Jak zabavit králíky?

Králík

Ve volné přírodě mají králíci stále co dělat, a proto potřebují hodně aktivity.

Hrabou, hloubí, okusují, běhají a skáčou: králíci mají rádi pohyb a rádi objevují nové věci. Jako domácí mazlíčci proto tito všestranní hlodavci potřebují dostatek příležitostí k zaměstnání. Poradíme Vám, jak králíky zaměstnat, které hračky jsou pro králíky vhodné a jak si můžete vyrobit vlastní hračky pro malá zvířata.

Proč je zaměstnání pro králíka tak důležité?

Je důležité králíky zaměstnat, protože ve volné přírodě mají celý den co dělat. Vyhrabávají podzemní chodby a nory, hrají si se svými společníky a většinu času tráví hledáním potravy.

Tyto přirozené vzorce chování byste měli umět následovat i při domácím chovu. Mentální a fyzická aktivita s hračkami, pestré vybavení, druhově vhodná strava, dostatečný výběh nebo lehký trénink udrží Vaše králíky v kondici a zdraví.

Které hračky jsou pro králíky vhodné?

Na trhu je mnoho hraček, které králíky zaměstnají. Při nákupu hraček pro malá zvířata dbejte na to, aby byly vyrobeny z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo přírodní vlákna. Je to proto, že králíci rádi všechny předměty okusují, aby si obrušovali zuby. Hračky vyrobené z plastu nebo ty, které jsou spojeny hřebíky nebo lepidlem, proto nejsou vhodné.

Ať už váš králík rád prolézá tunely, šplhá po houpačkách a žebřících nebo si hraje s koulí naplněnou senem: nabídka hraček pro králíky je široká. Různé herní a sportovní vybavení udrží Vašeho králíka v kondici a zaručeně nedovolí, aby se v králíkárně nudil. Následující hračky jsou vhodné zejména pro malé hlodavce:

Doporučené herní vybavení pro zaměstnání malých hlodavců

Králíci si rádi hrají na schovávanou. Zatímco ve volné přírodě se používá hlavně k útěku před predátory, v zájmových chovech se používá spíše k hravým účelům. Tunely napodobují přirozenou králičí noru a zajišťují, že se Vaše zvířata budou cítit naprosto v pohodě.

Trubka v králičím výběhu slouží k podobným účelům jako tunel. Je vhodná jak na schovávání, tak na spaní. Pokud je povrch vyroben z přírodních materiálů, jako je vrbová kůra nebo korek, králíci ji rádi používají i k péči o zuby. Díky nerovnému povrchu je trubka také vybízí ke šplhání.

Zpestřením výběhu pro králíky je také malá houpačka. Mimochodem: nebuďte zklamaní, pokud se váš králík zpočátku k novému hracímu zařízení staví nedůvěřivě. Nebo se dokonce zpočátku vyděsí, když se houpačka převrátí, jakmile na ni skočí. Králíci jsou také individualisté, a zatímco jeden si nebojácně obsadí houpačku hned od začátku, druhý si nejprve drží odstup.

Ať už se jedná o psy, kočky nebo králíky – téměř všichni domácí mazlíčci mají rádi legrační kulaté míčky, které se tak pěkně kutálejí. Pokud jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je dřevo, ratan nebo tráva, podporují také obrušování zubů.

Hrazda z přírodních vláken je také lákavou hračkou pro šplhání, škrábání nebo broušení malých zoubků. Někteří králíci se dokážou na hodiny zabavit proutěnou koulí, která je připevněná na dřevěné tyči a při postrčení tak krásně létá vzduchem.

Tunel pro králíky
Králíci se rádi schovávají. V tunelu se cítí v bezpečí jako v noře.

Kombinace krmiva a aktivity

Velmi populární je využívat krmivo pro králíka jako příležitost k zaměstnání. Koneckonců i králíci ve volné přírodě tráví většinu času hledáním potravy.

Místo toho, abyste králíkovi nabízeli potravu v misce, můžete ji nenápadně rozmístit ve výběhu. Například do domečku, pod kartonovou krabici nebo hromadu slámy, případně ji můžete vložit do hraček. Doporučují se pamlskové koule, které jsou naplněny pamlsky ze zeleniny nebo sena a které se uvolňují pouze tehdy, když je králíci kutálejí po výběhu.

Králíky můžete také zaměstnat tím, že jim naplníte malou trubku senem nebo salátem. Králík by měl použít určitou zručnost, aby potravu z trubičky dostal.

Salát můžete také připevnit na šňůru, kterou zavěsíte do výběhu. Tímto způsobem se králík musí neustále natahovat, aby listy utrhl, a tak se „zcela automaticky“ hýbe.

Abyste králíky vytížili nejen fyzicky, ale i psychicky, můžete použít také inteligenční hračky nebo bludiště, jaké známe u psů a koček.

Rozmanité vybavení výběhu pro králíky

Nejdůležitějším předpokladem pro to, abyste králíka zaměstnali, je správné vybavení výběhu. Musí být nejen dostatečně velký pro skákání, hopkání a běhání, ale musí také nabízet dostatek možností pro schovávání a zkoumání. Toho lze dosáhnout vybudováním různých úrovní ve výběhu, schodišť, jeskyní, tunelů a mostů.

Malý dřevěný domek s plochou střechou je vhodný jako útočiště, místo na spaní a vyhlídková plošina. Útulnou atmosféru ve výběhu vytvoří také jakýsi stan vytvořený z natažené látky.

