Dog Yoga: jóga se psem

Jóga s mopsem

O pozitivních účincích jógy toho bylo napsáno mnoho. Co si ale počít, když máte doma psa, který si právem nárokuje část vašeho času – ať už na procházky nebo na hraní. Vyzkoušejte začlenit vašeho psa do cvičení jogy a užijte si společně strávený čas.

Dog Yoga: relaxace je základ

I začátečníci vědí, že zvířata a jóga patří k sobě. Protože mnoho ásan, tj. jógových pozic, je inspirováno zvířaty. Mezi ně patří také pes: „pes hlavou dolů“. Mezi běžné ásany patří také „kočka“, „holubice“ a „krokodýl“. Klidné a soustředěné pohyby jsou dobré nejen pro dvounožce, ale také pro čtyřnožce.

Jóga se psem je známá pod názvem „doga“ – kombinace anglických slov „dog“ a „yoga“. S touto myšlenkou přišla američanka Suzi Teitelman. Asi před 20 lety zapojila tato učitelka jógy psy do svých lekcí jógy. Od té doby vyškolila mnoho „doga-trenérů“ nebo „trenérů dog jógy“. Nejedná se primárně o cvičení ásan – protože pes samozřejmě nemůže dělat každý cvik souběžně s vámi. Pozorování nebo pohodlné odpočívání vedle cvičícího páníčka však může mít na psa pozitivní vliv. Přinášíme vám tipy, jak vašeho čtyřnohého mazlíčka do jógy zapojit.

Zapojení psa do cvičení jógy

S trochou kreativity se vám podaří psa do cvičení ásan zapojit. Někteří psi sami automaticky napodobují svého pána při cvičení pozic, jako je „pes hlavou dolů“: natáhnou přední tlapky dopředu a zvednou zadní část těla. Odměníte-li psa v této chvíli, schválíte jeho chování a motivujete ho k opakování „psí ásany“. Ale pozor: nezapomínejte se soustředit na cvičení.

Někteří jogíni využívají psa během cvičení jako přídavnou zátěž. Vždy se ujistěte, že nehrozí riziko zranění psa a že se pes cítí bezpečně. Psi s hmotností vyšší než 10 kg nejsou vhodní jako „extra zátěž“.

Samozřejmě byste neměli psa nutit do nepřirozených pozic. Někteří psi se při meditačních cvičeních svých páníčků skvěle uvolní a tiše vedle nich leží. Učitelé dog jógy věří, že energie proudí ze psa na člověka a naopak.

Pes jako divák

Každý, kdo cvičí jógu raději bez psa, musí nejen při zaujetí pozice „válečník“ projevit značnou vytrvalost. To platí zejména pro majitele mladých a zvědavých psů. Protože provádíte-li poprvé na podlaze z pohledu psa podivné pozice, bude váš společník zvědavý. Možná by vám dokonce rád pomohl? Ignorujte ho, přibližuje-li čenich k vaší tváři, zatímco se snažíte soustředit na správné provedení ásany „kočka“. Po nějaké době přestane psa cvičení zajímat.

Doporučujeme naplánovat si cvičení jógy po dlouhé procházce. Pak bude pes unavený a bude vás při cvičení „holuba“ v klidu pozorovat. Je-li pes příliš zvědavý, zabaví ho žvýkací hračka nebo žvýkací pamlsky.

Jóga se psem na procházkách

Majitelé psů chodí se svými mazlíčky na procházku několikrát denně. Co takhle si zacvičit jógu? Protože jógu můžete cvičit nejen v bytě, ale také na procházce se psem. Při chůzi můžete provádět speciální dechová cvičení. Intenzivní cvičení je nejlepší provádět v klidném prostředí. Zejména zpočátku může být přihlížení kolemjdoucích nepříjemné, a proto si mnoho jogínů vybírá opuštěné místo v přírodě.

Pokud se procházíte se psem po osamělých lesních cestách, můžete zde provádět obvyklá cvičení. Nebo se může informovat o speciálních formách, jako je Shinrin jóga, známá také jako „lesní jóga“. Jedná se především o cvičení spočívající v pevném uzemnění a soustředění se na nohy, naše „kořeny“. Lesní jogíni praktikují cvičení v souladu s přírodou a bez umělých pomůcek. Pes je primárně divák.

Návrhy na nákup od redakčního týmu zoohitu

Zde vybrané výrobky jsou návrhy redakce. Krmiva a příslušenství najdete v internetovém obchodě zoohit. Nejedná se o reklamu uvedených značek.

Dog Yoga: pro které psy je jóga vhodná?

Chcete-li praktikovat jógu s velmi mladými a hravými psy, měli byste být schopni přivřít obě oči. Čtyřnozí mazlíci mohou chápat jógovou pozici jako výzvu ke hře nebo mohou začít okusovat podložku. Pokud vám neustálé přerušování nevadí, můžete vyzkoušet některá relaxační cvičení se svým „dovádivým čtyřnožcem“.

U jógy by psi měli znát základní povely „sedni“, „lehni“ a „zůstaň“. Pokud má pes silný lovecký instinkt, nebude možné s ním praktikovat lesní jógu. Jóga by měla vždy vyhovovat vám oběma. Nátlak a stres jsou tabu. To platí i pro vás samotné. Cvičíte-li jógu se psem v klidu a nedáváte-li mu neproveditelné úkoly, můžete těžit z následujících výhod:

  • Posílí se pouto mezi vámi a vaším psem
  • Úzkostlivý pes se bude cítit bezpečněji
  • Neklidný pes se naučí relaxovat

Jóga nám lidem přináší pozitiva ve formě perfektního protažení celého těla. Pro psy to však neplatí. Chcete-li praktikovat dog jógu, protože má váš pes problémy s klouby, vyhledejte raději psího fyzioterapeuta.

Nejlépe hodnocené články
10 min

Psí sporty v přehledu

Kdo se nehýbe, nežije: sport je stejně důležitý pro zdraví lidí i psů. Ale psí sporty jsou mnohem víc než jen podpora fyzické kondice. Představují současně zábavu, pohyb, mozkovou aktivitu, soutěžení, výcvik a sociální interakci. Ale které psí sporty vlastně existují? A který sport je pro vás a vašeho psa ten pravý? V našem článku vám představíme nejoblíbenější sporty se psem.

2 min

Psí agility

Zdají se Vám i Vašemu pejskovi věčné procházky nudné? Toužíte zažít se svým čtyřnohým přítelem něco víc? Pak jsou pro Vás možná právě agility ta správná volba! Agility je moderní sport pro psy, který zlepšuje komunikaci mezi páníčkem a zvířetem a lze se jim věnovat především v létě na volném prostranství.

4 min

Dog Yoga: jóga se psem

O pozitivních účincích jógy toho bylo napsáno mnoho. Co si ale počít, když máte doma psa, který si právem nárokuje část vašeho času – ať už na procházky nebo na hraní. Vyzkoušejte začlenit vašeho psa do cvičení jogy a užijte si společně strávený čas.