Zlaté rybky

Zlaté rybky hejno

Ačkoli je chov zlatých rybek  nenáročný, není typická kulatá skleněná nádoba vhodná pro tyto malé, atraktivní ryby. Rady, co byste měli mít na paměti, pokud jde o chov zlatých rybek a jakou péči tito tiší společníci potřebují, naleznete v tomto článku.

Jaké jsou charakteristické znaky zlatých rybek?

Zlaté rybky patří do čeledi kaprovití a vždy byly považovány za ryby okrasné. Během tisíciletého chovu se objevila celá řada druhů zlatých ryb. Název zlaté rybky je v dnešní době poněkud zavádějící, protože existují nejen zlatožluté druhy, ale i nejrůznější barevné kombinace. Také tvar ploutví a ocasu může být různý.

Zlatá rybka v akváriu

Které druhy zlatých ryb existují?

Všechny známé druhy zlatých ryb jsou druhy domácí. Vzhledem k tomu, že jsou zlaté rybky velmi odolné a jejich chov je nenáročný, jsou tato zvířata již po dlouhá léta chována v jezírkách a rybníčcích. V Číně je znám jejich chov více než tisíc let a po Koi jsou druhým nejstarším druhem okrasných ryb na světě.
Není proto nijak překvapující, že dnes existuje velké množství různých druhů zlatých ryb. Pouze v Číně je známo více než 350 až 400 druhů.
V zemi jejich původu Číně a v Japonsku je velmi rozšířená závojnatka, která zde má kulturní význam jako symbol štěstí a plodnosti. Kromě různých tvarů ploutví a těl existují také různé barvy a vzory.
Upozorňujeme však, že chov některých druhů je zakázán kvůli obavám o dobré životní podmínky těchto zvířat. V případě některých drastických změn v kostře či v oblasti hlavy a chybějících ploutví můžeme hovořit dokonce o “mučení". Doporučujeme se před nákupem dobře informovat o jednotlivých druzích a nakupovat pouze oficiálně schválené druhy zlatých ryb.

Odkud zlaté rybky pocházejí?

Zlaté rybky jsou sladkovodní ryby původně pocházející z východní Asie. Jak bylo zmíněno, byly před 1000 lety chovány výhradně k okrasným účelům. Přesné určení původu proto není snadné.
Dříve byl považován za předchůdce karas obecný, tato domněnka byla však vyvrácena klasickými morfometrickými srovnávacími výsledky. Názor, že zlaté rybky pocházejí z karase stříbřitého, nebyl dosud jednoznačně potvrzen a bude nezbytné provést srovnávací studie genetického materiálu zlatých ryb a této ryby.
Pojmenování Carassius auratus není zcela správné. Vědecky uznávaný je název Carassius gibelio forma auratus (Bloch, 1782). Nicméně v obchodech se setkáte spíše s prvním pojmenováním.

Na co si dát při chovu zlatých ryb pozor?

