Psi

Magazín o psech - užitečné informace a zajímavá zjištění týkající se soužití s Vaším čtyřnohým miláčkem a nejnovější zprávy týkající se chovu psů Čtěte více

Výchova psů

Můj pes se bojí ohňostroje

Na Silvestra, o státních svátcích nebo při jiných událostech: Ohňostroj zářící na noční obloze je pokaždé fascinující podívanou. Bohužel většina psů to vidí jinak. Kňučí, neklidně pobíhají, třesou se a jsou z nich doslova uzlíčky nervů. Přečtěte si, jak svého psa na ohňostroj připravit a uklidnit ho.

Bezpečně štěněčím obdobím

Váš malý zvědavý mazlíček každý den objevuje svět. Ale zatímco podniká dobrodružné výpravy na ještě vratkých tlapkách, číhá na něj spoustu nebezpečí, vůči nimž je tento malý a bezstarostný tvor bezmocný. Díky následujícím tipům vytvoříte pro Vaše štěně bezpečné prostředí.

7 důvodů, pro které je život se psem mnohem lepší

Život bez svého mazlíčka si většina majitelů psů už ani neumí představit. Stojí totiž vždy na jejich straně a je jejich nejlepší přítel. Vlastně nám pomáhá v mnoha situacích – často bez toho, že bychom o tom vůbec věděli. Na následujících řádcích se dozvíte sedm důvodů, pro které je život se psem mnohem lepší.

Optimální krmivo pro psy s nadváhou

Kdo by odolal žadonícímu psímu pohledu. Trocha pamlsků nebo zbytků od oběda přece není takové zlo. Ačkoli mnoho majitelů psů si je vědomo toho, že nadváha jejich miláčkům škodí, začnou jednat až tehdy, kdy už je pozdě. Možná proto, že jim pár špíčků navíc nevadí nebo proto, že si postupného nabírání na váze vlastně nevšimnou.

Vhodné krmivo pro psa s cukrovkou

Zazní-li diagnóza „Diabetes mellitus“, je to pro každého chovatele psů nejdříve šok. Dobrá zpráva ale je, že pokud přizpůsobíte stravu, péči i své chování stavu Vašeho zvířete, může vést dlouhý, zdravý a šťastný život.

Hypoalergenní krmivo pro alergické psy

Škrábe to, svědí a bolí: Nejen lidé, ale stále častěji i psi trpí alergiemi vůči krmivu. Co za tím vězí a jakým způsobem máte svého čtyřnohého miláčka stravovat, se dozvíte právě zde.

Můj pes se bojí ohňostroje

Na Silvestra, o státních svátcích nebo při jiných událostech: Ohňostroj zářící na noční obloze je pokaždé fascinující podívanou. Bohužel většina psů to vidí jinak. Kňučí, neklidně pobíhají, třesou se a jsou z nich doslova uzlíčky nervů. Přečtěte si, jak svého psa na ohňostroj připravit a uklidnit ho.

Můžeme našeho pejska pusinkovat?

Mnozí chovatelé zvířat pusinkují svoje psy i kočky a člověk může jen doufat, že si oba vyčistili řádně chrup. Ale žerty stranou – různé tulení a mazlení zvířete může být v jistých případech nejen nehygienické, ale také nebezpečné.

Výchova dospělých psů

Čím dříve naučíte psa nejdůležitější základy chování, tím více problémů si ušetříte v pozdějším soužití s ním. To je věčná pravda. Co však dělat, když výchova pejska byla ve štěněčím věku zanedbána? Lze i starší psy naučit poslouchat povely? Ukážeme Vám, na co byste se měli při výchově dospělého jedince zaměřit a také sedm cvičení, které s ním můžete trénovat.

Stříhání psů

Pravidelná péče o srst psa patří k činnostem, které s udržováním zvířete souvisí. Srst byste měli psovi kartáčovat dle příslušnosti k plemeni, avšak minimálně 1x týdně. Především v období, kdy zvíře mění srst, byste měli kartáčovat pravidelněji. V letních dnech si většina chovatelů klade otázku, zda by neměli svého miláčka nechat ostříhat. Je stříhání pro psa opravdu předností? Pokud ano, na co si dávat pozor?

Blechy u psa

Více než 2000 druhů blech parazituje u savců a ptáků. Pes je nejčastěji kolonizován Ctenocephalides felis (blechy kočičí), zřídka Ctenocephalides canis (blechy psí) a příležitostně Pulex irritans a Pulex simulans (lidské blechy), stejně jako Echidnophaga gallinacea (blecha u slepic) a Archaeopsylla erinacei (blecha ježčí). Blecha je asi 1-6 mm dlouhý, zploštělý a bezkřídlý hmyz s mohutnýma pružnýma nohama a je vybaven bodavými ústy. Je světle až tmavě hnědáf a živí krví svého hostitele.

