblíbení po celém světě jako skvělí psi do rodiny. Bernští salašničtí psi zahrnou své lidi hřejivou láskou – ačkoli mají raději chlad a sníh venku.
11 min

Bichon Frisé (bišon)

Bichon Frise je okouzlující francouzsko-belgické plemeno, které si díky přátelské povaze oblíbilo mnoho milovníků psů. Přinášíme Vám více informací o tomto oblíbeném plemeni.
11 min

Bígl

Krátké nohy bígla Vás mohou snadno ošálit – tohle středně velké plemeno je neustále v pohybu a je plné překvapení! Jedná se o přátelské pejsky, kteří jsou aktivní, velmi chytří a jen tak je něco nevyděsí.
10 min

Boloňský psík

Na první pohled je to typický „gaučový pes“. Na druhý pohled je však jasné, že boloňský psík dokáže mnohem víc než se jen mazlit! Sympatický a hravý boloňáček je dobrým zvířecím společníkem pro malé i velké. Svou otevřeností všude šíří veselou náladu.
12 min

Border kolie

Inteligentní a náročná border kolie se středně dlouhou nebo krátkou srstí je především ovčácký pes. Jako rodinný pes je vhodná pouze v omezené míře.
8 min

Bostonský teriér

Bostonský teriér je ve své domovině, USA, velmi oblíbený, zatímco v Evropě si získává popularitu jen pomalu. Fanoušci této rasy přesně vědí, co od mohou očekávat. Bostonský teriér je nekomplikovaný společenský pes. Díky své čilé povaze a velmi zvláštním výrazům obličeje všude šíří dobrou náladu.
11 min

Bulteriér

Vyrovnaný, hravý a přátelský k lidem? Zdá se, že popis standardu plemene neodpovídá obrazu nebezpečného bojového tvora, který mnoho lidí o bulteriérovi má. Je čas vyvrátit některé předsudky o tomto plemeni.
11 min

Cane Corso

Suverénní a klidný – takhle vypadá vyvážený Cane Corso Italiano. Plemeno pochází z jižní Itálie a je také známé pod neoficiálními názvy „italská doga“ nebo „italský moloss“. Tato rasa pomalu získává popularitu i mimo Itálii. Cane corso je vhodný pes zejména pro sportovce s dostatkem prostoru a zkušenostmi s chovem psů.
8 min

Cavapoo

Cavapoo – známý také jako cavoodle – je jedním z takzvaných hybridních plemen psů. Vznikl křížením Kavalír King Charles španěla s toy nebo trpasličím pudlem. Tento pejsek zaujme nejen svým extrémně roztomilým vzhledem, ale také svou živou a laskavou povahou.
14 min

Československý vlčák

Plemeno Československý vlčák pochází z pokusů o křížení německých ovčáků a vlků. Vlčák je blíže původním předkům psa než jiná plemena psů. Svým vlčím vzhledem a chováním rozhodně patří do rukou zkušeného vůdce smečky.
10 min

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.
10 min

Dalmatin

Střední až velký Dalmatin s nezaměnitelným černobílým zbarvením je pes, který se těší z pohybu a rád vyhledává tělesné a duševní výzvy.
11 min

Dobrman

Ostrý hlídací pes nebo trošku velký pokojový pes? U dobrmana musíte oddělit ducha od vzhledu. Obraz nebezpečné šelmy se drží tohoto plemene, a to díky četným výjevům na obrazovce. Ale nejpozději od úspěšného ameriského seriálu „Magnum" mají dobrmané status kultu.
12 min

Erdelteriér

"Král teriérů", jak je někdy erdelteriér nazýván, je jedním z nejstarších a nejvšestrannějších pracovních psích plemen na světě. V dnešní době je pes střední velikosti s výrazným vzhledem a temperamentní a přátelskou povahou oblíbeným rodinným psem.
12 min

Francouzský buldoček

Veselí francouzští buldočci jsou sympatičtí malí psi, kteří si svým šarmem a přítulností rychle omotají kolem tlapky každého milovníka psů.
9 min

