Přepeřování

Vypelichaný papoušek

Jako člověk ze skříní vytahuje teplé zimní oblečení nebo vzdušné letní šaty, ptáci mění svoje peří. Bohužel ne vždycky je přepeřování tak jednoduché jako změna šatů u člověka.

Jak Vy můžete pomoci při přepeřování

Přepeřování je pro ptáka stresující. Zatím co se zbavuje starého peří, musí kontinuálně vytvářet nové. Mnoho ptáků během tohoto období vypadá neupraveně a nemocně, protože zásoby živin po zimě nejsou vždy dostatečné pro vytvoření úplného nového opeření. Starší a nemocní ptáci by měli během přepeřování být podporováni.

Opelichaný pták © davemontreuil / stock.adobe.com

Jak můžete pomoci?

  • S kvalitním krmivem je přepeřování snazší. V závislosti na druhu ptáka jsou vhodné různé krmné směsi – např. kanár potřebuje jiné základní krmivo než papoušek.
  • Speciální doplňkové krmivo, čerstvé ovoce a zelenina doplňují stravu Vašeho papouška. V závislosti na druhu by ovšem zvíře mělo konzumovat pouze určité množství čerstvého ovoce. Druhy ovoce je nutné denně měnit.
  • Okurka, špalda, proso, oves a pšenice jsou bohaté na kyselinu křemičitou, která přispívá k novému hedvábnému, barevnému peří. Například proso se dá ke kleci snadno připevnit, kromě krmení poslouží i ke hře. Dokonce i vyčerpaní ptáci nebo ptáci bez chuti k jídlu si prosa rádi zobnou. Pšeničná zrna jsou velmi tvrdá, a proto je malé druhy ptáků špatně přijímají. Možností může být nechat pšenici nabobtnat nebo naklíčit! Kromě kyseliny křemičité obsahuje také aminokyseliny obsahující síru, které podporují tvorbu rohoviny.

Všechny produkty pro ptactvo seženete v našem zoohit online-shopu!

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Onemocnění ledvin u ptactva

Onemocnění ledvin u papoušků, kanárků a andulek poznáte často teprve tehdy, když je na pokusy o léčbu již pozdě. Důvodem je skutečnost, že příznaky ledvinového onemocnění jsou tak nenápadné, že laik je dokáže jen těžko jednoznačně identifikovat.

2 min

Přepeřování

Jako člověk ze skříní vytahuje teplé zimní oblečení nebo vzdušné letní šaty, ptáci mění svoje peří. Bohužel ne vždycky je přepeřování tak jednoduché jako změna šatů u člověka.