Nadváha u psů: tipy pro lepší zdraví

Nejen my lidé máme problém s nadbytečným tukem. Studie ukazují, že přibližně 56 % všech psů váží příliš mnoho. Psi s nadváhou tedy nejsou ničím výjimečným.

Důvody? Někdy se jednoduše k našim čtyřnohým přátelům chováme příliš štědře, pokud jde o krmivo a pamlsky. Nadváhu však mohou způsobit i onemocnění. V každém případě tím může utrpět zdraví a pohoda psa. Proto jsme pro vás shrnuli, co byste měli vědět o nadváze psů a co s ní můžete udělat.

Dietní krmivoDietní krmivo
Light krmivoLight krmivo
Zdravé pamlskyZdravé pamlsky
Vhodné doplňkyVhodné doplňky

Má můj pes nadváhu?

Aby vůbec bylo možné bojovat proti nadváze u psa, musí nejprve majitelé psa umět rozeznat problém. Nejlepší způsob rozpoznání nadváhy je konzultace s veterinářem. Pomocí několika jednoduchých kroků můžete také provést prvotní posouzení sami.

Jak rozpoznat nadváhu u psů

Položte ruce volně na hrudník psa a pomalu jimi pohybujte nahoru a dolů. Pokud lze snadno nahmatat žebra, pak je vše v pořádku. Pokud musíte hodně stlačit, abyste žebra cítili, pak má váš pes pravděpodobně nadváhu.

Další nápovědou je silueta vašeho čtyřnohého přítele. Pokud nelze jasně rozeznat pas a pokud působí břicho a tělo Vašeho psa celkově spíše zaobleně, pak má podle všeho problém s hmotností.

Co může způsobit nadváhu u psů?

Mezi nejčastější příčiny patří: váš čtyřnohý přítel se pohybuje příliš málo a / nebo přijímá příliš mnoho kalorií. Psi s nadváhou často žerou příliš mnoho, ale je také možné, že má jejich krmivo zbytečně vysoký obsah energie.

Kromě toho může u psů vést k obezitě pokročilý věk, různá onemocnění, kastrace nebo psychický stres. Proto byste měli vždy věc konzultovat s veterinářem, abyste zjistili skutečné příčiny a vyloučili možné nemoci.

K čemu vede příliš vysoká tělesná hmotnost?

Důsledky nadváhy u vašeho psa mohou být velmi odlišné. Kromě nižší kvality života a omezené pohyblivosti zvyšuje nadváha riziko poškození kloubů, kardiovaskulárních a respiračních onemocnění a cukrovky. Kromě toho se průměrná délka života snižuje v průměru až o dva roky ve srovnání se psy stejného plemene se zdravou hmotností.

Více informací o rozpoznávání nadváhy najdete v zoohit magazínu!

Existují plemena psů se sklony k nadváze?

Jsou určitá plemena psů, která jsou náchylnější k nadváze. Patří mezi ně labrador, zlatý retrívr, bígl, jezevčík, kokršpaněl a kolie. Tato plemena mají geneticky danou nižší energetickou potřebu a / nebo prostě rádi žerou. 

Správné krmivo pro psy s nadváhou

Dietní krmivo
Jaký je rozdíl mezi dietním a lehkým (light) krmivem?

Dietní krmivo je veterinární speciálně upravené krmivo pro domácí zvířata, která trpí určitými chorobami. Existují například dietní krmiva pro psy, kteří mají cukrovku nebo problémy s ledvinami. Dietní krmivo se podává pouze po konzultaci s veterinárním lékařem a nemusí být nutně vhodné pro hubnutí.

Na druhé straně krmivo pro psy s přívlastkem "Light" je krmivo se sníženým obsahem kalorií. Je to první volba, pokud chcete, aby váš pes nepřijímal tolik energie a aby zhubnul.

Najděte ideální krmivo s naším průvodcem!

Ideální krmivo

S naším poradcem pro krmení zoohit najdete ten správný koncept výživy pro vašeho psa, ať už má na žebrech pár gramů navíc, nebo ne.

  • Granule
  • Kapsičky a konzervy
  • Pamlsky

Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

1. To nejdůležitější: Změna krmiva musí být vždy prováděna pomalu a opatrně.

2. Při určování množství krmiva vždy dodržujte doporučení veterináře nebo výrobce daného krmiva. Na každém obalu najdete informace o tom, kolik krmiva byste měli podávat pro příslušnou cílovou hmotnost - protože i několik gramů navíc mnoho může negativně ovlivnit úspěch při hubnutí.

3. Zajistěte, aby vašemu psovi nikdo nedával zbytky jídla. Pamlsky jsou samozřejmě povoleny. Měli byste je však odečíst z denní dávky kompletního krmiva.

Pozor: Za žádných okolností se svým psem nedržte dietu ve stylu „jez jen polovinu“, jinak bude postrádat důležité živiny.

Tipy, jak správně změnit krmivo vašeho psa nebo jak zvolit správné krmivo, to vše najdete v zoohit magazínu!

Kterým živinám v krmivu bych měl(a) věnovat zvláštní pozornost?

