Přezimování karasů: 5 kroků pro chladné období roku

Zlatá rybka v jezírku pod ledem

Zlaté rybky přezimují v zahradním jezírku bez problémů – pokud je jezírko odolné vůči zimě a ledová pokrývka zůstane bez sněhu.

Léto jste využili k hýčkání svých zlatých rybek v zahradním jezírku. Nejpozději na podzim si však mnoho majitelů jezírek klade otázku, jak mohou jejich ryby ve zdraví a bez stresu přečkat zimu. Náš průvodce Vám krok za krokem poskytne důležité tipy týkající se péče a ukáže Vám, jak správně přezimovat karasy zlaté.

Krok 1: Najděte vhodné místo pro přezimování

Karasi zlatí obvykle v jezírku bez problémů přezimují. Celý rok se tak mohou těšit ze svého krásného domova. Předpokladem je, že zahradní jezírko je připraveno na zimu a splňuje kritéria pro přezimování. Pokud tomu tak není, můžete pro své rybky zřídit zimní útočiště ve svém domě.

Zda je pro rybky lepší zahradní jezírko nebo domov, závisí na různých faktorech:

Kdy mohou karasi zlatí přezimovat v jezírku?

Pokud je Vaše jezírko hlubší než jeden metr – ideální je hloubka alespoň 1,20 metru – může v něm přezimovat většina karasů.

Hlubší části zahradního jezírka by měly nabízet dostatek prostoru pro všechny ryby. Jakmile teploty klesnou, zahradní rybky a další studenokrevní obyvatelé jezírka se totiž shromáždí u dna jezírka. Teplota je zde konstantně čtyři stupně Celsia. To je pro ně ideální prostředí pro přechod do zimního spánku.

Hloubka jezírka větší než jeden metr také zajistí, že Vaše zlaté rybky budou mít přes zimu dostatek kyslíku. Aby rybám nedošel „vzduch“, měli byste část vodní plochy udržovat bez ledu. Jak to udělat, se dozvíte ve druhém kroku.

Které zlaté rybky lépe přezimují v interiéru?

  • Pokud Vaše jezírko není dostatečně hluboké, měly by se ryby přes zimu přestěhovat do jiných prostor.
  • Zvláště druhy karasů citlivé na chlad se cítí lépe v interiéru. Patří mezi ně kardinálka a závojnatka.
  • Karasy je vhodné přestěhovat i v případě, že žijí v zahradním jezírku méně než šest měsíců. Mladé zlaté rybky nebo nováčci v jezírku ještě nemusí být zvyklí na nové prostředí. Je možné, že příchod zimy budou snášet hůře než „staří mazáci“.

Krok 2: Zařízení zimní ubikace

Už jste se rozhodli pro vhodné zimní ubytování Vašich ryb? Pak už můžete začít s přípravami na hibernaci nebo stěhování.

Přezimování karasů zlatých v zahradě: jak zazimovat jezírko?

Využijte pozdní podzim a dobu před prvními mrazy k vyčištění zahradního jezírka od listí, malých větví a odumřelých částí rostlin. Zlaté rybky tak budou mít k přezimování dostatek prostoru, pořádku a kyslíku.

Vždy by však mělo zůstat trochu bahna na dně. V zimě slouží jako útočiště mnoha rybám. Když je teplota vody jen asi osm stupňů Celsia, přestaňte krmit. Tímto okamžikem začíná pro rybky zimní spánek.

Zlatí karasové v jezírku
Prvním krokem je příprav jezírka na zimu je odstranění napadaného listí.

Zlaté rybky si vezměte domů: sud na dešťovou vodu místo akvária

Chcete-li nechat rybky přezimovat uvnitř, je třeba je přestěhovat předtím, než se uloží k zimnímu spánku. To je nejlepší provést před poklesem teplot pod deset stupňů Celsia.

Klasické akvárium s příjemnou pokojovou teplotou je však nevhodné. Lepší je dostatečně velká nádoba, kterou můžete umístit na klidné a tmavé místo.

Ideálním místem pro zimní hosty je sklep nebo garáž. Při teplotě vody mezi čtyřmi a osmi stupni Celsia přečkají Vaši dočasní spolubydlící zimu v pořádku.

Vhodnou nádobou je například sud na dešťovou vodu vybavený čerpadlem a filtry. Směs jedné třetiny pitné vody a dvou třetin vody z jezírka je pro zvířata méně stresující.

