Akvarijní šneci: jak bojovat proti přemnožení

Šneci v akváriu

Napadení akvária šneky: Když se situace zhorší, měli byste včas zakročit. Naše tipy ukazují, co můžete udělat.

Pokud najednou objevíte v akváriu šneky, můžete být v klidu: měkkýši se zakroucenými schránkami mají pro majitele sladkovodních akvárií mnoho výhod. Pokud se však nekontrolovatelně množí, měli by akvaristé přijmout účinná protiopatření. Jak bojovat se šneky v akváriu a čeho se vyvarovat, se dozvíte v našem průvodci.

Jak škodliví jsou šneci v akváriu?

Ne každý je jejich přítomností nadšen – přesto jsou šneci mnohem užitečnější, než by se mohlo zdát. Dokud je jejich počet přiměřený, nejsou plži škodliví. Naopak: přispívají k čistotě a zdraví akvária. 

Jak se ale může stát, že se v akváriu najednou objeví a rozmnoží nežádoucí šneci?

Proč mám v akváriu příliš mnoho šneků?

Pokud jste šneky do akvária nedali záměrně jako užitkové živočichy, mohli jste si je přinést na zakoupených akvarijních rostlinách. Vajíčka plžů jsou kvůli své velikosti těžko viditelná a často jsou dobře ukrytá na listech rostlin. Proto je téměř nemožné udržet akvárium bez šneků. 

Situace se však stává problematickou pouze v případě, že je šneků v akváriu příliš mnoho a nekontrolovaně se množí. To, zda se měkkýši stanou pohromou, závisí nejen na tom, jací plži v akváriu žijí, ale především na prostředí, které v něm najdou. 

Rostoucí počet šneků často ukazuje na nerovnováhu v nádrži. K rychlému rozmnožování dochází také tam, kde je hojná nabídka potravy. 

Nadbytek potravy pro plže může mít různé příčiny. Například zvýšený růst řas vede k tomu, že plži mají najednou k dispozici více potravy, než potřebují. 

Na druhou stranu se může stát, že to velkorysí majitelé akvárií myslí se svými rybami až příliš dobře. Pokud se do vody dostane příliš mnoho krmiva pro ryby, ryby ho nezvládnou spotřebovat a rychle se vytvoří ideální podmínky pro nekontrolované množení plžů.

Nebezpečí, která hrozí při přemnožení plžů v akváriu

Pokud se populace šneků ve vašem akváriu rozrostla, měli byste rychle přijmout protiopatření. I ti nejmírumilovnější jedinci mohou ošklivě poškodit vaše jinak dobře udržované akvárium. 

Toto jsou největší nebezpečí při přemnožení šneků: 

  • Čím více šneků je ve vašem akváriu, tím více výkalů produkují a znečišťují vodu. 
  • V nejhorším případě výkaly a samotní plži ovlivňují další živé organismy. 
  • Pokud rychle rostoucí populaci plžů přestane stačit potrava, hladoví měkkýši napadnou zdravé vodní rostliny.

Boj proti plžům v akváriu: tři účinné tipy

Akvárium je malý ekosystém, který je stejně citlivý jako všechny ostatní. Každý zásah musí být dobře promyšlený. Tyto tipy vám pomohou zamezit přemnožení plžů šetrně, ale důrazně.

Tip 1: Přiložte ruku k dílu

A to doslova. V závislosti na rozsahu zamoření akvária plži se doporučuje ruční odstranění. Pokud jsou živočichové dostatečně velcí a jejich počet je ještě zvládnutelný, lze měkkýše snadno vysbírat ručně.

Plaché jedince lze přilákat listem salátu nebo kouskem okurky. Bohatě prostřený stůl pro šneky, připevněný na provázku, lze z akvária během chvilky vyjmout i se šneky.

Tip 2: Pozor na přirozené nepřátele

Je nasnadě, že k boji proti plžům je možné použít jejich přirozené predátory. Ale pozor: ryby, které žerou šneky, mají často tendenci napadat i ostatní obyvatele akvária. Kromě toho potřebují stále nový přísun potravy ve formě šneků.

Je vhodnější ušetřit sebe i ryby stresu a „oplatit“ to šnekům stejnou mincí. Draví plži snižují nadbytek plžů ve sladkovodních akváriích přirozeným způsobem – aniž by sami způsobili nákazu. Draví plži se totiž rozmnožují velmi pomalu.