Vzteklina u psů

Vzteklina je smrtelné virové onemocnění, které může infikovat psy a jiné savce, stejně jako ptáky a lidi. Jedná se o antropozoonózu, která je známa již od starověku a je rozšiřovaná především psy a divokou zvěří, což znamená, že se lidé a zvířata mohou navzájem infikovat tímto onemocněním. O tomto onemocnění existují zprávy již od Řeků a Římanů a o přenosu nemoci kousnutím. Původcem vztekliny je RNA virus z rodu Lyssavirus z čeledi Rhabdoviridae. Vzteklina se vyskytuje po celém světě, ale v několika zemích, jako je Spojené království, Severské státy, Japonsko a Austrálie, byla vymýcena různými opatřeními, jako jsou přísná imigrační pravidla a karanténa. V Evropě je liška považována za nejdůležitější rezervoár pro virus vztekliny. V České republice nebyl, od posledních nálezů v roce 2002 do současné doby zaznamenám žádný pozitivní případ vztekliny u terestriálních obratlovců. V květnu 2005 byl v okrese Vyškov odchycen netopýr hvízdavý nakažený vzteklinou. Vzteklina u netopýrů je považována za specifickou variantu nákazy a jejím výskytem není dotčen status vztekliny prostého státu dle kritérií OIE. Virus je přenášen hlavně slinami infikovaných zvířat, infekce se obvykle přenáší kousnutím. Je však také možný způsob infekce kontaktem slin se sliznicí nebo s povrchovými ranami. O dalších možných způsobech infekce se stále diskutuje. Z místa vstupu dochází k migraci virů do centrální nervové soustavy (CNS) a slinných žláz a stále se rozšiřuje po těle psa. První příznaky se můžou projevit od 2 do 24 týdnů. Tento čas závisí na místě vstupu viru. Čím blíže je k CNS, tím rychleji se projeví.

Pomeranian

Tito malí rošťáci nezaujmou svojí výškou, ale spíše přátelskou povahou, sebedůvěrou a energií. Není divu, že si toto plemeno získává srdce mnoha milovníků psů.

Čivava

Nejmenší plemeno na světě má nejslavnější páníčky na světě a nejvyšší životní úroveň. Čivava je doma v kabelce Madony, Britney Spears nebo Paris Hilton. Přitom toto mexické plemeno je víc než jen luxusní psí společník.

Anglický mastif

Klidná ležící síla: Přes obrovskou fyzickou sílu, skutečná síla mastifa nespočívá ve svalech, ale v jeho klidné a uvolněné povaze. Velký masivní pes vše pozoruje velmi důkladně. Napřed počká, jak se situace vyvine a pak zareaguje. Impulzivní nebo dokonce agresivní chování je tomuto obrovi naprosto cizí.

Cestování se psem – autem nebo letadlem?

Milovníci psů by rádi brali své čtyřnohé kamarády všude s sebou. Pokud jsme doma, je samozřejmé, že nás pes všude doprovází. Ale co když pojedeme na dovolenou? Jaké možnosti mají majitelé pejsků při přepravě zvířete na delší vzdálenost? Vyplatí se, aby pes cestoval letadlem, nebo je lepší zvolit raději auto?

Cestovní nemoc u psů

I v dnešní době je některým lidem špatně v moderních dopravních prostředcích, jako je auto, autobus, loď nebo letadlo. Zdá se, že jejich tělo snáší a také v minulosti snášelo pouze cestování s vozem s koňským spřežením, na kole nebo pěšky. To se týká i našich čtyřnohých přátel, kteří nejraději chodí po vlastních.

Psí agility

Zdají se Vám i Vašemu pejskovi věčné procházky nudné? Toužíte zažít se svým čtyřnohým přítelem něco víc? Pak jsou pro Vás možná právě agility ta správná volba! Agility je moderní sport pro psy, který zlepšuje komunikaci mezi páníčkem a zvířetem a lze se jim věnovat především v létě na volném prostranství.

Bezpečně štěněčím obdobím

Váš malý zvědavý mazlíček každý den objevuje svět. Ale zatímco podniká dobrodružné výpravy na ještě vratkých tlapkách, číhá na něj spoustu nebezpečí, vůči nimž je tento malý a bezstarostný tvor bezmocný. Díky následujícím tipům vytvoříte pro Vaše štěně bezpečné prostředí.

Jak štěňata odnaučit kousat

I to nejmilejší štěňátko má ve věku 6 měsíců již okolo 28 zoubků, které dokáže velmi účinně uvést do chodu. I když štěně svými jehličkami dokáže zatím jen stěží způsobit závažnější zranění, je třeba ho již v mladém věku učit jemnosti při stisku.

Chůze na vodítku

Pes neustále tahající za vodítko udělá z každé procházky opravdovou zkoušku trpělivosti. Velkým problémem se to stává v případě, že je pes velkého plemene a je obtížné ho zvládat, pokud se rozhodne jít jiným směrem než Vy. Problémy s chůzí na vodítku vznikají již v době, kdy je pes ještě malé štěně. Ale s potřebnými znalostmi a velkou dávkou trpělivosti můžete vše zvládnout.
Nejčtenější články
Kočky Hry pro kočky

Zábava pro kočky: inteligentní hračky a jiné.