Havanský psík

Havanský psík, jak již název napovídá, pocházející z Kuby. Tito malí psi mají evropské kořeny a jsou skutečně všestrannými společníky pro každého. Hledáte nekomplikovaného, živého a okouzlujícího pejska? Tento malý Kubánec může být ten pravý.
9 min

Hovawart

Jméno tohoto německého užitkového plemene již prozrazuje: Hovawart původně sloužil jako hlídač statku. Ve střední horní němčině je slovo „hova“ výraz pro dvůr, „wart“ znamená „hlídač“. Hovawart dodnes neztratil své schopnosti, ale zároveň je oblíbený jako rodinný pes.
12 min

Irský vlkodav

Irský vlkodav je jedním z největších psů na světě. Ve středověkém Irsku byl využíván k lovu vlků a medvědů. Dnes je chován výhradně jako rodinný pes. Bez ohledu na jeho impozantní velikost je tento chrt velmi mírný a mazlivý. Tento přátelský obr je bohužel hodně náchylný k nemocem a dožívá se poměrně nízkého věku.
12 min

Jezevčík

Pověstný pohled jezevčíků už rozehřál srdce mnoha milovníků zvířat. V našem článku Vám toto kompaktní plemeno, představíme blíže.
12 min

Kangal

Kangal – hrdý pastevecký pes z Anatolie. Tento ovčácký pes původem z Turecka je díky svému působivému vzhledu často považován za symbol určitého postavení. Tak je i propagován v mnoha inzerátech na prodej štěňat. Znalec se však bude spoléhat na seriózní chov a ocení neochvějnou povahu tohoto tvrdohlavého psa. Budoucí majitelé by se měli před pořízením psa dostatečně seznámit s vysokými nároky plemene.
14 min

Knírač

Knírač, známý také jako střední knírač nebo standardní knírač, je středně velký pes s výrazným knírem a hustým obočím. Jeho živý temperament a jeho pozoruhodný vnitřní klid z něj dělají všestranného a sebevědomého společníka.
12 min

Kolie dlouhosrstá

Krásná, inteligentní, sportovní a empatická – taková je dlouhosrstá kolie. Proslavil ji známý filmový pes „Lassie“. I díky tomu je jedním z nejoblíbenějších plemen psů na světě. Díky svému elegantnímu vzhledu a mnoha pozitivním vlastnostem je tento bývalý skotský ovčácký pes skutečně ideálním rodinným psem.
7 min

Kuvasz

Velcí bílí pastevečtí psi asijského původu jsou dobrými společníky pro zkušené milovníky psů.  Kuvasz potřebuje dostatek prostoru, na který může dohlížet. Majitelé si velmi cení nezávislost této rasy.
11 min

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr je snadno ovladatelný, přátelský a odolný. Tato středně velká rasa je velmi oblíbená v rodinách. Labradorský retrívr však původně sloužil jako pracovní pes a jako takový vyžaduje fyzické a psychické vyžití.
9 min

Leonberger

Již císařovna Sissi prý vlastnila tohoto lva mezi psy. Velký leonberger na pohled zaujme nejen svou hrdou lví hřívou a harmonickou stavbou těla. Pozornost si však získává také svým sebevědomým klidem a láskyplnou povahou k dětem.
10 min

Maltézský psík

Chytří a živí společenští psi – malí, sněhově bílí maltézáčci uchvacují mnoho milovníků zvířat. Maltézský psík je mimořádně dobrým společníkem. Jeho majitelé by měli mít rádi svého psa stále u sebe. Měli by si také připravit dostatek času, který vyžaduje péče o hedvábně měkkou srst.
11 min

Maltipoo

Goldendoodle, cockapoo nebo maltipoo – všechna tato psí plemena jsou hybridní psi. Jsou výsledkem křížení pudla a dalšího čistokrevného plemene. V současné době jsou tito pěkní „designoví psi“ velmi populární. Zvažujete pořízení některého z těchto sympatických psů? Pokud jste opravdovými milovníky psů, pozastavte se nejprvenad kritickými aspekty „hybridního chovu“.
10 min

