Cestování vlakem se psem

žena se psem na vlakovém nástupišti

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené – pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.

Vlakem se psem po České republice

U Českých drah se cena jízdenky pro psa v závislosti na počtu ujetých kilometrů pohybuje v rozmezí od 15 do 50 Kč. Malí psi, kteří cestují v přepravní tašce nebo v přepravním boxu o velikosti nepřesahující 90 x 60 x 40 cm, cestují zdarma. Psi nesmějí cestovat v 1. třídě, v tichých oddílech a v oddílech nebo vozech určených pro přepravu s dětmi do 10 let. Pro psa není nutné pořizovat místenku – ani v povinně místenkových vlacích.

RegioJet naše čtyřnohé společníky také vítá. Ve spojích kategorie RJ (s výjimkou spacích vozů) lze bezplatně přepravovat malé psy v přepravních boxech s nepropustným dnem. To samé platí pro spoje kategorie R, kde je také za poplatek 30 Kč možné cestovat se psem bez přepravky v tarifní třídě Low cost (2.tř.).

Leo Express přepravuje pouze pejsky, kteří se vejdou do přepravní schránky o velikosti maximálně 40 x 50 x 50 cm.

Psi, kteří necestují v přepravním boxu, musejí ve vlacích všech přepravců mít nasazený náhubek. Výjimkou jsou vodicí a asistenční psi, kteří jsou navíc zproštěni povinnosti platit jízdné a je jim povolen přístup do restauračního vozu.

Psi na vlakovém nástupišti © annaav / stock.adobe.com
pes na vlakovém nástupišti, cestování se psem, vlakem se psem

Vlakem se psem do zahraničí

Pro vycestování do zahraničí musí Váš pes být načipovanžý, očkovaný proti vzteklině a mít mít cestovní pas. Podmínky pro cestování vlakem se psem jsou v okolních státech podobné těm, které platí v Česku. Psi, kteří cestují v malém přepravním boxu nebo tašce, cestují zdarma. U psů cestujících bez přepravní schrány platí, že kromě vodítka musejí také mít náhubek. Liší se pouze ceny jízdného:

 • Slovensko: poloviční jízdné (ZSSK) / 1 EUR (EuroCity) / viz. ceník (InterCity)
 • Německo: poloviční jízdné (DB)
 • Rakousko: 10% z ceny jízdného (min. 2 EUR; ÖBB)
 • Polsko: 15 PLN (PKP InterCity)

Připravte se předem

Než vyrazíte na cestu vlakem, měli byste mít zvládnuté základní povely, jako „sedni“, „lehni“, „k noze.“ Úzké pouto mezi Vámi a Vaším psem vše zjednoduší. Pochází-li Váš pes například z útulku a je úzkostlivý a nedůvěřivý, měli byste před první jízdou vlakem nejprve posílit Vaše vzájemné pouto.

Doporučujeme nacvičit nošení náhubku předem. Vyberte dobře padnoucí model, ve kterém se pes nejlépe cítí a může snadno dýchat, a vyzkoušejte na nečisto. Ne každému psu se musí nošení náhubku zamlouvat, obzvláště není-li na něj zvyklý, a je rozhodně lepší to zjistit v klidu domova, nežli na zaplněném nástupišti s přijíždějícím vlakem.

Je-li pes nejistý, je dobré si nacvičit cestování vlakem v klidnějším období. Nejprve získejte zkušenosti na malých nádražích a krátkých cestách. Vydejte se například do přírody autem v doprovodu další osoby. Po procházce absolvujte krátkou cestu vlakem, například jen dvě zastávky, kde Vás Váš společník znovu vyzvedne. Pamlsky pomohou cestu zpříjemnit a zatraktivnit.

Na co si dát při cestování vlakem se psem pozor?

Vyhněte se schodům

S velkými psy nebo štěňaty byste se měli vyhnout schodům. Přestupy však obvykle znamenají také vyjít či sejít schody. Pokud je to možné, psa přeneste v náruči nebo použijte výtah nebo přístup pro tělesně postižené. Na nástupišti a ve vlaku mějte psa vždy na vodítku na krátko, abyste ho měli neustále pod kontrolou, potkáte-li ve vlaku například jiného psa.

Kam mám ve vlaku psa usadit?

Nechte svého psa „ulehnout“ u Vašich nohou. Mnoho psů tak cestu v klidu prospí. Při cestování vlakem se ujistěte, že pes nepřekáží v uličce, aby ostatní cestující mohli projít a Váš mazlíček neutrpěl nechtěný kopanec. Vzhledem k tomu, že ve většině zemí není možné ve vlaku místo pro psa rezervovat, budete muset být maximálně flexibilní. Cestuje-li pes v přepravní schráně, položte si ji na klín, nebo je-li ve vlaku dostatek místa, můžete vodotěsnou schránu umístit na sousední sedadlo nebo podlahu.

Jak zabránit tomu, aby pes nemusel ve vlaku vykonat potřebu?

Poslední krmení podejte psovi zhruba 12 hodin před odjezdem, tím snížíte riziko potřeby vykonat potřebu během přepravy vlakem. Před odjezdem se krátce projděte, aby pes měl možnost vyprázdnit svůj močový měchýř.

Co dělat, aby se pes ve vlaku necítil nesvůj?

Nejlepší je, navyknete-li psa na cestování vlakem již ve štěněčím věku. Davy lidí, hektické tempo a hlasité zvuky mohou zneklidnit i jinak velmi pohodového psa. Vyzařujte sebejistotu a klid, aby pes cítil, že ve vlaku nehrozí žádné nebezpečí. U vchodů a východů jděte odhodlaně jako první. Tak psovi ukážete, že se pohybujete v bezpečném prostředí.

Vybavte se na cestu

Kromě náhubku nebo, v případě malých psů, přepravní schrány, existují i ​​jiné cestovní doplňky pro cestování. Mezi ně patří např. láhev na vodu s dávkovačem nebo deka. Zajistěte, aby bylo cestování pro Vašeho mazlíčka co nepohodlnější.

Tipy na cestování vlakem se psem v krátkém přehledu

 • Nacvičte cestování vlakem a s ním spojených nezbytností předem.
 • Při cestování s velkými psy nebo štěňaty se vyhněte chození po schodech.
 • Ve vlaku vždy mějte psa na vodítku na krátko.
 • Odpovídajícím povelem přimějte psa zaujmout místo u Vašich nohou.
 • Ujistěte se, že pes nepřekáží v uličce.
 • Poslední krmení podejte psovi 12 hodin před odjezdem.
 • Před odjezdem vezměte psa na kratší procházku.
Nejlépe hodnocené články
6 min

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.

3 min

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.