Očkování králíků

králík na očkování

Kdy a proč očkovat králíka?

Očkování je užitečné zvláště pro králíky žijícími z části roku ve venkovním výběhu. Protože pravidelně očkujeme ostatní zvířecí mazlíčky, jako je například kočka a pes, vzniká otázka zda králíka očkovat nebo ne.

Jaké nemoci jsou pro králíky zvláště nebezpečné?

U králíků jsou vedle problémů se zuby významné problémy s trávením a nachlazení. Dále jsou tři infekční onemocnění, která se složitě léčí.

Myxomatóza

Infekce myxomatózy se projevuje otokem víček. Původce onemocnění jsou viry a úmrtnost je vysoká. Vir přenáší hmyz, který saje krev, jako jsou králičí blechy, roztoči a vši. Ale do chovu mohou bát zaneseny též zeleným krmivem, komáry a dokonce samotným majitelem.

Králíčí rýma

Příčinou tzv. králíčí rýmy je několik různých bakterií. U oslabených jedinců může přejít v chronické onemocnění a může tak zvýšit náchylnost k dalším onemocněním.

Králičí mor

Za tuto nemoc také můžou viry. Typické je náhlé úmrtí bez viditelných příznaků onemocnění. V některých případech dochází k úmrtí 2 až 3 dny po prvních příznacích. Přenos je možný přes jiné králíky, osoby, potravu, podestýlku, hmyzem a vzduchem.

Můžete ochránit králíky před těmito třemi nemocemi?

Králíky můžeme nechat očkovat proti těmto chorobám.  Veterinář posoudí, jek velké je riziko infekce a provede nezbytné očkování. Stejně jako u psů a koček je pro dlouhotrvající bezpečí nutná pravidelná revakcinace.

Malý králík na očkování

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Trávení u morčat

Trávení morčat je velmi složité. Poruchy trávení jsou obvykle způsobeny chybami v krmení. Transport potravy zažívacím traktem probíhá u morčat příjmem další potravy, což je důvod, proč morčata jí téměř pořád. Přidáním další potravy se posune potrava předchozí. K tomu potřebují morčata stravu bohatou na vlákninu, jako je seno, které by mělo mít morče, spolu s vodou, vždy k dispozici.
2 min

Očkování králíků

Očkování je užitečné zvláště pro králíky žijícími z části roku ve venkovním výběhu. Protože pravidelně očkujeme ostatní zvířecí mazlíčky, jako je například kočka a pes, vzniká otázka zda králíka očkovat nebo ne.