Mops – „hodně psa v malém těle“

„Multum in parvo“ — známá latinská věta popisuje mopslíka velmi výstižně. Protože v jeho malém těle opravdu vězí „spousta psa“. Díky svému jedinečnému šarmu, humoru a inteligenci je mops zábavným společníkem pro svého majitele.
10 min

Německá doga

Německá doga je jedno z největších plemen psů na světě. Ale i přes svůj působivý vzhled a výrazné rty jsou dogy považovány za velmi přátelské, klidné psi, kteří potřebují náklonnost a při mazlení s lidmi odlehčují svojí váhu.
11 min

Německý boxer

Robustní a hbitý, tvrdohlavý i vyrovnaný, přátelský a zároveň obranář – německý boxer je zkrátka psem plným protikladů. Avšak právě jeho mnohostrannost z něj činí opravdový klenot a multitalent.
12 min

Německý ovčák

Německý ovčák je nejrozšířenějším pracovním plemenem na světě. Velmi rád se učí a má úzkou vazbu na svou lidskou rodinu. Díky tomu je tento všestranný pes vhodný také pro život v rodině.
9 min

Německý pinč

Kdysi oblíbený stájový pes a lovec krys, který nechyběl na téměř žádném statku se dnes stále těší pozornosti jako rodinný pes. Díky svému silnému charakteru chce německý pinč by být u všeho, bez ohledu na to, zda se jedná o venkovní aktivity nebo o mazlení se.
10 min

Pudl

„Takže to bylo jádro pudla!“ Ve slavném dramatu Faust od Johanna Wolfganga Goetheho se Mephisto objevuje v podobě pudla. Ale co je vlastně jádrem tohoto tradičního čistokrevného psa? Jedna věc je jistá, pudl je mnohem víc než jen stylový a módní pejsek. Dostatečný důvod věnovat se pudlovi intenzivněji.
9 min

Rhodéský ridgeback

Rhodéské ridgeback je pes pro znalce. Pochází z Jižní Afriky. V Evropě se však těší stále větší oblibě. Tento robustní lovec fascinuje hrdou, odvážnou povahou v kombinaci s přátelskou jemností vůči svému majiteli. Tito psi s hladkou srstí potřebují pro přirozený chov kromě spousty prostoru také velké množství zkušeností s chovem psů.
10 min

Rotvajler

Pevná skořápka, jemné jádro: rotvajler je silný, neohrožený a sebevědomý pes, který někdy jako hlídací a policejní pes ukáže zuby. Ale jako rodinný pes, má bývalý řeznický pes také svou jemnou stránku. Je velmi láskyplný, věrný a mazlivý.
12 min

Shiba-inu

Plyšová srst a praktická velikost dělají z shiba-inu na první pohled atraktivního společníka. Soužití s ​​japonským špicem však vyžaduje zkušenosti s výcvikem psů. Budoucí majitelé by také měli počítat s dostatkem pohybu, který Shiba-Inu vyžaduje.
7 min

Shih-tzu

Přes svou malou velikost je Shih-tzu výjimečným psem, který přitahuje velkou pozornost. Shih-tzu kdysi hlídal chrámy. Dnes je věrným společníkem, který má vlastní hlavu.
8 min

Staroanglický ovčák (Bobtail)

Impozantní staroanglický ovčák s neobvyklou srstí je známý také jako „Bobtail“  a patří mezi velmi oblíbené rodinné psy. Je ideálním společníkem pro milovníky přírody, miluje pobyt venku a péči o svou bujnou srst.
12 min

Yorkšírský teriér

Malý yorkšírský teriér s dlouhou, jemnou srstí a roztomilým vzhledem je takový malý rarášek. Jako bývalý lovec krys ze severoanglického hrabství Yorkshire má velkou sebedůvěru a uvítal by, kdyby ho jako domácího psa a společníka brali vážně i jeho majitelé.
12 min

Zlatý retrívr

Středně velký zlatý retrívr je skvělý přítel dětí a ideální rodinný pes: má velmi dobrý vztah k lidem a je snadno ovladatelný, nicméně potřebuje trochu péče o srst a dostatek pohybu.

