Akvarijní rostliny: stručný průvodce

Akvarijní rostliny

Akvarijní rostliny jsou více než ozdoba akvária – pomáhají udržovat čistotu akvarijní vody a dodávají rybám kyslík.

Proč vysadit rostliny do akvária?

Akvarijní rostliny jsou více než jen pouhou dekorací. Rostlinky ve vodním světě hrají velmi důležitou roli.

Rostliny v akváriu poskytují rybám úkryt před většími a agresivnějšími druhy. To je důležité zvláště pro mladé rybky, které se bez úkrytu často stanou potravou větších ryb!

Absorbují amoniak a dusičnany z exkrementů ryb a detoxikují vodu. Díky světlu se také oxid uhličitý přeměňuje při fotosyntéze na kyslík, který umožňuje život v akváriu. S pomocí rostlin se z akvárií stanou malé ekosystémy, které mohou, s malými lidskými zásahy, snadno existovat!

A v neposlední řadě rostliny ozdobí každé akvárium a přispějí k uklidňující podívané.

Kolik rostlin do akvária osadit?

Pokud osadíte akvárium příliš velkým množstvím rostlin, ztratíte mnoho prostoru a akvárium bude působit přeplněně. V zásadě platí při osazování akvária následující pravidla:

Délka v cm x šířka v cm děleno 50.

Např.:

80 cm x 35 cm : 50

Výsledek: 56 rostlin.

Akvarijní rostliny
Akvarijní rostliny pomohou vytvořit krásný vodní svět.

Jak vysadit akvarijní rostliny a upravit akvárium?

Při výběru byste měli dbát na správný poměr mezi rychle  a pomalu rostoucími rostlinami. Je třeba také poznamenat, že u druhů, jako zákruticha, je vhodné zasadit nejméně 3 kusy. Obecně platí: Raději méně druhů, ale více kusů od jednoho druhu.

Rychlerostoucí rostliny, které je vhodné umístit do zadní části akvária:

  • Zákruticha (obrovská, americká)
  • Obšírák žluťuchový
  • Vodní mor
  • Růžkatec ostnitý

Pomalu rostoucí rostliny, vhodné pro umístění do přední či střední části akvária:

  •     Kryptokoryna kadeřavá (wendtii crispatula)
  •     Šípatkovec (malokvětý, velký)
  •     Anubis (Barterův, zakrslý)

Snadnější je vysadit rostliny až po umístění dekorací. Pokud umístíte dekorace až po výsadbě rostlin, může dojít k poškození rostlin. Při umísťování rostlin je třeba brát ohled na potřebu světla (např. anubis – málo světla, zákruticha – více světla). Před výsadbou lehce zkraťte kořeny rostlin a vytvořte ve štěrku, kam vysazujete rostlinu, prohlubeň. Kořeny dostatečně zakryjte štěrkem.

Ideální podklad pro akvarijní rostliny

Podklad by neměl být příliš jemný. Kořeny tak mohou být dostatečně zásobovány živinami. a je zaručena i optimální ventilace. Pokud toto není zajištěno, kořeny umírají a hnijí. Optimální je velikost zrn 3-8 mm. Výběr barvy závisí na Vašem vkusu. Tmavý akvarijní štěrk pohlcuje hodnně světla. Pod štěrk umístěte na dno akvária jako první vrstvu (asi 1-2 cm)  hnojivo s pomalým uvolňováním. Tak budou kořeny zásobovány důležitými živinami.

Hnojivo pro rostliny do akvária

Také zde platí: méně je více. Provádějte pravidelný test na přítomnost železa. Ujistíte se tak, že jej rostliny mají dostatetek. Příliš mnoho hnojiva škodí stejně jako jeho nedostatek. Specializované obchody nabízejí širokou škálu hnojiv, např. hnojiv tekutých. Co2 hnojiva (s plynem) jsou pro začátečníky méně vhodná, protože je nutné znát chemické souvislosti. Pro menší akvária (až do 80 cm) jsou k dostání sady Bio-Co2, které jsou snadno použitelné.

Jak pečovat o akvarijní rostliny?

Nepoužívejte tvrdou vodu. Většina druhů rostlin se cítí nejpohodlněji v měkčí vodě. Výměna vody v kratších intervalech zajistí zásobení akvária novými živinami. Rychlerostoucí rostliny pravidelně zkracujte. Mrtvé části rostlin z akvária odstraňte.

Vodní rostliny potřebují světlo pro fotosyntézu. To znamená, že většina rostlin po světle doslova hladoví. Zabraňte přímému slunečnímu záření. Umělé zdroje světla s vhodným spektrem a nepřímým slunečním světlem je lepší řešení. Žárovky vyměňte nejpozději po uplynutí jednoho roku. Světelnost se po roce sníží a rostliny „jsou téměř ve tmě “. I když to lidské oko nepostřehne. V závislosti na druhu potřebují akvarijní rostliny různé množství světla a kyslíku.

I za optimálních podmínek potřebují rostliny čas, aby se jim dařilo. Trvá to přibližně čtyři až pět týdnů po výsadbě, než nedojde k navození biologické rovnováhy. Poté se malý vodní svět stabilizuje. Kromě pravidelného čištění vody není nutný žádný významný zásah. Je dobré akvarijní zeleň pravidelně zkracovat. Ustřižené konce lze do akvária znovu vysazovat.

Může se stát, že akvarijní rostliny změní svůj vzhled. Tyto změny jsou často způsobeny přesazením do nového akvária, a nepředstavují žádný problém. Příčinou ale může být také onemocnění rostlin. Za změnou barvy listů často stojí nedostatek živin. Pokud jsou například nové listy žluté nebo bílé, chybí rostlině železo. V nových listech se vlivem nedostatku železa vytváří malé množství chlorofylu, čímž vzniká žlutá barva.

Krmiva pro ryby a doplňky do akvária naleznete v našem online obchodě zoohit.

Nejlépe hodnocené články