Kočky jsou pro mnoho lidí žijící plyšáčci: jsou měkké, milují lidskou blízkost a nechají se rády rozmazlovat.  Na co ale mnozí chovatelé koček zapomínají: Váš mazlíček je pořád dravé zvíře. Se životem na gauči bude jen zřídka kdy spokojený a bude ho naplňovat.
Kočky Plemena koček

Britská krátkosrstá kočka

Hledáte kočku s klidnou a vyrovnanou povahou, která je vhodná pro chov v domácím prostředí a stane se právoplatným členem Vaší rodiny? V takovém případě Vám doporučujeme „britskou krátkosrstou kočku“. Velkým očím a plyšové srsti tohoto plemene, nazývaného též British Shorthair, neodoláte. Také povaha těchto koček Vás okouzlí. Co ještě potřebujete vědět? Náš přehled plemen Vám britskou krátkosrstou kočku představí detailněji a poskytne Vám užitečné tipy týkající se pořízení, chovu, výživy a  zdravotní péče.
Nejnovější články
Akvaristika Druhy akvarijních živočichů

Živorodky

Živorodky patří k nejoblíbenějším sladkovodním rybkám. I v zajetí se bezproblémově rozmnožují, nejsou náročné na údržbu, pročež jsou vhodné i pro nováčky v oblasti akvaristiky. Mají pěkné zbarvení, a i když někdy při pečování o ně pochybíte, nejsou na tyto chybky náchylné. Tito aktivní jedinci se objevují v mnoha variantách.
Akvaristika Druhy akvarijních živočichů

Achatinovití (Achatinidae)

Achatinovití (Achatinidae), také oblovky, patří mezi největší pozemní šneky, dosahují velikosti až 30 cm. Jejich domov je Afrika a další tropické země. Přírodní prostředí těchto šneků je různorodé – najdeme je jak v sušších, tak ve vlhčích oblastech a bažinách.
Kočky Výchova koček

Moje kočka se bojí ohňostroje

Kočky mají vynikající smyslové orgány. Slyší třikrát lépe než lidé a ve tmě vidí mnohem lépe než my. Není divu, že je ohlušující zvuky a jasné záblesky silvestrovských ohňostrojů děsí. Jak můžeme našim mazlíčkům v těchto stresujících situcích pomoci?

Magazín o psech zpravuje o charakterových rozdílech mezi jednotlivými plemeny a jak nejlépe vybavit blížící se adopci Vašeho nového člena domácnosti. Jak si psa správně vybrat, nebo by si měl raději vybrat on Vás? Jak se na jeho příchod máte připravit a jak byste se s ním měli nejlépe poznat, ještě než se k Vám nastěhuje? Jak ho doma nejlépe uvítat a jaké vybavení bude potřeba, když k Vám pejsek přijde?

Magazín Vám přiblíží, na co musíte při výchově psa dbát. Jaký typ tréninku je pro které plemeno vhodný? Jak můžete hrou pozitivně ovlivnit chování zvířete? Jaké tipy jsou při výchově štěňat, ale i mladých či dospělých psů nenahraditelné a jak byste měli nejlépe reagovat při agresivním chování jako je štěkot, vrčení nebo chňapání, co se dá proti tomu dělat?

K poradenství ohledně pejska se řadí samozřejmě i zdraví a péče o Vašeho miláčka. Psí magazín mluví i o nemocech, prvních ukazatelích a projevujících se symptomech, dále také o tom, jak můžete pejska ochránit před parazity a jaké očkování Váš pes bezpodmínečně potřebuje. Magazín se zabývá i tématem, které je důležité pro mnohé chovatele, tedy reprodukcí, stejně tak zpracovává i individuální problematiku jednotlivých chovatelů jako je např. grooming. Jak často byste měli Vašeho pejska koupat, česat a stříhat?

V rámci poradenství se dozvíte i něco o výživě a získáte užitečné tipy v této oblasti, také informace o dostupných krmivech, dietách (pokud zvíře trpí nadváhou), intoleranci a alergiích či případně nemocech.

Ani oblast cestování a transportu zvířete není vynechána. Jak dlouho dopředu se musíte připravovat na cestu s ohledem na použitý dopravní prostředek (auto, vlak, bus, tramvaj, letadlo)? Jak velký může pes být a jaká je maximální váha, aby s Vámi mohl být na palubě letadla? Měli byste brát v úvahu klima a zvyky země, do níž se s Vaším miláčkem chystáte?

Samozřejmě zpracovává magazín i témata běžného denního života jako je např. hra a sport.  Kolik pohybu potřebuje Váš čtyřnohý miláček, jaké aktivity jsou vhodné pro které plemeno a jaké jsou největší novinky v oblasti her se psem (produkty a styly)? Jaké vodítko je vhodné pro běhání se psem? Proč si Váš miláček nechce hrát s ostatními pejsky? Co dělat, když má Vás pes strach ze svých vrstevníků?