Kynologický záštitný spolek FCI (Fédération Cynologique Internationale) učinil z této kategorizace celosvětové oficiální rozdělení. Ke každému plemenu je přiřazena jedna členská země FCI, která je zemi původu příslušného plemene.

V kategoriích psích plemen naleznete podrobný popis všech 10 FCI psích skupin. Dozvíte se zde vše podstatné z oblasti jejich historie, vlastností, zálib, averzí, zdraví i nároků. Na následujících stránkách Vám představíme jednotlivé skupiny

FCI- skupiny a sekce psích plemen

Skupina 1: Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi

Všem plemenům patřícím k této skupině je vlastní silná chuť pracovat. Hlídací psi jsou inteligentní jedinci a jsou oblíbení pro svou ostražitost. Málokdy štěkají a rychle se podřídí člověku. Oproti tomu je důležitou vlastností honících psů právě jejich štěkot, neboť jen tak dokážou shánět ovce do stád. Jako pejsci do bytu nebo k pouhým procházkám jsou tito pejsci zcela nevhodní. Bearded kolie je veselé vyrovnané a snadno vychovatelné zvíře. Typické pro tato plemena je podnikavý výraz ve tváři. Bílý švýcarský ovčák pocházející z Kanady se vyvinul v samostatné plemeno. Miluje děti, dává pozor, ale v žádném případě se nejedná o agresivní typ, hodí se skvěle jako hlídací pes.

Skupina 2: Pinčové, knírači, molossové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena

V této skupině nalezneme kromě kníračů a pinčů plemena jako jsou holandští pinčové, ruští černí teriéři, různé druhy dog, horští psi a švýcarští salašničtí psi. K pinčům patří i dobrmani a trpasličí pinčové. Tato zvířata přišla do našich končin, tedy na pevninskou Evropu, z Anglie počátkem 19. století. Opičí pinčové jsou jednou z nejstarších psích plemen v Německu, kteří zůstali prakticky nezměněni. Tato zvířata se dožívají kolem 15 let a chovají k člověku velkou náklonnost. Rádi se mazlí, dobře hlídají a nepotřebují tolik pohybu.

Skupina 3: Teriéři

Do této skupiny řadíme malé i velké teriéry, bulteriéry a trpasličí teriéry. Na základě velkolepého vzezření je za krále všech teriérů považován erdelteriér. Pochází z anglického hrabství Yorkshire. Zde potřebovali horalové, dělníci a farmáři odolné psi pro lov ve vodě a hnaní dobytka. Erdelteriéři byli na tuto pozici ideálními adepty a díky své spolehlivosti a mnohostrannosti nalezli záhy mnoho přívrženců. Austraský teriér je vhodný i pro život ve městě, pokud bude mít dostatečný výběh. Původně byl i on hlídacím psem, neboť je robustní, odolný vůči chladu a silný. Také drsnosrstý foxteriér je v Evropě velmi rozšířen. V Anglii byl využíván na lov lišek a je zobrazen na mnoha malbách z anglické historie.

Skupina 4: Jezevčíci

Jezevčík je známý již od středověku. Z původních brakýřů byly vyšlechtěni jedinci s kratšími nožkami, kteří byli vhodní pro lov na zemi i pod ní. Tak vzniklo plemeno jezevčíků. Tato zvířata mají krátkou, hustou přilehlou srst v široké škále barev, od černé až po rezavě hnědou. Jezevčíci jsou vyrovnaní, vytrvalí, mají jemný nosík a jsou hbití. Existují ve 3 rozměrech (klasický jezevčík, trpasličí jezevčík a králičí jezevčík) a dle délky srsti rozlišujeme mezi krátkosrstým, drsnosrstým a dlouhosrstým jezevčíkem. Svalnatí jezevčíci potřebují méně pohybu, mohou se dožít až 17 let a dobře hlídají.

