Jak vybrat správné krmivo pro psy?

Zlatý retrívr u misky s krmivem

Správné krmivo má přímý vliv na zdraví psů.

Výživa psů

Ať už jste dlouholetým nebo novým majitelem psa, správné krmivo hraje v životě psa zásadní roli.

A také by mělo: zdraví psa přece úzce souvisí se správnou stravou. Fyzickou pohodu, vitalitu a délku života čtyřnohého přítele lze ovlivnit a prodloužit správným krmivem pro psy.

Na druhou stranu nesprávné krmivo může u psa vyvolat onemocnění. Obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění kloubů a kostry, onemocnění ledvin a dokonce i rakovina mohou být způsobeny špatnou výživou.

Není divu, že se na správné krmivo pro psy klade tak velký důraz. V odborné literatuře, příručkách a na internetových fórech existuje téměř tolik názorů na správnou stravu, kolik je plemen psů.

bosch Adult jehněčí s rýží

 • ideální pro dospělé psy a psy citlivé na stravu
 • šetrné k žaludku a snadno stravitelné
 • bez pšenice, s imunitním komplexem
 • zabraňuje obezitě

Jak najít správné krmivo pro psy?

Na tuto otázku nelze obecně odpovědět. Koneckonců ne všichni psi jsou stejní. Záleží na velikosti, věku, zdravotním stavu, hmotnosti a aktivitě psa.

Ideální krmivo pro svého domácího mazlíčka můžete zjistit pouze individuálně. V konečném důsledku musí zohledňovat nejen potřeby vašeho domácího mazlíčka, ale také vaši vlastní životní situaci.

To, co je pro jednoho člověka v každodenním životě jednoduše realizovatelné, je pro jiného velkou výzvou. Při rozhodování o výběru vhodného krmiva pro psy hraje roli cena, zdroj krmiva a čas.

Je důležité, abyste mohli psovi podávat krmivo, které mu dlouhodobě prospívá. Častá změna potravy je totiž pro zvířecí organismus častokrát velmi stresující. Průjem, plynatost a další zažívací potíže mohou být důsledkem příliš velké změny v misce psa.

Na otázku, jaké krmivo je pro vašeho psa ideální, zde bohužel nelze odpovědět. Níže však najdete nejdůležitější kritéria, která vám pomohou najít správné krmivo pro psy.

Přechod na krmivo pro dospělé psy

Během prvních tří až čtyř týdnů života se štěně obvykle živí výhradně mateřským mlékem. Postupně si bude zvykat na pevnou stravu a bude krmeno speciálním krmivem pro štěňata. Krmivo pro štěňata a mladé psy splňuje jejich vysoké energetické potřeby.

Pokud jste si psa koupili jako štěně od chovatele, obvykle dostanete na prvních několik týdnů stravovací plán. Mnozí chovatelé vám dokonce dají část krmiva pro štěňata s sebou domů.

Po šestém měsíci je vhodné postupně snižovat energetickou hustotu krmiva, aby pes nerostl příliš rychle. Příliš rychlý růst často  vede k problémům s klouby. Dysplazie kyčelních a loketních kloubů poté psům způsobují problémy celý život.

Po krmivu pro štěňata můžete začít s krmivem pro mladé psy nebo rovnou přejít na krmivo pro dospělé psy. Přechod na krmivo pro dospělé psy by měl proběhnout po šestém, nejpozději po 18. měsíci života.

Malí psi by měli být krmeni krmivem pro dospělé psy od věku 10 až 12 měsíců. Na krmivo pro dospělé psy by měli přejít až po dosažení jejich dospělé výšky.

bosch Sensitive kachní s brambory

 • prémiové granule pro psy citlivé na stravu
 • kachna jako jediný zdroj živočišných bílkovin , včetně 30 % čerstvé kachny
 • receptura bez obilovin
 • přispívá ke stabilizaci střevní flóry beitragen

Energetická potřeba dospělých psů

Před přechodem na krmivo pro dospělé psy se nabízí otázka: co vlastně můj dospělý pes potřebuje? Podobně jako u lidí závisí energetická potřeba na pohlaví, velikosti a aktivitě.

