Byliny pro ptactvo

kapátko a v pozadí kytky

Byliny pro ptactvo

Bachovy květové terapie jsou v současné chvíli v kurzu. Esence z divoce rostoucích rostlin byly objeveny lékařem a bakteriologem Edwardem Bachem již ve 30.letech 18.století, přičemž bylo zjištěno, že byliny zlepšují celkový tělesný a duševní stav člověka i zvířete. Ačkoliv byla terapie doposud rozšířená především u koní, psů a koček, vězte, že může pomoci i Vašim opeřeným přátelům!

Jaké bylinné esence jsou k dispozici?

Dr. Bach objevil celkem 38 květových esencí, jejichž energie má regulační vliv na tělo i ducha. Každé bylině je přiřazen určitý symptom, proti němuž působí. – např. esence č. 2 (osika) by měla pomoci při nevysvětlitelných starostech a obavách stejně jako při nervozitě. Květy jsou macerovány v pramenité vodě, bývají někdy konzervovány v alkoholu nebo dostupné ve formě gobulí. Pro ptáčky je vhodná především směs bez alkoholu a ve formě gobulí rozpustných ve vodě.

Kromě jednotlivých květů pro ptáky existují i směsi, které pracují s kombinovanou sílou různých květů. Tak vznikly tzv. „kapky poslední záchrany“, např. z květinové esence Impatiens (netýkavka žláznatá), Star of Bethlehem (snědek chocholičnatý), Cherry Plum (slivoň myrobalán), Rock Rose (devaterník velkokvětý) a Clematis (plamének plotní). Kapky poslední záchrany pomáhají při všech psychicky náročních situacích jako je např. stěhování, sbratření s neznámými ptáčky nebo úmrtí milovaného člověka.

Výběr správného květu

Výběr není snadný – pomůže vytvoření přehledu symptomů, v přírodních léčbách vzdělaný veterinář nebo zvířecí léčitel. Vedlejší účinky při květové terapii nejsou známy.  Ten, kdo si však chce být jistý, se může obrátit na svého veterináře nebo léčitele, kterým důvěřuje.

V e-shopu zoohit naleznete mnoho různých produktů pro ptáky!

Nejlépe hodnocené články

Papoušek vlnkovaný neboli andulka – reprodukce

Papoušek vlnkovaný neboli Andulka patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Je tak hezké, když vyvede mladé. U ptáčků je při párování zapotřebí mít nazřeteli několik bodů.
  • Pokud byste jednou chtěli nechat Vaše andulky, aby seděly na vejcích, pak musíte u organizací (veterina, zdravotní zařízení apod.), které jsou zodpovědné za oblast, ve které žijete, zajistit chovatelské povolení (na další informace se vyptejte přímo na místě). Cílem tohoto nařízení je to, aby se předešlo šíření papouščí nemoci (psitakóza), která může jako mor ohrozit zvířata i člověka a je přenášena právě andulkami. Pokud jste opomněli obstarat povolení ještě před sezením na vejcích, může být uděleno dodatečně nebo tuto skutečnost nahlašte příslušnému veterinárnímu orgánu. Ten potom nenadálé sezení pravděpodobně povolí.
  • Po předložení povolení obdržíte u centrálního úřadu pro zoologii značící kroužek pro andulku. Okroužkováním zvířete je garantováno, že se jedná o domestikovaného jedince a nikoli o andulku, která pochází z volné přírody v Austrálii. Neokroužkované andulky jsou ilegální a nesmějí být chovány ani prodávány.

Onemocnění ledvin u ptactva

Onemocnění ledvin u papoušků, kanárků a andulek poznáte často teprve tehdy, když je na pokusy o léčbu již pozdě. Důvodem je skutečnost, že příznaky ledvinového onemocnění jsou tak nenápadné, že laik je dokáže jen těžko jednoznačně identifikovat.

Přepeřování

Jako člověk ze skříní vytahuje teplé zimní oblečení nebo vzdušné letní šaty, ptáci mění svoje peří. Bohužel ne vždycky je přepeřování tak jednoduché jako změna šatů u člověka.