Dobré dietní jídlo se vyznačuje třemi body: Má nižší obsah hrubého tuku a vyšší obsah hrubé vlákniny než normální krmivo. Je také důležité, aby byl obsah surových bílkovin konstantně vysoký pro dostatečné zásobení svalů vašeho psa.

Více o výživě pro psy s nadváhou se dozvíte v zoohit magazínu!

Pohyb jako klíč v boji proti nadváze u psů

Pohyb při nadváze
Zvyšujte zátěž postupně

Základní pravidlo je: Nepřetěžujte vašeho psa ani sebe. Hubnutí je proces, který může trvat dlouho.

Je proto důležité, abyste měli vy i váš pes radost z pohybu a abyste se zlepšovali postupně. Nejprve začněte tím, že každý den o trochu prodloužíte procházky. Později můžete také přidat cvičení a setkávat se s dalšími chovateli psů.

U psů s nadváhou nebo obezitou musíte kromě toho věnovat zvláštní pozornost jejich kloubům. Pomůcky jako rampy a ortopedické pelíšky chrání vašeho psa.

Tato cvičení pomáhají proti nadváze u psů

Kromě „klasického pohybu“, tj. běžného venčení, můžete s vaším miláčkem vyzkoušet řadu dalších aktivit, které u psů dělají zázraky v boji proti nadváze. Vždy se však předem zeptejte svého veterináře, zda je bezpečné provádět tato cvičení.

• U psů s velkou nadváhou se doporučuje plavání se psem. Uvolňuje klouby a šetrně trénuje celé tělo.

Aportování na procházkách nebo na vlastní zahradě je zábava pro téměř každého psa.

• Začleňte do svých procházek různá pohybová cvičení. Můžete například nechat vašeho psa balancovat na kmenech stromů nebo skákat přes příkopy.

• Existuje mnoho psích sportů, jako jsou psí frisbee, treibball nebo dogdancing, které hravě zajistí více pohybu.

• Zahrňte vašeho psa do vašeho vlastního fitness programu: Naučte Vašeho psa, aby se posadil, když uděláte dřep. Nebo už jste vyzkoušeli jógu se psem?

• Pokud je váš pes již trochu zdatnější, můžete ho vzít s sebou také běhat, na kolo nebo na túru.

Existuje mnoho druhů psích sportů a možností společného fitness tréninku s vaším psem. Zjistěte v zoohit magazínu, co je pro vás a vašeho psa to pravé.

Je trénink agility vhodný pro psy s nadváhou?

Agility (parkur s překážkami na čas) není vhodný pro čtyřnohé přátele s nadváhou. Na jedné straně byste vašeho psa rychle přetížili a na druhé straně je toto cvičení při nadváze škodlivé pro klouby.

V takovém případě je vhodnější provozovat degility. Cvičení zde nejsou na čas, rozhodující je správné provedení. Díky tomu je tento sport velmi vhodný také pro chlupáče s nadváhou.

Více o agility se dozvíte v zoohit magazínu! 

Naši zoohit mazlíčci doporučují

Naši nepracovitější kolegové podrobují vybrané produkty zkoušce. Mala, Peanut a Ted zde sdílejí své naposledy testované položky:

Mala s hračkou TIAKIMala na lovu pokladuTIAKI hračka

Inteligentní hračka TIAKI Grass Slow Feeder je zábavná hračka, díky které granulky a pamlsky tolik nehltám. Vložka TPR vypadá jako skutečná stébla trávy, takže jídlo se stává vzrušujícím dobrodružstvím při hledání pokladu. Je protiskluzová a vhodná i pro mé menší kolegy.

Vyzkoušejte také!
Peanut a čmuchací hračka TIAKIPeanut rád čmucháTIAKI čmuchací hra

Hračka TIAKI má tři otvory, které lze naplnit mými oblíbenými pamlsky. Je odolná a ideální i pro mé mladé kolegy se silným nutkáním žvýkat. A co je nejlepší? V létě můžete hrášek zamrazit včetně náplně, takže dlouhé letní dny pak lépe zvládnu.

Ať vám to neunikne!
Ted a pelíšek FlockeTed na obláčkuFlocke pelíšek

Vysoce kvalitní výplň z viskoelastických vloček z paměťové pěny je extrémně pohodlná a zajišťuje klidný spánek při dlouhých jednáních. Postýlka se přizpůsobí mému tělu a uleví páteři a kloubům - bezstarostné sny.

Získejte zde!
trojlístekChewy má trojlístekNomad Tales hračka

Nomad Tales Spirit lano se skládá z několika robustních lan, takže mohu vždy střídat žvýkání na různých stranách. Je také zábavné hrát hru na přetahování, protože je tam dost místa pro třetího hráče.

Prohlédnout!

Jak mohu zabránit nadváze u psa?

Výběr krmiva

Dbejte na výživu přizpůsobenou potřebám psa a zvolte správné krmivo

Plánovaní množství krmiva

Važte denní dávku krmiva a započítejte do ní pamlsky

Venčení

 Choďte několikrát denně na dlouhé procházky

Sport

Věnujte se intenzivně hrám a sportu s vaším psem

Kontrola těla

Prohmatejte žebra a věnujte pozornost siluetě psa

Kontrola těla

Pravidelně psa važte a choďte s ním k veterináři