Čím krmit ježka bělobřichého?

Čím krmit ježka bělobřichého?

Ježek bělobřichý si rád pochutná na hmyzu, masu, ovoci i krmení pro kočky.

Rozhodli jste se, že ježek bělobřichý je pro Vás ten pravý mazlíček? Pak je čas zabývat se správnou výživou svého pichlavého společníka. Čím krmit ježka bělobřichého?  Především je třeba zdůraznit, že manipulace s živým hmyzem je nutností. Níže najdete vše, co potřebujete vědet.

Strava ježka bělobřichého: obecné informace

 • Ježci bělobřiší jsou hmyzožravci, nikoli hlodavci.
 • Krmte svého ježka k večeru, protože tato zvířata jsou aktivní za soumraku nebo v noci.
 • Ježka bělobřichého byste neměli krmit krmivem pro ježky z obchodu s chovatelskými potřebami. Přísady v krmivu nejsou přizpůsobeny zvláštním potřebám ježka bělobřichého, ale nutričním potřebám ježka evropského. To může u ježků bělobřichých vést k symptomům nedostatečné výživy.

Hmyz

Afričtí ježci bělobřiší se ve volné přírodě živí hmyzem. Hmyz by tedy také měl být součástí jejich každodenní stravy. Ke krmení můžete použít následující hmyz:

 • cvrčky
 • cvrčkovitý hmyz
 • kobylky
 • šváby

Pro dosažení optimálního využití obsahu živin z hmyzu krmte pouze hmyzem po dobu několika dní. Až poté dejte ježkovi například zeleninu nebo ovesné vločky. Po usušení hmyz neobsahuje žádné živiny, a proto je nejlepší krmit živým hmyzem. Díky živému hmyzu se také aktivuje lovecký instinkt ježka. Hmyz můžete zakoupit v obchodě s chovatelskými potřebami. Vyvarujte se krmení hmyzem z vlastní zahrady, protože ten může přenášet nemoci a různé parazity. Některým hmyzem byste měli krmit jen příležitostně, například červy, protože mají vysoký obsah tuku.

Krmivo pro kočky

Kromě hmyzu je důležitou součástí stravy ježka bělobřichého také suché a mokré krmivo pro kočky. Nemělo by se však používat jako kompletní krmivo pro ježka. Používejte jej spíše ke zpestření stravy vedle hmyzu a masa. Věnujte pozornost složení krmiva. Kočičí krmivo by mělo mít obsah masa alespoň 60 % a obsahovat co nejméně přísad (např. obilnin nebo cukru). Pokud Váš ježek trpí nesnášenlivostí potravin, měli byste krmivo měnit pomalu. Smíchejte malé množství nového krmiva se stávajícím a pomalu množství zvyšujte, dokud zcela nenahradí původní krmivo.

Maso

Pro obměnu stravy můžete ježkovi bělobřichému nabídnout také maso. Vhodné jsou následující druhy masa:

 • kuřecí
 • hovězí
 • krocan
 • králík

Pokud si nejste jisti kvalitou a původem masa, měli byste ho před krmením uvařit. Jinak je možné maso nabídnout i v syrovém stavu. Vyvarujte se však krmení syrovým vepřovým masem, protože může přenášet virus Aujeszkyho choroby. Dále můžete ježkovi nabídnout myší holátka, která lze zakoupit zmrazená v obchodech s chovatelskými potřebami. Je důležité myši před krmením rozmrazit a ježkovi je podávat při pokojové teplotě. Také vařené maso by mělo mít před krmením pokojovou teplotu. Nezapomeňte odstranit nespotřebované zbytky potravy z terária.

Voda

Ježci by samozřejmě měli mít každý den k dispozici čerstvou vodu. Nedávejte jim mléko! Ježci bělobřiší přirozeně nesnášejí laktózu, takže podávání mléka by mohlo vést k těžkým zažívacím problémům.

Pamlsky

Jako pamlsek můžete občas nabídnout tučný hmyz. Mezi takový hmyz patří:

 • mouční červi
 • larvy potemníka
 • larvy zavíječe voskového

Oblíbená jsou také míchaná vejce a vařená vejce. Míchaná vejce by měla být nekořeněná a smažená bez oleje. Čas od času můžete ježkovi nabídnout nějaké ovoce. Ovoce by nemělo tvořit více než 10 % z celkového množství krmiva, protože může způsobit zažívací potíže.

Nejlépe hodnocené články
4 min

Čím krmit ježka bělobřichého?

Rozhodli jste se, že ježek bělobřichý je pro Vás ten pravý mazlíček? Pak je čas zabývat se správnou výživou svého pichlavého společníka. Čím krmit ježka bělobřichého?  Především je třeba zdůraznit, že manipulace s živým hmyzem je nutností. Níže najdete vše, co potřebujete vědet.

2 min

Čerstvé krmivo pro malá zvířata

Čerstvé a šťavnaté zelené krmivo je pro drobná zvířata, jako jsou králící*, morčata a další, nejpřirozenější a druhově odpovídající stravou. Většina hlodavců miluje různé druhy ovoce a zeleniny a získávají tak cenné vitamíny a minerální látky!

2 min

Bezobilninové krmivo pro hlodavce

Hlodavci žerou obilniny – tato mylná představa je i v současnosti stále velmi rozšířená. Avšak koncentrované krmivo ve formě obilnin je vhodné podávat pouze příležitostně jako pamlsek! Přírozená potrava morčat se skládá z trávy a bylin, proto by měla zvířata chovaná v kleci dostávat pravidelný přísun čerstvé stravy.