Onemocnění ledvin u ptactva

Žako u veterináře

Těžko rozpoznatelné nebezpečí

Onemocnění ledvin u papoušků, kanárků a andulek poznáte často teprve tehdy, když je na pokusy o léčbu již pozdě. Důvodem je skutečnost, že příznaky ledvinového onemocnění jsou tak nenápadné, že laik je dokáže jen těžko jednoznačně identifikovat.

Jaké symptomy ukazují na onemocnění ledvin?

Právě u život ohrožujících, akutních onemocnění ledvin ptáčci nečinně, malátně posedávání a čepýří se.  U většiny přijde záhy průjem, který na sebe vezme podobu neforemného, vodového výkalu a rapidně se zhorší celkový stav zvířete. Pokud ptáček trpící těmito příznaky nenavštíví veterináře, může během pár dní zemřít.

Existují speciální příznaky chronického onemocnění ledvin?

Podezření na chronické onemocnění ledvin vzniká tehdy, pokud ptáček opakovaně trpí průjmy, má sníženou chuť k jídlu a potřebuje spát více než kdy dříve. Bílá část výkalu je stále tekutá, tmavá část se zdá být naopak v pořádku. Mnozí malí pacienti jsou žíznivější, postupně se jim snižuje hmotnost a trpí dušností. Ptáčci drží nožky u sebe nebo zatěžují neustále pouze jednu končetinu, protože pozměněné ledviny tlačí na nervy a měchýř, tedy zatěžují i údy zvířete. Často jsou uvedené projevy chovatelem chybně interpretovány a vykládány jako potíže s trávením, nedostatek vitamínů nebo slabost odpovídající stáří zvířete.

Čím jsou ledvinové potíže vyvolány?

Příčinou ledvinových onemocnění jsou bakterie nebo viry, často také otrava těžkými kovy jako je olovo nebo zinek. Protože ptáci rádi ozobávají předměty, jsou v nebezpečí především díky kovovým fóliím, např. na cigaretách nebo obalech na čokoládách, kovovým lankům, a závěsům. Ani tumory na ledvinách nejsou výjimečným onemocněním.

Kdy je třeba vzít zvíře k veterináři?

Ptáci mají velmi rychlou látkovou výměnu, přičemž jejich fyzické rezervy jsou skutečně nízké, tedy brzy nemají „z čeho brát“. Proto doporučujeme, jestliže máte i jen malé podezření na to, že je Váš ptáček nemocný, urychleně navštívit veterináře.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
3 min

Papoušek vlnkovaný neboli andulka – reprodukce

Papoušek vlnkovaný neboli Andulka patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Je tak hezké, když vyvede mladé. U ptáčků je při párování zapotřebí mít nazřeteli několik bodů.
  • Pokud byste jednou chtěli nechat Vaše andulky, aby seděly na vejcích, pak musíte u organizací (veterina, zdravotní zařízení apod.), které jsou zodpovědné za oblast, ve které žijete, zajistit chovatelské povolení (na další informace se vyptejte přímo na místě). Cílem tohoto nařízení je to, aby se předešlo šíření papouščí nemoci (psitakóza), která může jako mor ohrozit zvířata i člověka a je přenášena právě andulkami. Pokud jste opomněli obstarat povolení ještě před sezením na vejcích, může být uděleno dodatečně nebo tuto skutečnost nahlašte příslušnému veterinárnímu orgánu. Ten potom nenadálé sezení pravděpodobně povolí.
  • Po předložení povolení obdržíte u centrálního úřadu pro zoologii značící kroužek pro andulku. Okroužkováním zvířete je garantováno, že se jedná o domestikovaného jedince a nikoli o andulku, která pochází z volné přírody v Austrálii. Neokroužkované andulky jsou ilegální a nesmějí být chovány ani prodávány.
2 min

Přepeřování

Jako člověk ze skříní vytahuje teplé zimní oblečení nebo vzdušné letní šaty, ptáci mění svoje peří. Bohužel ne vždycky je přepeřování tak jednoduché jako změna šatů u člověka.
2 min

Onemocnění ledvin u ptactva

Onemocnění ledvin u papoušků, kanárků a andulek poznáte často teprve tehdy, když je na pokusy o léčbu již pozdě. Důvodem je skutečnost, že příznaky ledvinového onemocnění jsou tak nenápadné, že laik je dokáže jen těžko jednoznačně identifikovat.