Profesionální sportovci často spotřebují za den 4 000 kcal a více. Kancelářskému pracovníkovi stačí 2 000 kcal na pokrytí denní potřeby energie.

Stejné je to se psy: „gaučový pes“ má jistě nižší energetické nároky než například tažný pes. Jak zhurba spočítat potřebné množství energie pro „normálního rodinného psa“, který nemá žádnou zvláštní zátěž? Na kilogram své tělesné hmotnosti takový pes potřebuje přibližně 57 kcal z potravy.

Důležité živiny

Hlavní živiny, které by měl váš pes z krmiva přijímat, jsou bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a stopové prvky. Dodávají mu energii a zajišťují zdravé udržování všech životních funkcí. Nedostatek živin může naopak velmi zatěžovat celý organismus, kosti, svaly a vnitřní orgány. Může tak zapříčinit i různá onemocnění.

Bílkoviny

Nejdůležitějším zdrojem energie pro vašeho psa jsou bezpochyby bílkoviny. Aminokyseliny obsažené v bílkovinách jsou pro psa životně důležité. Zvláště kvalitním zdrojem bílkovin je maso. Krmivo vašeho psa by proto mělo obsahovat alespoň 70 % masa. V zásadě lze zkrmovat téměř všechny druhy masa: hovězí, jehněčí, vepřové, králičí nebo drůbeží maso. Doporučují se játra, srdce, ledviny, slezina a bachor (nepraný).

Potřeba masa u psa není náhodná. Pes je přece přímým potomkem vlka, a patří tedy mezi masožravé šelmy. Silné zuby, silné žvýkací svaly, relativně krátký střevní trakt a poměrně agresivní trávicí šťávy jsou dokonale uzpůsobeny pro příjem masa. Důležité je, aby maso nebylo tepelně upraveno, protože by došlo k denaturaci bílkovin a jejich nepoužitelnosti. Čerstvé syrové maso obsahuje nejvíce bílkovin.

Jako alternativu k masu můžete psovi jednou až dvakrát týdně podávat rybu. I ta by se měla podávat co nejčerstvější. V tomto stavu totiž obsahuje nejvyšší množství nenasycených mastných kyselin, lehce stravitelných bílkovin a vitamínu D. Mezi vhodné druhy ryb patří losos, treska, okoun, ančovičky, korýši nebo krevety.

Tuky

Důležité jsou zejména nenasycené mastné kyseliny obsažené v rybách, které přispívají ke zlepšení zánětů a imunitní obrany. Psi potřebují omega-3 mastné kyseliny především z živočišných tuků. Neméně důležité omega-6 mastné kyseliny z rostlinných olejů se obvykle v dostatečném množství nacházejí v mase. Oleje jsou nesmírně důležité, aby tělo vašeho psa mohlo vstřebávat důležité vitamíny. Z tohoto důvodu byste měli zeleninu vždy obohatit živočišným olejem, například lososovým. Abyste se však vyhnuli nadváze, musí obsah tuku v jídle jasně zaostávat za obsahem bílkovin nebo sacharidů.

Ořechy také poskytují přírodní mastné kyseliny, ale měli byste je podávat pouze strouhané nebo mleté.

Sacharidy

Sacharidy se nacházejí v bramborách a obilovinách a nejsou nezbytnou součástí stravy masožravých psů. Komerčně dostupné granule již obsahují dostatek sacharidů, takže další přidávání není třeba. Pokud váš pes jí pouze syrovou stravu, je nejlepší podávat mu obiloviny ve formě vloček. Často se používají například ovesné nebo jáhlové vločky.

Vitamíny a stopové prvky

Vitamíny a stopové prvky by měly být v krmivu vašeho psa zastoupeny v dostatečné míře. Nacházejí se především v zelenině, ovoci a bylinkách. Živiny jsou vzájemně propojené, tj. aby pes mohl využít jednu živinu, často potřebuje jinou živinu.