Tip 3: Obejděte se bez chemických prostředků

Příliš mnoho šneků v akváriu je nepříjemná komplikace. Plži však nejsou jedinými tvory, kteří se v nádrži vyskytují. Měli byste se proto co nejvíce vyhýbat používání chemikálií. Chemické látky ohrožují zdraví ostatních vodních obyvatel a rostlin.

Šetrnější je použít past na šneky, která nepoužívá škodlivé chemické látky. Můžete tak nalákat šneky do nádoby a snadno je odstranit.

Mimochodem, nasbíraní plži by se neměli vypouštět do volné přírody – šnečí pohroma hrozí nejen v akváriu, ale i v přírodních vodách. Šneci, kteří vám spadli do pasti, jsou však výbornou potravou pro želvy nebo čtverzubcovité ryby.

Muž stojící před akváriem. © Enadan / stock.adobe.com
Před přidáním nových rostlin do akvária je důkladně zkontrolujte, zda v nich nejsou vajíčka plžů.

Jak v budoucnu udržet nízký počet plžů?

Bez ohledu na to, jakou metodu boje proti šnekům v akváriu zvolíte, jednorázová likvidace škůdců není zárukou, že se šneků zbavíte. Proto je důležité zjistit a odstranit příčiny přemnožení. 

Abyste zabránili pronikání dalších plžů do nádrže prostřednictvím akvarijních rostlin, pečlivě kontrolujte listy nových rostlin a důkladně je omyjte. Pozornost je třeba věnovat také vodě z obchodu se zvířaty, ve které převážíte obyvatele akvária do jejich nového domova. 

Po úspěšném snížení šnečí populace v akváriu zkontrolujte podmínky v něm: je ve vodě hodně odumřelého rostlinného materiálu? Je na dně akvária příliš mnoho zbytků potravy? Věnujte dostatek času péči o nádrž a krmení ryb a dbejte na to, aby v akváriu zůstávalo co nejméně potravy. 

S našimi tipy na krmení ryb nebudete mít problém krmit své vodní obyvatele druhově vhodným způsobem.

Tip: akceptujte šneky a využijte jejich výhody

Pokud se o akvárium svědomitě staráte a dodržujete několik pravidel při krmení, nemusíte se bát invaze plžů a zabráníte také zamoření řasami. Akvárium bez šneků lze však vytvořit jen s velkým úsilím. Je snazší využít výhod plžů. 

Jedním z druhů plžů, které lze často nalézt v akváriích bez jakéhokoli aktivního zásahu, je okružák ploský. Nejraději se živí řasami a odumřelými částmi rostlin. 

Když máte v akváriu zástupce piskořky věžovité, máte v nádrži malé pomocníky, kteří se živí zbytky potravy. Chování tohoto druhu šneka také napovídá, jak dobrá je kvalita vody v akváriu: pokud se šnek objevuje na skle akvária, může být obsah kyslíku ve vodě příliš nízký. 

Díky hladu po organických látkách pomáhají šneci udržovat nízký počet bakterií ve vodě a jsou praktickými pomocníky při čištění akvária. Některé druhy mohou svým vzhledem působit v akváriu velmi dekorativně. 

Tři výhody, které přinášejí šneci ve vašem akváriu

  • Ochotně se živí řasami a zbytky rostlin a potravy. 
  • Udržují vodu čistou a zbavují ji bakterií. 
  • Některé druhy plžů podobně jako žížaly kypří půdu. 

V případě okružáka ploského nebo piskořky věžovité však není vyloučeno, že se při velkém přísunu potravy rozmnoží skokově. 

Pokud chcete do akvária aktivně zavádět užitečné druhy, je pro vás lepší šnek neritina. Neritina se výborně snáší s ostatními vodními živočichy a je bezpečný i pro krevety. Při výběru potravy dává přednost řasám před rostlinami. Zástupci tohoto druhu plžů se navíc ve sladké vodě nerozmnožují. 

Možná by tedy stálo za to využít výhod šneků a naučit se je ocenit jako doplněk vyvážené rovnováhy v akváriu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Akvarijní šneci: jak bojovat proti přemnožení

Pokud najednou objevíte v akváriu šneky, můžete být v klidu: měkkýši se zakroucenými schránkami mají pro majitele sladkovodních akvárií mnoho výhod. Pokud se však nekontrolovatelně množí, měli by akvaristé přijmout účinná protiopatření. Jak bojovat se šneky v akváriu a čeho se vyvarovat, se dozvíte v našem průvodci.

5 min

Řasy v akváriu

Zelené, červené, modré – řasy v akváriu nalezneme v různých barvách i tvarech. Bez řas to jednoduše nejde. Pokud ale dojde k jejich přemnožení, je třeba zasáhnout.