Zlaté ryby potřebují velké akvárium. Typické kulaté skleněné nádoby, které se po dlouhá léta pro chov těchto ryb běžně používají, nejsou v žádném případě vhodné  a ryby zde obvykle uhynou. Ryby potřebují pohyb, kvalitní vodu a dostatečný přísun kyslíku.
V závislosti na druhu mohou zlaté rybky vyrůst do velikosti 35 až 40 cm. Nicméně, mnoho druhů je velkých jen asi 20 až 25 cm. Stále však platí, že by měli chovatelé zlatých ryb pořídit dostatečně velké akvárium. V zásadě platí, že zlatá rybka potřebuje akvárium o objemu nejméně 55 litrů. Pro každou další rybu je potřeba přidat asi 38 litrů.
Nicméně některé druhy jsou tak velké, že jsou vhodné pouze do rybníků. Pro přezimování  by měl být rybník nejméně 1,5 m hluboký. U mělčích rybníků je v zimním období nutné přestěhovat ryby do chladného akvária, což není vždy jednoduché. Proto se dobře informujte o potřebách každého jednotlivého druhu.
Obecně platí, že zlaté rybky nemají žádné speciální nároky. Vodu není potřeba ohřívat, stačí, pokud se pasivně ohřívá teplotou vzduchu v místnosti na 12 až 23 ° C.
Filtr je nezbytný pro zajištění dobré kvality vody. Ten by měl být přizpůsoben velikosti akvária a disponovat třemi fázemi: Mechanická filtrace slouží k odstranění hrubších částic, například sraženin nebo přebytečného krmiva, zatímco chemická filtrace zbavuje akvarijní vodu pachů, zbarvení a organických materiálů. Biologická filtrace pak vlivem bakterií rozkládá amoniak a stolici.
Rostliny v akváriu zlaté ryby nepotřebují, většinou je stejně zkonzumují. Proto mohou být jako dekorace použity umělé rostliny a kusy dřeva. Je důležité, aby předměty neměly ostré hrany, o které by se ryby mohly poranit. Nedávejte do akvária dekorací příliš, aby měly ryby dostatek místa k pohybu. Rostliny je vhodné umístit po okrajích akvária. Na dno akvária lze také umístit štěrk. Při zařizování akvária a při opětovném osazování rostlinami či vkládání dekorací je vhodné vše dúkladně dezinfikovat.
Dříve, než ryby umístíte do akvária, a také při jeho údržbě zkontrolujte kvalitu vody. Vysoké množství chlóru, čpavku nebo dusičnanu by rybám mohlo ublížit či je dokonce zabít. Fluidní testy jsou pro testování vhodnější než testovací proužky, jejichž výsledky nebývá snadné interpretovat.

Čím zlaté rybky krmit?

Správné krmení je důležitým předpokladem zdraví zlatých ryb. Protože se u zlatých rybek nedostavuje pocit nasycení, je důležité jim podávat optimální množství krmiva. Základním pravidlem je podávat tolik krmiva, kolik je ryba schopna zkonzumovat za minutu.
Nadměrné podávání nekvalitního krmiva může vest k obezitě a následnému závažnému poškození jater. Podávejte proto raději menší množství několikrát denně.

Stejně jako všechna zvířata, i ryby milují změnu a pestrý jídelníček, ale základem je kvalita krmiva. Komerčně dostupná krmiva ve formě suchých vloček nebo pelet můžete čas od času doplnit živou potravou, jako jsou například zmrazené larvy komárů. Zlaté ryby mají také rády listy a čínské zelí. Dokonce i rostliny v akváriu slouží  jako zdroj potravy. Při výběru rostlin do akvária proto dbejte na to, abyste nevybírali pouze ty, které ryby milují, jako je např. vodní mor. Brzy by totiž mohlo být akvárium zcela prázdné. Je vhodné oblíbené rostliny doplnit také rostlinami odolnými, které rybky jen tak snadno nezkonzumují.

Plovoucí krmivo nejprve ponořte na několik vteřin do vody tak, aby pomalu klesalo a zlatá rybka absorbovala během krmení méně vzduchu. Totéž platí pro lyofilizované krmivo. Namočte jej do šálku vody z akvária, abyste zabránili bobtnání krmiva v žaludku, což rybě způsobuje problémy při plavání.

Zlaté rybky v akváriu

Jak dlouho žijí zlaté rybky?

Při správné péči se zlaté ryby mohou dožít až 20 let a budou tak Vašimi dlouholetými společníky. Vyžadují však vhodné akvárium a pravidelnou péči . Jedině tak zabráníte šíření nemocí jakou jsou například plísně.

Nemoci zlatých rybek

Imunitní systém zlatých ryb je považován za vysoce efektivní. Přesto mohou tato zvířata za nepříznivých podmínek onemocnět. Pak ve více než 50% případů hynou. Správná péče je tedy základním předpokladem pro zdraví a dlouhou životnost obyvatel akvária.

