Cestování se psem – autem nebo letadlem?

Cestování se psem - autem nebo letadlem?

Milovníci psů by rádi brali své čtyřnohé kamarády všude s sebou. Pokud jsme doma, je samozřejmé, že nás pes všude doprovází. Ale co když pojedeme na dovolenou? Jaké možnosti mají majitelé pejsků při přepravě zvířete na delší vzdálenost? Vyplatí se, aby pes cestoval letadlem, nebo je lepší zvolit raději auto?

Právní stránka

Nastoupit do auta a jet – pokud cestujete letadlem, tak to tak jednoduché není. Let zvířete se musí dobře připravit. Předpisy jsou závislé na příslušné letecké společnosti a cílové zemi. V zásadě musí být zvířata registrována při rezervaci, ve většině případů je splatný určitý poplatek. Některé letecké společnosti nepovolují v kabině žádná zvířata, zatímco jiné přepravují v zavazadlovém prostoru zvíře až od určité hmotnosti. Zejména pro plemena větších psů je cesta v zavazadlovém prostoru samozřejmě trochu nepohodlná a často skličující…

Cesta autem je samozřejmě méně komplikovaná. Přesto platí toto: Pokud cestujete do zahraničí, musíte dodržet příslušné vstupní požadavky cílové země. Informace o nich najdete na domovské stránce příslušného velvyslanectví. Váš pes může potřebovat zdravotní osvědčení nebo konkrétní očkování. Důležitý je i pas zvířete v zájmovém chovu. Nezapomeňte, mít během Vaší cesty připravené všechny potřebné dokumenty.

Bezpečnost

Letadlo je považováno za nejbezpečnější způsob přepravy cestujících. Každý majitel, který své zvíře dá do přepravovacího prostoru, ho ztrácí z dohledu. Tudíž nemůže včas rozpoznat případný problém a včas reagovat. Proto je letecká doprava pro čtyřnohé cestující trochu nebezpečná!

Mimochodem: při cestování letadlem se nedoporučují utišující prostředky a léky. Mnoho leteckých společností je dokonce zakázalo. Léky ve vzduchu působí silněji a jejich účinky je téměř nemožné předvídat. To je důvod, proč stále více leteckých společností nepřepravuje zvířata, kterým byla podána sedativa – ani v přepravním prostoru ani v kabině.

Pokud cestujete autem, máte Vaše zvíře vždy v dosahu. Můžete reagovat na záchvaty paniky nebo na zvracení a celou dobu můžete své zvíře uklidňovat. Prostý kontakt mnoho psů uklidní! Cesta autem je mnoho bezpečnější. Měli byste si ovšem pořídit ochrannou mříž, pásy pro psy nebo transportní klec vhodnou do Vašeho auta. Kvalitní autodoplňky udělají Vaší cestu mnohem pohodlnější a v případě nehody můžou zachránit život Vašeho psa!

Pohodlí

Zastavíte, když chcete. Pejsek se může jít vyvenčit, kdy potřebuje: jízda autem je pro psy a jejich majitele mnohem pohodlnější. Oba se můžou kdykoliv projít a nemusí být zamčení po celé hodiny v letedle. Zatímco Váš pes nemůže během letu jíst a pravděpodobně nechce ani pít, což ve Vašem autě klidně může.

Cesta autem je proto pro Vašeho čtyřnohého přítele mnohem příjemnější než let. Existují výjimky, které potvrzují pravidlo – jsou psi, kteří rádi létají. Ale ti jsou bezpochyby v menšině.

Náklady

Existuje ještě jeden argument pro cestování autem: náklady. Pokud cestujete autem, náklady jsou benzín, olej a opotřebení auta.  To zda autem cestuje i pes náklady obvykle nezvýší. Na druhé straně cesta letadlem může být drahá! Poplatky se liší v závislosti na velikosti a hmotnosti psa a příslušné letecké společnosti. Zvláště pokud máte čtyřnohých členů rodiny více. Ti, kteří hlídají svoje výdaje, častěji cestují autem.

Zvyk

Během svého života pes často cestuje v kufru auta. Proto je relativně snadné připravit svého mazlíčka na delší jízdu. Pokud cestujete letadlem, je situace jiná. Váš pes si může zvyknout na přepravku, ale ne na situaci v samotném letadle. Let a příslušné kontroly způsobují Vašemu mazlíčkovi často stres…

Vzdálenost

Existuje mnoho dobrých důvodů pro cestování autem. Je zde však i jeden důležitý důvod pro cestování letadlem: vzdálenost. Autem můžete cestovat do Itálie nebo Španělska. Můžete procestovat polovinu Evropy. Ale pokud chcete do Ameriky nebo Afriky musíte do letadla.

Nicméně: Létaní je pro psa nepříjemné a velmi stresující. Pokud se jedná o krátkodobou dovolenou, je vhodné využít služby psího hotelu. Pokud plánujete cestu dlouhou několik měsíců nebo se dokonce stěhujete do zahraničí, je letadlo jediným možným řešením. V takovém případě svého pejska připravte na dlouhou cestu. Zvykněte ho na pobyt v přepravním boxu. V případě pochybností využijte homeopatická sedativa. Doplňky obsahující aminokyselinu tryptofan podporují uvolňování serotoninu a tím pomáhají psa zklidnit.

Je jedno co si vyberete: Přejeme vám i Vašemu pejskovi šťastnou cestu!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.
3 min

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.