Nadváha u psů: tipy pro lepší zdraví

Obezita

Přibližně 56 procent všech psů trpí nadváhou. Tyto hodnoty se liší v závislosti na průzkumu a zemi, ale mnohem důležitější je: Počet psů s nadváhou se každým rokem zvyšuje.

Důvody? Někdy to myslíme s krmením a pamlsky u našich chlupatých přátel až příliš dobře, někdy jsou příčinou vážná onemocnění. Přispívá k tomu také koronakrize včetně lockdownu. 71 procent veterinářů uvádí, že pandemie ovlivňuje stravovací návyky domácích zvířat. Rádi bychom Vás proto podrobně informovali o tématu nadváhy u psů a ukázali Vám, co s tím můžete dělat.

Má můj pes nadváhu?

Aby vůbec bylo možné bojovat proti nadváze u psa, musí nejprve majitelé psa umět rozeznat problém. Nejlepší způsob rozpoznání nadváhy je konzultace s veterinářem. Pomocí několika jednoduchých kroků můžete také provést prvotní posouzení sami.


 • Jak rozpoznat nadváhu u psů

  Položte ruce volně na hrudník psa a pomalu jimi pohybujte nahoru a dolů. Pokud lze snadno nahmatat žebra, pak je vše v pořádku. Pokud musíte hodně stlačit, abyste žebra cítili, pak má Váš pes pravděpodobně nadváhu.

  Další nápovědou je silueta Vašeho čtyřnohého přítele. Pokud nelze jasně rozeznat pas a pokud působí břicho a tělo Vašeho psa celkově spíše zaobleně, pak má podle všeho problém s hmotností.


Správné krmivo pro psy s nadváhou

Dietní krmivo
Jaký je rozdíl mezi veterinárním a dietním krmivem?

Jako veterinární krmivo označujeme speciálně přizpůsobené krmivo pro zvířata, která trpí různými onemocněními. Krmí se jimi vždy po konzultaci s veterinářem. Existuje například veterinární krmivo pro psy s cukrovkou nebo s problémy s ledvinami. Veterinární krmivo proto nemusí být nutně vhodné pro hubnutí.

Oproti tomu krmivo pro psy, které je označované jako dietní (light) je krmivo se sníženým obsahem kalorií. Je to první volba, když chcete, aby Váš pes nepřijímal tolik energie a aby zhubnul.

Najděte ideální krmivo

Ideální krmivo

S naším poradcem pro krmení zoohit najdete ten správný koncept výživy pro Vašeho psa, ať už má na žebrech pár gramů navíc, nebo ne.

 • Co je třeba vzít v úvahu při změně krmiva?

  1. To nejdůležitější: Změna krmiva musí být vždy prováděna pomalu a opatrně.

  2. Při určování množství krmiva vždy dodržujte doporučení veterináře nebo výrobce daného krmiva. Na každém obalu najdete informace o tom, kolik krmiva byste měli podávat pro příslušnou cílovou hmotnost - protože i několik gramů navíc mnoho může negativně ovlivnit úspěch při hubnutí.

  3. Zajistěte, aby Vašemu psovi nikdo nedával zbytky jídla. Pamlsky jsou samozřejmě povoleny. Měli byste je však odečíst z denní dávky kompletního krmiva.

  Pozor: Za žádných okolností se svým psem nedržte dietu ve stylu „jez jen polovinu“, jinak bude postrádat důležité živiny.

  Tipy, jak správně změnit krmivo Vašeho psa nebo jak určit správné množství krmiva, to vše najdete v zoohit magazínu!

Pohyb jako klíč v boji proti nadváze u psů

Pohyb při nadváze
Zvyšujte zátěž postupně

Základní pravidlo je: Nepřetěžujte Vašeho psa ani sebe. Hubnutí je proces, který může trvat dlouho.

Je proto důležité, abyste měli Vy i Váš pes radost z pohybu a abyste se zlepšovali postupně. Nejprve začněte tím, že každý den o trochu prodloužíte procházky. Později můžete také přidat cvičení a setkávat se s dalšími chovateli psů.

U psů s nadváhou nebo obezitou musíte kromě toho věnovat zvláštní pozornost jejich kloubům. Pomůcky jako rampy a ortopedické pelíšky chrání Vašeho psa.

 • Tato cvičení pomáhají proti nadváze u psů

  Kromě „klasického pohybu“, tj. běžného venčení, můžete s Vaším miláčkem vyzkoušet řadu dalších aktivit, které u psů dělají zázraky v boji proti nadváze. Vždy se však předem zeptejte svého veterináře, zda je bezpečné provádět tato cvičení.

  • U psů s velkou nadváhou se doporučuje plavání se psem. Uvolňuje klouby a šetrně trénuje celé tělo.

  Aportování na procházkách nebo na vlastní zahradě je zábava pro téměř každého psa.

  • Začleňte do svých procházek různá pohybová cvičení. Můžete například nechat Vašeho psa balancovat na kmenech stromů nebo skákat přes příkopy.

  • Existuje mnoho psích sportů, jako jsou psí frisbee, treibball nebo dogdancing, které hravě zajistí více pohybu.

  • Zahrňte Vašeho psa do Vašeho vlastního fitness programu: Naučte Vašeho psa, aby se posadil, když uděláte dřep. Nebo už jste vyzkoušeli jógu se psem?

  • Pokud je Váš pes již trochu zdatnější, můžete ho vzít s sebou také běhat, na kolo nebo na túru.

  Existuje mnoho druhů psích sportů a možností společného fitness tréninku s Vaším psem. Zjistěte v zoohit magazínu, co je pro Vás a vašeho psa to pravé.

Jak mohu zabránit nadváze u psa?

image

Dbejte na výživu přizpůsobenou potřebám psa a zvolte správné krmivo

image

Važte denní dávku krmiva a započítejte do ní pamlsky

image

 Choďte několikrát denně na dlouhé procházky

image

Věnujte se intenzivně hrám a sportu s Vaším psem

image

Prohmatejte žebra a věnujte pozornost siluetě psa

image

Pravidelně psa važte a choďte s ním k veterináři

*DC = nezávazně doporučená cena ** Podmínky.

"běžně" = Nejnižší cena produktu za posledních 30 dní. 

Způsoby platby

Přepravci

 • Česká pošta
 • PPL
 • Balíkovna

Zabezpečení

Sledujte nás

 • Nyní na Google Play
 • Stáhnout na App Store