Tipy pro předcházení nemocem:

  • Zcela zásadní je instalace akvária, protože nový ekosystém se musí stabilizovat. S umístěním ryb do nového akvária byste proto měli nějakou dobu počkat.
  • Samozřejmě, že ryba může být nemocná již v době nákupu. Kupujte proto pouze zdravé ryby. Pokud hodláte do již zavedeného akvária s rybami umístit nové jedince, ponechejte je nejméně čtyři týdny v karanténě. Pokud během této doby neonemocní, můžete je umístit do akvária k ostatním rybám. Nejprve vyměňte pouze vodu, aby se imunitní system všech ryb přizpůsobil.
  • Vzhledem k tomu, že rostliny mohou také přenášet různé nemoci, dezinfikujte nové rostliny před vložením do akvária roztokem manganistanu draselného.

Tato preventivní opatření jsou velmi důležitá, protože jen velmi málo veterinářů se zabývá léčbou okrasných ryb. Navíc, jen na některá onemocnění zabírají léky. Nicméně před podáním léků je důležité stanovit přesnou diagnózu, aby zvířata nebyla ještě více zatěžována. Proto nekonzultujte onemocnění ryb s veterinářem, který léčí Vašeho psa, ale s odborníkem, který je důkladně obeznámen s léčbou okrasných ryb.

Kde zlaté rybky koupit?

Zlaté rybky a všechny příbuzné druhy patří mezi nejvíce prodávané na světě. Ryby pocházejí nejen z tradičních chovných zemí v jihovýchodní a východní Asii, ale také z velkých chovných farem v Itálii, na Floridě a Izraeli. Zlaté ryby, které se prodávají v každém akvaristickém obchodě, obvykle pocházejí z dovozu, a proto byste měli při jejich nákupu dbát na několik zásad.
Dbejte doporučení a kupujte ryby oficiálně schválené v České republice a zabraňte tak týrání zvířat.

Zkontrolujte také prostor, kde jsou ryby umístěny, tzn. také akvárium v obchodě. Kupujte pouze ryby ze zdravých akvárií, abyste to Vaše neinfikovali nežádoucími onemocněními. Většinou jsou akvária v obchodě přeplněná, ale zdravé ryby většinou poznáte. Chcete-li si být jisti, navštivte prodejce několikrát a vybírejte pouze ryby, které plavou svěže, mají chuť k jídlu, správně rozložené ploutve, zdravé tělo i pokožku. Pokud je ryba apatická, má zarudlé oči, pokryté ploutve či ploutve svírá, pak ruce pryč!

Všechny produkty, které pro akvaristy nabízíme naleznete v našem online obchodě.

Nejlépe hodnocené články

Bojovnice

Nádherně zbarvená a poněkud agresivně vystupující vůči ostatním jedincům. Bojovnice (Betta) je určitě zvláštní exemplář, který dokáže oživit každé akvárium. Díky minimálním nárokům, které rybka má, je péče o ni velmi snadná, a proto je vhodná i pro nováčky v oblasti akvaristiky.

Neonky

Každý, kdo se někdy věnoval akvaristice, zná malé neonky. Díky úchvatným "neonovým" barvám si jich ihned všimnou i lidé, kteří se v rybách vůbec nevyznají. Původ této barevnosti není zcela znám, ale pro neonky jsou tyto zářivé barvy životně důležité.

Živorodky

Živorodky patří k nejoblíbenějším sladkovodním rybkám. I v zajetí se bezproblémově rozmnožují, nejsou náročné na údržbu, pročež jsou vhodné i pro nováčky v oblasti akvaristiky. Mají pěkné zbarvení, a i když někdy při pečování o ně pochybíte, nejsou na tyto chybky náchylné. Tito aktivní jedinci se objevují v mnoha variantách.