Malá zvířata

4 min

Čím krmit ježka bělobřichého?

Rozhodli jste se, že ježek bělobřichý je pro Vás ten pravý mazlíček? Pak je čas zabývat se správnou výživou svého pichlavého společníka. Čím krmit ježka bělobřichého?  Především je třeba zdůraznit, že manipulace s živým hmyzem je nutností. Níže najdete vše, co potřebujete vědet.
3 min

Čerstvé krmivo pro malá zvířata

Čerstvé a šťavnaté zelené krmivo je pro drobná zvířata, jako jsou králící*, morčata a další, nejpřirozenější a druhově odpovídající stravou. Většina hlodavců miluje různé druhy ovoce a zeleniny a získávají tak cenné vitamíny a minerální látky!
2 min

Bezobilninové krmivo pro hlodavce

Hlodavci žerou obilniny – tato mylná představa je i v současnosti stále velmi rozšířená. Avšak koncentrované krmivo ve formě obilnin je vhodné podávat pouze příležitostně jako pamlsek! Přírozená potrava morčat se skládá z trávy a bylin, proto by měla zvířata chovaná v kleci dostávat pravidelný přísun čerstvé stravy.
7 min

Rex králík

Rex králíci patří spolu se zakrslými králíky a angorskými králíky mezi nejoblíbenější králičích plemena. Přečtěte si vše péči a délce života rex králíků a o tom, jak s jistotou poznat zdravé zvíře.
5 min

Morče peruánské

Morčata jsou již roky oblíbenými domácími mazlíčky. Pokud hledáte obzvláště nádherné morče, pak ho určitě najdete v peruánském morčeti. Roztomilí rozcuchaní rošťáci zaujmou nejen svým drzým účesem, ale také svou bystrou povahou. Jejich dlouhá srst však vyžaduje určitou péči.
5 min

Holandský králík

Znalci králíků vědí: holandský králík je zvláštní plemeno. Holanďan je jediným králíkem s typickou kresbou. Kromě pěkného vzoru srsti zaujme chovatele i majitele svou vyrovnanou povahou. Seznamte se s ušatým krasavcem v našem portrétu plemene.
3 min

Myxomatóza (králičí mor)

Objevili jste na hlavě králíka bouli? Příčinou může být myxomatóza. Přečtěte si nejdůležitější fakta o králičím moru – včetně léčby a prognózy.
5 min

Trávení u křečků

Tento úvod do problematiky se týká křečků zlatých i různých druhů křečků džungarských. Tito oblíbení hlodavci jsou sice biologicky odlišnými druhy, ale co se stavby těla, stylu příjmu i zpracování potravy týká, jsou si velmi podobní. Požadavky na potravu jsou v principu stejné: Všichni křečci potřebují kromě dobré rostlinné stravy také živočišné složky, protože jsou odkázáni na živočišné bíkoviny. Na rozdíl od činčil, morčat a králíků snáší křečci velmi dobře také různá zrna.  Je to tzv. koncentrát rostlinných živin, a sice ve formě semínek a osiv a křečci jsou tedy tzv. „jedlíky koncentrátu“. Takto funguje trávicí systém křečků:
5 min

Trávení u morčat

Trávení morčat je velmi složité. Poruchy trávení jsou obvykle způsobeny chybami v krmení. Transport potravy zažívacím traktem probíhá u morčat příjmem další potravy, což je důvod, proč morčata jí téměř pořád. Přidáním další potravy se posune potrava předchozí. K tomu potřebují morčata stravu bohatou na vlákninu, jako je seno, které by mělo mít morče, spolu s vodou, vždy k dispozici.
10 min

Jak chovat velká (obří) plemena králíků

Obří králíci jsou také známí jako něžní obři. Zejména v Německu jsou velmi populární jako domácí mazlíčci. Která plemena králíků patří této kategorie? Co je odlišuje od ostatních králičích plemen? Roztomilé stvoření s dlouhýma ušima potřebuje hodně prostoru, jak ostatně už naznačuje jeho název. V našem průvodci se dozvíte, co dalšího potřebujete vědět o chovu a péči o obří králíky. Stačí málo, aby se Váš malý mazlík cítil dobře.
3 min

Jak se morčata dorozumívají

Asi každý chovatel dobře zná vtipné zvuky, které morče vydává, blíží-li se nádoba s krmivem nebo hlasité výrazy radosti, když se může v klícce přitulit ke svým kamarádům. Ovšem co vlastně chce morče těmito zvuky sdělit? Co nám říká, když chrochtá nebo píská? Níže naleznete přehled nejobvyklejších zvuků, které může Váš mazlíček vyluzovat:
Nejlépe hodnocené články
Malá zvířata Druhy malých zvířat

Ježek bělobřichý

Teď to bude píchat: Ježek sice patří mezi exotická zvířata, ale stále více získává na popularitě. Roztomilá videa s ježky, která kolují na video platformách, přispívají mimo jiné k tomu, že se v našich domácnostech objevuje tento malý hmyzožravec stále častěji. Chov ježka, který je spojen s velkým úsilím, je však v očích ochránců zvířat poněkud kontroverzní.
Nejnovější články
Malá zvířata Hry a zábava pro malá zvířata

Jak zabavit králíky?

Hrabou, hloubí, okusují, běhají a skáčou: králíci mají rádi pohyb a rádi objevují nové věci. Jako domácí mazlíčci proto tito všestranní hlodavci potřebují dostatek příležitostí k zaměstnání. Poradíme Vám, jak králíky zaměstnat, které hračky jsou pro králíky vhodné a jak si můžete vyrobit vlastní hračky pro malá zvířata.
Malá zvířata Druhy malých zvířat

Morče peruánské

Morčata jsou již roky oblíbenými domácími mazlíčky. Pokud hledáte obzvláště nádherné morče, pak ho určitě najdete v peruánském morčeti. Roztomilí rozcuchaní rošťáci zaujmou nejen svým drzým účesem, ale také svou bystrou povahou. Jejich dlouhá srst však vyžaduje určitou péči.