Zajímavosti o karasech zlatých v akváriu najdete v našem akvaristickém magazínu.

Krok 3: Na zimní ubikace a rybky dohlížejte

Kyslík je nejdůležitějším základem pro přežití Vašich drahocenných zlatých rybek. Proto sud s rybkami nikdy zcela nezakrývejte. Vždy by měla být ponechána mezera, aby se do sudu mohl dostat kyslík. Částečné zakrytí umožňuje dostatek vzduchu v nádobě a zároveň zajišťuje klid a ticho.

5 tipů, jak zazimovat zlaté rybky venku

  • Při pobytu venku dbejte na to, aby hladina zahradního jezírka zcela nezamrzla.
  • Abyste při poklesu teplot zabránili zamrznutí jezírka, vypněte stávající oběhová čerpadla nebo filtrační systémy.
  • Místo toho použijte provzdušňovací kámen nebo plovák proti zamrznutí hladiny: dodávají do jezírka kyslík a zároveň udržují část hladiny bez ledu. Při silných mrazech lze použít také ohřívač jezírka.
  • Alternativou k provzdušňovacímu kameni může být vytvoření otvorů v ledu teplou vodou na okraji jezírka.
  • Ledová plocha by nikdy neměla být zcela pokryta sněhem a v otvoru v ledu by nemělo být listí.

Důležité: Nevstupujte na ledovou plochu a nesekejte do ní díry. Vibrace znamenají pro rybky stres. Také rybky v sudu by měly být pokud možno ponechány v klidu.

Jak připravit zahradní jezírko na zimu
Ochrana proti ledu zajistí, že vaše zlatá rybka bude mít dostatek vzduchu k dýchání i v zimě.

Krok 4: Správné krmení

Pokud zimujete zlaté rybky uvnitř nebo během obzvláště mírné zimy venku, je vhodné dávat jim malé množství krmiva.

Krmivo klesající ke dnu s nízkým obsahem sacharidů a kvalitním tukem s vysokým obsahem omega mastných kyselin udrží ryby silné. Zpravidla však není nutné rybky během jejich zimního spánku krmit.

Proč nekrmit karasy zlaté v zimě?

Když teploty v zimě klesnou, zastaví se i metabolismus studenokrevných ryb. Shluknou se na dně jezírka a upadnou do skutečného zimního spánku. Protože se téměř nepohybují, nepotřebují žádnou potravu.

Krmíte ryby v jezírku po celý rok správně? Jak na to, se dozvíte v našem průvodci.

Krok 5: Přivítejte jaro

Zima se chýlí ke konci a začíná se oteplovat. Pro sezónní hosty v sudu nastane brzy čas, aby se po zimním spánku vrátili do jezírka. Zvířata, která přezimovala v zahradním jezírku, si mohou pomalu opět začít užívat kvalitní potravy a začít teplejší měsíce odpočatá.

Kdy se zlaté rybky probouzejí z hibernace?

Při teplotě kolem deseti stupňů Celsia přichází čas. Domácí hosté se opět probouzejí a mohou se vrátit do jezírka.

Pokud teploměr ukazuje více než dvanáct stupňů Celsia, můžete postupně obnovit krmení ryb v jezírku a navrátilců ze sudu. Přibližně po osmi týdnech a při teplotě minimálně 15 stupňů Celsia byste měli v ideálním případě opět dosáhnout normálního množství krmiva.

Nejlépe hodnocené články
2 min

Tvorba zahradního jezírka

Jezírko je skutečný klenot a zkrášluje každou zahradu. Pokud o jezírku sníte, měli byste od začátku správně plánovat, abyste si ušetřili spoustu práce.
5 min

Přezimování karasů: 5 kroků pro chladné období roku

Léto jste využili k hýčkání svých zlatých rybek v zahradním jezírku. Nejpozději na podzim si však mnoho majitelů jezírek klade otázku, jak mohou jejich ryby ve zdraví a bez stresu přečkat zimu. Náš průvodce Vám krok za krokem poskytne důležité tipy týkající se péče a ukáže Vám, jak správně přezimovat karasy zlaté.
2 min

Jak správně krmit ryby v jezírku

Ryby naplňují zahradní jezírko životem – aby mohly růst a prosperovat, potřebují vhodný nutriční základ. V umělém jezírku s velkým množstvím ryb je jídelníček více než skrovný. Přibližně od 12°C byste měli krmit ryby v jezírku tak, aby byly zásobeny všemi potřebnými vitamíny a minerály.