Postroj nebo obojek pro psa?

Postroj nebo obojek

Postroj nebo obojek – co je lepší?

Postroj nebo obojek — co je lepší? Otázka, která rozděluje psí svět. Je to víc než jen otázka postoje. Protože to, zda budete Vy i Váš pes šťastnější s postrojem nebo vhodným obojkem, závisí na mnoha různých faktorech.

K čemu obojek nebo postroj slouží

Obojek i postroj mají stejný účel: v kombinaci s vodítkem nám dávají možnost psa vést, kontrolovat a chránit jej před nebezpečím. V závislosti na povaze a temperamentu psa a psovoda jsou na vodítko, postroj a obojek často vyvíjeny značné síly. Přesně v tom tkví jádro pudla.

Zdraví: postroj je ohleduplnější

Z umístění obojku vyplývá, že zatažením za vodítko působí síla přímo na krk a hrdlo, kde se nacházejí důležité orgány, jako je štítná žláza, hrtan, průdušnice a krevní cévy. Obojek Vám umožní psa snadněji ovládat – současně se ale zvyšuje riziko zranění. Nedávný výzkum ukázal, že dlouhodobý tlak na páteř a štítnou žlázu může způsobit chronický zánět.

Postroj působí na hruď a záda, čímž mnohem lépe rozkládá sílu, která na psa působí, a je tedy šetrnější ke zdraví Vašeho čtyřnohého miláčka.

Výcvik: obojek naučí a udrží pod kontrolou

Pokud jste si právě pořídili štěňátko, lehký obojek pravděpodobně bude Vaší první volbou. Pejsek si tak bude moci snadněji přivyknout chůzi na vodítku. Nejen při výcviku Vám dá obojek nad psem větší kontrolu. Ale pamatujte: tlak, který na obojek i postroj vyvíjíte, by měl být co nejmenší. Existují i jiné, efektivnější a humánnější způsoby, kterými můžete s Vaším psem komunikovat. To však vyžaduje dobrý a pečlivý výcvik, obzvláště u energetických psů Pokud se každá procházka stane zkouškou síly, často pomůže investovat do dobré psí školky místo pevnějšího postroje nebo obojku!

Obojek pro psy

Jak správně vybrat

Samozřejmě záleží také na tom, k čemu chcete obojek nebo postroj používat. Jste-li sportovně založení a chcete brát Vašeho čtyřnohého kamaráda s sebou při běhání nebo vyjížďkách na kole, sáhněte po některém z postrojů z naší nabídky. Postroj je také jednou z možností pro cestování se psem v autě. Pokud s Vámi Váš pes sdílí byt nebo dům, dopřejte mu pohodlí a sundávejte mu obojek nebo postroj. Pobývá-li Váš pes převážně na zahradě a hrozí, že by mohl utéct, nechávejte mu obojek s přívěskem s kontaktními údaji.

Bez ohledu na to, zda si vyberete postroj nebo obojek: obojí musí být přizpůsobeno věku, hmotnosti a výšce psa.

Postroj by měl být umístěný na šířku ruky za lokty a nikdy by neměl třít přímo pod podpažím. Zároveň by materiál neměl tlačit na hrudní kost. Nevhodný postroj může omezovat lopatky zvířete a přirozený způsob pohybu.

Obojky jsou k dostání také v mnoha různých velikostech a jsou vyrobeny z mnoha různých materiálů. Obojek by měl být lehký, ale přitom pevný a pružný. Spony usnadňují nasazení a úpravu.

Přejeme Vám a Vašemu psovi vše dobré a spoustu zábavy na společných procházkách!

Nejlépe hodnocené články
6 min

Adopce štěněte z útulku

Rádi byste si pořídili čtyřnohého mazlíčka nebo raději hned dva či více – a nemusí být zrovna čistokrevný? Pak jsou štěňata z útulku ideálním řešením.
8 min

Jak seznámit psa s kočkou?

Jako kočka a pes? Kočka a pes se doslova nemůžou vystát. I když panuje zažitá představa, že se vzájemně nesnesou, mohou spolu velmi dobře žít v míru – za předpokladu, že budou dodržena určitá pravidla. Zde se dozvíte, jak seznámit psa s kočkou.
3 min

Věk psa: jak starý je můj pes?

Když si pořídíte štěně od chovatele, obvykle znáte věk svého chlupatého přítele na den přesně. Naproti tomu útulky pro psy obvykle nemohou poskytnout přesné informace o věku psa. V těchto případech je nutné věk odhadnout pomocí různých ukazatelů. Ukážeme Vám, jak určit věk psa.