Tipy na péči pro spokojené morče

dlouhosrsté morče

Zdravé morče se u větší části o svůj zevnějšek postará samo. Díky drápům si z kožíšku odstraní prach a nečistoty a dočista se olíže jazykem.

Péče o krátkosrsté morče

Pokud byste chtěli Vašemu krátkosrstému morčátku dopřát péči, tak ho můžete pravidelně kartáčovat štětcem z přírodních štětin. Tak mu pomůžete se zbavit se odumřelých chlupů, navíc dopřejete malému hlodavci příjemnou masáž pokožky.

Pokud budete o Vašeho miláčka takto pravidelně pečovat, včas zjistíte napadení parazity anebo začátek onemocnění pokožky. Během línání, obvykle na jaře a na podzim, bude Vaše morčátko obzvláště šťastné, pokud mu každý den dopřejete tohle zvláštní mazlení.

krátkosrsté morče

Péče o dlouhosrsté morče

O dlouhé chlupy, jako mají angorská morčata, není tak jednoduché pečovat. Aby se cítili dobře, jsou skutečně závislí na Vaší péči, protože nelínají a jejich chlupy stále rostou. Chlupy můžou dorůst až do délky 20 cm.

dlouhosrsté morče malé

Pokud o něj nebudete pečovat, Váš mazlíček brzy za sebou potáhne dlouhý matný slepenec chlupů. Jeho pohyb bude omezený a brzy se nedokáže ani poškrábat. Obklopen vlastními exkrementy a zbytky potravy, které se mu nachytají do chlupů, povede trýznivý život.

Česání

Denní česání je pro tento druh zvířat nezbytné. Jak na to?

  • Česejte na stole na měkkém ručníku.
  • Udělejte z česání příjemnou činnost. Mluvte konejšivě na své morče, hlaďte ho a dejte mu pamlsek.
  • Nejdříve použijte hřeben s dlouhými zuby, abyste uvolnily uzlíky v kožešině. Pokud nejdou rozčesat, opatrně je odstřihněte.
  • Potom můžete kožíšek přejet kartáčem, aby se hezky lesknul.
  • Pokud má morčátko na kůži přilepené odolné nečistoty, můžete je například setřít navlhčeným semišovým hadříkem.
kartáčování srsti morčete

Stříhání srsti

Pokud budete morčátku pravidelně stříhat srst, usnadníte si péči o kožíšek, zjednodušíte jeho hygienu a Váš malý přítel se bude vesele bavit. Jak na to?

  • Položte morčátko na stůl a opatrně sedící zvíře ostříhejte.
  • Chlupy by měly být dlouhé tak, aby se špičkami dotýkaly země. U zadečku můžete chlupy zkrátit víc, aby se na nich nezachycovali bobky.

Zkracování drápků

Pokud Vaše morče nemá možnost obrousit si drápky přirozeně např. během přes hrubé kameny, můžou mu přerůst. Pak už nebude tak radostně pobíhat kolem, protože nemůže správně došlapovat a při běhu mu přerostlé drápky vadí.

Chcete-li zabránit zánětu a zakřivení drápků, nechte drápky pravidelně stříhat u lékaře a speciálními kleštěmi. Chcete-li to zkusit sami, nechte si to napřed předvést.

stříhání drápků morčete

Zuby

Jestli si Vaše morče nemůže obrušovat chrup, může mu přerůst, nebo přerostlé zuby můžou být důsledkem vrozených předpokladů. Pokud chcete, aby si Váš mazlíček stále užíval jídlo, musí mu veterinář zuby zkrátit a to každé dva až tři měsíce.

Pokud bude Vaše morče dostávat dobrou péči, bude se na Vás vždycky těšit a odmění Vás svou radostí ze života.

Tento článek v magazínu zoohit je čistě informativní. Pokud se u vašeho zvířete objeví příznaky onemocnění, obraťte se na svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu.

Nejlépe hodnocené články
5 min

Trávení u morčat

Trávení morčat je velmi složité. Poruchy trávení jsou obvykle způsobeny chybami v krmení. Transport potravy zažívacím traktem probíhá u morčat příjmem další potravy, což je důvod, proč morčata jí téměř pořád. Přidáním další potravy se posune potrava předchozí. K tomu potřebují morčata stravu bohatou na vlákninu, jako je seno, které by mělo mít morče, spolu s vodou, vždy k dispozici.
2 min

Očkování králíků

Očkování je užitečné zvláště pro králíky žijícími z části roku ve venkovním výběhu. Protože pravidelně očkujeme ostatní zvířecí mazlíčky, jako je například kočka a pes, vzniká otázka zda králíka očkovat nebo ne.