Domácí hračky pro králíky

Kreativitě se při navrhování výběhů pro králíky v podstatě meze nekladou. Používejte však nezávadné materiály, jako je dřevo, tráva, větvičky, korek, lepenka nebo látka. Ty by také neměly být toxické a neměly by pro Vašeho chlupáče představovat riziko poranění.

Mnoho vybavení si také můžete snadno vytvořit sami. Zvláště děti milují ruční práce – především pokud jimi můžete udělat radost i svým milovaným domácím mazlíčkům. I menší děti mohou pomoci s následujícími hračkami a vybavením:

Králíci rádi hrabou, a proto můžete větší nepotištěnou krabici od bot nebo lepenkovou krabici snadno přeměnit na hrabací box tak, že ji naplníte pískem, zeminou, slámou, ručníky nebo zbytky papíru.

Prázdná role od toaletního papíru, trocha sena, slámy nebo suchých bylin a domácí rulička s krmivem je hotová. Do boku můžete také vyvrtat malé otvory špičatým předmětem. Králík si tak může potravu vytrhávat i po stranách a zabavit se na dlouhou dobu.

Strom s krmivem si můžete vyrobit sami z neošetřené silné větve. Seřízněte rovně větev na spodní straně a tuto stranu přišroubujte k dřevěné desce. Do větve vyvrtejte několik otvorů v různých výškách. Pak do otvorů vložte několik pamlsků.

Neošetřené větve ovocných stromů jsou vhodné nejen k okusování, ale také ke kreativnímu ztvárnění výběhu pro králíky. Jako malé hromádky větví na zemi nebo položené na kamenech a kmenech jsou skvělou překážkou pro šplhání, skákání nebo schovávání.

S trochou šikovnosti můžete z větví ovocných stromů (nejlépe jabloní a hrušní nebo keřů borůvek a rybízu) postavit malé týpí, do kterého se váš králík může podle libosti uchýlit.

Králíci a dřevo
Větve jsou vhodné nejen pro kreativní design výběhu pro králíky. Králíci je mohou okusovat nebo si na nich brousit drápky a tím se velmi dobře zabavit.

Zaměstnávání králíků pomocí výcviku klikrem

Učit králíka triky? Jistě, proč ne. Dobrým způsobem je trénink s klikrem. Pomocí klikru a několika pamlsků (například malých kousků jablka nebo mrkve) učíte králíka drobné triky, jako je panáčkování, aportování nebo skákání přes překážky.

Za tímto účelem byste měli obtížnost zvyšovat jen postupně a na začátku začít velmi zlehka. Důležité: králíka příliš nezatěžujte. Pokud si všimnete, že králíka přestává trénink bavit nebo se dokonce zdá, že se bojí, okamžitě trénink přerušte.

V prvním kroku můžete pamlsky jednoduše rozmístit po výběhu. Pokud k němu králík přiběhne, klikněte těsně předtím, než králík pamlsek sní. Tímto způsobem se králík časem naučí, že po zvuku klikru okamžitě následuje odměna (v podobě pamlsku).

Aby králík přeskočil překážky nebo panáčkoval, musíte pamlsky umístit tak, aby se králík musel prosmýknout trubkou, přelézt větev nebo se natáhnout, aby na ně dosáhl. Jakmile se chystá činnost provést, znovu stiskněte klikr.

Po nějaké době a s trochou cviku a trpělivosti váš králík provede požadovanou akci bez pamlsku, zcela sám díky známému zvuku klikru.

Zaměstnání s ostatními králíky

Největší výběh a nejpropracovanější hrací zařízení jsou však k ničemu, pokud si je váš králík může užívat pouze sám. V přírodě žijí králíci ve skupinách, a proto by měli být chováni doma alespoň s jedním dalším králíkem. Člověk nemůže nahradit druhého králíka – ač se snaží a sebevíc ho zaměstnává.

Závěr

Jedno je jisté: i jako domácí mazlíčci by měli mít králíci možnost chovat se přirozeně. S pestrým a velkoryse řešeným výběhem, vhodným vybavením a předměty na hraní a s chovem alespoň jednoho dalšího králíka můžete zajistit, aby se roztomilá zvířátka u Vás doma dostatečně zabavila a cítila se tak opravdu dobře.

Nejlépe hodnocené články
6 min

Jak zabavit králíky?

Hrabou, hloubí, okusují, běhají a skáčou: králíci mají rádi pohyb a rádi objevují nové věci. Jako domácí mazlíčci proto tito všestranní hlodavci potřebují dostatek příležitostí k zaměstnání. Poradíme Vám, jak králíky zaměstnat, které hračky jsou pro králíky vhodné a jak si můžete vyrobit vlastní hračky pro malá zvířata.
3 min

Agility pro malá zvířata

Nejen milovníci psů znají pojem agility. Také majitelé koček objevili tajemství agility pro kočky, které posiluje vzájemnou důvěru a zlepšuje obratnost obou zúčastněných. Králíci*, morčata, osmáci, činčily, čipmankové a krysy si také rádi dopřejí trochu zábavy a rozmanitosti do života. Přesně to jim dopřeje agility pro malá zvířata.
6 min

Králičí hop

Zajímá vás králičí hop nebo jste o něm možná nikdy neslyšeli? Vysvětlíme vám, o co v tomto sportu pro králíky jde, která plemena králíků s jsou pro něj vhodná, jak můžete svého ušatého králíčka naučit králičímu hopu a na co si musíte dát pozor, abyste se při něm všichni bavili.