Plavba lodí se psem

pes namornik

Se psem na širém moři

Vlakem, autem nebo lodí: Stále více majitelů cestuje na dovolenou společně se svým čtyřnohým mazlíčkem. Ale i malý nedělní výlet se může konat „na vodě“. Od veslic přes malé trajekty až po okružní plavby – existuje mnoho situací, kdy psi mohou zaštěkat „Ahoj“! Přinášíme Vám tipy, jak si plavbu lodí s Vaším mazlíčkem užít.

Včasný „námořnický“ výcvik Vašeho psa

Než si naplánujete krátkou nebo delší plavbu se svým psem, podnikněte několik malých výletů “po vodě”. Při malém výletě na místním jezeře, nedaleké řece nebo plavbě na trajektu sledujte, jak se Váš pes cítí a jak reaguje. Zdraví většinou nepředstavuje žádný problém, ale velmi malé procento psů může -jako někteří lidé – dostat mořskou nemoc. Čím menší je loď, tím těžší to pro takového psa bude. Takových psů byste měli výletu lodí ušetřit. V mírnějších případech může v krátkodobém horizontu pomoci redukce potravy. Procvičujte také chůzi po různých schodištích – pro některé psy jsou lodní schůdky opravdovým oříškem, protože je vidět dolů. Pro nácvik můžete také využívat různá mola, aby si pes navykl na houpavý terén.

Plnou parou vpřed!

Krátké převozy nebývají problém, pokud pes musí zůstat v autě, což je případ mnoha lodních společností. Pokud je plavba delší než šest hodin, měli byste se nejprve důkladně informovat, zda existují jiné možnosti. Pokud si vezmete svého mazlíčka s sebou na palubu, většinou je mu vyhrazeno místo, které bývá obvykle velmi špinavé a ne každý pes bude takové místo akceptovat. Výhodou je, pokud pes poslechne na povel. Vybavte se dostatkem kuchyňských utěrek a sáčků na exkrementy pro případ malé nehody.

pes na lodi © Siuzanna / stock.adobe.com

Parťák na hausbótu

Chcete strávit dovolenou se svým psem na hausbótu. Jen do toho! Psi jsou obvykle rádi, že se mohou účastnit tohoto pohodlného způsobu cestování, zvláště pokud mají příležitost si zaplavat. Samozřejmě byste měli svému čtyřnohému spolucestujícímu dopřát pravidelné procházky na souši, aby mohl vykonat potřebu.  Doporučujeme nacvičit močení na určeném místě na hausbótu, protože pes bude před cestou a během ní sice méně jíst, ale hodně pít.

Někteří psi velmi rádi doprovázejí své páníčky na výletech na veslicích nebo plachetnicích. Houpání lodi může psa sice zpočátku iritovat, ale velmi rychle si zvykne a dobrodružství na vlnách si naplno užívá. Na takové výlety byste psa měli vybavit záchrannou vestou. Kromě toho by měl pes umět dobře plavat a dobře reagovat na zavolání – důkladně vše předem procvičujte. Je samozřejmě důležité psa naučit, že musí po celou dobu zůstat na lodi a ne se občas vydat na lov kachen. Výlet by měl být maximálně jednodenní, poté je čas opět na výlet na souši!

Na širém moři: Plavba na výletní lodi

V současné době stále více lodních společností nabízí plavby, kde jsou domácí mazlíčci vítáni. Informujte se předem důkladně o všech podmínkách a přísných hygienických normách na výletní lodi. Chlupatí spolucestující mají většinou zákaz vstupu do restaurace a mnoha dalších míst na lodi. Plavbu doporučujeme rezervovat včas, protože počet kabin pro majitele psů bývá omezený. Výjimky se vztahují na vodící psy, pro které platí na všech výletních lodích zvláštní pravidla. Kromě toho včas ověřte, zda Váš čtyřnohý spolucestující splňuje všechny požadavky na cestování na výletní lodi. Zpravidla potřebuje mikročip, očkování proti vzteklině, pas EU pro zvířata v zájmovém chovu, odčervení a ošetření proti klíšťatům.

Důležité je nejen dodržet všechny formality, ale také kriticky posoudit, zda je povaha psa vhodná pro takovou cestu. Pes by neměl mít problém přejít po rampě nebo se potkávat s jinými lidmi či psy v úzkých uličkách, měl by být dobře vychovaný a pohodový. Na lodi je povinné mít psa na vodítku. Kromě toho, ne všechny lodní společnosti umožňují psům zůstat v lodní kabině – na některých lodích jsou psi umístěni v odděleném prostoru nebo v boxech na palubě. Dobře si proto rozmyslete, zda chcete, aby Váš mazlíček toto podstoupil. Výlety na pobřeží využijte k prozkoumání okolí se svým čtyřnohým společníkem, ale uvědomte si, že na souši mohou platit jiné karanténní podmínky. V mnoha případech může být nejlepším řešením nechat svého miláčka doma v dobrých rukou u rodinných příslušníků nebo přátel.

Přejeme Vám i Vašemu psovi zábavné a pohodové plavby v jakýchkoli vodách!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Cestování vlakem se psem

Ať už v každodenním životě nebo na dovolené - pro mnoho lidí je cestování vlakem pohodlný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B. Se zpožděním vlaku nic nenaděláte, ale je pár věcí, které jsou ve Vašich rukách a které Vás i Vašeho psa ušetří zbytečného stresu. Na dalších řádcích Vám přinášíme několik tipů pro bezproblémové cestování vlakem se psem.

3 min

Přeprava psa v autě

Bezpečnost cestujících v automobilu se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky airbagům, bočním airbagům a ochraně proti bočním nárazům. Aby bylo minimalizováno riziko zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni. Zde je návod, jak správně psa v autě zajistit.