Řasy v akváriu

Řasy v akváriu

Zelené, červené, modré – řasy v akváriu nalezneme v různých barvách i tvarech. Bez řas to jednoduše nejde. Pokud ale dojde k jejich přemnožení, je třeba zasáhnout.

Jaké je optimální množství řas v akváriu?

Nejdříve je nutně potřebujete a pak je nechcete ani vidět. Řeč je o řasách. Při zařizování nového akvária v něm nejsou přítomny žádné bakterie. Nejdříve se musí vyvinout. Je proto nutné vyčkat nejméně dva týdny s osidlováním akvária rybami. Ve filtru a podkladu se vytvoří bakterie. Ty poté zajišťují odbourávání organických sloučenin dusíku.

Bohužel, výskyt bakterií je vystaven velkým výkyvům. Každá výměna vody a filtru vede ke snížení počtu bakterií. Z toho důvodu by neměly být nikdy měněny současně. Stávající rovnováha by mohla být příliš narušena.

Akvaristé však většinou nemívají problémy s malým množstvím řas. Jejich přemnožení je však třeba řešit.

Jak zabránit přemnožení řas v akváriu?

Zabránit mohutnému růstu řas je poměrně snadné. Obtížnější je zvládnout již přemnožené řasy.

Důležitými předpoklady jsou:

  • dostatečné osazení rostlinami, protože jsou nutričním konkurentem nevítaných řas
  • krmit tak, aby žádná potrava nezůstávala na dně akvária
  • pravidelně měnit část vody v akváriu

Pokud se řasy rozmnoží na neúnosnou mez, nezoufejte. Existuje několik možností, jak s tímto morem bojovat. Sáhnutí po láhvi s chemií by měla být tou poslední.

Především je nutné rozpoznat druh řas a provést okamžitou analýzu vody. Provádět analýzu vody by mělo být součástí pravidelné péče o akvárium. Kdo ji neprovádí, může častěji očekávat nepříjemná překvapení.

Jak odstranit jednotlivé druhy řas?

Zelené řasy

Zelené řasy se obvykle vyvíjejí v důsledku silného zásobování živinami. Na stěnách akvária se tvoří kožovité usazeniny. Na rostlinách jsou rozpoznatelné jako zelené útvary s dlouhou závitovou strukturou.

Jak zabránit růstu zelených řas? Je vhodné včas osídlit akvárium krunýřovcem modrým nebo jinými krunýřovcovitými, požírajícími řasy. Osvědčil se také parmoun širokopruhý.

Pro mechanické odstranění řas ze stěn akvária lze použít magnety na řasy. Vlákna řas lze odstranit ručně nebo hrubou dřevěnou hůlkou. Častá výměna vody je nezbytná.

Modré řasy

Výměna vody je nutná také při výskytu modrozelených řas. Jejich výskyt je totiž jasným indikátorem špatné kvality vody z důvodu vysokého obsahu dusitanů a dusičnanů. Výsledkem je modrozelený, slizký povlak na kamenech, rostlinách a dekorativním materiálu.

Modré řasy požírají krunýřovcovití a některé druhy šneků. Povlak odsajte hadicí. Častěji čistěte filtrační materiál.

Při použití chemických prostředků proti růstu řas dodržujte uvedené dávkování. Zabráníte tak úhynu rostlin a ryb. Vyzkoušejte prostředky proti růstu řas z naší nabídky.

Vousaté řasy

Tzv. vousaté řasy patří mezi řasy červené. Své jméno získaly díky tomu, že připomínají vousy. Červenou barvu řasy získají po vložení do alkoholu. Často se usazují na filtru, na dekorativních předmětech nebo vodních rostlinách. Jsou poměrně odolné. Je tedy obtížné se jich zbavit.

Prvním krokem při napadení filtračního vývodu řasami je změna směru proudění. Pokud jsou postiženy rostliny, je nutné je z akvária odstranit. V případě velkého přemnožení řas doporučujeme kompletní odstranění rostlin. Dekorativní předměty mechanicky očistěte a vyvařte.

Štětičkové řasy

Štětičkové řasy patří taktéž mezi řasy červené. Jsou považovány za jednu z nejhorších pohrom v akváriu. Příčinou jejich výskytu je příliš mnoho živin a současně nedostatek CO2.

Tmavé až černé řasy se musí odstranit co nejdříve. Selektivní boj se štětičkovými řasami je nemožný. Doporučujeme tedy kompletně odstranit infikované rostliny a odsát štěrk. Pomoci mohou parmičky, živorodky a platy.

Rozsivky

Rozsivky jsou často mylně nazývány hnědými řasami. Ty však rostou v moři. Růst hnědavých řas indikuje nedostatek světla a špatnou kvalitu vody. Projevují se jako tenký povlak na stěnách akvária nebo jako černě zelené tečky na vrcholcích listů.

Část vody by v takovém případě měla být nahrazena měkkou vodou. I zde mohou pomoci „vysavači“ akvária: krunýřovcovití.

Vláknité řasy

Vláknité řasy mohou patřit k různým druhům řas. Vyskytují se především na rostlinách a dekorativních předmětech. Mohou dorůstat délky až 20 cm. Jejich výskyt je poměrně častý. Lze je ale snadno odstranit ručně. Stejně efektivní je osídlení akvária některými druhy krevet (například krevetami japonskými).

Nejlépe hodnocené články
5 min

Akvarijní šneci: jak bojovat proti přemnožení

Pokud najednou objevíte v akváriu šneky, můžete být v klidu: měkkýši se zakroucenými schránkami mají pro majitele sladkovodních akvárií mnoho výhod. Pokud se však nekontrolovatelně množí, měli by akvaristé přijmout účinná protiopatření. Jak bojovat se šneky v akváriu a čeho se vyvarovat, se dozvíte v našem průvodci.

5 min

Řasy v akváriu

Zelené, červené, modré – řasy v akváriu nalezneme v různých barvách i tvarech. Bez řas to jednoduše nejde. Pokud ale dojde k jejich přemnožení, je třeba zasáhnout.