Příliš jednostranná strava, například čistě masitá, se proto nedoporučuje.

Ideální obsah psí stravy:

 • 70 % maso
 • 25 % ovoce a zelenina
 • pouze 5 % obilovin

Celer, mrkev, cuketu, dýni nebo místní ovoce, jako jsou jablka, hrušky nebo lesní plody, lze jemně nastrouhat nebo krátce povařit a smíchat s masem.

Vápník

Vápník se nachází především v mléce a mléčných výrobcích. Nadbytek vápníku však může být nebezpečný, zejména pro psy, kteří ještě nejsou zcela dospělí. U dospělých psů by se mléko nemělo do krmné dávky zařazovat vůbec nebo jen v malém množství. Kravské mléko je obzvláště nevhodné, protože často vede k alergiím nebo jiným nesnášenlivostem.

Správné množství krmiva

Množství krmiva, které pes denně potřebuje, závisí nejen na tom, jak je starý, ale také na tom, jak je velký a jak moc je aktivní. Obecně lze říci, že denní porce krmiva pro malé psy jsou určitě menší než pro velké psy. To ale neznamená, že méně krmiva rovná se menší příjem energie.

Podrobný návod, jak určit množství krmiva individuálně pro Vašeho psa, najdete v našem článku o správném množství krmiva pro psy.

Granule, mokré krmivo nebo syrové maso?

Zda budete výše uvedené živiny podávat v suché, mokré nebo syrové formě, je otázkou chuti. Mnoho majitelů psů stále sahá po hotových krmivech. Důvodem je samozřejmě nedostatek času, nejistota nebo prostě pohodlnost. Nemusíte se však bát: v granulích i mokrém krmivu dodáváte psovi všechny potřebné živiny.

Měli byste si však být vědomi často velmi rozdílného energetického obsahu. Granule jsou například pětkrát koncentrovanější než stejné množství mokrého krmiva, protože obsahují méně vody.

Zdánlivě malým množstvím granulí tak můžete rychle svého psa „překrmit“. U mokrého krmiva byste měli vzít v úvahu také často extrémně vysoký obsah bílkovin. Poměrně novou nebo znovuobjevenou formou krmení je takzvané barfování.

Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoli způsob krmení: správné krmivo pro psy je takové, které vašemu psovi prospívá a které mu zajistí zdraví, vitalitu a dlouhý život.

I když se třeba tato metoda krmení musí přizpůsobit Vašemu každodennímu životu a v neposlední řadě vaší peněžence: hlavní prioritou při rozhodování o správném krmivu by vždy mělo být zdraví vašeho milovaného čtyřnohého přítele.

Přejeme vašemu psovi dobrou chuť!

Nejlépe hodnocené články
7 min

Recepty na domácí sušenky a pamlsky pro psy

Je pravda, že koupit hotové pamlsky v online obchodě zoohit je rychlejší. Ale není to tak zábavné. A existují i jiné dobré důvody, proč upéct sušenky pro vašeho mazlíčka doma. V tomto článku se dozvíte, jak pamlsky pro psy můžete upéct, jak je skladovat, a také vám přinášíme recepty na dobrůtky, které si váš pes zamiluje.
7 min

Správné krmivo pro kastrované psy

Kastrace zabraňuje psovi v možnosti rozmnožovat se – to je všem majitelům psů jasné. Ale věděli jste, že kastrace má rozsáhlejší dopady na celkovou činnost organismu Vašeho zvířete?
8 min

Správné krmivo pro psí seniory

V srsti se objevují první šedivé chlupy a pohyby jsou pomalejší a pomalejší: Váš pes stárne! Patří to k psímu životu stejně jako k tomu lidskému. Můžete však svému mazlíčkovi stárnutí ulehčit. Strava, která odpovídá potřebám psích seniorů, přispívá i v pokročilém věku ke zdraví a vitalitě.