Skupina 5: Špicové a tzv. primitivní plemena

Ke špicům řadíme husky, nordické lovecké psi, nordické hlídací psi, evropské a asijské špice. Německý špic je potomkem původního špice a tím je nejstarším plemenem střední Evropy. Špicové jsou nápadní svou krásnou srstí, která je hodně podrostlá. Chytrá očka a špičatá ouška propůjčují zvířatům odvážné vzezření. Německý špic je živý ale velmi oddaný a učenlivý. Lze jej snadno vycvičit. Jelikož je vůči cizím osobám nedůvěřivý, hodí se i jako hlídací pes. Nordická plemena obecně jsou oblíbení hlídači s teploučkou srstí.

Skupina 6: Honiči, barváři a příbuzná plemena

Honiči mají citlivé čumáky s pomáhají lidem při lovu už staletí. Odolávají počasí a sledují štěkajíc stopu. Zástupci této skupiny jsou například anglický foxhound, švýcarský malý honič, otterhound, francouzský trikolorní honič nebo bígl. Barváři jsou psi specializující se na stopování poraněné zvěře. Mají podobně jako honiči dobře vyvinutý čich, a proto dokážou skvěle stopovat zvěř. Typickým zástupcem je bavorský barvář a alpský jezevčíkovitý brakýř. Honiči jsou pro lov ve smečce jako dělaní, barváři vykonávají tuto činnost samostatně.

Skupina 7: Ohaři

Rozlišuje se mezi kontinentálními ohaři jako je braque, španěl nebo griffon, a britskými a irskými ohaři jako jsou setři a pointeři. Ohaři ochotně aportují ulovenou zvěř. Kvůli své mnohostrannosti byli hojně chování předtím, než se rozšířili střelné zbraně. Nezabíjejí, pouze lovci ukazují místo, kde se zvěř nachází. Tato role v dnešní době již není tak v kurzu jako dříve, ale přesto jsou vyhledáváni jakožto věrní společníci. Patří jednoznačně do rukou lovce.

Skupina 8: Slídiči, retrívři a vodní psi

Retrívři jsou lovečtí psi, kteří v lese naleznou pernatou zvěř a přinesou ji lovci. Slídiči hledají nízkou zvěř samostatně. Do této kategorie patří např. anglický kokršpaněl, anglický špringlšpaněl, field španěl, kooikerhondje a welšský špringlšpaněl. Vodní psi se hodí jako pomocníci při lovu ryb. Americký španěl je vyšlechtěná forma anglického španěla a jedná se o nejmenší plemeno z řad španělů. Chesapeake Bay retrívr byl speciálně vychován pro lov ve vodě a musí kromě aportování zvládnout i prolomení ledu a výdrž v chladné vodě.

Skupina 9: Společenská plemena

Tito jedinci slouží svému majiteli především jako doprovod a společník. Do této velké skupiny řadíme bišonky, pudly a malá belgická plemena, ale také tibetské psi, naháče, pekingské psíky a čivavy. Například bichon frisé je veselý a temperamentní, rychle se učí a lze jej snadno vychovat. Boloňský psík má křehkou tělesnou konstrukci, je vlídný a přátelský, rodinný typ. Boloňka je naopak typický mazlící pejsek. Protože tato plemena jsou velmi živá a přátelská, jsou vhodná jako kamarádi na hraní. Bostonský teriér má velmi vyrovnanou povahu. Tento doze příbuzný pes byl vyšlechtěn v Bostonu v 70.letech. Je chytrý, vitální, odolný a laskavý. Od jejich objevení v roce 1850 patří čivavy k nejmenším plemenům na světě. Traduje se, že pochází z původních obětních psů starého Mexika. Od 19. století prodávali farmáři provincie Chihuahua tato zvířata i turistům, a tak se toto plemeno rozšířilo do Evropy. Čivava může vykazovat mnoho různých vlastností od ostražitosti až po hravost.

Skupina 10: Chrti

Ať už se jedná o dlouhosrsté, krátkosrsté nebo drsnosrsté chrty, tito štíhlí, dlouhonozí jedinci se řadí spolu s gepardy k nejrychlejším zvířatům světa. Byli již záhy chováni ke konkrétnímu účelu a výhledově k lovu. Dle původu rozeznáváme okcidentální a orientální chrty. Charakteristické pro orientální psi jsou povislé uši a nezávislý duch, zatímco okcidentální jedinci jsou skvělí běžci a mají rozetová ouška.