Myxomatóza (králičí mor) This article is verified by a vet

Myxomatóza (králičí mor)

Myxomatóza: králík domácí s uzlíky na hlavě.

Objevili jste na hlavě králíka bouli? Příčinou může být myxomatóza. Přečtěte si nejdůležitější fakta o králičím moru – včetně léčby a prognózy.

Co je myxomatóza?

Myxomatóza nebo králičí mor je vysoce nakažlivé a smrtící virové onemocnění. Je to způsobeno virem neštovic s názvem „Leporipoxvirus myxomatosis“. Domácí králíci se touto chorobou nakazí prostřednictvím infikovaných, ale nikoli nemocných divokých králíků.

Jak se králičí mor přenáší?

Vysoce nakažlivé viry se přenášejí hlavně prostřednictvím hmyzu sajícího krev, jako jsou komáři, blechy nebo klíšťata. Z tohoto důvodu onemocní králíci často v letním období.

Domácí králíci se mohou virem nakazit také přímým kontaktem, například přes rány, oči nebo nosním sekretem infikovaných divokých králíků.

Váš králík se může také nakazit kontaminovanými předměty nebo čerstvým krmivem. To znamená, že můžete viry do výběhu přinést prostřednictvím čerstvě nasbíraných pampelišek nebo lesní trávy.

Jaké jsou příznaky myxomatózy?

Pokud je králík infikován virem neštovic, onemocní po třech až deseti dnech (inkubační doba). Klinický obraz myxomatózy se u jednotlivých zvířat velmi liší. Závisí to na konkrétním kmeni viru a citlivosti králíka.

V závislosti na průběhu králičího moru se objevují následující příznaky:

Perakutní průběh Králíci uhynou během několika hodin bez výrazných příznaků.
Akutní průběh Oční víčka, uši a rty nemocných králíků výrazně napuchnou. Tyto útvary jsou způsobeny zadržováním vody (edémem) na hlavě. Objeví se hnisavý výtok z očí a nosu, králík má horečku a častěji kašle. Králíci hynou asi po dvou týdnech, protože kvůli silnému otoku nemohou přijímat dostatek potravy.
Chronický průběh Králíci trpí pouze mírnými příznaky. V oblasti hlavy a genitálií se tvoří uzlíky a mírný edém. Pokud uzlíky prasknou, vytéká z ran infekční tekutina. Králíci tento průběh zpravidla přežijí.

Pokud nějaký chov králíků onemocní myxomatózou, většina zvířat uhyne na počátku onemocnění. Imunitní systém zbývajících králíků se však postupně přizpůsobuje. Výsledkem je, že ke konci onemocnění mají králíci jen mírné příznaky a obvykle tuto chorobu přežijí.

Králičí mor (myxomatóza) © orestligetka / stock.adobe.com
Typické příznaky myxomatózy

Myxomatóza: diagnóza a léčba

Vzhledem k typickému vzhledu a průběhu myxomatózy rozpozná většina veterinářů virové onemocnění na první pohled. Pro potvrzení podezření může lékař odebrat kožní stěr a nechat ho vyšetřit v laboratoři.

Bohužel, pokud se potvrdí podezření na myxomatózu, nemůže být tato nemoc cíleně léčena. Často se vyskytující sekundární bakteriální infekce lze léčit pomocí antibiotik.

Kromě toho je možné posílit imunitní systém určitými léky nebo doplňkovým krmivem ke zlepšení klinických příznaků. Oční masti navíc zmírňují nadměrné výtoky z očí a vdechování solného roztoku zlepšuje dýchací potíže.

Mohou být králíci ochráněni před myxomatózou?

Existuje několik způsobů, jak chránit králíka před králičím morem:

Očkování

Vašeho králíka můžete nechat u veterináře očkovat proti myxomatóze. První očkování probíhá mezi čtvrtým a šestým týdnem života. Aby vakcína správně fungovala, je nutné provést další očkování po čtyřech týdnech a poté každých šest měsíců.

Nevýhoda: očkovací látka může vést k naočkované myxomatóze. To znamená, že v místě vpichu se může v kůži vytvořit bulka. Tato bulka však zpravidla po několika týdnech zmizí.

Hygiena

Pokud nechcete králíka nechat očkovat nebo pokud chcete zajistit dodatečnou ochranu před infekcí, měli byste králičí kotce pravidelně čistit. Mnoho čisticích prostředků však není proti viru myxomatózy účinných. Proto byste měli používat horkou vodu teplejší než 60 stupňů Celsia. Kromě toho byste měli každý den měnit podestýlku a po vstupu do výběhu dbát na dobrou hygienu rukou a samostatnou obuv.

Ochrana před parazity

Protože se virus myxomatózy přenáší hlavně parazity, měli byste králíka před nimi chránit. Účinné antiparazitické prostředky a výrobky pro péči najdete také v online obchodě zoohit.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.


Franziska G., Veterinář
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzitě Justus-Liebig ve městě Gießen jsem získala obsáhlé vzdělání jako veterinární lékařka a nasbírala jsem zkušenosti v různých oborech, jako jsou medicína malých, velkých a exotických zvířat, stejně jako farmakologie, patologie a bezpečnost potravin. Jsem aktivní nejen jako veterinární autorka, ale také pracuji na své disertační práci. Mým cílem je v budoucnu lépe chránit zvířata před bakteriálními původci nemocí. Kromě svých veterinárních znalostí sdílím také vlastní zkušenosti šťastné majitelky psa a dokážu tak pochopit a vyjasnit úzkosti, problémy a další otázky týkající se zdraví zvířat.


Nejlépe hodnocené články
5 min

Trávení u morčat

Trávení morčat je velmi složité. Poruchy trávení jsou obvykle způsobeny chybami v krmení. Transport potravy zažívacím traktem probíhá u morčat příjmem další potravy, což je důvod, proč morčata jí téměř pořád. Přidáním další potravy se posune potrava předchozí. K tomu potřebují morčata stravu bohatou na vlákninu, jako je seno, které by mělo mít morče, spolu s vodou, vždy k dispozici.

2 min

Očkování králíků

Očkování je užitečné zvláště pro králíky žijícími z části roku ve venkovním výběhu. Protože pravidelně očkujeme ostatní zvířecí mazlíčky, jako je například kočka a pes, vzniká otázka zda králíka očkovat nebo ne.